Adı:
Hayat Kitabı
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
616
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053436010
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Book Of Life
Çeviri:
Berna Kılınçer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sonlar. Başlangıçlar. Değişim. Geçmişin sırlarını ve geleceğin anahtarını gizleyen bir el yazması. Her şeyin tam kalbinde, ölümsüz bir aşk.

Cadı tarihçi Diana Bishop ve vampir bilimci Matthew Clairmont geçmişten günümüze dönünce yeni sorunlar ve eski düşmanlarla karşılaşır. Fransada, Matthewun atalarından kalma evinde tanıdıkları pek çok kişiyle tekrar bir araya gelirler ancak çok önemli bir kişi eksiktir. Geleceklerine dair en büyük tehdit ise henüz açığa çıkmamıştır ve bunun farkına vardıkları an, hızla Ashmole 782 ile kayıp sayfalarını bulma çabasına gireceklerdir.

Ruhlar üçlemesinin son kitabında Harkness güç ve tutku, aile ve sevgi, geçmişten gelen meseleler ile günümüze yansıyan sonuçlarını derinlemesine inceliyor. Auvergne'in tepelerinden Venedik'in saraylarına uzanan bu macerada Diana ve Matthew, devasa şatolar ve üniversite laboratuvarlarında, kadim bilgiler ile modern bilimi kullanarak, sonunda cadıların yüzyıllar önceki keşfini gün ışığına çıkaracak.

"Ne kadar zengin, heyecan verici ve eğitici bir öykü… İnsanı içine çekiyor; romantik ve fevkalade."
-E L James, The Guardian-

"İncelikle işlenmiş, cevher gibi bir kitap… İçinde kaybolup bir daha dönmemek istedim. Daha büyük bir övgü olabilir mi? Her açıdan müthiş."
-Manda Scott-

"Unutulmayacak bir macera."
-Us Weekly-

"Yasak tutkuların kaynadığı bir kazan… İçine atılan tüm malzemeler romantizmi fantazyayla bir araya getiren bir destan yaratıyor."
-Daily Mail-

"Büyü ve bilim, tarih ve kurgu, tutku ve güç, gizemler ve gerçeklerle dolu harikulade bir öykü. Harkness kaçırılmaması gereken, unutulmaz ve büyüleyici bir final kitabı yazmış."
-USA Today-

"Macera, renk renk büyü ve biraz öfkeli bir romantizm…"
-Kirkus Reviews-

"Harkness'ın canlı hayal gücünden şüphe etmeyin."
-Daily Mirror-

"Olay örgüsü canlı ve enerji dolu. Üçlemeye harika bir son."
-Publishers Weekly-

"Yazar, romanın dokunaklı başlangıcından itibaren kalp kırıklıkları ve dayanıklılığa dair bir büyü yaratıp kendi sihrini hızlı olay örgüsüne katmayı başarıyor."
-The Boston Globe-

"Macera dolu ve destansı bu vampir-cadı romantizmi, Ruhlar üçlemesini tatmin edici bir sonla kapatıyor."
-Entertainment Weekly-

"Doğaüstünü sevenler için yaratıcı bir kitap. İçinde heyecan uyandıracak kadar çok büyü, öpücük ve savaş var, ayrıca sayfaları birbiri ardına çevirmenizi sağlayacak kadar hareket dolu."
-Marie Claire-
(Tanıtım Bülteninden)
616 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İnsanları birbirine ne bağlar?..
Kan Bağı mı, Yüreklerin Bir Olması mı?..
Âile nedir peki? Aynı kandan gelenler mi, birbirine sevgiyle bağlananlar mı?
Aynı kandan olsalar da birbirini sevmeyen, inciten, fırsatını bulduğunda birbirinin kuyusunu kazanların oluşturduğu topluluğa 'âile' demek ne kadar doğru?..
Sözlükte;
1. Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik.
2. Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü.
3. Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü.
4. Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu.
anlamları verilmiş âileye.
Benim anladığım (ya da düşlediğim, hayâllerimde vâr olan) anlamda âile;
kanımızla değil de sevgimizle, rûhumuzla seçtiğimiz, tartışmasız sevdiğimiz, koşulsuz bir sevgi ve bağlılıkla, vefâyla, anlayışla, güzellikle, arkadaşlıkla, dostlukla davrandığımız ve aynı şekilde kabul gördüğümüz, acımızı da sevincimizi de, sorunlarımızı da-ferahlıklarımızı da, yenilgilerimizi de-zaferlerimizi de aynı samimiyetle paylaşabildiğimiz, onlara karşı gardımızı almak zorunda olmadığımız, yanlarında olmanın yüreklerimize su serpeceği insanlar topluluğu... :)
Böyle bir âile hiç oldu mu insanlık tarihinde, bilmiyorum ve sanmıyorum açıkçası ne yazık ki... :)
'Rûhlar Üçlemesi Serîsi'nde böyle bir âilenin oluşumuna an be an şâhit oluyoruz birinci kitaptan itibâren :) Bu anlamda 'Hayat Kitabı'nı ve 'Rûhlar Üçlemesi Serîsi'ni ('Cadıların Keşfi', 'Gecenin Gölgesi') çok sevdim :)
Bu kitapda neredeyse ne ararsanız var. Çok kıymetli kitaplarla dolu binlerce yıllık kütüphâneler, sanat eserleri, bildiğiniz âile, artı düşlediğim(yukarıda anlattığım) âile, dostlar, düşmanlar, savaşlar, binlerce yıllık sırlar, binlerce yıllık kinler, binlerce yıllık dostluklar, sevgi, şefkat, dostluk, anlayış, hârika bir mâcerâ... :)
Kitabın konusu alışılagelmiş bir tarzda da değil, sıradışı :) Tavsiye edilir efendim :) Tadını çıkara çıkara okumanız dileğiyle iyi okumalar arkadaşlar :)
616 syf.
Serilerin son kitapları bana hep diğerlerine göre biraz sıkıcı gelir. Hayat Kitabında da her şey ortaya gün yüzüne çıkıyor ama daha fazla detay belirtmesini isterdim. Genel olarak şimdiye kadar okuduğum en iyi seri bu yüzden kesinlikle tavsiye ederim.
616 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Ruhlar Üçlemesinin son kitabı: Hayat Kitabı, bitti! Bir serinin daha sonunu getirmiş olmaktan dolayı mutluyum.

Bu seriyi, karmaşık duygularla okudum. Sayfa sayıları 600 küsürlerdeydi; birinci kitap ayrıntılı olsada sıkmadan kendini okutturmuştu, ikinci kitapta resmen okumaktan soğumuştum, bir kitap nasıl boş yere uzatılırsa o kadar uzatılmıştı, bitirmek için savaş vermiştim. Şimdi gelelim son kitaba; ilk olarak ikinci kitapta yaşadığım buhran nedeniyle Hayat Kitabı'na başlamayı geciktirdim; çünkü insan, ister istemez aynı şekilde olabilir, korkusu yaşıyor ama okumaya başladıktan sonra gördüm ki yersiz bir korkuymuş; gayet akıcı, sürükleyici, mantıklı ve gerekli olaylarla, dolu dolu ilerleyen güzel bir kitaptı. Keşke ikinci kitapta bôyle olsaydı, sevgili yazar. Neyse.

Diana ile Matthew, geçmişten günümüze dönüş yaparlar, ikisini; hem iyi hem de kötü sürprizler karşılarken, eski ve yeni tehditler de onları beklemektedir. Ashmole 782'nin kayıp sayfalarını ve kendisini bulma arayışı kaldığı yerden devam ederken, üniversite laboratuvarında bilimin yardımıyla da bazı cevaplar aranmaktadır. Genişleyen Bishop-Clairmont ailesi ise, düşmanları alt etmek için birbirlerine daha sıkı sarılırken, akıllıca yaptıkları planlarla birlikte her şey bir bir yoluna girmeye başlar.

Öncelikle Benjamin karakterinden aşırı nefret ettim. Dediği her kelime, tüylerimi diken diken ederek sinirlerimi zorladı. Diana ile Matthew'in -ki özellikle Matthew'in- aşkları olgunlaşmak birer çiçek gibi, daha güzel, daha hissedilirdi. Kitapta söylenen "En çok kusurlarından sev." cümlesi kalbimi feth etti, diyebilirim. Bu seri de, o birlik beraberlik, saygı sevgi ve güven duygusu çok güzel işlenmişti; bunlar olduktan sonra her şeyin başarılabileceği biz okuyucuya aksedilmişti.
616 syf.
·Beğendi·9/10
Serinin tamamı çok güzeldi yazarın başka kitaplarının çıkmasını isterdim eski yeni fantastik bilim kurgu hepsi birbirine öyle kaynaştırılıp çok akıcı bir roman haline getirilmiş tabiki bu türden hoşlananların için
616 syf.
·Beğendi·10/10
Yoruma başlamadan önce kısa bir hatırlatma. Serinin önceki kitaplarına ait spoiler içerebilir yazı..


Tüm de Clermonts ve Bishops'lar günümüze geri dönerler. Gelirken beraberinde getirdikleri birçok sır ve bilgilerle serinin son kitabı olarak damga basarlar :)

Her şey ilk başlarda iyidir. Diana'nın malum durumu ve Matthew ile olan aşkları her geçen gün daha da güçlenir. Ancak hayat her zaman toz pembe olmadığını çirkin yüzüyle gösterir ailemize.

Matthew'in geçmişi ve o dönemde kendince doğru olduğuna inandığı yanlışlar su yüzeyine çıkar ve iki ailenin de hayatını kabusa çevirmeye yeter. Tabii bir de bunun üzerine çiftin Hayat Kitabını bulma arayışlarını da eklerseniz attıkları her adıma dikkat etmek zorunda kaldıkları anlar başlar..

Kitap boyunca Matthew ve Diana ikilisinin ilişkilerini okurken yüzümden o küçük gülümseme hiç eksik olmadı. Birbirlerine karşı duydukları bağ ve sadakat.. Uzakta oldukları dönemde birbirlerine gönderdikleri anlık fotoğraflar.. Ah be dedirtti kitap boyunca :)

Hayat Kitabı sizlere huzuru bulmanın ve olduğun kişiyi kabul etmenin ne kadar önemli olduğunu öğrettiği harika bir kitap. Harika bir seri..

Yani okurken sadece her şey kurgu üzerinde kalmıyor. Sizler o yaşananları seçip, kendinize, yolunuza uygun olan dersleri çıkarabiliyorsunuz. O yüzden eminim her okuyucu bu seriden kendine çok farklı hikayeler çıkarabilir..

Benim tek kafama yatmayan sonlar oldu açıkçası. O kadar hızlı gerçekleşti ki bazı şeyler.. Hani tüm serinin çözümünün bir bölüme denk gelmesi garibime geldi. Yazar o konuyu daha yayarak verebilirmiş dedim okuruna. Ama buna rağmen yine de gönlüm el vermiyor sırf bu yüzden puan kırayım :)

Galowglass ah ah.. Doğru yazdım adını emin değilim ancak onun hissettikleri içime oturdu resmen. Hatta biran keşke dediğimi bile hatırlıyorum ki tam anlamıyla Matthew&Diana'cıyım aslında :D

Kitap içerisinde çok fazla karakter var. Her okuyucuya bu ya çekici gelir ya sıkıcı. Bazen karakter fazlalığı konuya bağlantı kurmanızı engelleyebilir ancak bu kitapta öyle değil. Şahsen ben karakterlerin fazlalığını daha çok sevdim.

Kitabı yorumlamak için elime aldığımda farkettim de.. Okurken hiç altını çizmemişim ki aslında beğendiğim birçok yer vardı. Ama okumaya o kadar kaptırıyorsunuz ki kendinizi elinize kalem almak için bile durmak istemiyorsunuz :)

Unutmadan 2014 yılının en iyi kitabı seçildi Goodreads'te ;)

Deborah Harkness, bir kez daha beni kendine hayran bıraktı. Dilerim daha bir sürü kitabını okurum yazarın. Sizlere de tavsiyem hemen alın, okuyun. Muhteşem bir dünyaya adım atacaksınız :)
616 syf.
·Beğendi·10/10
Son kitabi bitirdikten sonra kendimi bislukta hissettim. Karakterleri ozlemeye basladigimda kitabi tekrar okurken buldum kendimi bu sefer bir fark vardi. Beklemeden butun seriyi bir solukta okuyabilecektim. Bence ruhlar uclemesinin flimi cekilmeli. Yeni kitabi ve yeni maceralarini sabirsizlikla bekliyirum.
616 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Üç serilik bir seri , sürekliyici aile birliği sevgi anne baba olmayı hepsinden önemlisi birlik olmayı ve sevginin mükemmeligini yaşaya biliyorsun ne olduğumuz değil kim olduğumuz içimizdeki bizi de bulabileceğiniz bir kitap serisi
616 syf.
·Puan vermedi
Kitabın ortasında o kadar aradıkları kitabı bir cümleden anlayınca ve sonunda tespitimin doğru olduğunu görüncenki mutluluğumu unutamıyorum
616 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitap çok güzeldi. Ben klasik bir şekilde savaş olur iyiler kazanır kötüler kaybeder diyordum ama öyle olmadı. Hiçbir sayfa klasik değildi. Sürekli şaşırdığım olaylar gelişti ve bu beni çok mutlu etti. Sağ kroşe beklerken sol geldi. Okudukça okuma hevesim arttı ve kitap 3 günde bitti.
 
≈Spoiler≈
 Diana ve Matthew'in aşkı mükemmeldi. Yardımcı karakterler ise süperdi. Yazar Gallowglass konulu bir kitap yazsa kesin okurum mesela. Miriam ve Chris aşkı bekledim ama olmadı. Baldwin'den nefret ederken kitabın sonlarına doğru "Yaşasın Baldwin" nidaları attığım doğrudur. :D Marcus ve Phoebe aşkını pek hissedemedim. Onlar baya bir geri planda kaldılar maalesef ki. Bi ara 'Sarah ve Fernandao??' olur mu diye düşündüm de sonra "Kendine gel Ayşenur her konuşanı shipliyosun" diyip bunu shipi bıraktım djkdjkd. Ve Philip ne adammış be adam her şeyi düşünmüş hayran kaldım valla. Sanırım diyeceklerim bu kadar.

Eğer fantastik kitapları seviyorsanız, birazcık da aşk olsun diyorsanız Ruhlar Üçlemesi serisine kesinlikle başlayın.
616 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ruhlar üçlemesinin son kitabı her şeyin sebebi belli oluyor. Ama bu kitapta da gerilim en üst seviyede. Geçmiş peşlerinden gelmeye devam ediyor. Dost bilinenler düşman çıkabilir.
Hayatta kalan, ne en güçlü ne de en zeki türdür. Hayatta kalan, değişime en çabuk uyum sağlayan türdür.
''Sırlar güvenilmez dostlardır. Bizi güvende olduğumuza inandırırlar
ama yaptıkları şey bizi yok etmektir.”
Birini gerçekten seviyorsan, onun kendisiyle ilgili en çok tiksindiği şeyi el üstünde tutarsın.
Deborah Harkness
Sayfa 425 - Pegasus Yayınları, Fernando
"Sır şuydu , ben Bishop-Clairmont ailesinin başı olabilirim ama sen de yüreğisin, " diye fısıldadı . " ve üçümüz bu konuda kesinlikle anlaştık: " Yürek daha önemlidir"
Altı yüzyıl, altmış yıl ya da altı yıl ne fark eder ki? Eşin öldüğünde ruhunun bir parçası da onunla birlikte ölür.
Deborah Harkness
Sayfa 129 - Fernando
Hayatta kalan ne en güçlü ne de en zeki türdür. Hayatta kalan, değişime en çabuk uyum sağlayan türdür.

-Philippe de clermont

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayat Kitabı
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
616
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053436010
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Book Of Life
Çeviri:
Berna Kılınçer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sonlar. Başlangıçlar. Değişim. Geçmişin sırlarını ve geleceğin anahtarını gizleyen bir el yazması. Her şeyin tam kalbinde, ölümsüz bir aşk.

Cadı tarihçi Diana Bishop ve vampir bilimci Matthew Clairmont geçmişten günümüze dönünce yeni sorunlar ve eski düşmanlarla karşılaşır. Fransada, Matthewun atalarından kalma evinde tanıdıkları pek çok kişiyle tekrar bir araya gelirler ancak çok önemli bir kişi eksiktir. Geleceklerine dair en büyük tehdit ise henüz açığa çıkmamıştır ve bunun farkına vardıkları an, hızla Ashmole 782 ile kayıp sayfalarını bulma çabasına gireceklerdir.

Ruhlar üçlemesinin son kitabında Harkness güç ve tutku, aile ve sevgi, geçmişten gelen meseleler ile günümüze yansıyan sonuçlarını derinlemesine inceliyor. Auvergne'in tepelerinden Venedik'in saraylarına uzanan bu macerada Diana ve Matthew, devasa şatolar ve üniversite laboratuvarlarında, kadim bilgiler ile modern bilimi kullanarak, sonunda cadıların yüzyıllar önceki keşfini gün ışığına çıkaracak.

"Ne kadar zengin, heyecan verici ve eğitici bir öykü… İnsanı içine çekiyor; romantik ve fevkalade."
-E L James, The Guardian-

"İncelikle işlenmiş, cevher gibi bir kitap… İçinde kaybolup bir daha dönmemek istedim. Daha büyük bir övgü olabilir mi? Her açıdan müthiş."
-Manda Scott-

"Unutulmayacak bir macera."
-Us Weekly-

"Yasak tutkuların kaynadığı bir kazan… İçine atılan tüm malzemeler romantizmi fantazyayla bir araya getiren bir destan yaratıyor."
-Daily Mail-

"Büyü ve bilim, tarih ve kurgu, tutku ve güç, gizemler ve gerçeklerle dolu harikulade bir öykü. Harkness kaçırılmaması gereken, unutulmaz ve büyüleyici bir final kitabı yazmış."
-USA Today-

"Macera, renk renk büyü ve biraz öfkeli bir romantizm…"
-Kirkus Reviews-

"Harkness'ın canlı hayal gücünden şüphe etmeyin."
-Daily Mirror-

"Olay örgüsü canlı ve enerji dolu. Üçlemeye harika bir son."
-Publishers Weekly-

"Yazar, romanın dokunaklı başlangıcından itibaren kalp kırıklıkları ve dayanıklılığa dair bir büyü yaratıp kendi sihrini hızlı olay örgüsüne katmayı başarıyor."
-The Boston Globe-

"Macera dolu ve destansı bu vampir-cadı romantizmi, Ruhlar üçlemesini tatmin edici bir sonla kapatıyor."
-Entertainment Weekly-

"Doğaüstünü sevenler için yaratıcı bir kitap. İçinde heyecan uyandıracak kadar çok büyü, öpücük ve savaş var, ayrıca sayfaları birbiri ardına çevirmenizi sağlayacak kadar hareket dolu."
-Marie Claire-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 62 okur

  • Gülay
  • Eda Sönmez
  • Zeynep
  • Bilgen Sezgin Emir
  • oncela
  • Nisa Berre Sayar
  • Dilek Aksoy
  • B.
  • ceren(@zarifinek-@zarifineknails)
  • Merve Pehlivan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.9
14-17 Yaş
%23.5
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%29.4
35-44 Yaş
%5.9
45-54 Yaş
%11.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.6
Erkek
%3.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.8 (20)
9
%20.6 (7)
8
%8.8 (3)
7
%5.9 (2)
6
%2.9 (1)
5
%2.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0