Hayat Problem Çözmektir

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
17 gösterim
Hayat Problem Çözmektir, Popper'in ölmeden kısa bir süre önce üzerinde çalıştığı son kitap olmasının yanı sıra, ünlü filozofun Almanca da en çok okunan kitabı olma özelliğini de taşıyor.
Kitabında bilgikuramı ve bilimin sınırlı yapısı, barış, özgürlük, entellektüellerin sorumluluğu, açık toplum ve düşmanları üzerine görüşlerini ortaya koyan Popper, felsefenin karmaşık değil aksine açık, duru ve öngörü sahibi bir düşünce sistemi kurması gerektiğini bir kez daha vurguluyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789750809057
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Furkan Gedik 
 23 Mar 00:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karl Popper, yakın zamanların en büyük bilim felsefecilerinden biriydi. Bu mütebahhir şahsiyet, bilhassa totaliter komünist yönetimlerin karşıtı olarak ''açık toplum''u ve liberal bir dünyayı savundu. Lakin bu müdafaanın, eserin nihayetindeki iki konuşmaya bakınca, müdafaadan ziyade liberal dünya siyasetinin felsefe alanındaki kuramlarının olduğu bilinci, bilhassa bizim gibi periferi ülkelerinin okuyucuları tarafından pek hoş karşılanamayacaktır. Nitekim Popper ''Pax Americana'yı Pax civitatis şekline sokmalıyız'' derken, gerçekten bu fikrine, bu idealine inanmışsa sukut-u hayale uğramış olmalı. Soğuk Savaş ahirinde yaşanan kısa süreli ''tüm dünyada barış, sevgi ve kardeşlik hükmetmeli'' sloganı 2018 siyasetinde pek gerçekçi gözükmüyor. Dahası, dekadanlarımız bu fikre intisap ederken Batı'nın, yalnızca dünyada barışı hakim kılma yönünde hareket edeceği fikri şahsıma inandırıcı gelmemektedir. Ne diyelim, Abdullah Cevdet ile iyi anlaşabilirlerdi, lakin Popper'in siyasi görüşleri bende iyi bir intiba uyandırmadı. Ha bu arada, elbette kitaptakiler faraziyedir, hayatı yaşamaya çalışın. :)