Hayat Yollarında

7,7/10  (6 Oy) · 
33 okunma  · 
8 beğeni  · 
637 gösterim
Panait Istrati'nin başıboş yolculuklarla geçen ilk gençlik yıllarının en hüzünlü sayfalarını bu kitapta bulacak ve "Hayat Yollarında"yı okuduktan sonra onu daha çok seveceksiniz. Malaparte'nin savaş sonrası Napoli'sinin, bu kitapta ondan çok daha önce, aynı güçle canlandırıldığını görecek ve yoksunluklarla dolu küçük insan yazgısının acı sonuçlarından büyük ölçüde etkileneceksiniz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789754341874
 • Çeviri:
  Yaşar Nabi Nayır
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biri birinin devamı ve bir öncesini tamamlayan diğeri,
üç öykü,
-Çocukluğunun henüz 12-13 yaşları ilk okulu bitirmiş, anası yoksulluktan oğlunu yani Panait i okutamayacağını itiraf etmesiyle, Tamamen özgürdür Panait.
Bu kitap da öykülerde gerçek adını, hatta vaftiz adını da kullanmış.
Dayılarının yanında bir vakit geçirir ama kendine iş bulmalıdır.
Bulur da bir Rum meyhanesinde Kir Leonida'nın Meyhanesi.
Bu birinci hikayedir. Uzun sayılacak bir zaman çalışmıştır burada. Bu meyhanede olan ve çok sevdiği Sefalet Baba yı (sakacı lık yapar) tanır. Bir de önceleri müşteri sandığı,( ama sonraları gerçek iki dost olacak olan) Mavromati ile girer hayatına.
İşte bu da ikinci hikayedir. Kaptan Mavromati...Kahramanımız .ta ki.. Mavromati nin gerçek hikayesini öğrenip ve onun ölümüne kadar maceralı bir iş yaşamı sürer orada. Rumca yı da öğrenmiştir bu ara. Tabi Mavromatinin kendine hediye ettiği sözlüğün hakkını vererek.
Bir macera tutkunudur yazar, Hatta bir kitabında serseliği sanat olarak da tanımlamıştır. İşte bu serseri ruhu onu Kacak yollardan Fransa ya yolculuğuna çıkarmıştır ki bunu oluşturan hikaye de Fransa ya Ulaşmak İsterken, Direttissimo üçüncü öyküye ulaştırır bizi. Mükemmel bir hikaye..
Benim beğendiğin kitaplardan biri oldu bu...

Hayata giriş: başıboş yolculuk larla geçen ilk gençlik yıllarının en hüzünlü sayfalarını bu kitab ya bulacak ve okuduktan sonra onu daha çok seveceksin iz yoksulluklarla dolu küçük insan yazısının acı sonuçlarından büyük ölçüde etkileneceksiniz"insanı n Kendi başına açtığı dertlere şeytan gelse çare bulamaz"der...

Kitaptan 9 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir düşünce uğrunda savaşmak, bir duygu, bir aşk ya da bir çılgınlık uğrunda savaşmak, ama bir şeye inanarak savaşmak, işte hayat. Savaşın gerekliliğini duymayan, insan hayatı değil, bitki hayatı yaşıyor demektir.

Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 43)Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 43)
Tanberk Kuncan 
22 Oca 21:03 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her çocuk bir devrimcidir.Yaratılışın yasaları onunla tazelenir ve olgun insanların onlara karşı yükselttiği ahlak, önyargılar, hesaplar, pis çıkarlar gibi engelleri ayaklar altına alır.Çocuk, dünyanın başlangıcı ve sonudur; hayatı yalnız o anlar,çünkü hayata ayak uydurur; devrimler ancak çocukluğun saflığıyla yapıldığı zaman daha iyi günlerin geleceğine inanacağım. Çocukluktan çıktı mı insan canavar kesilir: ikiyüzlülükle başka bir kalıba girerek hayatı inkâr eder.

Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 21)Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 21)
Tanberk Kuncan 
23 Oca 13:19 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsan peşinden koştuğu hedefe varsın ya da varmasın, uğradığı düşkırıklığının tadı hemen hemen aynıdır. Zaten sonuçlar hep birbirine benzer. Arzuları ölçüsüz adam için önemli olan taraf savaştır: işte bütün hayat, düş kurucunun hayatı budur.

Hayat Yollarında, Panait IstratiHayat Yollarında, Panait Istrati
Tanberk Kuncan 
23 Oca 13:17 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ama kavga, ondan zevk alan için bir canlılık belirtisidir. Bir düşünce uğrunda savaşmak, bir duygu, bir aşk, ya da bir çılgınlık uğrunda savaşmak, ama bir şeye inanarak savaşmak, işte hayat. Savaşın gerekliliğini duymayan, insan hayatı değil, bitki hayatı yaşıyor demektir.

Hayat Yollarında, Panait IstratiHayat Yollarında, Panait Istrati
Halil Yavuz KAYA 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yaşanmış bütün düşlerin bilançosu felaketlerle kaplanır. Böyle olması da yerindedir! Yoksa dünya düş kurucularla dolup taşardı.

Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 68)Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 68)
Halil Yavuz KAYA 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hayat, vücudumuzdan zerre zerre kopup ayrılarak gök taşları gibi sonsuzluğa doğru uçup gidiyor ve kanımızı canımızı götürüyor beraberinde : Yaşama zevkini. Artık siz bir kemik yığınından, homurdanan, mızıldanan bir iskeletten başka bir şey değilsiniz.

Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 103)Hayat Yollarında, Panait Istrati (Sayfa 103)