·
Okunma
·
Beğeni
·
1.602
Gösterim
Adı:
Hayat Yollarında
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754341874
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Hayat Yollarında
Hayata Giriş
Hayat Yollarında
Hayat Yollarında
Panait Istrati'nin başıboş yolculuklarla geçen ilk gençlik yıllarının en hüzünlü sayfalarını bu kitapta bulacak ve "Hayat Yollarında"yı okuduktan sonra onu daha çok seveceksiniz. Malaparte'nin savaş sonrası Napoli'sinin, bu kitapta ondan çok daha önce, aynı güçle canlandırıldığını görecek ve yoksunluklarla dolu küçük insan yazgısının acı sonuçlarından büyük ölçüde etkileneceksiniz.
111 syf.
Bir kitap tekrar okunmak istenir mi?
Bu kitap sahil esintisinde, bir vapur seyahatinde bir daha, bir daha okunmaya değer!

Hayatımda ingilizcesiyle Türkçe'siyle dört kere okuduğum "Yaşlı adam ve deniz"den ilk sefer bir kitap bana bu kadar sıcak geldi. Ne kadar sıcacık bir yazarmış Panait. Çevirmen Yaşar Nabi Nayır'ı unutmamak lazım. O ne enfes çeviridir öyle! Yağ gibi akıyor, bitmesin dedirtcek cinsten!

Panait'in kendi hayat hikayesi. Hüzünlü başlayan daha sonra traji-komik olan ama hüznü yüreğinizden çekmeyen eseri.

Kaptan Mavromati sana da Allah rahmet eylesin... Ölümüne Küçük Panait'i gibi benim de yüreğim sızladı.

Kitap başka adlarla da basımda; Hayaller ve yollar, Hayata giriş adlarıyla. Yanlış kitap aldık diye düşünmeyin ya da bulamıyorum çilesi çekmeyin:)

Yüreğinize dokunan kitaplara rastgelesiniz.
111 syf.
·6 günde·Puan vermedi
İncelemeye Panait İstrati kitaplarını derinlemesine okuyan çok ilgilenen bir arkadaş varsa benimle iletişime geçebilir mi? diyerek başlamak istiyorum. Kısa zaman önce tanıştığım bu yazarın ikinci kitabını okuyorum. Kaderin cilvesi olacak ki Kodin ve Hayat Yollarında birbirlerinin öncesini ve sonrasını anlatan iki tane otobiyografik kitap. Ancak çok gerçekçi ve çok fazla bizden. Fakirliği, arkadaşlığı hayata tutunmayı anlatan eserler. Öyle sanıyorum ki bu kitaplardan sonra yine aynı konunun devamı bir kitap daha var. Bulamadım henüz ne olduğunu. Kronolojik bir liste lazım. Ama sanırım o da yeterli olmayacak çünkü bilenler bilir Demirkubuz’un Kader ve Masumiyet filmleri birbirlerinin öncesini ve sonrasını anlattığı halde kronolojik çekilmemişlerdir. Bu yüzden bir bilene danışmak lazım. Her neyse ben okuyun diyorum, ancak bunu okumadan önce Kodin’i okuyun. Panait özelinde böyle bir sıralamaya gitmek konunun anlaşılması açısından daha faydalı olabilir gibi geliyor bana. Hadi iyi okumalar..
112 syf.
·7/10
Biri birinin devamı ve bir öncesini tamamlayan diğeri,
üç öykü,
-Çocukluğunun henüz 12-13 yaşları ilk okulu bitirmiş, anası yoksulluktan oğlunu yani Panait i okutamayacağını itiraf etmesiyle, Tamamen özgürdür Panait.
Bu kitap da öykülerde gerçek adını, hatta vaftiz adını da kullanmış.
Dayılarının yanında bir vakit geçirir ama kendine iş bulmalıdır.
Bulur da bir Rum meyhanesinde Kir Leonida'nın Meyhanesi.
Bu birinci hikayedir. Uzun sayılacak bir zaman çalışmıştır burada. Bu meyhanede olan ve çok sevdiği Sefalet Baba yı (sakacı lık yapar) tanır. Bir de önceleri müşteri sandığı,( ama sonraları gerçek iki dost olacak olan) Mavromati ile girer hayatına.
İşte bu da ikinci hikayedir. Kaptan Mavromati...Kahramanımız .ta ki.. Mavromati nin gerçek hikayesini öğrenip ve onun ölümüne kadar maceralı bir iş yaşamı sürer orada. Rumca yı da öğrenmiştir bu ara. Tabi Mavromatinin kendine hediye ettiği sözlüğün hakkını vererek.
Bir macera tutkunudur yazar, Hatta bir kitabında serseliği sanat olarak da tanımlamıştır. İşte bu serseri ruhu onu Kacak yollardan Fransa ya yolculuğuna çıkarmıştır ki bunu oluşturan hikaye de Fransa ya Ulaşmak İsterken, Direttissimo üçüncü öyküye ulaştırır bizi. Mükemmel bir hikaye..
Benim beğendiğin kitaplardan biri oldu bu...
111 syf.
Bu kitabı sabaha karşı beş gibi bitirdim. O kadar güzeldi ki bitirmeden uyuyamadım ve daha başladığı anda sevdim bu kitabı; tıpkı dinler dinlemez "Bu da ne?" dediğimiz bir müzik yada tanışır tanışmaz kanımız ısınan bir insan gibi.
Spoiler vermeden genel hatlarıyla incelemek istiyorum. Öncelikle hâkim duygusu sefalet, hatta sefaletten daha aşağı birşey varsa o. İnsanın yüreğini burkuyor. Ayrıca çok hümanist bir yaklaşımı var. Anlatım o kadar insanî ki bir anda sizi atmosferine alıyor.
Kitap iki anıdan oluşuyor. Biri ikiye bölünüp başa ve sona konulmuş. İkincisi ortada. Ve kalem, gerçekten güçlü bir kalem. Güçlü derken, öyle zorlama ile filan değil, anlatı akıp gidiyor.
Herkes İstrati'nin şaheseri olarak "Arkadaş"ı görüyor ki o da muhteşem bir kitap bence ama bu kitap dili, konusu ve yarattığı duygularla benim için daha özel bir kitap oldu. Herkese tavsiye ederim. Bu kadar iyi bir yazarı unutmayın okumanızda.
112 syf.
·Puan vermedi
Panait İstrati - hayat yollarında. Benim için Sait Faik etkisi yapmış cağnım yazar. Böyle tatlı bir Kafka havası da var tabii, o da benim için. Tatlı ama bak. Tatlı Kafka. Ekmek kadayıfı Kafka. Vaktiyle 'angel dayı' adlı kitabını sahaf karıştırken elime alıp bıraktığımı anımsıyorum da pek üzülüyorum. Gene de geç kalmış sayılmam tanımak için. Pessoa'da da böyle olmuştu, erteleyip durmuştum, okumak için çok beklemiştim sonra Ezgi hediye etmişti pek uzaklardan gelip. Ona buradan da teşekkür etmiş olayım. Hey, konu İstrati'den çıktı ama herkes Pessoa okumasın valla bak. bitirdi beni, yere serdi. Yaşasın!
111 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Son zamanlarda sosyal medyada en çok gördüğüm eserlerden biri Mihail ... Panait İstrati'nin eseri,  ömrünün bir bölümünde yolu İstanbula'da düsmüş Rumen yazar. Eserlerine bakarken Hayat Yollarında kitabında ilk gençlik yıllarını anlattığını görünce yazarı biraz tanıyabilmek için bu eserle başladım külliyatına.
Küçücük bir çocukken ilkokulu bitirir bitirmez çalışmaya başlamasını ve ilk yurt dışına çıkma macearasını anlattığı satırları okurken şunu dedim kendi kendime 'acı çekmeden , zorluklar ile savaşmadan yazar olunamıyor sanırım. ' 

Küçük Panait'i okurken Kaptan Mavromati'yi o kadar seviyorsunuz ki yaşlı adamın ölümüne en az Panait kadar üzülüyorsunuz, kasadarı dövmek istiyor, Marsliya gemi bileti parasını ödemek istiyorsunuz. Okumaya , öğrenmeye bu kadar aşık bir yazarı tanımak bana o kadar büyük bir keyif verdi ki elimden bırakamadım.

Ben yazarı tanımak için geç kalmışım, benim hatama düşmeyin hemen tanışın yazarla...
112 syf.
Hayata giriş: başıboş yolculuk larla geçen ilk gençlik yıllarının en hüzünlü sayfalarını bu kitab ya bulacak ve okuduktan sonra onu daha çok seveceksin iz yoksulluklarla dolu küçük insan yazısının acı sonuçlarından büyük ölçüde etkileneceksiniz"insanı n Kendi başına açtığı dertlere şeytan gelse çare bulamaz"der...
111 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarı ilk tanıdığımda anlatım tarzının Maksim Gorki’ye benzediğini okudum. İlk okuduğum kitabı Angel Dayı kitabında okuduğum yoruma pek anlam verememiştim. Ama bu kitabını okurken ne demek istendiğini anladım. Maksim Gorki’nin “Çocukluğum” ve “Ekmeğimi Kazanırken” adlı kitaplarına çok benzettim. Acılar içinde geçen o çocukluk dönemi, ekmek parası kazanmaya çalışması, aç kalışı, yedikleri, okurken en derin acıma duyguma temas etti. O acı dolu anlarda yanında olup yardım etme isteği dayanılmaz seviyelerde hissettim.
“Tutunamayanlar” kitabında adına rastladığım yazarı okumanızı tavsiye ediyorum. Dili ve hikayeleriyle içinizdeki bazı yerlere temas edecektir.
111 syf.
·7/10
Tam bir yeraltı edebiyatı türü. Hayattan,canlı hayattan, parasızlıktan,ahmakliktan, cehaletten,özgürlük ten ve bedelinden çok güzel notalar var içinde.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayat Yollarında
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754341874
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Hayat Yollarında
Hayata Giriş
Hayat Yollarında
Hayat Yollarında
Panait Istrati'nin başıboş yolculuklarla geçen ilk gençlik yıllarının en hüzünlü sayfalarını bu kitapta bulacak ve "Hayat Yollarında"yı okuduktan sonra onu daha çok seveceksiniz. Malaparte'nin savaş sonrası Napoli'sinin, bu kitapta ondan çok daha önce, aynı güçle canlandırıldığını görecek ve yoksunluklarla dolu küçük insan yazgısının acı sonuçlarından büyük ölçüde etkileneceksiniz.

Kitabı okuyanlar 165 okur

  • Rümeysa
  • Muhammet Arun
  • Özlem Sümerli
  • Muhammed Münzevi
  • Özlem
  • Oblomovka Sakini
  • Derya Özkan Lengerli
  • Sevim Kozacioglu
  • Ferit Akkoyun
  • N. K.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%17.8 (8)
9
%15.6 (7)
8
%31.1 (14)
7
%22.2 (10)
6
%8.9 (4)
5
%2.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0