Hayata Bakışınızı Değiştiren 14 Öykü Yeryüzü Veya Gökyüzü Öyküleri

2,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
485 gösterim
"Benim sevdiğim yazı türü olağan bir nesir hiç değil, devrik cümle değil, şiir belki. Benim sevdiğim yazı türü ironik, kara mizah yüklü, sıra dışı cümlemsi satırlar taşıyan.

Bize önce düzgün cümle kurmayı, otoriteye uymayı, sabah kalkıp akşam yatmayı öğrettiler. Sonra biz, cümleleri bozmayı, "özgür olmayı", sabahlara kadar çalışıp gündüz uyumayı öğrendik. Bize, "aferin iyi yoldasın" dediler.

Önce kişilik sahibi olduk, psikolojiyi sevdik, güç mücadelesine girdik. Varolmanın endişelerini yaşarken, "çıkış yolunuz, bilgelikte, felsefede, bütünlükte" dediler.

Ailemiz "güney", eşimiz "kuzey", arkadaşlarımız "doğu", patronumuz "batıda" dedi kurtuluş; "ilk hedefiniz orası, haydi ileri."

Ben ya da biz, belki de hiç kimse, paramparça olduk farkında bile olmadan ve farkında olmadan absürt olan her şeyi sever oldum; söylemde, yazımda, gösteride.

Benim, o yüzden
Sevdiğim yazı itip kakıcı olur.
Ben o yüzden
Böyle "garip" oldum
Beni o yüzden
Anlayamıyorsan affet
Suç bende değil meleğim."
Emine Vargılı 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Orhan Tuncay öykülerinin konularını basit bir şekilde ele almış. Konularını seçerken 'ders verici' nitelikte olması için çabalamış diyebilirim. Öğüt verme isteğini o kadar çok ön plana çıkarmış ki. Bu da konuları basitleştirmiş. Yazar günlük hayattan insanın içini ısıtacak sıcacık hikayeler yazmak istemiş ama daha çok sıradanlıkta kalmış.
Belki de bende böyle bir etki yaratmasının nedeni,büyük umutlarla başladığım ama ilk hikayeden itibaren aradığımı bulamamış olmamdır. Daha önceden bildiğim ya da okuduğum hikayeleri tekrar okuyormuşum gibi bir hisse kapıldım.
Bunlarla birlikte sade bir dille yazılmış, betimlemeler hiç yok diyebilirim. Ancak bir kaç cümle var aklımda kalan.öykülerin arasında bana göz kırpan... Bir bölümde kitap okumanın önemine geniş yer vermiş bu ayrıca hoşuma gitti. Genel anlamda çok da kötü bir kitap değil aslında sadece sıradan ben farklı bir şeyler bulamadım açıkçası.