Hayata Röveşata Çeken Adam

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.073
Gösterim
Adı:
Hayata Röveşata Çeken Adam
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053439226
Kitabın türü:
Orijinal adı:
En Man Som Heter Ove
Çeviri:
Barış Sever
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sevgi tuhaf bir şeydir. İnsanı hep ansızın yakalar...

Elli dokuz yaşındaki Ove düzeni çok seven bir adamdır. Ona göre her şey sistemli olmalıdır, hayat bile. Ancak sokağına iki küçük çocuğu olan tuhaf bir aile taşınınca işler fazlasıyla sıradışı bir hal alacaktır.

Çocukken kapısının önünde oynadığınız için “Gidin öte mahallede oynayın!” ya da “Gelirsem o topunuzu keserim!” diye bağıran ama sırf üst kattaki evinize çıkmamak için bir bardak su istediğinizde, hasta olmayın diye suyu ılıtıp veren teyzeleri hatırlatacak bu kitap size. Bisikletle yanından fazla hızlı geçtiniz diye arkanızdan bastonunu fırlatan ama saçlarını ince dişli tarakla tarayıp, cebinden bayram çikolatasını eksik etmeyen muşmula suratlı amcaları getirecek aklınıza.

Ve işte böylece hiç tanışmadığınız ama çok iyi tanıdığınız Ove’ye özlem duyacaksınız. Bir şekilde hayatınıza girmiş tüm güzel insanlara duyduğunuz gibi…“Sevginin, nezaketin ve mutluluğun en umulmadık yerlerde bulunduğuna dair insana yaşam enerjisi veren,inceliklerle dolu bir kitap.” -Sunday Express

“Harika bir kitap! Güleceksiniz, ağlayacaksınız ve huysuz insanlara artık başka bir gözle bakmaya başlayacaksınız. Hatta Ove’nin mahallesine bile taşınmayı isteyebilirsiniz.” -People

“Hangi milletten olursa olsun herkesin hissettiği endişeleri konu alan güzel bir roman. Şiddet yok, her cümlesi çok naif. Acı tatlı bir hikâye, esprili bir anlatım… Yer yer gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız. Bana bir kez okumak yetmedi, doya doya iki kez okudum.” -BookBrowse.com

“Bir insanın kaç kişinin hayatını etkileyebileceğini gözler önüne seren zevkli bir roman.” -CBS Local

“Hep bir roman okumaya niyetlenip de aradıklarını bulamayanlara ilaç gibi gelecek.” -Spectator

“Ağır kurgu edebiyattan vazgeçmem diyen okurların bile böyle güzel bir molaya ihtiyacı var. Kusursuz.” -San Francisco Chronicle
328 syf.
·3 günde
Kitap incelemesi iyi yapamadığım için inceleme eklememe kararı almıştım ama bu kitabı o kadar beğendim ki herkes faydalansın istedim.  Okuyucu sayısıda az olunca kendimi tutamadım filmi de harikaydı iyi bir hikâyesi olan ove'nin yaşamı çok etkileyici ve eğlenceli.
328 syf.
·4 günde·9/10 puan
Kitabı soluklanmak için elime almıştım. Evet puanı yüksekti, üstelik öneri ile seçtiğim bir kitaptı ama yine de bu kadar sevmeyi beklemiyordum.

Uzun zamandır böyle güzel, böyle tanıdık bir karakter okumamıştım. Ove hepimizin hayatına bir noktada girmiş olan huysuz ihtiyarlardan yalnızca biri.

Ove tam bir düzen adamıdır. Her şey belli bir düzende ilerlemeli ve her şey aynı kalmalıdır. Üstelik fazlasıyla da prensiplidir. Prensiplerinden ödün vermemek için herkesi karşısına alabilir. Bir palyaçoyu bile.

Ove için işler siteye yeni bir ailenin taşınması ile değişik bir hal alır. Kapıyı suratlarına kapatsa bile bir şekilde o kapının ardına geçmeyi başaran bu aile Ove için bir dönüm noktası olur adeta. Ove’nin başına gelenler ve bunlara verdiği tepkiler beni kitap boyunca güldürdü. Yer yer onunla birlikte hüzünlensemde beni güldürdüğünü anlar daha çoktu. O sert duruşunun altındaki kocaman kalbi gördüğüm için çok mutluyum.

Kitaptaki her karakter öyle güzel yazılmış ki onları sevmeden yapamıyorsunuz. Üstelik her birinin farkında olmasalar bile Ove’nin hayatına bir noktadan dokunmuş olmaları sizin onları sevmeniz için başlı başına bir sebep oluyor. Ama bir karakter var ki. Ove’den sonra en çok sevdiğim. Parvaneh. O olmasaydı Ove’yi onlar hayatına girdiği için böyle mutluluğunu gizlemeye çalışırken göremeyecekmişiz gibi hissediyorum.

İyi ki varsın Parvaneh.

Ve en çok da sen iyi ki varsın Ove.

Kitap bittiğinde böyle bir insan ellerimin arasından kayıp gitmişçesine üzüldüğümü ve ağladığımı belirtmeliyim.

Kitabın arka kapağında da dediği gibi; ‘ Ve işte böylece hiç tanımadığınız ama çok iyi tanıdığınız Ove’ye özlem duyacaksınız. Bir şekilde hayatınıza girmiş tüm güzel insanlara duyduğunuz gibi...’
328 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
10/10
Ahh ahh... Ne desem bilemiyorum bu kitap için. Beni duygu yüklü bir yumağa çevirdi adeta.

Yaşlı ve bir o kadar da huysuz görünümlü Ove'un hikayesini okuyoruz bu kitapta. Bizim Ove, buz gibi kalıbının altında sımsıcak tutmayı başardığı kalbiyle nasıl bir zamanlar insanların hayatını değiştirmiş onu görüyoruz. Ardından da onun hayatını değiştirmeye hazır her kesimden yeni arkadaşlarıyla olan ilişkilerini okuyoruz.

Mahallesindeki ve çevresindeki insanlar (özellikle yeni karşı komşusu) ne kadar ısrar etse de bir türlü rahat nefes aldırmıyorlar ona. Ove kendi köşesine çekilmek istedikçe kendini bir anda kapı zili ile başlayan bir cümbüşün ortasında buluyor her defasında.

Ove kalbi çok güzel bir insan. Ama kalbinin ne kadar güzel olduğunu size ilk bakışta göstermeyen de bir insan. Kimseyi dış görünüşle ve ilk izlenimle yargılamamamız gerektiğini, yaşlı huysuz insanlarla ilgili bir kez daha düşünmemiz gerektiğini bize hatırlatan bir karakter. Ben kendisinin hayat hikayesini okurken çok keyif aldım. Zaman zaman pıtır pıtır dökülen göz yaşları ile zaman zaman Ove'un eski jenerasyon yorumlarına göz devirerek zaman zaman da yüzümde bir gülümseme ile okudum.

Özellikle aşık Ove'u okumak içimi sıcacık yaptı. Böyle karakterlerin yapmacık görünme olasılığı olmadığından ötürü sanırsam, her yaptıklarının yüzde yüz samimiyetle olduğunu bilmek beni çok daha fazla etkiliyor.

Daha fazla uzatmadan, Ove'un bu hikayesini (kitap isminin çevirisine asla katılmadığım için zikretmek istemeyerekten) okumanızı tavsiye ediyorum. Çayınızın kahvenizin yanında, okuduğunuz onca beyin yoran kitaplardan sonra sizi biraz da olsun hafifleteceğini düşünüyorum.
bee*
328 syf.
·5 günde·10/10 puan
Bilindik duyguları eğlenceli olaylar eşliğinde ve akıcı bir üslupla sunmuş yazar okurlarına. Bittiğine üzüleceğiniz cinsten bir kitap. Ove ise kesinlikle tanınması gereken bir karakter.
328 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Huysuz, yaşlı adamımız Ove Saab'dan başka araba kullanmaz, başka marka araba kullananların güvenilir olmadığını düşünür. Çoğu zaman güldüren, yerine göre fazlasıyla hüzünlendiren duygular arasında sürekli geçiş yaptırmayı başaran sıcacık bir hikaye.
Hangi türden kitap okursanız okuyun bu hikayeyi ve kitabı sevmemeniz imkansız.
328 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Elli dokuz yaşındaki Ove düzeni çok seven bir adamdır. Ona göre her şey sistemli ve matematiksel olmalıdır, hayat bile. Kendine katı bir hayat şablonu oluşturmuş ve onun dışına hiç çıkmamıştır.

Ove ölen eşinin ardından gitmek istiyordur ama tren raylarında genç makinistin genç gözlerine baktığında ölümünün onun gözlerine sonsuza kadar kazınacak bir travma olacağını fark edip raylara atlamayı becerememiştir. Diğer deneyleri de başarısızlığa uğramıştır.

Umutsuz ve soğuk görünen Ove çevresindeki hayatları ısıtmıştır. Kimse bilemezdi bu huysuz ihtiyarın kalbinde bu kadar çok sevgi barındıracağını, ama kendi tarzıyla :)
328 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Böyle popüler ve puanlaması yüksek kitapları pek sevemiyorum ben o yüzden önyargıyla başladım okumaya... Ove beni o kadar etkiledi ki bu yaşlı adamı okumaktan çok keyif aldım..
adalet ve adil oyun, sıkı çalışma ve düzen gibi kavramlara dair sağlam inançları olan 59 yaşındaki adamın karısını kaybettikten sonraki yaşamını çok güzel bi dille anlatıyor.
328 syf.
·32 günde·8/10 puan
İstisnasız son bir yıl içinde okuduğum en iyi kitap. Çok beğendim. Huysuz bir ihtiyar olan Ove'nin Hulusi Kentmen gibi pamuk yürekli bir adama dönüşmesinin hikayesi.

Bu arada Saab - Volvo savaşında Rune'den tarafayım. Bunu da belirteyim :)
328 syf.
·679 günde·10/10 puan
Volvo Renault Saab deyince hiç güldünüz mü?
Sonja
Kitaplar
Ove
Kedi var desem.
Her insan kendi hatasını kabul etmekte zorlanır.
en mutlu olduğunuz günler en acılı güne dönse hayata nasıl tutunabilrisiniz ki?
328 syf.
Çok keyif alınarak okunan bir kitap. Ove bir yandan kendini öldürmeyi düşünüyor ama her nekadar huysuz ve kuralları olan biri olsada kendini insanlara yardım etmekten alamıyor.
328 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Yüzünüzde sıcacık gülümsemeniz eksik olmadan okuyacağınız mükemmel bir kitap. Bizim huysuz ihtiyar Ove kendisini size sevdirmekle kalmayıp kalbinize dokunacaktır.
328 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Huysuz ihtiyar Ove dede! Haha sen bizi mahallemizdeki topumuzu patlatmakla tehdit eden o inatçı huysuz ihtiyarsın. Ama öyle tatlısın ki huysuzluğun ikinci planda kalıyor. Temiz kalbin ve yaşadıklarınla hayata tutunabilen harika bir insansın. Karaktersin diyemiyorum çünkü sen etrafımda gördüğüm bütün huysuz ihtiyarlarsın! :)
Karısı sık sık "Tüm yollar kaderin sizin için çizdiği şeye çıkar"derdi. Belki de karısının bahsettiği "şey" buydu.
Fakat Ove'nin tüm yolları "şey" e değil, bir "insan"a çıkıyordu.
O gün hissettiklerini hiçbir zaman açıklayamadı ama artık mutlu olmaktan vazgeçti. O günden sonra bir daha hiç mutlu olmadı.
Fredrik Backman
Sayfa 49 - Pegasus yayınları
Uzunca bir süre karısına baktı. Sonunda elini iri bir taş parçasına koyup sanki karısının yanağına dokunur gibi nazikçe okşamaya başladı.

“Seni özlüyorum,” diye fısıldadı.
Fredrik Backman
Sayfa 40 - Pegasus yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayata Röveşata Çeken Adam
Baskı tarihi:
Haziran 2016
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053439226
Kitabın türü:
Orijinal adı:
En Man Som Heter Ove
Çeviri:
Barış Sever
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Sevgi tuhaf bir şeydir. İnsanı hep ansızın yakalar...

Elli dokuz yaşındaki Ove düzeni çok seven bir adamdır. Ona göre her şey sistemli olmalıdır, hayat bile. Ancak sokağına iki küçük çocuğu olan tuhaf bir aile taşınınca işler fazlasıyla sıradışı bir hal alacaktır.

Çocukken kapısının önünde oynadığınız için “Gidin öte mahallede oynayın!” ya da “Gelirsem o topunuzu keserim!” diye bağıran ama sırf üst kattaki evinize çıkmamak için bir bardak su istediğinizde, hasta olmayın diye suyu ılıtıp veren teyzeleri hatırlatacak bu kitap size. Bisikletle yanından fazla hızlı geçtiniz diye arkanızdan bastonunu fırlatan ama saçlarını ince dişli tarakla tarayıp, cebinden bayram çikolatasını eksik etmeyen muşmula suratlı amcaları getirecek aklınıza.

Ve işte böylece hiç tanışmadığınız ama çok iyi tanıdığınız Ove’ye özlem duyacaksınız. Bir şekilde hayatınıza girmiş tüm güzel insanlara duyduğunuz gibi…“Sevginin, nezaketin ve mutluluğun en umulmadık yerlerde bulunduğuna dair insana yaşam enerjisi veren,inceliklerle dolu bir kitap.” -Sunday Express

“Harika bir kitap! Güleceksiniz, ağlayacaksınız ve huysuz insanlara artık başka bir gözle bakmaya başlayacaksınız. Hatta Ove’nin mahallesine bile taşınmayı isteyebilirsiniz.” -People

“Hangi milletten olursa olsun herkesin hissettiği endişeleri konu alan güzel bir roman. Şiddet yok, her cümlesi çok naif. Acı tatlı bir hikâye, esprili bir anlatım… Yer yer gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız. Bana bir kez okumak yetmedi, doya doya iki kez okudum.” -BookBrowse.com

“Bir insanın kaç kişinin hayatını etkileyebileceğini gözler önüne seren zevkli bir roman.” -CBS Local

“Hep bir roman okumaya niyetlenip de aradıklarını bulamayanlara ilaç gibi gelecek.” -Spectator

“Ağır kurgu edebiyattan vazgeçmem diyen okurların bile böyle güzel bir molaya ihtiyacı var. Kusursuz.” -San Francisco Chronicle

Kitabı okuyanlar 87 okur

  • Neslihan
  • murat tan
  • nigar özalp
  • Canan Sayın
  • Gaye Aldinç
  • Müjgan Mammadli
  • bee
  • İlay Yüksel
  • Z.K
  • Gül

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.8 (29)
9
%21.4 (12)
8
%17.9 (10)
7
%5.4 (3)
6
%3.6 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0