Hayata Tutunanlar

6,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
501 gösterim
1914 yazında Atlantik Okyanusu'nda seyreden görkemli Empress Alexandra bir patlama sonucu sulara gömülür. Geminin yolcularından Henry Winter eşi Grace'e alelacele denize indirilen filikalardan birinde yer bulur, kendisi ise gemide kalır. Tıka basa dolu filikanın, kapasitesinin üzerinde kazazede taşıdığı kısa sürede anlaşılır. Çoğunluğun kurtulması için bazılarının ölmesi gerekecektir.

Kazazedeler hayatta kalma mücadelesi verir, filikada iktidar kavgası sürerken Grace sıradışı yaşamöyküsünü anımsar.

Hayata Tutunanlar, cankurtaran filikasında geçen gerilim dozu yüksek bir roman. Hakları 25 ülkeye satılan kitap, yayımlandığı ülkelerde büyük bir ilgiyle karşılandı; unutulmayacak bir roman kahramanı yarattı. Ülkemiz okurları da cinayet suçundan yargılanan 22 yaşındaki dul Grace Winter'ı tanıdıkça şaşıracak ve onun hayat mücadelesine kendilerini kaptıracaklar.

Charlotte Rogan son derece insani bir özelliği, kendini aldatma becerisini yanıltıcı basitlikte bir gemi kazası ile kurtulma hikâyesi üzerinden anlatıyor.
-J. M. Coetzee-

Hayata Tutunanlar'ın edebi seviyesi heyecan verici, hikâyesi ise son derece dokunaklı. Romanı bir oturuşta bitirdim.
-Emma Donoghue, Oda'nın yazarı-

Harika bir kitap!... Kitabın ilk sayfalarına göz atan bir okurun kitabı elinden bırakabileceğini zannetmiyorum... İddialı ancak hileye başvurmayan bir kitap okumak ne kadar iç açıcı. Yazar konusuna hâkim ve ne yaptığını iyi biliyor.
-Hilary Mantel-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9786050916997
 • Çeviri:
  Sıla Okur
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Asiye Yıldız 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Okyanusun ortasında kurtarma filikasında hayatta kalma savaşı. Karakterler gerçekçi, okurken kendimi onların arasında hissettim. Hayatta kalmak için nelerden vazgeçerdik? uzun uzun düşünmeme sebep oldu. Tavsiye ederim.

Kitaptan 4 Alıntı

Sadettin TANIK 
 05 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

...tanrı olmayı sürdürüyordu ancak insan sıfatında bir tanrı halini almıştı, öyle tanrıların akıbeti de biliniyordu.

Hayata Tutunanlar, Charlotte RoganHayata Tutunanlar, Charlotte Rogan
Asiye Yıldız 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dr. Cole bana insan zihninin travmaları bastırmaya eğilimli olduğunu söyledi; ben de bunun böyle olduğunu hissediyorum., ama bazen öyle geliyor ki bir şeyi hatırlamayışımızın nedeni patolojik bir eğilimden çok doğal bir gereklilik, zira insanın aklında belki yüz farklı şey oluyor ama bunların ancak birine ikisine ilgi ve dikkat ayırabilme kabiliyeti var.

Hayata Tutunanlar, Charlotte Rogan (Sayfa 64)Hayata Tutunanlar, Charlotte Rogan (Sayfa 64)