Hayata Yolculuk

9,1/10  (18 Oy) · 
33 okunma  · 
19 beğeni  · 
655 gösterim
Hakiki yolculuk, gittiğin yerlere harita üzerinde çarpı işareti atmak değil, o çarpı işaretlerini ruhundaki yaralara yara bandı yapmaktır.

O öyle yaptı. Gitti, hamdı, pişti! Hem iyileşti, hem iyileştirdi!

Hasan Söylemez, banka kartlarını kırdı, cebindeki son parayı çocuklara dağıttı, bisikletle 8 ayda 10 bin kilometre yaparak Türkiye’yi dolaştı. Herkes hayallerini gerçekleştirememeyi parasızlığa bağlar; o, kafalarda örülen para duvarını yıkarak önceliğin para olmadığını kanıtladı! Ve şimdi film gibi bu yolculuk kitaplaştırıldı...

Hayata Yolculuk sevgi, dayanışma, paylaşım, vefa ve umut üzerine bir ‘iç’ gezi kitabı. İnsanlığın ölmediği yerde, Anadolu’da geçiyor. Her şeyi bırakıp gitmek isteyenlere, gerçek hayatın gökdelenlerden uzakta olduğuna inananlara cesaret veriyor. Yolculara şöyle fısıldıyor: “Yolunuzu kaybetmemenin tek yolu ruha dokunmaktır; kendinizin, insanların ve tabiatın ruhuna...”

Şimdi tüm kişisel gelişim kitaplarını bir tarafa bırakın, sadece yola çıkın. Farkı anlayacaksınız!
esra çelebi 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı bitirdiğim zaman bitirdiğim tek şeyin sayfalar olduğunu anladım. Çünkü bana hayat boyu sürecek cesareti ve özgüveni verdi.


Hasan Söylemez yaklaşık bir yıldır takip ettiğim bir gezgin. Afrika yolculuğunu karış karış takip ettim, o pedal çevirdi ben ise hayallerimle takip ettim onu. Belki de bu yüzden Journey To Dreams adını vermişti yolculuğuna! Hayallere yolculuk, kimin hayali olduğu fark etmiyor; asıl mesele yolculukta gizli, yol ve ol kelimelerinin birleştiği noktada. İşte kitapta da aynen böyle diyor Söylemez; Yolculuk gitmek değil "var olmaktır."

Bu kitapta ise karış karış takip ettiğim yolculuğun daha öncesi; Türkiye'nin 81 ilinin etrafında beş parasız, bisikletle yapılmış yolculuk var.
Kelimelerle anlatamayacağım için sadece alın ve okuyun demek istiyorum. Zaten yalnızca o zaman tam olarak anlatabilirim derdimi...

Büşra AKTÜRK 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Büyük şehir hayatından, sabah 9-akşam 5 işinden, her gün her şeyi aynı şekilde yapmaktan bunalmış ve çareyi kendini 5 parasız bisikletle yollara atarak Türkiye'yi gezmekte bulmuş yazarın maceralarını anlatan kitap. Samimi, sıcak, eğlenceli bir şekilde yazılmış. Şahsen kitabı ''Hiç para harcamadan mı gezmiş, hadi canım oradan, öyle şey mi olur'' diyerek, hafiften burun kıvırarak almıştım. Ama okudukça düşüncelerim değişti.
Her ne kadar kitap 6 yıl önce yazılmış ve bu süre zarfında çok şey değişmiş de olsa, Türkiye için, en azıdan Anadolu için hala umut var sanırım. Okuyun ve kendinizi işinizden nasıl istifa edebilirim diye düşünürken bulun :)

miss monte 
21 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bisiklet ile Türkiye'yi parasız gezen bir çılgının maceraları da denilebilir. Bir imzalı bir imzasız iki kitabım var kütüphanemde ve şuan Hasan Söylemez Afrika'da. En kısa sürede yeni kitap çıkarmasını temenni ediyorum ve özellikle seyahat etmekten hoşlananlara şiddetle (şiddetin sadece tavsiyesini severim) kitabı tavsiye ediyorum. Kitabın sonundaki telefonla konuşma kısmı hakkında spoiler veremem ama çok duygulanmıştım.

glbanu 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

şehir hayatından sıkılıp oldukça radikal bir kararla bisikletle Türkiye'yi dolaşmak isteyen Hasan Söylemez'in anıları. Ancak bir okur olarak, ilk yolculuk yaptığı yerleri anlattığı detayları sonlara aynı şekilde bulamadım, sanki kitabın sonlarına doğrugezdiği yerleri daha hızlı ve aceleci anlatmış gibi geldi.

instagrmkahvecisi 
 12 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

Hasan sahsen tanisma firsati yakaladigim kendi halinde hedefleri hayalleri olan iyi bir insan. Bu kitap onun bisikleti ile yapmis oldugu hayat tecrubelerini gormus oldugu yerleri ve tanimis oldugu insanlari anlatiyor. Hayatin icinden birseyler okumak ve birebir icerisinde yer almak isterseniz guzel bir kitap. Kitabin icinde Hasan'in kendi objektifinden fotografli anilarda var.

Sedef Eşen 
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazar öyle bir anlatmış ki bir gecede Türkiye nin tüm yerlerini gezdim resmen . Kitabın sonuna koyduğu fotagraflar ise efsane,resmen yazar yerine ben gezdim Oldukça başarılı bir anlatıma sahip ve akıcı. İnsanlara ümit,umut, amaç ve örnek oluyor.Burdan tüm kitap severlere sesleniyorum mutlaka okumanız ve kütüphanenizde bulundirmanizi tavsiye ederim.

ertuğrul akyar 
12 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

herkesin bir hayali vardır işte bu hayallerini gerçekleştiren birisinin hikayesi bisikletii sevenlerinn mutlaaka okuması gereken bir kitap ,okurkeen vay be türkiyede böyle insanlarda mı varmış demekten kendimi alamadım. kitapla alakallı tek eleştirim keşki daha ayrııntılı ve uzuun olsaymış

Monsieur 
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şehir yaşamının insanı doğadan ve gerçek insan olmaktan uzaklaştırdığı aynı zamanda seyahat ederken paranın zorunlu bir ihtiyaç olmadığını , Anadolu halkını ve yolculuk boyunca yaşadıklarını içten bir üslupla anlatan çok güzel bir kitap herkese okumayı tavsiye ediyorum .

Sevda k. 
25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir gün her şeyi bırakıp bisikletle, beş parasız Türkiye turu yapan harika adamın kitabı. O kadar samimi, o kadar içten ki yazarı kardeşiniz, abiniz gibi görmeye başlayabilirsiniz :) Dünya turuna çıkmak isteyip de cesaretiniz yoksa bu kitabı okumalısınız

Kitaptan 13 Alıntı

Sevda k. 
30 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Eğer insanları yargılarsanız özgür olamazsınız! Fikirleriniz uyuşmasa bile onları anlamaya çalışın, dinleyin, sevin, yaratın, paylaşın, şans ve ilham verin. Nereye giderseniz gidin kendinize dönmek üzere yola çıkarsınız. Ya kendinize dönersiniz ya da yolu kaybeder daha büyük bir çıkmaza girersiniz. Yolu kaybetmemenin tek yolu, ruha dokunmaktır; kendinizin, insanların ve tabiatın ruhuna..."

Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 159 - Hayy kitap)Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 159 - Hayy kitap)
sunay turkmen 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Her şeyi bırakıp gitme isteği, aslında kendini değiştirme vaktinin de geldiğini gösteren bir işarettir ve içinde kendine has bir iyimserlik barındırır."

Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 11)Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 11)
Tuğba 
27 Kas 2017 · Kitabı okuyor

"Bazen bir şeylerin yoluna girmesi için her şeyin raydan çıkması gerekiyor."

Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 20)Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 20)
Sevda k. 
30 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yolculuk gidilen şehirlere haritada çarpı işareti atmak değildir. Asıl yolculuk, çarpı işaretlerini ruhundaki yaralara yara bandı yapmaktır."

Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 106 - Hayy kitap)Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 106 - Hayy kitap)
Sevda k. 
30 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Para her şey değildir. Paranın satın alamayacağı çok değerli şeylerin var olduğunu biliyorum. İşte bunlara ulaşabilmenin yolu ise öncelikle paranın bana verdiği "özgüven" ve "güç duygusundan kurtulmam gerekiyor."

Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 15 - Hayy kitap)Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 15 - Hayy kitap)
Büşra AKTÜRK 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yolculuk öncesi ve yolculuk esnasında herkesin en çok sorduğu sorulardan biriydi; ''Korkmuyor musun?'' Korku, yapamamaktır, olduğun yerde kalmaktır. Her an başıma kötü şeyler gelecek korkusuyla zihnimi meşgul etseydim, bu yolculuğa başlayamazdım. Çünkü korkularla dolu bir kafada hayallere yer yoktur. Ancak korkularımızla yüzleşirsek, karanlık tünellerden kurtulup aydınlık düşlerimize ulaşabiliriz.

Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 81)Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 81)
Büşra AKTÜRK 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

En zoru nedir biliyor musunuz? İnsanın kendiyle yüzleşmesidir. Yolculuk esnasında bunu yaşamanız kaçınılmazdır. Bazen kendinizden nefret edersiniz, bazen de gurur duyarsınız. Geçmişinizle, hayatla, insanlarla hesaplaşırsınız. Kendinizle müthiş bir savaş içerisindesiniz. En can acıtıcı darbeleri vurduğunuz gibi, kanayan yaralarınızı da kendiniz tedavi edersiniz.

Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 175)Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 175)
Sevda k. 
30 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yolculuğumun bana kazandırdığı en güzel şeylerden biriydi, babam hayattayken ona "seni seviyorum" demek."

Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 206 - Hayy kitap)Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 206 - Hayy kitap)
Büşra AKTÜRK 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayallerin peşinden koşmak için üç şey gereklidir; istemek, inanmak ve hemen başlamak.

Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 175)Hayata Yolculuk, Hasan Söylemez (Sayfa 175)
sabit numan 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü doğada pazartesi yoktu. Uyanıln her Allah'ın günü pazardı.

Hayata Yolculuk, Hasan SöylemezHayata Yolculuk, Hasan Söylemez
2 /