·
Okunma
·
Beğeni
·
3683
Gösterim
Adı:
Hayatı Emen Karanlık
Baskı tarihi:
1990
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754052085
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Dark Half
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Hayatı Emen Karanlık
Hayatı Emen Karanlık
Bu romanda bir yazarın hayatı anlatılır. Kendisine sınırlar koymamak için, daha özgürce yazmak için başka bir adla romanlar çıkaran yazarın yarattığı sahte kişilik başına bela olacaktır.
464 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
"SERÇELER YİNE UÇMAYA BAŞLADI!"


Bir insan, bir akıl bunu nasıl yazar! Tek kelimeyle harikaydı. Esiri oldum, neler oluyor anlamaya çalışırken kendimi kaybettim. Sayfaları hızla çevirdim, nihayet bitirdim. Hem de ne bitirme!

King romanlarının kalitesi, yazarın zekâsı zaten tartışılmaz. "Hayatı Emen Karanlık", yazarın 1990'da basılan eseri aslında. Altın Kitaplar, düzenleyerek yeniden basımını yaptı. Ne iyi etti, okumamıştım çok iyi oldu.

Konudan kısaca bahsedeyim, hiçbir ipucu yok rahatlıkla okuyabilirsiniz...
Kitap 1960 ve 1988 yılları arasındaki bağlantıyı konu alıyor. Thad Beaumont, önceleri George Stark takma adıyla kitaplar yazar. Çok sevilen ve satılan korku hikâyeleridir yazdıkları. Ancak bir gün, George Stark'ı ifşa etmeye ve kendi adıyla kitaplar yazmaya karar verir. Bu ifşa, George Stark'ın sonu ancak seri cinayetlerin başlangıcıdır. Peki cinayetleri işleyen kimdir? Thad nasıl bir yol izleyecektir? Serçelerin cinayetlerdeki anlamı nedir? Aradaki bağlantıyı okurken şaşkınlık içinde kalacaksınız...

Büyük heyecanla, keyifle okudum. Yine çok akıcı, bitmesini istemediğim bir King romanıydı elimdeki. Kitabın kapak tasarımını da gerçekten çok sevdim. Ancak, ilk basımda da düşündüğüm gibi yine aynı şeye takıldım ben. Kitabın orjinal adı "The Dark Half" iken, Türkçe isminin "Hayatı Emen Karanlık" olmasına anlam veremedim. Bunun dışında; kurgu, olay örgüsü, karakterlerin yarattığı etki yine olağanüstüydü. Okumayanlara, King'i ilk kez okuyacaklara kesinlikle tavsiyedir...
464 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Stephen King'e ait okuduğum ilk kitap. Bir türlü elime bir King kitabı geçmemişti. Zaten popüler olan yazar, kitap, film, dizi, müzik vb. şeylere yaklaşamama huyum var. Yeni yeni okuyorum üç beş yıl önce çok popüler olan kitapları. Ama bu kitaba bayılmadım. Kurgu güzeldi filmlik olmuş. Okumak akıci ve keyifliydi. Ama bi yükselemedi bu kitap bende. Yazarın diline, akıcılığı ve kurgusunadır puanım.
320 syf.
Stephen King'in yine o sıradışı kurgusu. Iki farklı yazar ikisi de aynı kişi ama gerçekte nasıl varolabilir ikinci kişi? Yazar basına duyuru yapar mizahen de kendi yarattığı yazarı gömer zaten herşey ondan sonra başlıyor. Bu kitap bir süre serçelerden korkuttu beni.
320 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Bir yazarın ağzından ana karakteri yine bir yazar olan bir hikaye dinlemek bambaşka. İyi yazar her zaman kendini güzel ifade edebilir fakat iş kendi gönül verdiği mesleğe gelince işler elbette daha farklı olacaktır. King'den bu bahsettiğim unsura sahip olan çok eser görebilirsiniz. King'in yazar karakterlerini tanımaya Sadist'le başlamıştım, o günden beri yazsa da yenilerini tanısam diyorum.

Hayatı Emen Karanlık ile buluşmam biraz zor yoldan oldu, biliyorsunuz maalesef ki Stephen King kitaplarının hepsine ulaşmak zor. Eski basımların bazıları yenilenmiyor. Bu kitap da asla ve asla yenilenmeyen ve bulunamayanlardan. O yüzden ben de kendime bir çözüm ürettim ve kendi adıma bir ilke imza atarak araştırıp kitabın PDF'ini buldum. Güzelce bastırıp, spirallettikten sonra da kitabım okunmaya hazır oldu. Normalde huyum değildir, kitabı hissetmeyi severim ayrıca orijinal kitap alıp destek olmak hoşuma gider. Fakat bu imkansızlıkta önüme çıkan bu güzel fırsatı da tepemedim. Sayın Stephen King de kitabına ulaşmak için bu kadar çabaladığıma şahit olsa, bunu gayet büyük bir mutlulukla karşılardı diye düşünüyorum.

King'in o eşsiz hayal gücünü yansıtma şekli her zaman olduğu gibi yine muazzam. Bazı kitaplar olur ya hani, konusundan kısaca bahsederler ve hemen ilginizi bir yerden yakalar. Hayatı Emen Karanlık da bu ayarda bir roman. İlgi çekici konu, ilgi çekici işleyiş...

Bu romanda King ile yine bir başka favori yazarım Clive Barker arasında belli benzerlikler sezdim. Gerek atmosfer gerek de kan donduran tasvirler sayesinde iki üstadı bir arada gördüğüm yerler oldu. Çok yönlü bir yazar olan King'in artık birkaç kişiliği olduğunu varsayıyorum yoksa bu kadar eser yapıp bazılarını birbirine bağlayıp bazılarını üslup kullanarak birbirinden ayırmasını açıklayacak başka bir durum bulamıyorum. Allah, allah... Kitabın konusuda buna hafiften benzer bir şey değil miydi? Neyse, sürprizi kaçırmayalım. Kısacası; Stephen King okuyun, okutturun dostlar.
464 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitapla Stephen King’in hayal gücüne hayran kaldım. Çok akıcı, merak uyandırıcı, hemen bir sonraki sayfaya geçmek isteyeceğiniz, karakterlerin, kurgunun çok iyi oluşturulduğu bir kitaptı. Daha başında beni yakaladı, bu sefer gerildiğimi hissettim.
Uzun uzadıya bir yorum yapmayacağım. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
İyi ki Altın Kitaplar tekrar basımını yapmış.
.
464 syf.
·32 günde·Beğendi·8/10
Hayal kirikligina ugramayacaginizi ilk sayfadan bildiren kitaplar vardir.ilginc bir konu, acik bir uslup ,cekici bir kapak.. nedir kitabi begenecginizi dusunduren.
Kitaplar konusunda ildukca tutucuyum ben arada bir yeni yazarlara yeni turlere goz kirpsamda bildigim gozu kapali guvendigim yazarlardan pek fazla sasmam. bu yuzdendir ki kitapalirken cok fazla arka kapaga konuya vs bakmam..sozun kisasi king reyizde bu caaanim nevi sahsina munhasir yazarlarimdan ne yazsa okuyorum neyi okusam bayiliyorum. Bu da boyle bir kitapti benim icin..
Muthis bir hayal gucu akan sayfalar orijinal bir kurgu...Bu kadar anlatmisken konuyada biraz degineyim. Daha once george Stark takma adiyla gerilim romanlari yazan Thadaus bu takma addan kurtulmaya karar verir ve bilinen buyuk bir gazeteye artik george stark adiyla yazmaya cagini aciklar bu aciklama dikkat cekici oksun diye george stark icin hayali bircenaze toreni duzenler.. Fakat hayali george strak in yeryuzunden silinmeye hic de niyeti yoktur o andan itibaren korku dolu zamanlar baslar. Begeneceginizi umuyorum gonul rahatligiyla oneriyorum.. Kitapla Kalin #stephenkingbooks #stephenking #hayatiemenkaranlik #hayatıemenkaranlık #@altinkitaplar #kitapyorum #kitap #books #bookstagram #neokuyorum #okuveokut #okuveyorumla #alinti

https://www.instagram.com/...igshid=1alqjwwwk1rih
320 syf.
·2 günde·Puan vermedi
King usta senin bizi korkutmak için kullanmaya çekineceğin hiç bir şey yok mudur ? Ne istedin zavallı, sevimli küçük serçelerden. Bir korkmadığımız onlar kalmıştı artık.

Senin dünyanda papatyalar seviyor sevmiyor diye insanların kollarını bacaklarını koparır herhalde. Bende bu kitapları yazarkenki kafayı yapmak için ne kullandığın merakı oluştu.

İncelemelerden okuyorum benim en sevdiğim King kitabı ... diyebilen arkadaşlar var. Malesef benim en sevdiğim ... diyemiyorum. 43 kitabını okudum ve her birine ayrı ayrı hayran oldum. Belki bir ya da ikisi bunun dışında tutulabilir.

Başka kitaplar tarzlar okuyorum ama bir bakıyorum elimde yine bir King kitabı.

Yağcılık yapmıyorum kesinlikle Stephen King' in beyninin hayranıyım. Kralsın :)
464 syf.
·40 günde·5/10
Okuduğum en kötü king romanı konu bana göre bitmemiş orta yerde kalmış durumda 1,5 ayda zor bitirdim.İlk defa king okumaya başlayacak olanlar kesinlikle bu kitaptan başlamasın.
464 syf.
Daha iyi King romanları okumuştum, kötü değil ama okunması şart mı? Bence değil... değişik bir kurgu, inandırıcı değil, inandırı olması şart mı? Bence evet, mutlu okumalar...
320 syf.
·18 günde·6/10
Kitabı okurken Şerif Alan Pangborn ile aynı şaşkınlığı ve duyguları yaşadım. Yazar ve kitabındaki ana karakter gerçek hayatta karşı karşıya. Bakalım bu savaştan kim galip çıkacak?
320 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Thad Beaumont çocukken başı ağrımadan önce serçe sesleri duyan ve yetenekli bir yazar olacağı düşünülen bir çocuktur. Başındaki ağrı yüzünden tetkik yapılır. En başta tümör sanılır ama beyninde ikizinden kalma parçalar vardır. İlerde büyük bir yazar olur. Liz adında biri ile evlenmiş ve ikiz çocukları olmuştur. Ayrıca George Stark takma adı ile macera romanları yazmış ve kendi kitaplarından daha çok para kazanmıştır. Ama Stark kimliğini bırakmaya karar verir ve ortalık karışır. George Stark canlanmış ve bu kararda rolü olan herkesi öldürmeye başlamıştır. Şerif Alan en başta Thad'dan şüphelenir ama o da serçeleri görünce anlar durumu. Thad ya ölecek ya da kendi oluşturduğu bu yaratığı serçelerin de yardımıyla öldürecektir. Acaba Thad başarılı olabilecek midir? Kız ile arası nasıl olacaktır? Alan ve İkizler sağ salim kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayatı Emen Karanlık
Baskı tarihi:
1990
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9754052085
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Dark Half
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Hayatı Emen Karanlık
Hayatı Emen Karanlık
Bu romanda bir yazarın hayatı anlatılır. Kendisine sınırlar koymamak için, daha özgürce yazmak için başka bir adla romanlar çıkaran yazarın yarattığı sahte kişilik başına bela olacaktır.

Kitabı okuyanlar 163 okur

  • Öznur özden
  • Meraleker
  • Alper karademir
  • Uğur Kalyoncu
  • folium
  • sude
  • Nesrin Mumcu
  • Hacer Öcal
  • Levent postalcıoğlu
  • seda

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%2.6
18-24 Yaş
%5.3
25-34 Yaş
%23.7
35-44 Yaş
%47.4
45-54 Yaş
%18.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%37.5
Erkek
%62.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.9 (13)
9
%7.8 (6)
8
%9.1 (7)
7
%9.1 (7)
6
%2.6 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0