Hayatı İslam'la Yaşamak

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
90 gösterim
Hayat tarzımızdaki seçeneklerden birisini işaretlerken, gerçekten o seçeneğin getireceği sonuçlara katlanabileceğimizi iyice düşünmeli, ölçmeli, tartmalı ve böylece iradeli bir tercih yapmalıyız. Çünkü; tercih etmek birini diğerinden üstün tutmaktır. Neyi tercih ettiğinize şöyle bir durup bakmalısınız. Dünyayı mı, ahireti mi tercih ediyorsunuz?
İnsanların belirlediği hayat tarzlarının bizi gerçek mutluluğa götürmeyeceği ön kabulüyle yola çıkıp; hemen ardından insanların ilahlığına dayanan seçeneklere uygun davranışlarla hayatımıza devam etmeye kalkışmamız, mutsuzluklarımızın artmasına sebep olacaktır.
Seçeneklerimizi belirlerken, aynı anda iki doğrunun olmayacağını da bilmek zorundayız. Yani; Allah’ın bir ve tek olduğunu kabul ederken; dünyada hem Allah’ın hayat tarzı belirleyiciliğini kabul edip hem de insanların, yaratılmış dar ufukluluğuyla ortaya çıkardıkları hayat tarzlarını kabul etmeye kalkışmak, aynı anda iki doğrunun olduğu gibi bir yanılgıya götürecektir bizi.
Allah’ın yeryüzündeki her şeye hâkim olduğu ve her şeyin O’nun yetkisine boyun eğdiğini vurgulayan “Lailahe illallah” cümlesi’nin dosdoğru anlaşılamaması sebebiyle; hiç farkında olunmadan makam, para, çevre ve bilgi ilah edinilecektir ki bu kişiyi aynı anda iki tercihi de doğru kabul etmeye veya doğru kabul ettirmeye sevk edecektir.
Namazda rabbinin emri gereği Kâbe’ye dönen insanımız, namazdan sonra farklı hayat tarzını yaşamaktan kaçınmamaktadır. Namazda ortaya koyduğu Allah’ın dinini kendine hayat tarzı edinme düşüncesi ve niyeti, namazdan sonra pratiğe geçmemektedir.
İşte İslâm’ın getirdiği hayat tarzı, bizim yaratılışımıza en uygun ve her aradığımızı bulabileceğimizi biricik seçenektir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789753522687
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 13 Alıntı

Afra 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduğu her ayet ve hadiste başkalarının inançlarını ve hayat tarzlarını sorgulamaya kalkanlar, acaba kendi inanç ve hayat tarzlarını ne zaman sorgulama fırsatını bulacaklardır.

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 13)Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 13)
Afra 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hac ibadeti; Müslümanların birbirlerini görünce motivasyonlarını arttırarak; toplam kalite anlayışıyla birlikte eksiklerini ihtiyaçlarını, dertlerini ve sevinçlerini paylaştıkları toplumsal bir ibadettir.

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 51)Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 51)
Afra 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki de şimdilerde en çok sormamız gereken sorulardan birisi, acaba bireysel hatalarımızdan dolayı insanları, iman edilmesi gereken şeylerden uzaklaştırıyor muyuz ?

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 156)Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 156)
Afra 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah'a kul olmanın özü haline getirilmediği anda artık çok kimlilik veya sanal kimlikler oluşmaya başlayacaktır. Her bireye göre değişen doğru ve yanlışlar, bireylere göre ayarlanan davranış modelleri, kula kulluğun meydana geldiği kimliksizlerin veya çok kimlikliliklerin öne çıktığı toplumları doğurur.

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 117)Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 117)
Afra 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hicret, bir kaçış ve problemlerden uzak kalış değil, Allah'a kulluğu daha iyi yapabileceğimiz bir yer bulma ve arayıştır.

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer BüyükküpçüHayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü
Afra 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben merkezli kapitalist hayat tarzı, tüm yaşamın sadece bu dünyadan ibaret olduğunu kabullenmeyi, tüm iyiliklerin ve kötülüklerin, tüm ilişkilerin sadece bu dünyada yaşanması gereğini ve tüm çabaların para için gösterilecek, hiçbir sınır tanımaksızın paranın elde edilmesi hırsını öngörür.

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 114)Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 114)
Afra 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. Yusuf bir dönem hapishanede, bir dönem devletin en üst seviyesinde yöneticilik yaptığı halde Allah'ın rızasını kazanabilecek kimlik ve kişiliğin gereklerini yerine getirmiştir. O'nun hapiste olması kimliğini kaybetmesine veya vazgeçmesine sebep olmadığı gibi devletin üst seviyesinde yönetici olması da kimlik ve kişiliğini kaybetmesine sebep olmamıştır.

Bulunduğumuz yer önemli olmayıp, bulunduğumuz yerde ne yaptığımız asıl önemli olandır.

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 118)Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 118)
Afra 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evladının sınavlara hazırlanması hususunda onun için kurslar düşünüyorsa veya alınacak bir arabanın son model olabilmesi için ödeme planları çıkarıyorsa, çocuklarının gelecekte genç yaşta emekli olabilmesi için bebekken aylık primleri dahi planlıyorsa, o mü'minin aynı şekilde çocuklarının dini geleceği ve yarınki ahiret hayatı için de planlar yapma mecburiyeti bulunmaktadır.

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 160)Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 160)
Afra 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dinin ve inanılacak şeylerin asıl belirleyicisi Allah olduğu ve bunları da kutsal kitabında bahsettiği halde sanki hiç anlatılmayan şeylermişcesine bir mantıkla, bu işi bildiği kabul edilen şahısların, liderlerin sözleri daha öne çıkarılır hale getirilmiştir. Dinin, asıl belirleyicisi olan Rabbimiz'in gönderdiği kitap öğrenilmeyipte bu kitap bir kenara atılırken, O'nun yarattıklarının kitapları, Allah'ın kitabının önüne geçirilme yarışına girilmiştir.

İman esaslarını bile ilk kaynaktan öğrenme zahmetine katlanamayan insanımız, sonunda neye ve nasıl iman etmesi gerektiğini bile şaşırır hale düşmüştür.

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 12)Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 12)
Afra 
04 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. İbrahim'in bereketinin kendine verilmesi için yemek duası yapanlar, niçin Hz. İbrahim'in her alandaki onurlu duruşunu kendilerine örnek almazlar ?

Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 140)Hayatı İslam'la Yaşamak, Ramazan Tamer Büyükküpçü (Sayfa 140)
2 /