Hayatı Sadeleştirmek İçin (Derle Topla Rahatla)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2967
Gösterim
Adı:
Hayatı Sadeleştirmek İçin
Alt başlık:
Derle Topla Rahatla
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944829861
Kitabın türü:
Çeviri:
Melis Zeren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Hayatı Sadeleştirmek İçin
The Life-Changing Magic of Tidying Up
Hangimiz dağınık değiliz ki? Evimiz, işyerimiz, hayatımız…. Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor?
Saatlerinizi ayırarak topladığınız her yer kısa sürede yine mi dağılıyor? Belki de şimdiye kadar yanlış yöntemleri uyguladınız.

Japon temizlik ve organizasyon uzmanı Marie Kondo, "derleyip toplama" konusunda size yardımcı olmaya hazır. Üstelik kalıcı sonuçlar elde edeceğinizin garantisini veriyor. Marie Kondo, bu kitapta anlattığı yöntemler ve paylaştığı sırlarla sayısını kendisinin bile hatırlamadığı müşterilerinin hayatını değiştirdi. Şimdi sıra okuyucularında!

Bir balıkçı yaka siyah kazağı diğerinden nasıl ayırt edeceğinizi bilmek, çorapları doğru şekilde katlamak, saklama kutularını en etkili şekilde kullanmak… hayatınızda mucizeler yaratabilir. Hele fazlalıklardan kurtulmak… Kendinizi eskisinden çok daha huzurlu, mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Denemeye başlayın… Hemen, şimdi!
232 syf.
Nasil anlatsam, nasil baslasam...
Simdiye kadar okudugum ne kadar makale, kitap, dergi varsa iclerinde beni en tatmin etmeyeni bu kitap oldu diyebilirim. Yahu insan evinin nasil toplanacagini anlatir mi, fazlaliklari atin evde daginiklik olmasin demek icin kitap yazar mi?
Her sayfa cevirisimde tabii ki konu tekrariyla ayni cumlelerle cin iskencemi tamamladim. Ev toplamayi anlatan bir kitap ne kadar farklilik anlatabilir ki?
Ben dusunce ile ilgili sanarak aldim hayatinizi derleyin toplayin dusuncelerinizi sadelestirin gibi cumleler beklerken bir de ne goreyim cop torbanizi alin kullanmadiklarinizi atinayni turden esyalari ayni yere toplayin falan diyor inanmayacaksiniz belki ama corabi bile nasil katlarsaniz daha az yer kaplar ve duzgun olurun tarifini vermis.
Son sayfasina kadar umudumu kaybetmedim bi yere baglanacak bir farklilik olacak dedim ama olmadi. Bana gore bir anlam ifade etmedi, okurken keyif alamadim genel anlamda alinti yapip hosuma giden bir iki cumlesi olmadi mi oldu ama tum kitap 2 cumle icin okunur mu orasi size kalmis :)
Iyi okumalar dilerim.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı okuduktan sonra odamda uyguladım ve inanır mısınız 2-3 aydır dağılmadı ve intizamlı ve nizamlı bir şekilde duruyor. Hem kullanışlı hem de düzenli oldu Marikondo tekniği ile düzenlediğim odam. İçi açılıyor insanın hakikaten. Toplu bir ev toplu bir yaşam. Arkadaş çevremde de çok popiler hale geldi. Aman düzenin sanatı mı olur, demeyin. Alın, okuyun.
232 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yeni yılda sadeleşmek,arınmak,yenilenmek adına. Hayatına hükmedip, bir süre sonra seni sahiplenen eşyaların boyunduruğundan çıkmak adına.. Yeni bir hayata adım atmak adına...
Kitabı alır almaz okudum, ilk uygulamalara başladım... Kendimi şimdiden iyi hissetmeye başladım.. Şiddetle tavsiye ederim..
232 syf.
·2/10
Yazar, kitapta bol bol “Haz vermiyorsa atın, sadeleşin.” diyor fakat bu ve buna benzer tekrar cümleleri ile kitabını sadeleştiremiyor. Eşyalara, “onları kullandığınız için teşekkür edin, onlara değer verin” derken aynı zamanda onlardan kurtulun diyerek eşyalar ile olan ilişkilerde çelişkilere düşüyor.
232 syf.
·Puan vermedi
Sadece minimalistlerin iç dünyasını daha yakından tanımak adına okudum bu kitabı, yoksa sevdiğim çok şeyi pat diye hayatımdan çıkarmaya niyetim yok... Gereksizleri ve kullanım dışı bulduklarımı ya atıyorum ya da veriyorum ama hayatımı illa sadeleştireceğim diye de sahip olduğum şeylerden vaz geçmek istemem. Kitabı bitirdiğimde minimalist yaşam tarzının bana göre olmadığına iyice kanaat getirdim. Hele hele yazarın her eşyanın bir enerjisi olduğunu sık sık vurgulamasına ve onlara teşekkür etmemiz gerektiğini söylemesine rağmen, duygusal bağ kurduğumuz eşyaları ruhsuzca elden çıkarmaya teşvik edişini hiç ama hiç anlamadım... Kimi anıları saklamak güzeldir, ruha iyi gelir yahu! Ben şimdi hayatta olmayan dedemin su bardağını, babamın daktilosunu, annemin makasını ve dahi hepsinde bulduğum çocukluğumu neden atayım ki!
232 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Hangimiz dağınık değiliz ki?
Evimiz,isyerimiz,hayatımız
Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor ?
Saatlerinizi ayırarak topladiginiz her yer kısa sürede yine mi dağılıyor?
(bu sorular ve buna benzer alanlarda hayata daha pratik ve düzenli olmada yardimci olan bir kitap daha cok bayanlara hitap eden bir kitaptir.)
232 syf.
·Beğendi·7/10
Etrafımızın sadece bize haz veren eşyalarla çevrili olması gerçekten de harika bir fikir değil mi?
Derle, topla, rahatla tam da bu konu üzerine yazılmış bence çok güzel bir kitap.
Sahip olduklarımızın ne kadarına gerçekten ihtiyacımız var? Ne kadarı bizi mutlu ediyor? Bize bunları sorgulatıyor yazar. Evimizi düzenlerken her bir nesneyi tek tek elimize alıp ‘bana haz veriyor mu?’ diye sorup yaptığımız elemelerin karar verme yetimizi geliştirdiğini, evde sadece bize mutluluk veren eşyalarla baş başa kaldığımızda artık gerçek anlamda içimize dönüp bu hayattaki amacımızın ne olduğunu daha kolay kavrayabildiğimizi öbür türlü etrafımızdaki o kargaşanın aslında zihnimizi düşündüğümüzden çok daha fazla yorup, aslolana odaklanmamızı zorlaştırdığını ve tüm bunların şaşırtıcı bir şekilde ev toplamakla ilgili olduğunu etkileyici bir şekilde açıklamış Marie Kondo.
Ayrıca kitapta çok naif bir uygulama var ki o da şu; bize haz vermeyen eşyalara veda ederken onlara şimdiye kadar bize hizmet ettikleri için teşekkür etmek, hali hazırda kullandıklarımız için gün sonunda örneğin bir paltoya ‘gün boyu beni sıcak tuttuğun için sana minnettarım‘ demek ya da bi çantaya tüm gün yüklerinizi taşıdığı için teşekkür etmek, eve girdiğinizde evi selamlamak vs.. bütün bunların pozitif bir enerji yaratıp eşyaların ömrünü uzattığına ve size huzur verdiğine inanıyor yazar.
Kitapta geçen her şeyi mesela katlama metotlarını birebir uygulamak zorunda mısınız? Bence hayır. Herkes kendine uyarlayabilmeli okuduklarını. Kitap at diyor diye size haz vermeyen ancak henüz yeni olan bir eşyanızı atmak zorunda değilsiniz. İhtiyacı olan birilerine verebilir ya da geri dönüşüme gönderebilirsiniz. Kitaptaki ana fikri anlamak önemli. Size haz vermeyen,işlevini yitirmiş eşyalardan kurtulmak, bunu sadece eşyalarda değil hayatınızın her alanında uygulamak ve sizi çevreleyen huzurlu ortamda zamanınızı sevdiklerinize ve gerçekten yapmak istediklerinize ayırmak. Bu konuya ilgi duyanlara önerimdir
232 syf.
·Beğendi·10/10
Bazı kitaplar hayatının dönüm noktalarını belirler. Uzun süredir ertelediğini bahaneler ürettiğin kararları bir çırpıda vermişsin. Ve artık daha mutlu daha huzurlu hissedersin.
Ne dersiniz sizin var mı?
Böyle kitaplarınız? .
.
.
#kitap #kitapkurdu #kitaptavsiyesi #kitapönerisi #kahvekitap #derletoplarahatla #mariekondo #epsilon #annekahvesi #internetanneleri #ankaraanneleri #bloggeranneler #bloggermom #okuyananne #yazananne #okuryazarkadinokudu
232 syf.
·10/10
Bu kitap benim minimalist yaşamımın pratiğe dökülüşünün başlangıç noktası oldu diyebilirim. Eğer minimalist bir yaşam sürmek istiyor fakat nereden başlayacağınızı, neyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız size adım adım gösterecek bir kılavuz niteliğinde. Kitabı elime her aldığımda odamdan en az 3 poşet fazlalık atıyorum :) kitap aslında düşünülenin aksine “ev toplama” kadar basite indirgenecek bir konuyu değil de, hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmaya hayatınızı içinde geçirdiğiniz evinizden başlayarak zihninizi ve hayatınızı arındırmayı öğretme amacı güdüyor. Bir kez bu zihin yapısını oluşturduktan sonra, bu da en ince ayrıntısından -örneğin çekmece içlerini boşaltmaktan- hayatımızdaki en önemli kararlara kadar -hayatımızdan çıkarmamız gereken ama bir türlü çıkaramadığımız “fazlalık” insanlar olabilir- bu yöntemi uygulayarak hayatımızı sadeleştirip zihnimizi ferahlatabiliyoruz. Bu da zaten mutlu bir yaşamın anahtarını veriyor bizlere.
232 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
KonMari metodunu sosyal medya aracılığıyla ile tanıyıp merak etmiştim.Sadece ev toparlayarak hayatı düzene sokabilmek de mümkün mü? Bu sorunun cevabını ve toparlamanın aslında öyle sanıldığı kadar kolay bir süreç olmadığını anlatıyor yazar Marie Kondo.
Eşyaların da bir ruhu olabileceği (insanların onlara yönelttiği hislerden dolayı),sakin düşünebilmek için sakin bir ortama ihtiyaç duyduğumuz gibi düşüncelerle
‘neden denemeyeyim ki’ dedirten bir kitap oldu.Yazarın samimi anlatımı ve yaşadığı deneyimlerin de katkısıyla.
232 syf.
Başlarda ticari amaçla yazılmış olduğuna dair önyargım vardı ancak yazarın hayatını araştırıp birkaç bölümü okuduktan sonra piyasadaki diğer ev düznleme kitaplarından ayrıldığını farkettim.Japonların mistik dokun,hisset,bağ kur felsefesi ile harmanlanmış bu metod uygulamada heyecan verici olduğu için beni sardı doğrusu.Olay sadece,kullanmadığını at kadar düz bir mantıkla kalmayıp yaşam biçimi haline gelebildiği için üzerinde durulmaya değer bence.Okuyun,kararınızı öyle verin.
Gerçekten değeri olan an'lar, onları hatırlatan nesneleri attığınızda yok olmaz.
Marie Kondo
Sayfa 136 - Epsilon Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayatı Sadeleştirmek İçin
Alt başlık:
Derle Topla Rahatla
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944829861
Kitabın türü:
Çeviri:
Melis Zeren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Baskılar:
Hayatı Sadeleştirmek İçin
The Life-Changing Magic of Tidying Up
Hangimiz dağınık değiliz ki? Evimiz, işyerimiz, hayatımız…. Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor?
Saatlerinizi ayırarak topladığınız her yer kısa sürede yine mi dağılıyor? Belki de şimdiye kadar yanlış yöntemleri uyguladınız.

Japon temizlik ve organizasyon uzmanı Marie Kondo, "derleyip toplama" konusunda size yardımcı olmaya hazır. Üstelik kalıcı sonuçlar elde edeceğinizin garantisini veriyor. Marie Kondo, bu kitapta anlattığı yöntemler ve paylaştığı sırlarla sayısını kendisinin bile hatırlamadığı müşterilerinin hayatını değiştirdi. Şimdi sıra okuyucularında!

Bir balıkçı yaka siyah kazağı diğerinden nasıl ayırt edeceğinizi bilmek, çorapları doğru şekilde katlamak, saklama kutularını en etkili şekilde kullanmak… hayatınızda mucizeler yaratabilir. Hele fazlalıklardan kurtulmak… Kendinizi eskisinden çok daha huzurlu, mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Denemeye başlayın… Hemen, şimdi!

Kitabı okuyanlar 328 okur

  • Sed.
  • Hande xd
  • Anakronizm
  • Kirke
  • mine serim
  • Betül Se
  • Ceren yaz
  • Feyza şimşek
  • Çağrı Acar
  • Ruveyda

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.5
14-17 Yaş
%5.3
18-24 Yaş
%15.8
25-34 Yaş
%26.3
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%26.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.3
Erkek
%7.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21 (26)
9
%13.7 (17)
8
%16.1 (20)
7
%19.4 (24)
6
%11.3 (14)
5
%6.5 (8)
4
%2.4 (3)
3
%2.4 (3)
2
%4.8 (6)
1
%0