Hayatı Sadeleştirmek İçin (Derle Topla Rahatla)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.654
Gösterim
Adı:
Hayatı Sadeleştirmek İçin
Alt başlık:
Derle Topla Rahatla
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944829861
Kitabın türü:
Çeviri:
Melis Zeren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Hangimiz dağınık değiliz ki? Evimiz, işyerimiz, hayatımız…. Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor?
Saatlerinizi ayırarak topladığınız her yer kısa sürede yine mi dağılıyor? Belki de şimdiye kadar yanlış yöntemleri uyguladınız.

Japon temizlik ve organizasyon uzmanı Marie Kondo, "derleyip toplama" konusunda size yardımcı olmaya hazır. Üstelik kalıcı sonuçlar elde edeceğinizin garantisini veriyor. Marie Kondo, bu kitapta anlattığı yöntemler ve paylaştığı sırlarla sayısını kendisinin bile hatırlamadığı müşterilerinin hayatını değiştirdi. Şimdi sıra okuyucularında!

Bir balıkçı yaka siyah kazağı diğerinden nasıl ayırt edeceğinizi bilmek, çorapları doğru şekilde katlamak, saklama kutularını en etkili şekilde kullanmak… hayatınızda mucizeler yaratabilir. Hele fazlalıklardan kurtulmak… Kendinizi eskisinden çok daha huzurlu, mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Denemeye başlayın… Hemen, şimdi!
Nasil anlatsam, nasil baslasam...
Simdiye kadar okudugum ne kadar makale, kitap, dergi varsa iclerinde beni en tatmin etmeyeni bu kitap oldu diyebilirim. Yahu insan evinin nasil toplanacagini anlatir mi, fazlaliklari atin evde daginiklik olmasin demek icin kitap yazar mi?
Her sayfa cevirisimde tabii ki konu tekrariyla ayni cumlelerle cin iskencemi tamamladim. Ev toplamayi anlatan bir kitap ne kadar farklilik anlatabilir ki?
Ben dusunce ile ilgili sanarak aldim hayatinizi derleyin toplayin dusuncelerinizi sadelestirin gibi cumleler beklerken bir de ne goreyim cop torbanizi alin kullanmadiklarinizi atinayni turden esyalari ayni yere toplayin falan diyor inanmayacaksiniz belki ama corabi bile nasil katlarsaniz daha az yer kaplar ve duzgun olurun tarifini vermis.
Son sayfasina kadar umudumu kaybetmedim bi yere baglanacak bir farklilik olacak dedim ama olmadi. Bana gore bir anlam ifade etmedi, okurken keyif alamadim genel anlamda alinti yapip hosuma giden bir iki cumlesi olmadi mi oldu ama tum kitap 2 cumle icin okunur mu orasi size kalmis :)
Iyi okumalar dilerim.
Yeni yılda sadeleşmek,arınmak,yenilenmek adına. Hayatına hükmedip, bir süre sonra seni sahiplenen eşyaların boyunduruğundan çıkmak adına.. Yeni bir hayata adım atmak adına...
Kitabı alır almaz okudum, ilk uygulamalara başladım... Kendimi şimdiden iyi hissetmeye başladım.. Şiddetle tavsiye ederim..
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.699 Oy)13.400 beğeni34.499 okunma3.409 alıntı145.893 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.285 Oy)19.049 beğeni43.339 okunma3.014 alıntı182.757 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.269 Oy)9.236 beğeni25.588 okunma1.810 alıntı118.557 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.562 Oy)9.069 beğeni25.325 okunma1.505 alıntı126.420 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.882 Oy)8.837 beğeni26.306 okunma2.647 alıntı114.598 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.538 Oy)8.824 beğeni28.673 okunma840 alıntı139.495 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.233 Oy)5.880 beğeni15.563 okunma1.745 alıntı66.910 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.446 Oy)8.022 beğeni22.760 okunma826 alıntı89.628 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.005 Oy)6.352 beğeni16.789 okunma2.894 alıntı85.975 gösterim
 • Martı Jonathan Livingston
  8.5/10 (3.028 Oy)2.739 beğeni10.603 okunma692 alıntı39.065 gösterim
Kitabı okuduktan sonra odamda uyguladım ve inanır mısınız 2-3 aydır dağılmadı ve intizamlı ve nizamlı bir şekilde duruyor. Hem kullanışlı hem de düzenli oldu Marikondo tekniği ile düzenlediğim odam. İçi açılıyor insanın hakikaten. Toplu bir ev toplu bir yaşam. Arkadaş çevremde de çok popiler hale geldi. Aman düzenin sanatı mı olur, demeyin. Alın, okuyun.
Kitabı okuduğum halde inceleme yazmamış olmamdan ötürü üzüntü duydum. Çünkü bu kitap paylaşıldıkça etkisi artacak bir kitap. Hayatınızı daha sade yaşayarak daha da güzellştirmenin yollarını sunmuş yazar. Ben kitabı okurken uygulamaya başlamıştım ve kitabı tekrar tekrar 3 kez okudum. Aklınızda olsun sosyal medyada sadeleşen hayatlarınızı paylasırsanız yazar sayfasında da yayınlıyor :)
Yazar, kitapta bol bol “Haz vermiyorsa atın, sadeleşin.” diyor fakat bu ve buna benzer tekrar cümleleri ile kitabını sadeleştiremiyor. Eşyalara, “onları kullandığınız için teşekkür edin, onlara değer verin” derken aynı zamanda onlardan kurtulun diyerek eşyalar ile olan ilişkilerde çelişkilere düşüyor.
KonMari metodunu sosyal medya aracılığıyla ile tanıyıp merak etmiştim.Sadece ev toparlayarak hayatı düzene sokabilmek de mümkün mü? Bu sorunun cevabını ve toparlamanın aslında öyle sanıldığı kadar kolay bir süreç olmadığını anlatıyor yazar Marie Kondo.
Eşyaların da bir ruhu olabileceği (insanların onlara yönelttiği hislerden dolayı),sakin düşünebilmek için sakin bir ortama ihtiyaç duyduğumuz gibi düşüncelerle
‘neden denemeyeyim ki’ dedirten bir kitap oldu.Yazarın samimi anlatımı ve yaşadığı deneyimlerin de katkısıyla.
Bu kitap benim minimalist yaşamımın pratiğe dökülüşünün başlangıç noktası oldu diyebilirim. Eğer minimalist bir yaşam sürmek istiyor fakat nereden başlayacağınızı, neyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız size adım adım gösterecek bir kılavuz niteliğinde. Kitabı elime her aldığımda odamdan en az 3 poşet fazlalık atıyorum :) kitap aslında düşünülenin aksine “ev toplama” kadar basite indirgenecek bir konuyu değil de, hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmaya hayatınızı içinde geçirdiğiniz evinizden başlayarak zihninizi ve hayatınızı arındırmayı öğretme amacı güdüyor. Bir kez bu zihin yapısını oluşturduktan sonra, bu da en ince ayrıntısından -örneğin çekmece içlerini boşaltmaktan- hayatımızdaki en önemli kararlara kadar -hayatımızdan çıkarmamız gereken ama bir türlü çıkaramadığımız “fazlalık” insanlar olabilir- bu yöntemi uygulayarak hayatımızı sadeleştirip zihnimizi ferahlatabiliyoruz. Bu da zaten mutlu bir yaşamın anahtarını veriyor bizlere.
Kitap kendini sürekli tekrar etsede , fazla ve aslında hiçte işe yaramayan eşyalarınızdan kurtulmanız için size cesaret veriyor. Bununla başlayan sadeleşme alışkanlığı farketmeksizin hayatınıza yayılıyor. Okurken sıkılsamda katkısı oldu mu? Evet kesinlikle oldu..
Bitirmek için kendimle mücadele ettiğim nadir kitaplardan birisi. Kondo, derlemek ve toparlamaktan kasıt olarak hediyelere varana kadar haz vermeyen her şeyi atmayı tavsiye ediyor. O zaman derlenip toplanacak ne kalıyor geriye? Evinde 30 kitap bulunduğunu belirten Kondo, bunu yeterli görüp bir de tavsiye veriyor. Boşa geçen zaman...
Bana odamı düzene sokma ihtiyacı hissettirdi, birazcık da motive etmiş olabilir. Yani amacını karşıladı. Ara ara sayfalarını karıştıracağım bir kitap olma potansiyeli var. Fakat kültürel yapı bakımından birbirimize pek uymuyoruz. Yine de iyiydi.
Minimalist, sade ve huzurlu bir hayat yaşamak isteyenler öncelikle evindeki gereksiz şeylerden kurtulması gerekiyor. Peki, evini düzenli tutmak ve gereksiz eşyalardan kurtulmak zor mu? Zor ki Marie Kondo böyle bir kitap yazmış ve insanlar bu kitabı okuma ihtiyacı duyuyorlar.
Ben Minimalist yaşam hakkında bir kitap bekliyordum ama evi derli toplu tutma ve tekrar dağılmamasını sağlama ile ilgili olduğunu gördüm. Ama sade bir hayat buradan başlıyor anlaşılan.
Kitapta belirtilen ilkeleri ben şu şekilde özetledim.
- Ev toplamak özel bir etkinliktir. Her gün yapmayın.
- Önce atın, sonra düzenleyin
- Kriter şu: Haz veriyor mu? Haz veriyorsa tutun. Vermiyorsa atın.
- Kategoriye göre sınıflandırın, bulunduğu yere göre değil
- Tek seferde yalnızca bir kategori eşyayı temizleyin
- Takip edilecek sıra: kıyafetler, kitaplar, kağıtlar, muhtelif eşyalar ve son olarak, duygusal bağ kurduğunuz eşyalar.
- Sonra, her eşya için bir yer belirleyin
- aynı türdeki eşyaların hepsini tek bir noktada toplayın, saklama alanını dağıtmamaya çalışın
Minimalist yaşamak hem Zihni’nizi hem evinizi hem içinizi rahatlatır. Eşyaya değer verme mefhumu ortadan kalkar ve “less is more” yani “az çoktan fazladır” kaidesiyle siz eşyaya değil eşya size hizmet eder. Dur atmayayım lazım olur dediğiniz şeyler gerçekten Laz’ım oluyor mu yada kıyafetlerinize bakınca “bu yıl bu kıyafet çıksa yine alı mıyım?” Sorusunun cevabı ne oluyor? İşte tam bu noktada konmari yöntemiyle hayatınızı sadeleştirebilir ve bununla beraber bilinçli bir tüketici de olabilirsiniz. Peki Minimalist yaşamaya nereden başlamalıyım diyenlere rehber olan kitap ;
Gerçekten değeri olan an'lar, onları hatırlatan nesneleri attığınızda yok olmaz.
Marie Kondo
Sayfa 136 - Epsilon Yayıncılık
Ne kadar Harika olursa olsun, geçmişte yaşamamız mümkün değildir. İçinde bulunduğumuz şu anda duyduğumuz coşku ve haz çok daha önemlidir.
... hayatınızın her alanında her şeyi ait olduğu gruba göre değerlendirin, bulunduğu yere göre değil.
Marie Kondo
Sayfa 56 - Epsilon Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayatı Sadeleştirmek İçin
Alt başlık:
Derle Topla Rahatla
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944829861
Kitabın türü:
Çeviri:
Melis Zeren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
Hangimiz dağınık değiliz ki? Evimiz, işyerimiz, hayatımız…. Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor?
Saatlerinizi ayırarak topladığınız her yer kısa sürede yine mi dağılıyor? Belki de şimdiye kadar yanlış yöntemleri uyguladınız.

Japon temizlik ve organizasyon uzmanı Marie Kondo, "derleyip toplama" konusunda size yardımcı olmaya hazır. Üstelik kalıcı sonuçlar elde edeceğinizin garantisini veriyor. Marie Kondo, bu kitapta anlattığı yöntemler ve paylaştığı sırlarla sayısını kendisinin bile hatırlamadığı müşterilerinin hayatını değiştirdi. Şimdi sıra okuyucularında!

Bir balıkçı yaka siyah kazağı diğerinden nasıl ayırt edeceğinizi bilmek, çorapları doğru şekilde katlamak, saklama kutularını en etkili şekilde kullanmak… hayatınızda mucizeler yaratabilir. Hele fazlalıklardan kurtulmak… Kendinizi eskisinden çok daha huzurlu, mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Denemeye başlayın… Hemen, şimdi!

Kitabı okuyanlar 94 okur

 • Arzu Song
 • Meltem Akcen
 • beyazinci
 • Nur Demirtaş
 • Wicapi Wakan
 • Koyusiyahli
 • Fatma Mutlu
 • Merve Fikir
 • Fulya
 • Merve Demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.5
14-17 Yaş
%5.3
18-24 Yaş
%15.8
25-34 Yaş
%26.3
35-44 Yaş
%15.8
45-54 Yaş
%26.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%92.3
Erkek
%7.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16 (8)
9
%8 (4)
8
%20 (10)
7
%18 (9)
6
%18 (9)
5
%6 (3)
4
%2 (1)
3
%2 (1)
2
%10 (5)
1
%0