Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla

6,5/10  (38 Oy) · 
59 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.291 gösterim
Hangimiz dağınık değiliz ki? Evimiz, işyerimiz, hayatımız…. Peki derli toplu olmak bu kadar mı zor?
Saatlerinizi ayırarak topladığınız her yer kısa sürede yine mi dağılıyor? Belki de şimdiye kadar yanlış yöntemleri uyguladınız.

Japon temizlik ve organizasyon uzmanı Marie Kondo, "derleyip toplama" konusunda size yardımcı olmaya hazır. Üstelik kalıcı sonuçlar elde edeceğinizin garantisini veriyor. Marie Kondo, bu kitapta anlattığı yöntemler ve paylaştığı sırlarla sayısını kendisinin bile hatırlamadığı müşterilerinin hayatını değiştirdi. Şimdi sıra okuyucularında!

Bir balıkçı yaka siyah kazağı diğerinden nasıl ayırt edeceğinizi bilmek, çorapları doğru şekilde katlamak, saklama kutularını en etkili şekilde kullanmak… hayatınızda mucizeler yaratabilir. Hele fazlalıklardan kurtulmak… Kendinizi eskisinden çok daha huzurlu, mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayabilir. Denemeye başlayın… Hemen, şimdi!
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789944829861
 • Çeviri:
  Melis Zeren
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:

Nasil anlatsam, nasil baslasam...
Simdiye kadar okudugum ne kadar makale, kitap, dergi varsa iclerinde beni en tatmin etmeyeni bu kitap oldu diyebilirim. Yahu insan evinin nasil toplanacagini anlatir mi, fazlaliklari atin evde daginiklik olmasin demek icin kitap yazar mi?
Her sayfa cevirisimde tabii ki konu tekrariyla ayni cumlelerle cin iskencemi tamamladim. Ev toplamayi anlatan bir kitap ne kadar farklilik anlatabilir ki?
Ben dusunce ile ilgili sanarak aldim hayatinizi derleyin toplayin dusuncelerinizi sadelestirin gibi cumleler beklerken bir de ne goreyim cop torbanizi alin kullanmadiklarinizi atinayni turden esyalari ayni yere toplayin falan diyor inanmayacaksiniz belki ama corabi bile nasil katlarsaniz daha az yer kaplar ve duzgun olurun tarifini vermis.
Son sayfasina kadar umudumu kaybetmedim bi yere baglanacak bir farklilik olacak dedim ama olmadi. Bana gore bir anlam ifade etmedi, okurken keyif alamadim genel anlamda alinti yapip hosuma giden bir iki cumlesi olmadi mi oldu ama tum kitap 2 cumle icin okunur mu orasi size kalmis :)
Iyi okumalar dilerim.

Kitabı okuduğum halde inceleme yazmamış olmamdan ötürü üzüntü duydum. Çünkü bu kitap paylaşıldıkça etkisi artacak bir kitap. Hayatınızı daha sade yaşayarak daha da güzellştirmenin yollarını sunmuş yazar. Ben kitabı okurken uygulamaya başlamıştım ve kitabı tekrar tekrar 3 kez okudum. Aklınızda olsun sosyal medyada sadeleşen hayatlarınızı paylasırsanız yazar sayfasında da yayınlıyor :)

Burcu Egene 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yeni yılda sadeleşmek,arınmak,yenilenmek adına. Hayatına hükmedip, bir süre sonra seni sahiplenen eşyaların boyunduruğundan çıkmak adına.. Yeni bir hayata adım atmak adına...
Kitabı alır almaz okudum, ilk uygulamalara başladım... Kendimi şimdiden iyi hissetmeye başladım.. Şiddetle tavsiye ederim..

Kübra Nur 
17 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okuduktan sonra odamda uyguladım ve inanır mısınız 2-3 aydır dağılmadı ve intizamlı ve nizamlı bir şekilde duruyor. Hem kullanışlı hem de düzenli oldu Marikondo tekniği ile düzenlediğim odam. İçi açılıyor insanın hakikaten. Toplu bir ev toplu bir yaşam. Arkadaş çevremde de çok popiler hale geldi. Aman düzenin sanatı mı olur, demeyin. Alın, okuyun.

Özlem Tilgen 
24 Şub 02:06 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Yazar, kitapta bol bol “Haz vermiyorsa atın, sadeleşin.” diyor fakat bu ve buna benzer tekrar cümleleri ile kitabını sadeleştiremiyor. Eşyalara, “onları kullandığınız için teşekkür edin, onlara değer verin” derken aynı zamanda onlardan kurtulun diyerek eşyalar ile olan ilişkilerde çelişkilere düşüyor.

engin divir 
10 Mar 00:35 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Minimalist, sade ve huzurlu bir hayat yaşamak isteyenler öncelikle evindeki gereksiz şeylerden kurtulması gerekiyor. Peki, evini düzenli tutmak ve gereksiz eşyalardan kurtulmak zor mu? Zor ki Marie Kondo böyle bir kitap yazmış ve insanlar bu kitabı okuma ihtiyacı duyuyorlar.
Ben Minimalist yaşam hakkında bir kitap bekliyordum ama evi derli toplu tutma ve tekrar dağılmamasını sağlama ile ilgili olduğunu gördüm. Ama sade bir hayat buradan başlıyor anlaşılan.
Kitapta belirtilen ilkeleri ben şu şekilde özetledim.
- Ev toplamak özel bir etkinliktir. Her gün yapmayın.
- Önce atın, sonra düzenleyin
- Kriter şu: Haz veriyor mu? Haz veriyorsa tutun. Vermiyorsa atın.
- Kategoriye göre sınıflandırın, bulunduğu yere göre değil
- Tek seferde yalnızca bir kategori eşyayı temizleyin
- Takip edilecek sıra: kıyafetler, kitaplar, kağıtlar, muhtelif eşyalar ve son olarak, duygusal bağ kurduğunuz eşyalar.
- Sonra, her eşya için bir yer belirleyin
- aynı türdeki eşyaların hepsini tek bir noktada toplayın, saklama alanını dağıtmamaya çalışın

Tubayku 
28 Oca 23:52 · Kitabı okudu · 11 günde · 4/10 puan

Bi an önce bitsin artık diyerek okuduğum bir kitap oldu. Çok fazla tekrara düşülmüş anlatımda. Onu da at, bunu da at, her şeyi at... Eşyalarını en aza indirmen gerektiğini anlatan cümlelerle doluydu. Daha az eşya, daha az dağınıklık gibi. Minimalist yaşamı savunuyor. Sahip olduğun eşya sana haz vermiyorsa onu at! Olay bu.

Oku 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 2/10 puan

Bitirmek için kendimle mücadele ettiğim nadir kitaplardan birisi. Kondo, derlemek ve toparlamaktan kasıt olarak hediyelere varana kadar haz vermeyen her şeyi atmayı tavsiye ediyor. O zaman derlenip toplanacak ne kalıyor geriye? Evinde 30 kitap bulunduğunu belirten Kondo, bunu yeterli görüp bir de tavsiye veriyor. Boşa geçen zaman...

müzeyyen 
04 Şub 21:45 · Kitabı okudu · 14 günde · 5/10 puan

Bana odamı düzene sokma ihtiyacı hissettirdi, birazcık da motive etmiş olabilir. Yani amacını karşıladı. Ara ara sayfalarını karıştıracağım bir kitap olma potansiyeli var. Fakat kültürel yapı bakımından birbirimize pek uymuyoruz. Yine de iyiydi.

Galadriel 
16 Nis 10:35 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Verilmek istenen ana fikir çok güzel fakat kitabın sonlarına doğru hem yazım hataları olmuştu hem de yazar kendi hayatını çok sık anlatmaya başlamıştı.Örnekler vermesi etkili olabilir ama benim gibi bir an önce harekete geçmek isteyen birisi için sıkıcı gelebiliyor. Örneklerin Japon kültüründen olması ise Japonların ev halini bilmeyen birisi için havada kalan örnekler olmasına yol açıyor. Felsefeden ziyade ne yapılır kısmına odaklanmış. Ama o kısımlar bile yüzeysel kalmış çoğu zaman. Harekete geçtiğinizde deneyimlerinizle pekiştireceğiniz şeyler anlatıyor. İyi okumalar

2 /

Kitaptan 24 Alıntı

Gerçekten değeri olan an'lar, onları hatırlatan nesneleri attığınızda yok olmaz.

Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 136 - Epsilon Yayıncılık)Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 136 - Epsilon Yayıncılık)

... hayatınızın her alanında her şeyi ait olduğu gruba göre değerlendirin, bulunduğu yere göre değil.

Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 56 - Epsilon Yayıncılık)Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 56 - Epsilon Yayıncılık)
Derinden 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu

Bir kadın aşık olduğu zaman ondaki değişiklik çevresindeki herkes tarafından anlaşılabilir olur. Erkeğinden aldığı sevgi, sevginin ona verdiği güven ve onun için güzel görünme çabası... Bunların hepsi ona enerji verir. Teni parıldar, gözleri ışıl ışıl olur ve daha da güzelleşir.

Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 226)Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 226)
Esra İlter 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Koşulsuz sevgiyi eşyalarımdan ve evimden öğrendim, ailem ve arkadaşlarımdan değil.

Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 205)Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 205)

Sonuçta hepimiz içinde bulunduğumuz andan ibaretiz. Ne kadar harika olursa olsun, geçmişte yaşamamız mümkün değildir. İçinde bulunduğumuz şu anda duyduğumuz coşku ve haz çok daha önemlidir.

Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 136 - Epsilon Yayıncılık)Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle Topla Rahatla, Marie Kondo (Sayfa 136 - Epsilon Yayıncılık)
3 /