Hayatı Sevmek Bütün Eserleri 9

10,0/10  (2 Oy) · 
12 okunma  · 
0 beğeni  · 
502 gösterim
"Refah Toplumu" diye de adlandırabileceğimiz 20. yüzyılın teknolojik açıdan gelişmiş toplum düzeni, yüzyılın başındaki beklentilerin aksine, insanları mutlu edemedi.
O zamanlar daha çok şeye "sahip olmak"ın, insanların ihtiyacı olan her türlü manevi doyumu onlara sağlayacağı düşünülüyordu. Ama görüldü ki, "olmak" ve "mutluluk" ayrı bir kalitedir ve bir yerden sonra "sahip olmak" ve "çok tüketim" ile de ters bir orantı içine girmektedir.
Bu nedenle 21. yüzyıl öncesinde insanı gerçek özellikleri ile tanımak ve onun kendi güçlerini geliştirmesine imkan veren bir toplum yapısı kurmak gerekmektedir.
(Arka Kapak)

Kitaptan 2 Alıntı

Ferhat Tan 
 14 Mar 18:21 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sadizm
Sadizmden bahsedilince genelde cinsel sapmayı, mesela bir erkeğin ancak bir kadını döverek veya onu herhangi bir şekilde kötüye kullanarak tatmin olmasını anlarız. Sadizm aynı zamanda, bir başkasına bedenen zarar verme hırsı veya arzusu demektir. Sadizmin temelinde yatan şey, bir diğer canlı varlık üzerinde mutlak hakimiyet sahibi olma isteğidir. Bu diğer canlı bir hayvan, bir çocuk veya yetişkin olabilir. Ama her ne olursa olsun, sadist kimsenin bu diğer canlıyı kendine ait bir bir şey ve hükmettiği bir nesne halinde algılaması söz konusudur.

Hayatı Sevmek, Erich Fromm (Sayfa 110 - Arıtan)Hayatı Sevmek, Erich Fromm (Sayfa 110 - Arıtan)
Ferhat Tan 
13 Mar 20:06 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Psikanalist satır aralarını okur." O sadece kendisine doğrudan söylenen şeyleri duymakla kalmaz, her türlü davranıştan da birşeyler çeşitli sonuçlar çıkarır. Aslında her hareketi dışa vurumu anlamlı olan, fakat bireyin bütünlüğü içinde kaybolan kişiliğin özüne iner. Davranışlar sadece bir insana özeldirler ve bir başkasında bulunmazlar. Onun içindir ki, birbirinin aynısı iki insan olmadığı gibi, birbiriyle özdeş iki insan hareketi de yoktur. Birbirlerine benzeyebilirler ama hiç bir zaman birbirlerinin aynısı olmazlar. Elini aynı şekilde kaldıran, aynı şekilde yürüyen ve başını aynı şekilde sallayan insan yoktur. Bundan dolayıdır ki, yüzünü görmeseniz bile, bazen bir kişiyi yürüyüşünden tanıyabilirsiniz. İnsanın yüzü gibi, yürüyüşü de onun bir özelliği olabilir. Yürüyüş, bazen yüzden bile daha önemlidir. Çünkü yürüyüşü değiştirmek, yüz ifadelerini değiştirmekten daha zordur. Yüzümüzle yalan söyleyebiliriz. Bu, bizim hayvanlarda bulunmayan bir özelliğimizdir. Ama bedenimizle yalan söylememiz daha zordur.

Hayatı Sevmek, Erich Fromm (Sayfa 29 - Arıtan)Hayatı Sevmek, Erich Fromm (Sayfa 29 - Arıtan)