Hayatın Anlamı

8,3/10  (22 Oy) · 
88 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.270 gösterim
Bir gün çok zengin bir adam oğlunu yanına alarak, insanların ne kadar fakir olabileceğini göstermek için bir köye götürdü. Çok fakir bir ailenin evinde bir gün bir gece geçirdiler.

Şehre dönerken baba oğluna sordu: "Yolculuğumuzu nasıl buldun?" "Çok güzeldi babacığım" diye cevap verdi oğul. "İnsanların ne kadar fakir olabileceğini gördün değil mi?" "Evet." "Peki ne öğrendin?" "Şunu gördüm" dedi oğul: "Bizim evde bir köpeğimiz, onların dört köpeği var. Bizim evde bahçenin yarısına gelen bir havuzumuz var, onların kilometrelerce uzunluğunda dereleri var. Bizim bahçede ithal lambalarımız, onların yıldızları var. Bizim terasımız ön bahçeye kadar, onların ki ise ufka kadar uzanıyor." Ufaklık konuşurken, babası şaşkınlıktan tek kelime bile edemedi. Ve çocuk ekledi: "Ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğiniz için, teşekkür ederim babacığım!"
(Tanıtım Bülteninden)
yusuf taş 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tüm hayatını arayışla geçiren Tolstoy birikimlerini bu harika kitapta toplamış. Yazar, hayatınıza hangi kuralları koymaktan ziyade nasıl yaşamanız gerektiği hususunda yol gösteriyor. Türk-İslam edebiyatının ağır bir dille yazılmış didaktik eserlerinden sıkılanlar için bulunmaz bir alternatif.

Ramazan Bilgiç 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 40 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten okuduktan sonra hayatı anlama yönünde ufkumu genişleten bir kitap oldu. İsminin hakkını veren çok çok mühim bir yapıt. Hayatımızda yaşadığımız ve çokta önemsemediğimiz bir takım olaylara, insan hırsına, inancın gerçek amacına ve inancın hayatımızdaki tezahürünü anlamayı sağlayan ve bize bu konular hakkında yeni ufuklar açan bir kitap.Okuduğunuz her hikaye de anlatılan olayın üzerinizde bıraktığı etki ile kitabı hayatınız da bir başyapıt yapacağınız ve hayatınızın her dönemin de dönüp dönüp hikayeleri tekrardan okuyup anlamak isteyeceğiniz bir kitap. Özellikle insan psikolojisine eğilişi ve bunu Allah inancı etrafında gelişen hikayelerle insan inancı ve insan inancının amacını her hikayede başarılı bir şekilde anlatışı beni Tolstoy'a bir kez daha hayran bıraktı.İnsanların hırs ve nankörlüklerin insan hayatı ve psikolojisine etkisi bunun hayatta ki tezahürü ve Allah'ın bu hayatlarda biz insanlara vermek isteği mesajları çok güzel bir dille anlatıyor Tolstoy. Kitabı okuduktan sonra yaşama, inanca ve inanmanın hayatımızda ki etkisine olan bakış açım çokta değişti. Bu değişimi ufuk genişlemesini bana sağladığı için Tolstoy'a sonsuz teşekkürler. Mutlaka okumanızı öneririm.

Kitaptan 10 Alıntı

seher 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'........her ne kadar insanlar kendileri için kaygı çekmekle yaşadıklarını zannederlerse de, hakikatte onlar yalnız sevgiyle yaşarlar. Kendisinde sevgi olan, Allah’a yakındır ve Allah da ona yakındır, çünkü Allah seveni sever.”

Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75)Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75)

Şunu hatırından çıkarma ki, en uygun zaman, içinde bulunduğun zamandır. Çünkü ancak o zaman kendi kendimize hâkimizdir.

Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç TolstoyHayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Nerede Sevgi Orada Allah
İşi çoktu. Çünkü Martın iyi çalışır, kaliteli malzeme kullanır, fazla para almaz, sözünü tutardı. Söz verdiği zaman içinde yapabilecekse, işi üzerine alır, yapamayacaksa yalan söylemezdi.

Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 27 - Arkhe)Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 27 - Arkhe)

Üç Soru
Öyle ise şunu hatırından çıkarma ki, en uygun zaman 'içinde bulunduğun zamandır'. Çünkü ancak o zaman kendi kendimize hakimizdir. En uygun adam da senin şimdi buluştuğun adamdır. Çünkü bu adamın başka adamlarla işi olup olmayacağı, hiç de belli değildir. En önemli iş de ona iyilik etmektir.

Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 47)Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 47)

Bir gün çok zengin bir adam oğlunu yanına alarak, insanların ne kadar fakir olabileceğini göstermek için bir köye gotürdü. Çok fakir bir ailenin evinde bir gün-bir gece geçirdiler.

Şehre dönerken baba oğluna sordu: "Yolculuğumuzu nasıl buldun?" "Çok güzeldi babacığım" diye cevap verdi oğul. "İnsanların ne kadar fakir olabileceğini gördün değil mi?" "Evet." "Peki ne öğrendin?" "Şunu gördüm" dedi oğul: "Bizim evde bir köpeğimiz, onların dört köpeği var. Bizim evde bahçenin yarısına gelen bir havuzumuz var, onların kilometrelerce uzunluğunda dereleri var. Bizim bahçede ithal lambalarımız, onların yıldızları var. Bizim terasımız ön bahçeye kadar, onların ki ise ufka kadar uzanıyor." Ufaklık konuşurken, babası şaşkınlıktan tek kelime bile edemedi. Ve çocuk ekledi: "Ne kadar fakir olduğumuzu gös-terdiğiniz için, teşekkür ederim babacığım!"

Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç TolstoyHayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Nerede Sevgi Orada Allah
Yükselen alçalır, alçalan yükselir derdi hep. Sizler bana Rab demektesiniz. Ben ise sizin ayaklarınızı yıkamaktayım. Efendi olmak isteyen, herkesin hizmetçisi olmalıdır. Çünkü Allah fakir, uysal ve merhametli kimseleri kutsamıştır.

Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 34)Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 34)
seher 
 29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle ise şunu hatırından çıkarma ki, en uygun zaman içinde bulunduğun zamandır. Çünkü ancak o zaman kendi kendimize hâkimizdir. En uygun adam da senin şimdi buluştuğun adamdır. Çünkü bu adamın başka adamlarla işi olup olmayacağı, hiç de belli değildir. En önemli iş de ona iyilik etmektir. Çünkü insan bu dünyaya yalnız iyilik etmek için gönderilmiştir.

Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 47)Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 47)

“Ne doymaz bir varlıktır insan! Ulaştığı her tatmin yeni bir arzunun tohumudur, dolayısıyla onun ebediyen doyurulamaz arzularının sonu yoktur.”

Hayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç TolstoyHayatın Anlamı, Lev Nikolayeviç Tolstoy