Hayatın Anlamı

7,3/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
500 gösterim
Hayatın anlamı nedir? Daha fazla güç, servet, seks, aşk, çikolata, futbol, entelektüel tefekkür ya da günü yaşamak mı? Hayatın bir anlamı var mıdır; yoksa o da tüm anlamlar gibi sadece postmodern bir kurgudan mı ibarettir?

Anlamın hızla buharlaştığı günümüz kapitalizminin kentli, pragmatik politik ve kültürel dünyasında her şeye rağmen ortak ya da hayatlarımıza gömülü anlamlardan bahsedebilir miyiz?
Terry Eagleton bu kısa "giriş" kitabında, insan bilimlerinin terk ettiği ve popüler kültürle anlam endüstrisinin istila ettiği bir alanda hayatın anlamını sorguluyor. Hayatın anlamını, anlamın hayatını oluşturan dilbilimsel, etik, kültürel ve politik göstergelerle tartışan Eagleton'ın anlatısına Shakespeare'in tiyatral karakterleri, Wittgenstein'ın "dil oyunları", Schopenhauer'un "istenç"i Heidegger'in "hiç"i, Sartre'daki endişe, Samuel Beckett'in "belki"si ve Freud'un "bilinçdışı" da parçalar halinde katılıyor. Aristo'dan Marx'a uzanan bir ahlaki soykütük dahilinde insanın kendini gerçekleştirmesi, kişisel tatmin, toplumsal birer pratik olarak mutluluk, sevgi ve erdem gibi kavram ve değerleri yorumlayan Eagleton'ın bu kitabı, hayatı hâlâ hayati göstergeleriyle dert edenler için bir düşünme çağrısı. Hayatı ya da dendiği gibi, "Ey Hayat!"ı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789755396743
 • Çeviri:
  Kutlu Tunca
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

İnceleme serilerinden -belki gereksizce- büyülenen biri olarak, bu kitaptan da büyülendim diyebilirim. Konusu buna sebebiyet vermiş de olabilir. Eğer kafanızdan sık sık "hayatın anlamı" ile ilgili sorular geçiyorsa, hazır olun daha çok soruyla karşılaşacaksınız. Fakat Terry Eagleton şunu defalarca vurguluyor kitapta: " Cevapsız soruların varlığı" Evet, çözümsüz sorunlar, cevapsız sorular yüzyıllar boyunca varlığını devam ettirecek. Önemli olan, sorular diyor. Doğru soruların peşinden koşabilmek umuduyla!

Kitaptan 24 Alıntı

Aslında Tanrı'yı hiçbir şekilde öldürmüş ya da gömmüş değiliz. Ona yalnızca doğa, insan, akıl, tarih, güç ve arzu gibi, heybetli yeni adlar verdik.

Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 30)Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 30)

Peki, ya hayatın bir anlamı varsa ama onu bilmemek bizim için daha uygunsa? Hayatın anlamını bulmayı, gerçekleştirmeye değer bir şey gibi düşünmeye eğilimliyiz, ama ya bu bir hataysa? Veya gerçek, bizi taşlaştıran bir ucubeden başka bir şey değilse?

Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 70)Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 70)

.."hiçbir şey önemli değil" ifadesinin dilbilgisinin, "hiçbir şey lafû güzaf değildir" ifadesininkinden farklı olduğunu göstererek insanları pencereden atlamaktan caydırmaya çalışmaktan daha fazlasını yapmaları beklenebilir.

Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 42)Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 42)

Bayağı bir söylem parçası gibi, hayat, kendindeki boşluğu gösterişli bir biçimde doldurma meselesidir. Ve hükümsüz olduğu kadar aldatıcıdır da. Dolayısıyla burada söz konusu olan, politik ihtirasları boşa çıkan sahte bir kralın uğradığı türde acı bir hayal kırıklığıdır.

Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 60)Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 60)

Bir zamanlar dendiği gibi dil nasıl ki fikirlerimizi başkalarından saklayabilmemiz için varsa bilinç de hayatımızın bütün beyhudeliğini bizden gizlemek üzere vardır. Aksi halde, insanlık tarihi diye bilinen şu katliam ve akamet paranoyasıyla karşılaşarak kendimizi kesinlikle yok ederdik.

Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 68)Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 68)

Schopenhauer'a göre şu apaçıktır ki hayatın yaşamaya değer olduğunu yalnızca bir aptal hayal edebilir. Onun deyişiyle, insan dediğimiz varlığın en uygun simgesi kürek pençeli köstebektir.

Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 73)Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 73)

Her şey şehvetle doludur: İnsan yalnızca anne ve babasındaki çiftleşme güdüsünün vücut bulmasıdır ve bu kısır arzulamanın tamamı ihtiyaca dayalıdır. Schopenhauer'un deyişiyle, " Her isteme ihtiyaçtan, yoksunluktan ve dolayısıyla acıdan kaynaklanır." Arzu sonsuz, tatminse nadir ve düzensizdir. Benlik tahammül ettiği sürece, arzu diye bildiğimiz onulmaz hastalığın bir sonu yoktur.

Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 75)Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 75)

Genel olarak insanlık tarihi bir uygarlık ve aydınlanma masalından çok bir kıtlık, ıstırap ve sömürü hikâyesi olageldi. Hayatın aslında bir anlamı, hatta şen bir anlamı olması gerektiğini düşünenler, Schopenhauer'un kasvetli itirazlarıyla yüzleşmek zorundadır ki kendi görüşlerini iç rahatlatan bir teselli olmanın ötesine götürmek için mücadele edebilsinler.

Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 75)Hayatın Anlamı, Terry Eagleton (Sayfa 75)
3 /