Hayatın Kıyısında (Ciltli)Jennifer Niven

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.858
Gösterim
Adı:
Hayatın Kıyısında
Alt başlık:
Ciltli
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052990216
Kitabın türü:
Orijinal adı:
All the Bright Places
Çeviri:
Tuğçe Kayıtmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
PegasusYayınları
Baskılar:
Hayatın Kıyısında
All The Bright Places
Yaşamayı, ölmek isteyen bir çocuktan öğrenen bir kızın hikâyesi…

Ölümü büyüleyici bulan Theodore Finch sık sık kendini öldürebileceği yöntemler düşünür ancak her seferinde, küçücük bir güzellik bile ona engel olur.

Violet Markey ise yaşadığı kasabadan ve ablasının ölümünün yarattığı dayanılmaz acıdan kaçmak için mezuniyetine kalan günleri sayarak geleceği dört gözle beklemektedir.

Finch ve Violet okullarındaki çan kulesinin tepesinde karşılaştıklarında kimin kimi kurtardığı belirsizdir. Bu tuhaf ikili, bir proje ödevinde eşleştiklerinde yol onları nereye götürürse; tıpkı hayat gibi büyük, küçük, tuhaf, güzel, çirkin, şaşırtıcı yerlere giderler. Kısa süre sonra, Finch yalnızca Violet'layken kendi olabildiğini; tuhaf, eğlenceli, hayatı doyasıya yaşayabilen ve ucubelikten uzak bir gence dönüştüğünü keşfeder. Violet da yalnızca Finch'leyken günlerin hesabını tutmadan yaşayabilmektedir. Ancak Violet'ın dünyası büyürken Finch'inki küçülmektedir…

"Bu kitap muhteşem; elimden bırakamadım."
-Zoe Sugg, namı diğer Zoella-

"Sevginin gücü ve güzelliğine dair, yürek burkacak kadar dürüst ve dokunaklı bir masal."
-Heat-

"Bu kitap ışıldıyor."
-Entertainment Weekly-

"Nefes alabilen kimsenin kaçırmaması gereken bir roman."
-Justine Magazine-

"Hayatın Kıyısında'nın kocaman kalbinde, kırgın, sevimli ve sıradışı iki gencin büyüleyici aşk hikâyesi yatıyor."
-New York Times Book Review-

"Karakterler ve okurlar karanlık, neşe ve zihinsel hastalıkların karşısında aşkın sunduğu olasılıklarla -ve koyduğu sınırlarla- yüzleşirken trajediye giden, onun içinden geçen ve arkasında bırakan bu romantik yolculuk, yürek burkuyor."
-Publishers Weekly-

"Bu kitap içten sevmenin, yas tutmanın ve yaşam ışığını geleceğe taşımanın değerini vurguluyor."
-The Bulletin of the Center for Children's Books-

"Dokunaklı, güzel, yürek burkan ve unutulmaz Finch ile Violet çifti, onlara hayat veren bu kitabın son sayfasını da okuduktan sonra bile aklınızdan çıkmayacak."
-Seattle Post-Intelligencer-

"Hayatın Kıyısında, yaşam ve ölüm, umut ve keder, ışıltı ve karanlık hakkında bir hikâye. Ancak hepsinden öte, bir aşk hikâyesi ve ben, Violet ile Finch'e onlar birbirlerine kapılmadan çok önce gönlümü kaptırdım. Bir çan kulesinin tepesinde başlayan harika, zarif ve cesur yolculukları yüreğinizi burkacak ve hayatta olmanın anlamını hatırlatacak."
-Jennifer E. Smith, New York Times çoksatan yazarı-

"Dokunaklı, hayat dolu ve depresyonun çarpıcı derecede dürüst bir portresi."
-BuzzFeed-

"Hayatın Kıyısında ilgi çekici hikâyesiyle sizi kendine çekecek ve gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız. Violet ve Finch'in 'en ışıltılı diyarları' arayışında herkes kendinden bir parça bulacak."
-New York Daily News-

"Bu kitabın erdemli, güçlü, dürüst, eğlenceli ve yürek burkan her kelimesine bayıldım."
-Karen Cushman, Newbery Ödüllü yazar-

"Hayatın Kıyısında çok özel bir kitap. Bir aşk hikâyesi olduğu kesin ama ondan çok daha fazlası. Aynı zamanda yas tutmaya, aileye ve zihinsel hastalıklara dair bir roman. Eşit derecede trajik ve komik bu kitabı okumalısınız."
-Romantic Times-

"Hayatın Kıyısında, diğer gençlik kitaplarının arasında ışıltısıyla öne çıkıyor."
-Bustle-

"Bu kitap yeni Aynı Yıldızın Altında'nız olacak. Tüm duyguları aynı anda hissetmenizi sağlayacak, karmaşık bir aşk hikâyesi. Mendillerinizi hazırlayın çünkü bu kitap sizi çok sık ağlatacak."
-Seventeen Magazine-

"Niven, harika ve çarpıcı bir aşk yaratırken zihinsel hastalıkların gerçekçi bir portresini çiziyor. Karakterlerin gözünden anlatılan hikâyede Finch ve Violet seslerini mükemmel şekilde buluyor. Duygusal bir okuma tecrübesi arayan gençlere özellikle tavsiye edilir."
-Voya-

"Güzel, yürek burkan ve üzücü olduğu kadar keyifli bir hikâye."
-The Bookseller-

"Hayatın Kıyısında sizi içine çekecek ve okumayı bitirdikten sonra bile bir daha bırakmayacak."
-Booktrust-

"Bu kitabın okurlar tarafından çokça ve yüksek sesle övülmesi şaşırtıcı değil. Gecikmeden okuyun."
-The Globe and Mail-

"Hayatın Kıyısında, cesur ve güzel bir aşk hikâyesi. Violet ve Finch kalbimi acıttı ama onlarla tanıştığıma çok memnunum."
-Jenny Downham, Before I Die'ın yazarı-
Yakın zamanda film haberini almış olmama ve özellikle sonundan dolayı kitabı beğenmiş olmama rağmen ilk iki yüz sayfa benim için zordu. Kitap o kadar depresif ki uygun ruh halinde olmadığınızda ne kadar iyi olursa olsun okuyamıyorsunuz. Ben de kitaba neredeyse bir hafta kadar ara verdim. Bugün geri döndüğümde ise kalanını büyük bir hayranlıkla bitirdim.
https://expectokitabum.blogspot.com.tr/...ifer-niven.html#more
Hayatın Kıyısında, ben meydanlarda yokken popüler olmuş, karşıma çıkınca bir okuyayım dedim.
Son zamanlarda, sanıyorum John Green fırtınasından sonra, böyle ergenlerle ve onların dünyalarıyla ilgili kitaplar öne çıkmaya başladı.Ülkemizde özellikle Pegasus yayınlarından çıkıyor, Elanour ve Park, Fangirl gibi.Bu türün belkemiği ergen psikolojini çözebilmiş olmak ve okura kitabın kendinden bir şeyler taşıdığını gösterebilmek.Hayatın Kıyısında'nın ele aldığı konu intihar.Allah'a şükür ülkemizde pek fazla görünmese de çok ütopik olmayan, yaşanan bir şey.
İki ana karakterimiz Finch ve Violet intihar eşiğindeyken tanışıyorlar, bir kulenin tepesinde.İlk bölümde Finch'in Violet'e yaklaşmaya çalışmasını okuyoruz.Finch, bizim lisanımızda ezik olarak tanımlanan onların deyimiyle ucube bir çocuk.Okulda dışlanan tiplerden.Violet ise, tahmin edeceğiniz üzere, popüler ve güzel bir kız.Violet ablasıyla kaza yapmış ve ablasıyla beraber kendinin de bir parçasını kazada kaybetmiş, hayata ve kendini küsmüş, kendi halinde bir kız.
Bu tarz çoğu kitapta karakterler kendi kendilerini ezerler, ezik olduklarını kabullenirler ve genelde bir iki arkadaşları olur sonra biri gelip karaktere aşık olur.Peri masalına dönüşen roman karakterlerin romantik konuşma klişeleriyle sona erer.Bu kitap öyle değil çünkü Finch müthiş güçlü bir karakter.İnanın bana, çoğumuzun gençlik hallerinden güçlü.Korkusuz ve cesur.Başka bir kitap olsaydı Finch ucube olduğunu kabullenir, Violet'e aşık olur ama ona adım atamazdı.Sonra bir mucize gerçekleşir ve Violet ona gelirdi.Bizim Finch'imiz öyle değil.O çok çok özel biri.
Kitabın içindeki edebi alıntılar, romantik anlar ve Finch'in hayata bakışı beni çok etkiledi.Finch yaşamayı ilke edinmiş biri, nefes almayı.Hani bir söz var ya "Hayat ne kadar nefes aldığınız değil nefesinizin kesildiği anlardır." Tam olarak öyle.Finch'in umursamazlığı ve cesareti beni kendine hayran bıraktı, uzun zamandır okuduğum en cesur ve ilginç karakterdi.
Violet karakterini o kadar benimseyemedim, benim için ana karakter hep Finch'ti.Violet, dört yüz sayfalık bir karakterdi ama Finch benim için hep var olacak.
Kitabı okumanızı öneriyorum ama benim yaşım on sekiz ve o kafayla yorum yapıyorum unutmayın.Otuz yaşında birinin kitaptan keyif alabileceğini düşünmüyorum, 15 - 22 yaş arası bir kitap bence.
Sevgilerimle.
 • Fangirl
  7.6/10 (99 Oy)68 beğeni215 okunma84 alıntı1.888 gösterim
 • Warcross
  8.8/10 (238 Oy)174 beğeni342 okunma49 alıntı4.013 gösterim
 • Izabel
  8.7/10 (154 Oy)100 beğeni281 okunma42 alıntı2.010 gösterim
 • Winter
  9.2/10 (146 Oy)105 beğeni275 okunma66 alıntı1.752 gösterim
 • Bu Bizim Hikayemiz
  8.7/10 (87 Oy)55 beğeni139 okunma8 alıntı1.822 gösterim
 • Levana
  8.1/10 (133 Oy)87 beğeni277 okunma20 alıntı1.437 gösterim
 • Eksik Parça
  8.4/10 (150 Oy)108 beğeni303 okunma69 alıntı3.455 gösterim
 • Şampiyon
  8.9/10 (134 Oy)106 beğeni258 okunma32 alıntı1.805 gösterim
 • Duman ve Kemiğin Kızı
  8.1/10 (134 Oy)97 beğeni245 okunma46 alıntı2.597 gösterim
 • Illuminae
  8.9/10 (127 Oy)106 beğeni197 okunma76 alıntı4.025 gösterim
Öncelikle merhaba. Bir youtuber sayesinde bu kitaba ulaştım. Daha önce kitabın ismini dahi duymamıştım. Kitabı anlatan kız "Fazla duygusal biriyseniz okumanızı tavsiye edemem çünkü intihara sebep olabilir." demişti fakat ben öyle olduğunu sanmıyorum. Evet fazlasıyla etkileyen bir kitap ama okurun, hayatı güzel kılan şeyleri olduğu sürece intihara kalkmaz. Aksine ben neden intihar etmemem (ki böyle bir düşüncem yoktu zaten) gerektiğini öğrendim. Eğer sizi seven birileri varsa (aile, arkadaş, sevgili, belkide sadece bir komşu) hayatınız dipsiz bir kuyuya benzesede intihar etmeye hakkınız yok. Arkanızda bir enkaz bırakmaya hakkınız yok. Kimse bu kadar düşüncesiz olmamalı. Özellikle de inancınız sağlamsa zaten intiharı düşünmezsiniz.
Gelgelelim 'Hayatın Kıyısında' ya...
Kitabın kapağında ki yazı, kitabı özetler niteliğinde. "Yaşamayı, ölmek isteyen bir çocuktan öğrenen kızın hikayesi." Evet kitabın konusu bu! Bir genç Theodore Finch; bipolar bozukluğu olan, defalarca intihara kalkışan ama her seferinde bir sebepten ötürü beceremeyen... Bir genç kız Violet Markey; ablasının ölümünden kendini sorumlu tutan, hayatına artık onun gibi devam etmek için etrafa ablasını gözlükleriyle bakan, ne kadar güçlü olmaya çalışsada hayattan vazgeçmiş... Bu iki gencin intihar etmek için okullarında ki çan kulesinde birbirlerine rastlamasıyla başlıyor her şey. Bu başlangıç ortak proje ödeviyle devam ederken farkında olmadan değişiyor ikiside. Kendilerinin farkına varıyorlar bir nevi. Ancak kitabın kapağında da dediği gibi "Violet'in dünyası büyürken Finch' inki küçülmektedir..."
Mükemmel bir kurgu, mükemmel bir eser. Okurken ağladığım, her kelimesini hissettiğim bir eser. New York Times Çok Satanlar listesinden bir eser. Birazda yazarın hayatından bir eser…
Okumanızı tavsiye ederim. Yazarın emeğine, kalemine, yüreğine sağlık. Teşekkürler, Jennifer Niven. Teşekkürler, bize bu eseri sunduğun için.
Keyifli Okumalar..=)))
Hayatımda okuduğum en güzel kitaptı. Bitirince boşluğa düştüm iki gündür kitap okumuyorum. Kitap hakkında inceleme yazmak dahi istemiyorum.
Ah! Nereden başlamalıyım bilemiyorum. Beni derinden sarsan bir kitap oldu. Çok kırgın bir kitaptı. Kitabın kapağını kapattığımda müthiş bir boşluk hissettim. Kitabın o can alıcı yerini okulun kütüphanesinde okuyordum ve ağlamamak için yanaklarımı dişledim. Keşke kitabı baştan sona unutsam ve tekrar tekrar okusam. Gerçekten de buraya ne yazarsam yazayım boş ve anlamsız kalacak. Böylesine Mükemmel bir kitabı okuduğum için kendimi seçilmiş kişi gibi hissediyorum. İyi ki bu kitabı okudum ve kitabı okuduğum süre hayatımda geçirdiğim en iyi zaman olabilir. Sadece OKUYUN! emin olun ki okumadıysanız çok şey kaybediyorsunuz!
Bu kitaba gerçekten büyük beklentilerle başlamıştım, çünkü takip ettiğim çoğu sayfada herkes hep tam puan vermişti. Kitabı bende çok beğendim. Özellikle zor ağlayan biri olarak beni ağlatabilmiş olmasını daha çok beğendim. Kitapta aşk gerçekten çok masumca işlenmiş. Kitabın bana yaşattığı o hüzün ve duygusallığı gerçekten sevdim. Karakterleri soracak olursanız kesinlikle FİNCH’i çok sevdim. Her kötü olayda kendini feda etmesi bence çok duygusaldı. Kitabı okurken keşke daha fazla finch’in ağzından yazılmış bölüm olsaydı diye söylenip durdum. Kitapta hoşuma gitmeyen tek konu klişeleştirilmiş bir konu üzerine kitabın yazılmasıydı. “ okulun güzel ve popüler kızına karşılık, problemli ve ezik bir oğlan” tarzında olmasaymış bence daha güzel olurmuş. Bunların dışında kitap gayet akıcı ve anlaşılır bir tarzda yazılmıştı. Sıkılmadan okuyabileceğiniz genç yetişkin tarzında bir romandı...
İncelememi kitabı okuduktan sonra okumanız, tavsiyemdir. Tek diyebileceğim şey ; Beklemeyin, hemen OKUYUN!

Kitap daha yeni bitti ve beni etkiledi... Favorilerime de en ön sırada girdi. Dünya'da her 40 saniyede bir insanlar intihar ediyor. Kitapta da intihar eden, etmeye kalkışan Finch'in ve Violet'in bakış açılarından okuyoruz. İkisi de intihar etmek için okulun çatısında karşılaşıyorlar. Violet'in hayatını kurtaran Finch o kadar da şanslı olamıyor...

Ucube Theodre... Finch karakterini çok sevdim. Violet ise gördüğüm en güçlü karakterlerdendi. Kitap bittiğinde, 'teşekkürler' kısmını da okumanız tavsiyemdir. Yazar hayatında intihar eden insanlarla çok karşılaşmış ve sevdiği çocuğun -Finch gibi- intihardan sonra şarkı sözü bırakmadı, büyük-büyükbabasını intiharla kaybetmesi...

Yazarın dili çok akıcı, konuyu mükemmel işlemiş. Yazarın ilk gençlik romanıymış oysa... Yazara da hayran oldum, kitaba da... Okuyun. Okuduysanız da iyi ki okumuşsunuz :)
Sonu doğrusunu söylemek gerekirse beklediğim gibi bitmedi.Ama yinede muteşemdi.Biraz karmaşıkdı ama fazlasıyla eylenceli ve okumaya , zaman ayırmaya değer bir kitapdı.
İntihara meyilli iki gencin arasında geçen bir kitap. Başlarda güldürüyor ilerledikçe de
hüzünlendiriyor.

Kitap güzeldi ama beklentilerimin altında bir sonla karşılaştım. Beni pek fazla etkilemedi.
Beni mahveden bu kitabın yorumunu yapmak için günlerdir bekliyorum. Öyle hazmedemedim ki anlatamam sizlere.

Bu kitabın en güzel yanı gerçekçiliği oldu benim için. Yazar sade bir üslup kullanıyor, buna rağmen derin bir anlatımı var. Bazı cümleler sizi dehşet içinde düşünmeye itiyor ve ne zaman böyle bir kitap okusam beni rahatlatan şu cümle geliyor aklıma: Ne çok acı var.

Öyle çok acı var ki baş etmek çok güç. Müslüman olmanın en huzur verici nimet olduğunu bir kez daha anladım.

Size kitabı ne kadar çok sevdiğimi anlatmak için birkaç şeyden bahsetmek istiyorum. Ben okurken çoğunlukla post it kullanır, nadiren kurşun kalemi de okuma halime dahil eder, arada tükenmez kalem ile gönlümü hoş eder fakat binde bir diyebileceğim bir azlıkta pilot kalemle yazar ve çizerim. Bu kitabınsa altını üstüne getirdim. Kurguymuş, aşk meşkmiş... Gerçekten sebebi bunlar değil. Bu kitapta başka bir şey var. İçime oturdu, kalbimde yer edindi ve anlatmam mümkün olmasa da elimden geleni yaptım.

Sevmediğim iki şey vardı, biri argo ikincisi ise spoiler olduğu için söyleyemediğim bir detay. Bunun dışında öylesine okumak için bile hoş, farklı ve etkileyici bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Bu kitap hakkında ne yazsam az gelir gibi geliyor. Cok hissettigim bir kitap.

Bipolar bozuklugunun iki yüzünü de dürüstçe yansıtmıs yazar. Bilincliydi yazar ve okuyanlarında bilinclenmesini sagladi.

Finch ile birlikte mutlu oldum,kaygılandım. Finch gibi insanlarin duygu ve dusuncelerini anlamami sagladi kitap. Karakter yavas yavas eridi, tükendi nesesi ile birlikte.

Finch'in kendine yarattigi odasinda ki kucucuk dünyanın dramatikligi beni cok etkiledi. Hayali cok güzeldi. Dis dünyadan gizlenmenin en güzel haliydi.
Bu kitabı yaklaşık 2 ay önce okudum ve bayıldım. Bence hayatımda okuduğum en iyi 3 kitaptan biri. Kesinlikle okumalisiniz. Jennifer Niven bir başyapıt yazmış adeta.
Demek istediğim; hepimizin ömrüne yılına, gününe, saatine, dakikasına kadar belirli bir süre biçilmiş.
Jennifer Niven
Sayfa 161 - Pegasus Yayınları
İçimde hep aynı his vardı; sanki bir şeyi bekliyordum. Ama beklediğim şeyin ne olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu.
Jennifer Niven
Sayfa 60 - Pegasus Yayınları
"Yalnız değilsin." dedi.
"Aslında öyleyim. Sorun da bu ya zaten; hepimiz bedenlerimize ve zihnimize sıkışıp kalmış yalnızlarız."
İlginç bir bilgi: Çinli bir adam Avrupa Şampiyonası' ndaki tüm maçları izlemek amacıyla peş peşe on bir gün uyanık kalınca uykusuzluktan ölmüş. On birinci günün gecesi İtalya' nın İrlanda' yı 2-0 yendiği maçı izledikten sonra duşa girmiş ve sabah beş civarında uyuyakalmış. Ve ölmüş. Ölünün ardından konuşulmaz ama futbol için uyanık kalmak da aptallığın dik âlâsı.
Jennifer Niven
Sayfa 47 - Pegasus Yayınları
Bazen böyle bir ruh haline giriyorum ve hemen çıkamıyorum. Karanlık, kasvetli bir ruh hali. Hortuma kapılmaya benzediğini düşünüyorum; aynı anda hem sakin hem de kör edici. Nefret ediyorum bundan.
Jennifer Niven
Sayfa 292 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayatın Kıyısında
Alt başlık:
Ciltli
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
384
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052990216
Kitabın türü:
Orijinal adı:
All the Bright Places
Çeviri:
Tuğçe Kayıtmaz
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
PegasusYayınları
Baskılar:
Hayatın Kıyısında
All The Bright Places
Yaşamayı, ölmek isteyen bir çocuktan öğrenen bir kızın hikâyesi…

Ölümü büyüleyici bulan Theodore Finch sık sık kendini öldürebileceği yöntemler düşünür ancak her seferinde, küçücük bir güzellik bile ona engel olur.

Violet Markey ise yaşadığı kasabadan ve ablasının ölümünün yarattığı dayanılmaz acıdan kaçmak için mezuniyetine kalan günleri sayarak geleceği dört gözle beklemektedir.

Finch ve Violet okullarındaki çan kulesinin tepesinde karşılaştıklarında kimin kimi kurtardığı belirsizdir. Bu tuhaf ikili, bir proje ödevinde eşleştiklerinde yol onları nereye götürürse; tıpkı hayat gibi büyük, küçük, tuhaf, güzel, çirkin, şaşırtıcı yerlere giderler. Kısa süre sonra, Finch yalnızca Violet'layken kendi olabildiğini; tuhaf, eğlenceli, hayatı doyasıya yaşayabilen ve ucubelikten uzak bir gence dönüştüğünü keşfeder. Violet da yalnızca Finch'leyken günlerin hesabını tutmadan yaşayabilmektedir. Ancak Violet'ın dünyası büyürken Finch'inki küçülmektedir…

"Bu kitap muhteşem; elimden bırakamadım."
-Zoe Sugg, namı diğer Zoella-

"Sevginin gücü ve güzelliğine dair, yürek burkacak kadar dürüst ve dokunaklı bir masal."
-Heat-

"Bu kitap ışıldıyor."
-Entertainment Weekly-

"Nefes alabilen kimsenin kaçırmaması gereken bir roman."
-Justine Magazine-

"Hayatın Kıyısında'nın kocaman kalbinde, kırgın, sevimli ve sıradışı iki gencin büyüleyici aşk hikâyesi yatıyor."
-New York Times Book Review-

"Karakterler ve okurlar karanlık, neşe ve zihinsel hastalıkların karşısında aşkın sunduğu olasılıklarla -ve koyduğu sınırlarla- yüzleşirken trajediye giden, onun içinden geçen ve arkasında bırakan bu romantik yolculuk, yürek burkuyor."
-Publishers Weekly-

"Bu kitap içten sevmenin, yas tutmanın ve yaşam ışığını geleceğe taşımanın değerini vurguluyor."
-The Bulletin of the Center for Children's Books-

"Dokunaklı, güzel, yürek burkan ve unutulmaz Finch ile Violet çifti, onlara hayat veren bu kitabın son sayfasını da okuduktan sonra bile aklınızdan çıkmayacak."
-Seattle Post-Intelligencer-

"Hayatın Kıyısında, yaşam ve ölüm, umut ve keder, ışıltı ve karanlık hakkında bir hikâye. Ancak hepsinden öte, bir aşk hikâyesi ve ben, Violet ile Finch'e onlar birbirlerine kapılmadan çok önce gönlümü kaptırdım. Bir çan kulesinin tepesinde başlayan harika, zarif ve cesur yolculukları yüreğinizi burkacak ve hayatta olmanın anlamını hatırlatacak."
-Jennifer E. Smith, New York Times çoksatan yazarı-

"Dokunaklı, hayat dolu ve depresyonun çarpıcı derecede dürüst bir portresi."
-BuzzFeed-

"Hayatın Kıyısında ilgi çekici hikâyesiyle sizi kendine çekecek ve gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız. Violet ve Finch'in 'en ışıltılı diyarları' arayışında herkes kendinden bir parça bulacak."
-New York Daily News-

"Bu kitabın erdemli, güçlü, dürüst, eğlenceli ve yürek burkan her kelimesine bayıldım."
-Karen Cushman, Newbery Ödüllü yazar-

"Hayatın Kıyısında çok özel bir kitap. Bir aşk hikâyesi olduğu kesin ama ondan çok daha fazlası. Aynı zamanda yas tutmaya, aileye ve zihinsel hastalıklara dair bir roman. Eşit derecede trajik ve komik bu kitabı okumalısınız."
-Romantic Times-

"Hayatın Kıyısında, diğer gençlik kitaplarının arasında ışıltısıyla öne çıkıyor."
-Bustle-

"Bu kitap yeni Aynı Yıldızın Altında'nız olacak. Tüm duyguları aynı anda hissetmenizi sağlayacak, karmaşık bir aşk hikâyesi. Mendillerinizi hazırlayın çünkü bu kitap sizi çok sık ağlatacak."
-Seventeen Magazine-

"Niven, harika ve çarpıcı bir aşk yaratırken zihinsel hastalıkların gerçekçi bir portresini çiziyor. Karakterlerin gözünden anlatılan hikâyede Finch ve Violet seslerini mükemmel şekilde buluyor. Duygusal bir okuma tecrübesi arayan gençlere özellikle tavsiye edilir."
-Voya-

"Güzel, yürek burkan ve üzücü olduğu kadar keyifli bir hikâye."
-The Bookseller-

"Hayatın Kıyısında sizi içine çekecek ve okumayı bitirdikten sonra bile bir daha bırakmayacak."
-Booktrust-

"Bu kitabın okurlar tarafından çokça ve yüksek sesle övülmesi şaşırtıcı değil. Gecikmeden okuyun."
-The Globe and Mail-

"Hayatın Kıyısında, cesur ve güzel bir aşk hikâyesi. Violet ve Finch kalbimi acıttı ama onlarla tanıştığıma çok memnunum."
-Jenny Downham, Before I Die'ın yazarı-

Kitabı okuyanlar 225 okur

 • Fatma
 • Selin Sözen
 • mary
 • Eda
 • Ayşe Ak
 • Özge Çelik
 • Fatmanur Durmuş
 • Hilal Safak
 • Nisa Öncül
 • Yağmur Karagöz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%57.6
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%7.1
35-44 Yaş
%4.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.8
Erkek
%5.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%54.3 (69)
9
%13.4 (17)
8
%18.9 (24)
7
%5.5 (7)
6
%3.9 (5)
5
%0
4
%0.8 (1)
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0.8 (1)

Kitabın sıralamaları