Hayatsız Kadın Ayşe Bir Kadının Genelev Yaşamı

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
439 gösterim
Ayşe'nin genelev hayatı üzerine odaklanan bu kitap, insanı kahreden sömürülme öykülerinin yanı sıra, kudretli karşı koyuş hatıralarını da kucaklaması açısından oldukça zengin...

Ayşe'yi, kendi hayatını konu alan "Bedensiz Ruhlar" isimli filmin gösteriminde salona çağırdığımda filmi izlemek istememiş, "Kitabı da okumadım." demişti. Fakat ben bunun, kendi hayatına tanık olmanın ona dayanılmaz gelmesiyle değil, Ayşe'nin sömürüyü öylece durup seyretmeye alışkın olmamasıyla da ilişkili olduğunu düşünmüştüm. Devleti, şirketi ve erkekleriyle erkek egemen bir düzenin zevkine göre ölçüp biçtiği bu sömürünün içinde, Ayşe'nin gösterdiği dirence kalkıp da "Kaderine teslim olmamak" gibi ucu açık ve belirsiz bir laf etmek, hiçbir şey söylememeye denk düşüyor bu anlamda.
(Arka Kapak)
Fatos 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ayşe'nin hayatını anlatıyor. Ayşe'nin 9 yaşında amcası tarafından uğradığı tecavüz sonrası yaşadıklarını anlatıyor. Tecavüze uğrayan kız çocukların, genç kızların kadınların, tecavüzden sonra ailenin kızlarını sahiplenmemesi sonucu oluşan yaşam şartlarını, zorluklarını, namus kavramına nasıl sığındıkları anlatılıyor. Böyle milyonlarca hikaye var, o hikayelerden biri Hayatsız Kadın Ayşe' dir.
Sade ve akıcı diliyle yazar topluma çok mesaj iletiyor.
Toplumsal ve sosyolojik alanlara ilgisi olanlar çok rahat okuyabilir. Özellikle genelevde çalışan kadınlara önyargıyla yaklaşan herkes okumalıdır.