Hayatü's Sahabe 4 Cilt Takım

8,5/10  (8 Oy) · 
14 okunma  · 
10 beğeni  · 
663 gösterim
Hz. Ömer, Rumlara karşı bir ordu gönderdiğinde içinde Abdullah b. Huzeyfe adında Hz. Peygamber'in güzide bir sahabisi vardı. Rumlar, onu esir aldılar. Onu alıp kendi krallarına götürdüler. "Bu adam, Muhammed'in eshabındandır" dediler. Zalim Kral, "Hristiyan olmak ister misin? Seni Melikliğime ve saltanatıma ortak ederim" dedi. Abdullah, kendisine cevaben "Bir göz açıp kapama müddeti kadar Muhammed'in dininden dönmem karşılığı malik olduğun her şeyi ve üstüne Arapların malik olduğu her şeyi verseniz yine dönmem" dedi. Kral "O zaman seni öldürürüm" dedi. Abdullah cevaben "Evet, buna müktedirsin" dedi. Kral asılması için emir verdi ve (bir ağaca) astılar. Kral, okçulara ayak ve ellere yakın yerlere ok atmasını söyledi. Kral da ona Hristiyanlığı telkin ediyor, Abdullah ise kabul etmiyordu. Akabinde Kral emir veri, asıldığı yerden indirildi. Kral, büyük bir kazan istedi, içine su döküldü, iyice kaynatıldı. Sonra iki müslüman esir istedi, emir verdi ve birisi kaynar suya atıldı. Melik halen Abdullah'a Hristiyanlığı telkin ediyor, Abdullah ise kabul etmiyordu. Sonra Abdullah'ın kaynar su içine atılması için emir verdi. Abdullah (r.a.) tam atılmak üzereyken ağlamaya başladı. Krala ağladığı söylendi. Kral, Hz.Abdullah'ın korktuğunu sandı. Bundan dolayı kendisini geri getirmelerini emretti. Getirilince kral yine Hristiyanlığı telkin etti. Hz. Abdullah da kabul etmedi. Kral, "O zaman seni ağlatan sebep nedir" diye sordu. Hz. Abdullah b. Huzeyfe ise şöyle cevap verdi: Beni ağlatan şey, kendi kendime dedim ki, bu kazana atılacağım ve hemen yok olup gideceğim. İsterdim ki, üzerimdeki kıllar sayısınca canım olsun, hepsi teker teker Allah için bu kazana atılsın. (Ali el-Muttaki,Kenzu'l-ummal, VII,62)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  2445
 • ISBN:
  9786055440367
 • Yayınevi:
  Yasin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Monolog Sakini 
 05 Nis 10:03 · Kitabı okumadı

"Peygamber sevgisinin kazandırdığı en önemli husus,sevilenle kurulan bağ ve nispettir. Sevgi, varlıklar arasındaki en sırlı bağdır.
Sevgi, kişiyi en kısa yoldan Hakk'a ulaştırır. Hakk'ın sevgilisini sevmek ve O'na bağlanıp kendini O'na nispet ederek yola çıkan yolculuklar en kisa ve tehlikesiz yoldan Allah Teâlâ'nın rızasına kavuşurlar."
Bağrı yanık Hz. Ömer Hz. Fâtıma'yı ziyarete gitmiş ve ona söyle demiş:
-Ey Fâtıma! Allah adına yemin ederim ki, Resûlullah'ın[s.a.v] senden daha çok sevdiği birini görmedim. Vallahi, babanın vefatından sonra dünyada, senden daha fazla sevdiğim ve saydığım kimse yoktur.
.
Rabbim bizlerinde o Hakikî muhabbeti yaşayabilmesini, sevebilmesini nasip eylesin.

Necmiye 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

peygamberimizin hayatından sonra okunması gereken,önemli kitaplardan,okursanız hayatınıza,düşüncelerinmize çok şey katacağınızdan emin olabilirsiniz

Kitaptan 1 Alıntı

Tirmizi Abdullah B. Amr 'dan (radıyallahu anh) rivayet ettiği hadiste Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem )şöyle buyurmaktadır ; israiloğullarının başına gelenlerin aynısı benim ümmetimin de başına gelecektir .Öyle ki; onlar da annesi ile alenen ilişki kuran varsa, benim ümmetimden de bunu yapan olacaktır .israiloğulları 72 fırkaya bölündü, Benim ümmetim ise 73 fırkaya bölünecektir bir fırka hariç hepsi cehenneme girecektir .Sahabiler: "Onlar kimlerdir" diye sorar .Peygamber Efendimiz şöyle cevap verir:" ben ve ashabımın yoludur.

Hayatü's Sahabe, M. Yusuf Kandehlevi (Sayfa 28)Hayatü's Sahabe, M. Yusuf Kandehlevi (Sayfa 28)