Hayriye Hanım'ı Kim Çaldı?

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
59 gösterim
Azar azar azalan zaman. Adına yaşlılık dedikleri yavaşlık… Aksayan, sakatlayan, eğri büğrü bir hal. Yere doğru, öne doğru, gittikçe toprağa doğru kapanan, büyüdükçe küçülmeyi, buruşmayı, titremeyi, üşümeyi, elde tutamamayı, önündekini görememeyi, unutmayı, unutturmayı sinsice belleten beden…

Sana ne oldu, sana ne oldu, hadi çık sokağa aldırma diyordun ne oldu diye durmadan başına kakan, yıldıran...

Şimdi kimim ben diye soran, susan, susan, sustuğuna suçlanan aynalar…

Usul usul çoğalan hüzün. Hayriye’yi arayan Rüya. Yüzleşmeler, eksik kalan mevsimler, pencere önündeki koltuk, yangınlar, çaresiz kaynaşmalar… Kısacık aşkları şehrin.

Figen Şakacı, Bitirgen’le başlayan Pala Hayriye ile süren üçlemesini Hayriye Hanım’ı Kim Çaldı? ile tamamlıyor. Bir ömrü anlatıyor, bir kadının varlığını, yokluğunu, izlerini, cümlelerini, gürültüsünü…

Hayriye Hanım’ı Kim Çaldı? Aşkların, yenilgilerin, solgunluğun, neşeli ve dirençli kahkahanın romanı…(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9789750522437
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Burcu Bergen 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Bitirgen ve Pala Hayriye'den sonra üçüncü kitap Hayriye Hanım'ı kim çaldı'yı okudum. Hayriye'nin artık yaşlandığını görüyoruz. Arkadaşı Rüya'nın uzun zaman sonra evine gelmesiyle Hayriye'yi evde bulamaz kimse bilmez nerede olduğunu. Bu kitapta çevresinden, komşularından, yazdıklarından dinliyoruz Hayriye'yi. Ve buna bayıldım. Yazım olarak, üslup olarak üç kitabın en iyisi diyebilirim. Cümleleri o kadar güzel ki dantel gibi işlenmiş genele bakınca harika bir kitap çıkmış ortaya. Çok keyifle okuduğum bir kitap oldu .

Kitaptan 1 Alıntı