Hayvan Deyip De Geçme

8,4/10  (12 Oy) · 
53 okunma  · 
12 beğeni  · 
672 gösterim
Bu yazıda hiçbir yazı tekniği, yazış ustalığı gütmedim. Yani bu anlatılanlarda hiçbir kurgu, hiçbir uydurma yok. Yaşayıp gördüğüm yada yaşayanlardan görenlerden dinlediğim hayvanlara değin gerçek olayları süsleyip püslemeden, kendimden hiçbişey katmadan olduğu gibi yazdım.
(Arka Kapak'tan)

HAYVANLAR... Ülkemizin ve dünyanın gündemine şöyle göz ucuyla bile bakmak yetiyor, onlara ne kadar önem verdiğimizi anlatmaya.

"Hayvan sevgisinin amacının, insanı sevmek olması gerektiği inancındayım," diyor Nesin. Sonra insana verilen değeri ve hayvana verilen değeri görüyorum; acı, kan, keder kokan vaziyetler...

Romanlarını okumadan önce, Aziz Nesin'in kalemini anlamak için öykü veya deneme kitabını almak istedim, lakin bu kitap okurlarından gelen mektuplardan, gazete yazılarından alınmış anılardan oluşuyor. Okuduğum için pişman değilim, düşüncelerinizin dumanları dağılsın istiyorsanız mutlaka öneririm, okuyun.
Bazen öğretici -ama sorgulanmalı-, bazen düşündürücü, bazen surata gülümseme yerleştiren anılardan oluşuyor, bazen üzüyor, bazıları inanılır gibi değil ama masal tadında olduğu için ders niteliği taşıyor.
"Ama bu kitapta anlattığım her olaydan sonra, ondan ille de ancak şöyle bir ders çıkarılmalıdır, demek istemiyorum. Yaşadığımız her olaydan hepimiz kendimize göre ayrı ayrı dersler çıkarabiliriz. Bu dersler, birbirinin karıştı bile olabilir," diyor Aziz Nesin.
Dediğini de yapıyor. Kitabı okurken aklımda hep Ezop Masalları vardı ve benim üslubunu hiç tasvip etmediğim bir kitap. Hayvanlar sürekli küçük düşürülüyordu ve masallardan çıkarılacak ders hazır veriliyordu. Bu kitapta ise sen anla isteniyor. Okunacak bir kitap varsa, o da Hayvan Deyip De Geçme olur kesinlikle. Herkes gönül rahatlığı ile çocuklarına okutabilir.

Kitapta bir sürü ilginç hayvan davranışına ve hayvan sezgisine tanık oldum. Tavşanın kıskançlığından dokuz yavrusunu birden öldürmesi beni afallattı, hikmeti nedir diye uzun uzun düşündüm.
Bir sürü hayvan anım vardır ama hiçbiri ders niteliği taşımayan, nedeni olmayan, an içinde gelişen şeyler. Mesela bir kere, üç tane at tarafından kovalandım, kendimi fındıklığa zor attım, atlar kapının önünde kamp kurdular ve nedenini çözemedim hala.

"Biz insanoğulları, hayvanların davranışlarını kendimize göre yorumlarız."

Etkinliğin mimarı NigRa'ya ve Aziz Nesin emektarı Tuco Herrera'ya teşekkürü borç bilirim.

Bir sonraki Aziz Nesin incelemesinde görüşmek üzere... Keyifli okumalar.