Hayvan Deyip De GeçmeAziz Nesin

·
Okunma
·
Beğeni
·
732
Gösterim
Adı:
Hayvan Deyip De Geçme
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759038397
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayınları
Bu yazıda hiçbir yazı tekniği, yazış ustalığı gütmedim. Yani bu anlatılanlarda hiçbir kurgu, hiçbir uydurma yok. Yaşayıp gördüğüm yada yaşayanlardan görenlerden dinlediğim hayvanlara değin gerçek olayları süsleyip püslemeden, kendimden hiçbişey katmadan olduğu gibi yazdım.
(Arka Kapak'tan)
HAYVANLAR... Ülkemizin ve dünyanın gündemine şöyle göz ucuyla bile bakmak yetiyor, onlara ne kadar önem verdiğimizi anlatmaya.

"Hayvan sevgisinin amacının, insanı sevmek olması gerektiği inancındayım," diyor Nesin. Sonra insana verilen değeri ve hayvana verilen değeri görüyorum; acı, kan, keder kokan vaziyetler...

Romanlarını okumadan önce, Aziz Nesin'in kalemini anlamak için öykü veya deneme kitabını almak istedim, lakin bu kitap okurlarından gelen mektuplardan, gazete yazılarından alınmış anılardan oluşuyor. Okuduğum için pişman değilim, düşüncelerinizin dumanları dağılsın istiyorsanız mutlaka öneririm, okuyun.
Bazen öğretici -ama sorgulanmalı-, bazen düşündürücü, bazen surata gülümseme yerleştiren anılardan oluşuyor, bazen üzüyor, bazıları inanılır gibi değil ama masal tadında olduğu için ders niteliği taşıyor.
"Ama bu kitapta anlattığım her olaydan sonra, ondan ille de ancak şöyle bir ders çıkarılmalıdır, demek istemiyorum. Yaşadığımız her olaydan hepimiz kendimize göre ayrı ayrı dersler çıkarabiliriz. Bu dersler, birbirinin karıştı bile olabilir," diyor Aziz Nesin.
Dediğini de yapıyor. Kitabı okurken aklımda hep Ezop Masalları vardı ve benim üslubunu hiç tasvip etmediğim bir kitap. Hayvanlar sürekli küçük düşürülüyordu ve masallardan çıkarılacak ders hazır veriliyordu. Bu kitapta ise sen anla isteniyor. Okunacak bir kitap varsa, o da Hayvan Deyip De Geçme olur kesinlikle. Herkes gönül rahatlığı ile çocuklarına okutabilir.

Kitapta bir sürü ilginç hayvan davranışına ve hayvan sezgisine tanık oldum. Tavşanın kıskançlığından dokuz yavrusunu birden öldürmesi beni afallattı, hikmeti nedir diye uzun uzun düşündüm.
Bir sürü hayvan anım vardır ama hiçbiri ders niteliği taşımayan, nedeni olmayan, an içinde gelişen şeyler. Mesela bir kere, üç tane at tarafından kovalandım, kendimi fındıklığa zor attım, atlar kapının önünde kamp kurdular ve nedenini çözemedim hala.

"Biz insanoğulları, hayvanların davranışlarını kendimize göre yorumlarız."

Etkinliğin mimarı NigRa'ya ve Aziz Nesin emektarı Tuco Herrera'ya teşekkürü borç bilirim.

Keyifli okumalar.
Okul kütüphanesinde Aziz Nesin’in Hayvan Deyip de Geçme kitabının eski bir kopyasını buldum. Kitapta Türkiye’nin dört bir yanından insanların gönderdiği mektuplar derlenmiş. İnsanların, hayvanlarla anılarının toplandığı kitabı okuyunca şimdiye kadar hiç hayvan beslemediğim için eksiklik hissettim. Özellikle bir köpeğim olmasını çok istedim. Ölmeden önce yapılacaklar listeme “Bir köpek sahiplen”i not ediyorum.
Aziz Nesin insanlara özellikle çocuklara hayvan sevgisini aşılama konusunda yazdığı bu kitabı beğenerek okudum.
Hayvanları seven vardir sevmeyen vardir.ama aziz nesinin gozunden hayvanlarin dunyasina girmek ercekten de cok eglenceliydi.boyle mizah boyle anlatim yok :)
Keyifle okunabilen bir eser. Hayvan sevmeseniz bile içinizde bir şeyler kıpırdayacaktır. Hayvanlar hakkında birçok bilgiye ulaşabileceğiniz bu kitapta ayıların yer aldığı olaylar benim en çok hoşuma gidenlerdi.
"Tanık, arkadaş, dost, gerçek dost... Her insanın tanışı çoktur ama arkadaşı azdır. Dostu daha azdır. Gerçek dostuysa, dostundan da azdır."
Ne günlerdeyiz? Güvercinin, o mübarek hayvanın mahpushaneye esrar ve eroin sokan kaçakçı olduğunu kim tahmin edebilir?... Şimdi anlıyorum ki kuş bize sulhun defne dalını niçin getiremiyor... Temiz mahlukları baştan çıkaranlara lanet...
Yakından görüp incelediniz mi hiç fındık farelerini? Bu denli sevimli hayvancık az bulunur. Küçücük boncuk boncuk kapkara gözleri pırıl pırıldır. En hoşuma giden, o ürkek bakışlarıyla, bişey yerken çenelerinin, bıyıklarının durmadan kıpırdayışıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayvan Deyip De Geçme
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759038397
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nesin Yayınları
Bu yazıda hiçbir yazı tekniği, yazış ustalığı gütmedim. Yani bu anlatılanlarda hiçbir kurgu, hiçbir uydurma yok. Yaşayıp gördüğüm yada yaşayanlardan görenlerden dinlediğim hayvanlara değin gerçek olayları süsleyip püslemeden, kendimden hiçbişey katmadan olduğu gibi yazdım.
(Arka Kapak'tan)

Kitabı okuyanlar 56 okur

  • Elif ÖZ
  • SADIK PAŞA KURTULUŞ
  • alev
  • Hünkar ÖZTÜRK
  • Erdinç Gümüş
  • Amebix
  • Oktay
  • Kezban Altın
  • Oğuzhan Salcı
  • Erol Muzaffer

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%5
25-34 Yaş
%30
35-44 Yaş
%40
45-54 Yaş
%15
55-64 Yaş
%5
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.5
Erkek
%34.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (6)
9
%0
8
%35.7 (5)
7
%14.3 (2)
6
%0
5
%7.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0