Hayvanlara Niçin Bakarız?

7,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
68 gösterim
İnsanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkiye dair düşünsel bir yolculuk...

“Hayvanat bahçesi ancak hayal kırıklığı yaratabilir. Hayvanat bahçelerinin kamusal amacı ziyaretçilere hayvanlara bakma olanağı sağlamaktır. Oysa hayvanat bahçesine gelen hiçbir yabancı bir hayvanla göz göze gelemez. Olsa olsa hayvanın bakışı şöyle bir parlar, sonra ona bakandan uzaklaşır. Hayvanlar başka yana bakarlar. Görmeden uzaklara bakarlar. Dış dünyayı mekanik olarak tararlar. Karşılaşmalara karşı bağışıklık kazanmışlardır, çünkü hiçbir şeyin artık onların dikkatini çekecek kadar merkezi bir önemi kalmamıştır.”

Ülkemizde Görme Biçimleri isimli yapıtıyla tanınan İngiliz yazar, eleştirmen, şair John Berger, hayvanlar ve insanlar arasındaki iletişimi sorguladığı Hayvanlara Niçin Bakarız? kitabında günümüz toplumuna dair etkileyici bir bakış sunmakta.

Cevat Çapan tarafından Türkçeleştirilen eser, yakın geçmişte kaybettiğimiz Berger’ın insan, hayvan ve doğa denklemini ele aldığı, 21. yüzyıl insanını bunun üzerine sorgulamaya teşvik ettiği, farklı makalelerden oluşuyor.

Hayvanat bahçeleri neden var? Modern kapitalist toplumlarda insanlarla hayvanlar arasındaki ilişki nasıl kayboldu? Eski çağlarda hayvanlara baktığımızda ne görüyorduk, şimdi ne görüyoruz? Bunlar gibi, hem şaşırtıcı hem de eleştirel sorularla okurlarını düşünsel bir yolculuğa çıkaran Berger, kendine has, mesafesiz üslubuyla, göz ardı etmeyi reddedip bizleri alışıldık olanı sorgulamaya, derinlikli düşünmeye davet ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786052349007
 • Orijinal Adı:
  Why Look At Animals?
 • Çeviri:
  Cevat Çapan
 • Yayınevi:
  DeliDolu
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Deniz ATAÇ 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Zoolog Desmond Morris, tutsak hayvanların doğal olmayan davranışlarının bize tüketim toplumunda yaşamanın yarattığı baskıyı anlamamıza, kabul etmemize ve ondan kurtulmamıza yardım edeceğini öne sürüyor.

Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 51)Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 51)
Deniz ATAÇ 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Genellikle 19. yüzyıl düşünürleri, makine yüzyılında yaşadıkları için mekanik düşünüyorlardı. Zincirler, dallar, halatlar, karşılaştırmalı anatomiler, saat düzenekleri, putreller gibi kavramların dünyasında yaşıyorlardı. Direnç, güç, hız, yarışma konularını biliyorlardı. Bu yüzden maddi dünyayla, araçlar ve üretimle ilgili pek çok buluşları oldu. Daha az bildikleri şeyler bizim de bilgimiz olmayan konulardı, beynin nasıl çalıştığı gibi. Bunu bir türlü aklımdan çıkaramıyorum: Şu anda seyrettiğimiz tiyatro oyunun merkezinde bir yerde bu.

Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 61)Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 61)
arden 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Tanrı hala dünyayı yaratıyor. Bu size garip mi geliyor? Tanrı için ne önce vardır, ne sonra, ne de burası.

Hayvanlara Niçin Bakarız?, John BergerHayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger
Almira Talik 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayvan, fazla derin olmayan bir anlaşılmazlık uçurumu üzerinden inceler insanı. Ne var ki, hayvan da, evcilleştirilmiş bile olsa, insanı şaşırtabilir. Tam tamına aynı olmasa bile, insan da benzer bir anlaşılmazlık uçurumunun üzerinden bakmaktadır. Ve baktığı her yer için bu böyledir. İnsan her zaman bilmeden ve korkuyla bakar. Bu yüzden, hayvan tarafından görüldüğünde, insan çevresini nasıl görüyorsa öyle görülmektedir. Bunun farkında olması hayvanın bakışını tanıdık kılar.

Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 20)Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 20)
Almira Talik 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beyaz Kuş
Ne olursa olsun, bizler acı çekilen, kötülüğün kol gezdiği bir dünyada, olayların varoluşumuzu, karşı koymamız gereken bir dünyada yaşıyoruz. İşte bu durumda estetik an, bir umut kaynağı olur. Eğer bir kristali ya da bir gelinciği güzel buluyorsak, bu bizim biraz daha az yalnız olduğumuzu, varoluşa, tek boyutlu bir hayatın sağlayacağından daha derin bir noktada gömülü olduğumuzu gösterir.

Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 83)Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 83)
Deniz ATAÇ 
21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Gelişmiş herhangi bir organın art arda birçok küçük değişimlerden geçerek oluşmadığı gösterilebilseydi, benim kuramım kesinlikle çökerdi," diye yazmıştı Darwin.

Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 63)Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 63)
Almira Talik 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarla
Ninni söylenmesinin sana nasıl hissettirdiğini hatırla. Talihliysen, anılar çocukluğundan daha taze olacak. Sözcüklerin ve müziğin yinelenmesi patikalar gibidir. Bu patikalar da çember gibidir, birleşerek bir zincirin halkaları gibi olurlar. Bu patikaları izleyerek yürürsün ve bu halkalar art arda birbirinden öbürüne geçerek seni daha uzaklara götürürler. Üzerinde yürüdüğün ve zincirin üzerinde serili olduğu tarla bir şarkıdır.

Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 97)Hayvanlara Niçin Bakarız?, John Berger (Sayfa 97)