Hayvanların Sessiz Dünyası Hayvanlarda Bilincin Varlığı Üzerinde Bir Araştırma

8,4/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
568 gösterim
Hayvanların Sessiz Dünyası, Marian Stamp Dawkins'in hayvanların zihinlerinde neler olup bittiğine ilişkin bir keşif gezisi. Yazar biyolojinin en heyecan verici girişimlerinden birini üstlenirken, bu alanda bilimsel yaklaşımdan ayrılmadan yol alınabileceğini de gösteriyor. Oxford Üniversitesi'nde hayvan davranışları konusunda dersler veren Marian Stamp Dawkins, Oxford Somerville College'da öğretim üyesidir. TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 100'üncü kitabını, üzerine az yazılan ama çok ilgi duyulan bir konuya ayırdı...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 1999
 • Sayfa Sayısı:
  286
 • ISBN:
  9754032882
 • Çeviri:
  Füsun Baytok
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayıları
 • Kitabın Türü:
Aysun Çelik 
05 Şub 12:47 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap, 'hayvanlarda bilincin varlığı' üzerine güzel bir belgesel tadındaydı. Kitap, bir biyolog olan Marian Dawkins'in bilinç kavramını inceleyip irdelemesi ve ele aldığı konuların hemen sonrasında, hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneysel çalışmaların sonuçlarını okuyucuya sunması şeklinde ilerliyor. Deneyler çok ilgi çekiciydi, deneye tabi tutulan hayvanların davranışları ise oldukça şaşırtıcıydı. Bir kitapta daha gördüm ki bilmediklerimiz, bildiklerimizden çok daha fazla. Gerçekten takdir edilecek bir çalışma.

Yeri gelmişken, konuyla ilgili kendi görüşlerime de kısacık değinmek istiyorum. Kitap güzel olmasına karşın güzel ancak bir yönden rahatsız edici. Nedeni şu ki; "dünya ve dünyadaki diğer her şey benim için var, çünkü ben bir insanım, tüm canlılardan üstünüm" gibi kibirli bir görüşe sahip olan, böylesi tehlikeli bir hastalığın etkisi altında olan insanlar var ve biz onlara hayvanların da hissedebildiğini, onların da duyguları olduğunu, onların da acı çektiklerini anlatmaya uğraşıyoruz. Kaldı ki, hayvanların insanların karnını doyurmak adına var olduğunu savunanların, onlara tecavüz etme hakkını da kendilerinde gördükleri çok açık, sırf eğlence amaçlı işkence etmeleri de cabası. Yaralı bir hayvan karşısında "o acıyı hissediyor mu ki?" diyerek beni hayrete düşüren, soğukta donarak ölen hayvanlar olduğuna inanmayıp "onlar üşümez" diyerek kendinden başka hiçbir canlıyı umursamadığını itiraf eden tanıdıklarım var maalesef. Evet siz her şeyden üstünsünüz; kediden, köpekten, kuştan çok daha üstün, size gereken yaşam koşullarını sağlayan doğadan bile üstün küçük tanrılarsınız, dilediğinizi yapmakta özgürsünüz, sizden başka hiç kimsenin, hiçbir şeyin önemi yok. Yaşasın küçük insanların büyüklüğü!

Kaonashi 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hayvan davranışlarına olan merakım karıncalarla başlamştı.
Koloni sistemi, herşeyin sistematik ve bir amaca yönelik yapılması, görev dağılımı ve topluluk psikolojisi gibi konuları karıncalarda çok iyi gözlemleyebilirsiniz.
Bu kitap hayvan davranışları üzerine gayet güzel ve sade bir dili olan bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

Aysun Çelik 
03 Şub 18:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Düşünüyorum da,
hayvanlar alemine katılıp,
onlarla birlikte yaşşayabilirim;
ne kadar sakin ve suskunlar...
Hiçbiri tatminsiz değil.
Hiçbiri sahip olma çılgınlığına kapılmamış.
Hiçbiri diğerinin önünde eğilmiyor,
binlerce yıl önce ölmüş atası olsa da...

Hayvanların Sessiz Dünyası, Marian Stamp DawkinsHayvanların Sessiz Dünyası, Marian Stamp Dawkins
Aysun Çelik 
03 Şub 15:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Çoğu kişi hayvanlara baktığında onların davranışlarını akıllı ve karmaşık değil, tam tersi olarak görür. Hatta hayvanların aslında aptal olduğunu düşünürler. Aynada kendi yansımasına saldıran kuşu örnek göstererek, oradakinin bir rakip olmadığını anlayamadığı için aptal olduğunu söylerler. Ya da yere yatmadan önce halının üzerinde dönüp duran köpeğin aptal olduğunu, çünkü orada ezilecek ot olmadığını fark edemediğini ileri sürerler. Düşündükleri tabi ki insanların hiçbir zaman böylesine akılsızca ve düşüncesizce davranmayacaklarıdır. Oysa insanların da bazen böyle davrandığını gösteren durumlar vardır ve bunu unutmuşlardır: Bir erkeğin bir kadının fotoğrafına ya da modeline sanki gerçekmişçesine cinsel tepki gösterebilmesi gibi.

Hayvanların Sessiz Dünyası, Marian Stamp DawkinsHayvanların Sessiz Dünyası, Marian Stamp Dawkins