Haz İlkesinin Ötesinde

8,0/10  (6 Oy) · 
29 okunma  · 
6 beğeni  · 
812 gösterim
Haz ilkesi kuramını ele almanın, bizi tarih içinde gelişmiş olan herhangi bir psikolojik sisteme ne kadar yakınlaştırdığı tarafımızı pek alakadar etmemektedir.

Bu tartışmaya açık varsayımlara, çalışma alanımızdaki günlük gözlemlere dayanarak vardık. Psikanalitik çalışmamızda hiç bir öncelik ya da özgünlük aramıyoruz; bundan da ötesi bu kuramı incelememize neden olan sebepler o kadar açıktır ki, görmezden gelmek imkânsızdır. Öte yandan, bizi emir verircesine yönlendiren haz ve rahatsızlık duygularını açıklamamıza yardımcı olacak fizyolojik ve psikolojik kuramlara da saygımız vardır. Bu duygular, psikolojik yaşamın en karanlık en derin kısımlarını oluşturmaktadır ve bu duygulardan kaçmamız imkânsız olduğuna göre konuya yapılabilecek en açık ve genel bir şekilde yaklaşmak en uygun yöntem olacaktır. Haz ve rahatsızlığı zihnimizdeki sınırı olmayan bir eksitasyonla ilişkilendirmeyi uygun gördük. Açmak gerekirse, rahatsızlığı eksitasyondaki artışa, hazzı ise düşüşe bağladık.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786054962235
 • Çeviri:
  Mehmet Ökten
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Mihriban Karadağoğlu 
 04 Tem 19:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

- Çünkü varsayımımıza göre ben dürtüleri cansız maddenin canlanmasından kaynaklanmaktadır ve cansızlık durumunun yeniden oluşturulmasını istemektedirler. Buna karşılık cinsel dürtülerin canlı varlığın ilkel aşamalarını yeniden ürettikleri doğruysa da, esas hedefleri ellerindeki bütün imkânları kullanarak, belli bir biçimde farklılaşmış iki tohum hücresinin kaynaşmasını sağlamaktadır.

Haz İlkesinin Ötesinde, Sigmund Freud (Metis yayınları, Ötekini Dinlemek Serisi, Haz İlkesinin Ötesinde: Ego ve İd)Haz İlkesinin Ötesinde, Sigmund Freud (Metis yayınları, Ötekini Dinlemek Serisi, Haz İlkesinin Ötesinde: Ego ve İd)