Hazine Avcıları Müttefik Kahramanlar, Nazi Hırsızlar ve Tarihin En Büyük Hazine Avı

10,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
491 gösterim
Adolf Hitler Batı dünyasına egemen olmaya hazırlanırken aynı zamanda orduları, düzenli olarak Avrupa'daki değerli sanat hazinelerini arıyor ve topluyorlardı. Führer, koleksiyon yapmayı plandığı sanat eserleriyle birlikte yok edeceği sanat eserlerini de kataloglamaya başlamıştı: küçümsediği "yozlaşmış" eserleri...

Düşman sınırlarının arkasında zamana karşı bir yarış içinde, 'Anıt Askerleri' adı verilen, genellikle silahsız Amerikan ve İngiliz müze yöneticileri, küratörler, sanat tarihçileri ve diğerlerinden oluşan özel bir birlik, binlerce yıllık kültürün yok olmasını önlemek için Avrupa'nın her yerini sıkı bir şekilde arayarak hayatlarını riske attılar.

Çıkartma Günü ve Zafer Günü arasındaki on bir aya odaklanan bu büyüleyici hikâye, altı Anıt Askeri'nin dünyanın en iyi sanat eserlerini Nazilerden kurtarmak üzere çıktıkları imkânsız görevini gözler önüne seriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9786055175511
 • Orijinal Adı:
  The Monuments Men: Allied Heros, Nazi Thieves and History
 • Çeviri:
  İdil Dündar
 • Yayınevi:
  Aspendos Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 25 Tem 13:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hazine Avcıları
Robert M. Edsel'in yazdığı ilk yayın tarihi ise 20 ağustos 2009 da yayınlanan bu eser Trajik bir konuyu ele almaktadır.

Kitabın iyi yönleri farklı bir konusu var ve ilginç kurgusuyla, kitap akıp gidiyor. Savaşa başka bir gözle bakmamızı sağlıyor.

Kitabın kötü yönleri bazı ufak tefek eksikleri olasa da, kitapta bu konular görmezden geline biliyor. Nasıl olsa bir kurgu, mesela askerler, tarihi eserleri öyle elini konu sallaya sallaya bakmaları falan biraz zayıf olmuş.

Kitabın konusu ise Adolf Hitler bir yandan dünyayı alt üst ederken, bir yandan da özel isteklerde bulunuyor. Kendi ismine ait bir müze yapılması ve ne kadar sanat eseri varsa hepsinin toplanması gibi, çılgınca istekler. Hatta bu da yetmezmiş gibi sanat eserlerinin bazılarının da yakılmasını istiyor. Bu vahşeti durdurmak isteyen sahte kahraman Amerika, hemen devreye girerek tüm sanat eserlerini korumak adına üç beş askere görev veriyor. Bu askerler gönüllü olarak canları pahasına sanat eserlerini kurtarmaya çalışıyor.

Sonuç kitap güzel farklı bir bakış açısı, konu güzel, kurgu ilginç ve en kötüsü yine kahraman Amerika. İş sanat eseri olunca, insan okumadan edemiyor. Fakat bazı insanlar hazine avı dediğimizde, akıllarına korsanlar, sandıklar, altınlar falan gelebilir. Hayır kimse hayal kırıklığına uğramasın, konu öyle değil ama daha önemlisi, bizim milli değerlerimiz, kültürümüz, yaşamımız, değerlerimiz yaptığımız emekler söz konusu. Tarih söz konusu, en önemlisi el emeğimiz, başarılarımız, tutkularımız, hayallerimiz, geçmişimiz, hatalarımız her şeyimiz söz konusu. Biz savaşta uyurken, arka planda nelerin olup bittiğini, farklı bir pencereden bize anlatmış. Her ne kadar zayıf kurgulanmış olsa da, güzel bir eser. Okuyan, okuyacak olan bütün okurlarımıza keyifli okumalar dilerim. En güzel, en tatlı kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...