Hazlar ve Günler

8,5/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
701 gösterim
Proust hatırlamaya başlıyor...

Marcel Proust'un 20'li yaşlarında kaleme aldığı, kısa anlatılardan ve şiirlerden oluşan bu eser, bir bakıma Kayıp Zamanın İzinde'nin habercisidir.

Honoré'nin yakışıklı sofra arkadaşı gençliğin ihtiyatsızlığıyla Heredia'nın eserlerinde genelde söylendiğinden daha fazla düşünce bulunabileceğini ima etmeye kalkışınca, zihinsel alışkanlıkları sarsılan konuklar surat astılar. Ama Mme Fremer derhal, "Aksine, onlar takdire şayan oymalı akikler, görkemli mineler, kusursuz kuyumculuk örnekleri" diye haykırınca bütün çehrelerde yeniden keyifli ve doyumlu ifadeler belirdi. Anarşistlere ilişkin tartışma daha vahimdi. Ama Mme Fremer bir doğa yasasının kaçınılmazlığı karşısında boyun eğercesine, teslimiyetle, "Bütün bunların ne yararı var? Zenginler ve yoksullar daima var olacak" dedi yavaşça. Ve en yoksulu en azından yüz bin frank ranta sahip olan bütün davetliler bu gerçekle yüz yüze gelince vicdan azaplarından kurtulup yürekten bir neşeyle son şampanya kadehlerini de devirdiler...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789750824951
 • Orijinal Adı:
  Les Plaisirs et les jours
 • Çeviri:
  Roza Hakmen
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Songül Özcan 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 10/10 puan

Pɾoust yaşarken edebiyat dünyasının yaɾısı onu çok paɾlak biɾ yazaɾ, diğeɾ yaɾısı da okunamayacak kadaɾ ağıɾ buluyoɾmuş. Şu an da Türkiye şartlarını ve okuyucuları analiz edersek bu oran sanırım %80 lerde…
Haz ve Günler , Kayıp Zamanın İzi’nde gibi yazarın yaşamını anlattığı kitaplardan biri yalnız tek fark Proust’un ilk deneyimi olan kitap 20 yaşında yazılmıştır ve kitabı okuyunca Kayıp Zamanın İzi gibi 7 ciltlik bir eserin kolayca yazılabileceği sinyallerini veriyor. Evet bir betimleme ustası…
Kitaba gelince okumak çok basit değil, normal bir biyografi kitabı değil hatta bir biyografi kitabı dahi değil , yazarın ailesi daha doğrusu annesinin zengin bir Yahudi kızı olması yazarın sosyetenin içine girmesine vesile sağlıyor, kitapta karakterler ve çevreyi kurgulamış hayatını bilenler için amcasının çiftliğinde geçen dönemi algılayabiliyor insan… :) Sosyetedeki dünyevi eğlenceler, zengin kişilerin müziği algılaması ve eleştirmesi, melenkolik hayatlar, pişmanlıklar, sosyetenin edebiyata bakışı gibi konuları o mükemmel betimleme yeteneğiyle eleştirmiş ama bu eleştiri tabi ki Proust farkıyla anlaşılmadan yapılmış… Okumak isteyenler için tek söyleyeceğim şey biyografi olarak algılamamaları ve olay geçişleri hakkında bağlantı kurmaya çalışmamaları ,bu konuda yaklaşmak yarıda bırakmanıza sebep olabilir.
Tavsiye Edermiyim… Deneyin Derim :)

Proust tasvirleriyle yaşadığım yerin sınırlarında zihnimdeki dünyada gezinmeyi kendiliginden bana öğretirken, aniden son 100 sayfayı okuyup geçmiş olduğumun farkına vardım.Bir cümleye dalıyorsunuz o size başka bir kapı açıyor sonra bir tane daha harfleri yeni yeni keşfettiğimi sandığımda proust kitabı bitirmiş oluyor.Bense öyle bakakaliyorum : olay neydi? Bu gibi durumlarda bir müddet bekleyip affına sığınarak incelikli bir biçimde kendisini tamamlayacagimi anlatıyorum ona.

Kitaptan 29 Alıntı

sadece soğuk kış günlerinde la martine okuyabilirsin/yanan tarçın kokusunda Wagner dinleyebilirsin!

Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 63)Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 63)
EsengüL 
05 Mar 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"... hoşa gitmek için harcayarak öldürdüğünüz zamanın bir kısmını canlı tutsaydınız, kışın şöminenizin başında, yazın bahçenizde okuyarak ya da tahayyülle besleseydiniz, daha derin ve daha dolu saatlerin anısını taşıyor olacaktınız."

Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)

halk ozanlarının arasında şair kıtlığı yok!bütün sıkıntı burjuvaların sanat sanat içindir anlayışında

Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 89)Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 89)

''fakat mutluluk,kişinin yapmak istediği şeyi yapmasında,ruhunun en derin eğilimini takip etmesinde bulunur.Yaşamak budur işte!''

Hazlar ve Günler, Marcel ProustHazlar ve Günler, Marcel Proust
Esra 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu

Hırs insanı şan ve şöhretten daha çok sarhoş eder; arzu her şeyi yeşertirken sahip oluş soldurur; hayatı yaşamaktansa düşlemek yeğdir; kaldı ki yaşamak da bir bakıma hayatı düşlemektir, ama hem gizemi hem de netliği azalmış bir düştür bu, geviş getiren hayvanların cılız bilincindeki dağınık düşlere benzer, karanlık ve ağır bir düş.

Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 116 - YKY)Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 116 - YKY)
Esra 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu

Seçkinler çevresi her şahsın fikrinin diğerlerine göre biçimlendiği çevredir. Diğerlerinin fikirlerinin tersine mi biçimlenmiş? O zaman edebî bir çevredir.

Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 48 - YKY)Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 48 - YKY)
EsengüL 
05 Mar 22:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Hayal gücüyle yaşayan bir insan sıfatıyla ancak özlem ya da bekleyişin, yani geçmişin ya da geleceğin tadını çıkarabilirsiniz."

Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)

tüm sanatçılar soytarıdır ve aileleriyle arası açıktır. Ne var ki hepsi sanat üretirler. Tüm gün uyurlar, gece boyunca dolaşırlar. Ne zaman olduğunu bilmediği bir zamanda çalışırlar geniş fularları uçuşsun diye başlarını geriye atarlar ve asla sigarayı bırakmayı düşünmezler.

Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 85)Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 85)
Songül Özcan 
 24 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hangi aşktan incinen terkedildiğiniz kıyılarda yitip can verdiniz!

Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 91)Hazlar ve Günler, Marcel Proust (Sayfa 91)
3 /