·
Okunma
·
Beğeni
·
1.142
Gösterim
Adı:
Hazreti Aişe
Baskı tarihi:
1978
Sayfa sayısı:
445
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sinan Yayınları
Baskılar:
Hz. Aişe
Hz. Aişe
Hazreti Aişe
330 syf.
·8 günde·10/10
Tavsiye üzerine okuduğum bir kitaptı. Daha önce böyle bir eser okumamıştım. Aslında dini olayların roman şeklinde yazılmasını bazıları doğru bulmuyormuş. Sanırım bunun nedeni olayın içine kurgu girmesi. Bilmiyorum belki de bu yüzden ben de soğuk bakmıştım daha önce. Kitabı okuduktan sonra ne kadar önyargılı olduğumu farkettim.

Hazreti Aişe çok değerli bir insan. Müslüman anne ve babadan doğan ilk kişi. En çok hadisi O rivayet etmiş, ayrıca cennetle de müjdelenmiş. Onun hayatı her anlamda insanlara örnek olacak nitelikte.
Kitapta birçok yeni bilgiyle karşılaştım. Bazılarını biliyordum bu yüzden ileriki sayfalarda ne olacağını az çok tahmin edebildim. Bazı bölümlerde ise bir Müslüman olarak bilmediğim ne kadar çok şey varmış diye kendimden utandım.

Kitap çok sürükleyici ama sindire sindire okumak daha çok şey katar diye düşünüyorum. Altı çizilesi çok cümle vardı. Yazar betimlemelere sıkça başvurmuş, kitapta duygu yoğunluğu fazlaydı ve böyle olması o dönemde yaşıyormuşum gibi hissettirdi.

Neredeyse her bölümde şiir vardı. O zamanlarda insanlar bulundukları durumu ifade edebilmek için şarkılara başvuruyormuş. İnsanlar bu sözlerle kendi hayatlarına yön verirlermiş.

Bu kitap hem aklıma takılan birçok soruyu çözdü hem de yeni soru işaretleri oluşturdu. O dönemin şartlarıyla günümüz şartları bir olmadığı için idrak edebilmekte zorlandım. Mesela bir erkeğin on yirmi tane karısı olabiliyormuş ve onları istediği zaman boşama hakkına sahipmiş. Fakat kadınlar için böyle bir durum sözkonusu değil. Sekiz dokuz yaşındaki kızların kucaklarında çocukları oluyormuş ve ergenliğe erken yaşta girildiği için bu normal karşılanıyormuş. İnsanlar daha doğmadan başkasına veriliyormuş. Nitekim Hz. Aişe de daha ana rahmindeyken bir aileyle sözleşilmiş. İslam dini geldikten sonra bu gibi olaylar açıklığa kavuşturulmuş ve bu yeni bir dinin ne kadar doğru bir zamanda geldiğinin kanıtı aynı zamanda.

Yazar hakkında henüz araştırma yapmadım ama diğer kitaplarını da okumak istiyorum. Yeni bilgiler öğrendim fakat önemli olan bunu hayata geçirebilmekte. Kitabı okumanızı tavsiye ederim. Umarım faydalı bir inceleme olmuştur.
320 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Benim annemin annem olduğunun kanıtı nüfus cüzdanımdır, Hz. Aişenin annem olduğunun kanıtı Kur-an’ı Kerimdir. Canım Annem senin gibi güzel bi annenin şefaatine nail oluruz inşallah. İyi ki bu kitapla karşılaşmaşım bu sayede sanki seninle diz dize oturup sohbet etmişliğimiz varmış gibi hissediyorum..
330 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap rastgele bir fuardan almistim. Beklentim olmadan okudum ama bayildim. Hz aiseyi masal tadinda anlatmis. Kitabi okurken kendinizi onun yerine koyup hissediyorsunuz.o zamanin sartlarini ve yasadiklarini ve de en onemlisi peygamber efendimizi onun gozunden yasiyorsunuz.eline emegine saglik yazarim. Siddetle tavsiye ederim
330 syf.
·9/10
Tarihimi çok seviyorum ve beni benden alıp uzak diyarlara götürüyor kitap okumayı o kadar seviyorum ki her kitap beni hayal dünyasında başka bir diyara götürüyor peki Annemizin hayatına yolculuk yapıp asrı saadette yaşamak istemez misiniz kitap ne demektir ve nasıl yazılmalıdır kitapta en önemli olan empati kurup kendinizi başrole koymak ve başka bir karakter gibi yaşamaktır peki HZ AİŞE annemiz gibi yaşayabilirmisiniz kitabımızın yazarı başarılı bir biyografi yazmış belki tasvir ve betimlemeler daha çok olabilirdi Hz Aişe annemizin hayatını yazıp okuru asrı saadette güzel bir yolculuğa çıkarmış eline sağlık o dönemi yaşadım ve dedimki gelin tüm farklılıklarımızı bir yana bırakalım BİR OLALIM TEK OLALIM EBU CAHİL VE SEBELERİ KARANLIĞA BOĞALIM
320 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Hz Aişe annemizi anlatan harika bir kitapti.her insan okusun faydalansin cennetle müjdelenen bir insanın nasıl hala ibadet ve insanlara rehber olmaya çalıştığını gorsun.ilk müslüman anne ve babadan dünyaya gelen müslüman bebek idi. Aişe annemiz. İftira eylemini müşrikler üzerinde uygulamış ama müşrikler tabiki hüsrana uğramıştır. Ölümü ise herkezi yasa boğmuştur.cennetle müjdelenen en son fani mubarekte dünyadan ayrılmıştı.asri saadet bitmismiydi.iyi okumalar .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hazreti Aişe
Baskı tarihi:
1978
Sayfa sayısı:
445
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sinan Yayınları
Baskılar:
Hz. Aişe
Hz. Aişe
Hazreti Aişe

Kitabı okuyanlar 121 okur

  • ğ
  • remle

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0