Hazreti Hatice Aşka Adanmış Bir Ömür

9,2/10  (28 Oy) · 
75 okunma  · 
22 beğeni  · 
996 gösterim
"Yeryüzünde aşk ve sevgi namına yaşanan tüm yakarışlar, tüm feryatlar, tüm yönelişler Hatice'nin aşk okyanusu yanında deryada damla kalırdı."

"İslam dünyasında, sebebini çözemediğim bir nedenden ötürü hep Ayşe konuşuluyor. Oysa peygamberin ilk eşi Orta Doğu kültürünün baskın hegemonyasında dik duruşuyla baş kaldırmış ve önemli işler başarmış bir kadındı. Ve sizin peygamberinizin çok değer verdiği bir eşti. Sayın Damla'nın kitabı bu yönüyle ciddi bir çalışma. Tebrikler."
-Dr. Lotte Begglid Mortensen, Sosyolog Roskilde Universitesi/Danimarka-

Hani lezzetli bir yemek yediğimizde tadı damağımızda kalır ve ondan sonra her yemekte aynı tadı ararız ya... "Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice" gerek Peygamber Efendimiz'in hayatı gerekse Hz. Hatice hakkında okuduğum en lezzetli kitaptı. Emeği geçenlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum. -Recep Efe, Kentsel Yaşam Yayın Yönetmeni-

Muhteşem bir anlatım, harika bir üslup. Kitap hiç bitmesin istedim. Elime aldım bırakamadım. Yayınevini de yazarı da kutluyorum.
-Sevilay Ergüleç-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055878788
 • Yayınevi:
  Hayat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hz Hatice, asrı saadet bahçemin incilerinden biridir. Hz Hatice annemizi tanımak, Allah'a karşı olan sonsuz teslimiyetini; peygamber efendimize karşı olan koşulsuz muhabbetini, bilmek isteyen her okurun, yararlanabileceği bir kaynak. Öyle anlaşılması zor, süslü kelimeler aramayın bu kitapta.Cümleler sadece ve sadece, Allah'ın ayetleri ve sevgili peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinin ışığıyla harmanlanmış.
Kısaca, analiz edersek Mekke'nin hanımefendisi, fakir fukara dostu , peygamber efendimizin yar ve yardımcısı sevgili Hz Hatice annemizin hayatı zikredilmekte.
Bu kitabın sayfalarında, benim gibi onu tanımaya çalışan, kendi çağından çok uzak çağlarda yaşayacak olan insanlara, söyleyecek tek sözü vardı.
" Sevgiliyi çok sevenler sonsuz saadete ererler." Bıraktığı aşka sahip çıkmayı ve sevgiliye sevgili olmayı anlatan bu kitap okunmalı!...

ayşe nurdan Alanay 
12 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hz haticeye hayranlığımi 10 kat arttıran bi kitap tavsiye ederim herkese :-)

yeşim şahin 
17 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Defalarca okusam bıkmayacağım bir kitap, kitaplığımın en güzel köşesi ona ait, Hz. Hatice'yi çok güzel anlatan bir kitap...

Hatice Sultan 
08 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

ismini taşıdığım kişiyi tanımak için baslamistim bu kitaba. Bazi bolumleri gerçekten hevesle okudum ama gazi bölümler de gereksiz uzun betimleler, uzun uzun mekan tasvirleri sıkılmama sebep oldu. Belki ben daha bunu okuyacak seviyede bir okur değilimdir bilemiyorum ama uzun betimlemeli ve kimi zaman belgesel ttadinda kitaplar okumayi sevmiyorsaniz başlamadan önce tekrar düşünün derim

Mehmet Arda 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okurken o zamanlara bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Aşk'ın, vefa'nın ve sabır'ın ne olduğunu ve ne kadar zorluklara göğüs gerdiğini göreceksiniz. Nurdan Damla'nın sihirli dili sizi hemen kitabın içine çekiyor. İyi okumalar...

dilek a.doğan 
19 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı büyük bir heyecanla okudum hayran kaldım ve nurdan hanıma devamını heyecanla beklediğimi ileten teşekkür mail i attmıştım tekrar teşekkürler kaleminize sağlık sayın #Nurdan Damla

Ayşe Sümeyye Kuz 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hz. Hatice hakkında öğrenmek istenen, bilinmeyen coğu şeye ulaşabilinelecek bir kitap.

Ayşe Devim 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · 34 günde

Hazreti haticeye hayranlığım ve aşka olan inancım bu kitap sayesinde arttı

Kitaptan 29 Alıntı

Ferdanur 
03 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gitme ey gerdanlığı inci ve mercan olan
Ölümlü vakitlerde hayatıma can olan
Masiva denizinde kalanların feneri
Ayrılığı intihar, aşkı imtihan olan

Nurullah Genç

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 31)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 31)
Ferdanur 
03 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayalı bakışları harama kısılı. Başı önünde ama kendinden emin. Sesi ılık bir meltem gibi yüreklere akıyor. Net, duru ve tatlı. Sözleri açık ve anlaşılır. Derin bakışları akisli deryalar gibi dingin. İri parlak gözleri gizemli bakıyor. Görünmez alemlerin sırlı kapılarını aralar gibi. Vakur ve edep dolu sözlerle görüşmesini yaparken alnında terler incilenmiş.

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 27)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 27)
gözde armağan demir 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ölüm yokluk değildir yeğenim." derdi. "Onlar gerçekte ölmediler. Sadece boyut değiştirdiler. Bizler de o yoldayız. Günü geldiğinde yeniden dirileceğiz. Yşanan her anın hesabını vereceğiz. Amellere göre cezalar verilecek. Yapılan işlere göre ödüller sunulacak."

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 128)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 128)
gözde armağan demir 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Evlilik açılmamış bir bohça gibidir kızım." demişti. "İçinden ne çıkacak bilinmez. O bir ahiret gömleğidir ki giyinmek kolay olsa da çıkarması pek zordur.Dar olursa yakar yapışır, geniş olursa doyumsuz bir cennet yaşatır."

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 95)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 95)
gözde armağan demir 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Elbisemden çıkıyorum.
Onu ödünç almıştım bırakıyorum.
Ruhum soyunuyor
Ruhum zincirlerini kopardı
Azat oldu
Asıl kimliğime büründüm
Mekan, mesafe, zaman,
Sona erdi !
Şimdi Allahımlayım!... "

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 127)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 127)

Bir yaman sırattı ki aşk; sahibini aziz de ederdi rezil de. İki ucu keskin bıçaktı sanki; ne yana dönse kesebilen.

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 226)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 226)
gözde armağan demir 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yürek denen hazine; görülmedik elmaslar, saçılmadık inciler, bilinmedik mercanlarla süslüydü. İsteyen oradan çıkardığı cevherlerden bir sevgi sarayı kurabilirdi.Oradan avuçladığı güzellikleri; şefkat,merhamet,iyilik olarak saçabilirdi. Kimi ise bu hazineyi sımsıkı kapatıp kilitleyerek toza, ise ve karanlığa terk ederdi. Hatice ilkini seçmişti. yürek hazinesi herkese açıktı.

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 98)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 98)

İnsanlar kafile kafile doğar, yaşar ve ölürlerdi. Yönetimler, zevkler, alışkanlıklar değişirdi. Çağlar boyu süren bu arenada hiç değişmeyen tek ihtiyaç şüphesiz ki şefkatti. Onun için yaradan en aciz varlık olan yeni doğana ilk onu göndermişti. Şefkati olmasa acıyla doğurduğu yavrunun yüzüne bakar mıydı anne?

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 90)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 90)
gözde armağan demir 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sabah güneşi Kabe'ye , Kabe'nin gölgesi ise ilk, dedesinin evi üzerine düşerdi.Bunun için o eve "Kabe'nin sütkardeşi" derlerdi.

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 53)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 53)
3 /