Hazreti Hatice Aşka Adanmış Bir Ömür

9,0/10  (56 Oy) · 
165 okunma  · 
57 beğeni  · 
1.521 gösterim
"Yeryüzünde aşk ve sevgi namına yaşanan tüm yakarışlar, tüm feryatlar, tüm yönelişler Hatice'nin aşk okyanusu yanında deryada damla kalırdı."

"İslam dünyasında, sebebini çözemediğim bir nedenden ötürü hep Ayşe konuşuluyor. Oysa peygamberin ilk eşi Orta Doğu kültürünün baskın hegemonyasında dik duruşuyla baş kaldırmış ve önemli işler başarmış bir kadındı. Ve sizin peygamberinizin çok değer verdiği bir eşti. Sayın Damla'nın kitabı bu yönüyle ciddi bir çalışma. Tebrikler."
-Dr. Lotte Begglid Mortensen, Sosyolog Roskilde Universitesi/Danimarka-

Hani lezzetli bir yemek yediğimizde tadı damağımızda kalır ve ondan sonra her yemekte aynı tadı ararız ya... "Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice" gerek Peygamber Efendimiz'in hayatı gerekse Hz. Hatice hakkında okuduğum en lezzetli kitaptı. Emeği geçenlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum. -Recep Efe, Kentsel Yaşam Yayın Yönetmeni-

Muhteşem bir anlatım, harika bir üslup. Kitap hiç bitmesin istedim. Elime aldım bırakamadım. Yayınevini de yazarı da kutluyorum.
-Sevilay Ergüleç-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055878788
 • Yayınevi:
  Hayat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meva 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hz.Hatice.. Aslına bakarsanız nereden başlamalıyım bilmiyorum..Bi çok defa okumuş olsanız dahi her defasındaki etki bir öncesinden daha fazla oluyor. Bundan önce okuduğum Hz. Hatice de bekârdım.Evet bir alaka kuramıyor olabilirsiniz..
Şimdi evliyim. O kadar çok şey aldım ki, bazen böyle olmalı bende şöyle yapmalıyım diye telkinlerde bulundum kendi kendime..
Hz.Hatice'nin Efendimizin yüreğini nasıl ferahlattığını okuyunca dönüp bakıyorsunuz kendinize ve çevrenizdeki biçok insana.
Ne kadar basit şeylerle uğraşıyoruz..
Kitap çok güzeldi dememe gerek var mı?

Anlatılan Sevgili (s.a.v) in Canı, Gülü.. Ne diyor O'nun için:
"Bir tek Sen ey Hatice, bir tek Sen kucak açmıştın. Bir tek sen kabul etmiştin.
Şunu bil ki ey Hatice! Rabbim beni bir tek Senin sevginle rızıklandırdı."

Ve Hatice'ni kıpır kıpır yüreği:
"Ya Rabbi! Sen ki beni,Habibine eş olmakla şereflendirdin.Yürek zerrelerimden tırnak ucuma kadar O'nun sevgisiyle doldurdun.O'nun muhabbetiyle beni bana buldurdun. Ölüm bile olsa gelen gam değil.Hoş ve sefa gelsin."
Bir ömür, adanmış bir ömür..Allah ve Resul aşkı.. Son anlarında Efendimiz:
"Benden dolayı ey Hatice,sıkıntılı bir hayat yaşadın.Sana kametine göre bir hayat yaşatamadım" diyor..Fakat o çok huzurlu.. İlk sırdaş,ilk yoldaşı olmuştu Sevgili'nin.Yine erkenciydi..Sevgilisine doyamadan gitti.

Kendi çağından çok uzak çağlarda yaşayan insanlara söyleyecek tek sözü vardı:

"Sevgili'yi çok sevenler sonsuz saadete ererler."

Okuyun..Okumuş olsanız dahi okuyun..belki kalblerimiz rikkate gelir..

Kadina saygi ve sevgi gostermeyi dine karsi hareket olarak sayanlarin muhakkak okumasi gereken bir kitap...aski o ilk kalp carpintilarini muhtesem bir dille anlatmis...ne guzel birsey sevmek bir kez daha gormus oluyoruz ...umarim herkes bu kitabi okur ve birbirine sıkica kenetlenir...once sevmek lazim gerisi zaten hallolur...

ayşe nurdan Alanay 
12 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hz haticeye hayranlığımi 10 kat arttıran bi kitap tavsiye ederim herkese :-)

Serpil Ağ 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hz Hatice, asrı saadet bahçemin incilerinden biridir. Hz Hatice annemizi tanımak, Allah'a karşı olan sonsuz teslimiyetini; peygamber efendimize karşı olan koşulsuz muhabbetini, bilmek isteyen her okurun, yararlanabileceği bir kaynak. Öyle anlaşılması zor, süslü kelimeler aramayın bu kitapta.Cümleler sadece ve sadece, Allah'ın ayetleri ve sevgili peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinin ışığıyla harmanlanmış.
Kısaca, analiz edersek Mekke'nin hanımefendisi, fakir fukara dostu , peygamber efendimizin yar ve yardımcısı sevgili Hz Hatice annemizin hayatı zikredilmekte.
Bu kitabın sayfalarında, benim gibi onu tanımaya çalışan, kendi çağından çok uzak çağlarda yaşayacak olan insanlara, söyleyecek tek sözü vardı.
" Sevgiliyi çok sevenler sonsuz saadete ererler." Bıraktığı aşka sahip çıkmayı ve sevgiliye sevgili olmayı anlatan bu kitap okunmalı!...

Günay Kut Berber 
 10 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

''O'' Yeryüzünün en hayırlı kadını.
Hatice muhakkak ki güzeldir, ''O'' nun anlatıldığı yerde güzeldir.
Lâkin kitap o kadar gereksiz uzatılmış ve kendi içinde fazlasıyla tekrara düşmüş ki sıkılıyorsunuz.Aynı şeyleri durmadan tekrar tekrar okumak sıkılmanıza kitaptan uzaklaşmanıza neden oluyor. Keşke bu kadar kalın bir kitap olacağına ince ama özünde bir kitap olsaymış dedim.Zira gereksiz uzatmalar ve tekrarlar kitaptan çıkarılsa zaten bu kalınlıkta bir kitap olmazmış ve bence daha naif ve daha güzel bir kitap olurmuş.Bu demek değil ki kitap kötü.Güzel pek çok yönüyle, anlatılan güzel nede olsa.Ama dediğim gibi tekrarlardan ve uzatmalardan çok sıkıldığım için çok zorladım kendimi kitaba vermekte ve bitirmekte.Karar size kalmış..

Nurcan Acar 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Unutma kızım", demişti " Bir kadın erkeğine(kocasına) vefalı olmalıdır, nankör olmamalı. Yeri geldiğinde teşekkür edebilmeli Candan ve samimi olmalı. Böyle kadınlar her zaman kocalarının baş tacı olurlar."

Harika bir kitap ben herkesin okumasını tavsiye ediyorum.Okumayan bir kişi de hep bir şeyler eksik kalacak....Okuduğum günden beri kendimi çok şanslı hissediyorum.Yazarımızın emeğine ve gönlüne sağlı

yeşim şahin 
17 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Defalarca okusam bıkmayacağım bir kitap, kitaplığımın en güzel köşesi ona ait, Hz. Hatice'yi çok güzel anlatan bir kitap...

belo belo 
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 28 günde · 6/10 puan

Bu kitap hakkinda tam olarak ne yorum yapacagim bilemedim acikcasi.ablamin 'Mutlakaa okuuu..!' diyerek elime tutusturdugu benim de binbir hevesle basladigim kitabi kisaca ozetleyim.
Ben şahsen hz haticenin hikayesini daha somut bi sekilde anlatacagini zannediyordum.lakin yazarimiz konulari, olaylari oyle bi anlatmis ki sanki gozuyle görmüş veya hz haticeyle konusmus da onun icinden gecenleri bize aktariyor.kalbinden soyle demisti, icinden bunu demisti,aklindan bunu geciriyordu vs.cok cok cok yapmis bunu.hemen her sayfada var boyle betimlemeler.ne yalan soyleyim sevemedim.

Bir de oyle tasvirleri var ki yazarin, kelimelerle oyun oynamis resmen.(not:bu dili,uslubu bir de Nazan Bekiroglunda görmüştüm.o zaman da bunaltmisti kitap beni.) Mesela bi ornek cumle yazayim kitaptan anlarsiniz ne demek istediğimi ''Zeminin en uç noktasindan goklerin arsina kadar olusan nurani cizgide Kabe,nurani bir sutunun koordinat noktasi gibiydi.Bu manadan bigane kalanlar gülünç yaklasimlarla onu asli kimliğinden silmeye calissa da Ilahi Kudret buna izin vermeyecekti.''
Kitap akıcı değil yazarin ne demek istedigini kafanizda cozmek zorundasiniz okurken.dusune düşüne okuyun :)

Butimar 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kesinlikle her bireyin okuması gereken bir kitap. Örnek alınması gereken mükemmel kişiliğiyle Hz.Hatice'yi çok güzel bir üslupla okurlarına anlatıyor Nurdan Damla. İnsanı sıkmayan, biyografiliğinden ziyade tam bir roman tadında sürükleyici ve etkileyici. Nurdan Damla'nın kalemine sağlık

3 /

Kitaptan 85 Alıntı

Meva 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hz.Hatice
"Her yerde izini arıyor olmaktan mıdır bu halim.Allah'ım sen sonumu hayreyle"..

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 17)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 17)
Meva 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ya Muhammed" dedi.
"İnsan Seni tanıdıktan sonra dünyaya ait bir ilgiyi nasıl barındırabilir ki."

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 181)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 181)

Mekanlar değişti bir an.Zamanın çarkı durdu.Alem lal kesildi.Görünmez alemler o anı resmederken renk, ışık ve koku derinleşti.Haticenin gönlü bir mehşer yerine döndü.

Hazreti Hatice, Nurdan DamlaHazreti Hatice, Nurdan Damla
Meva 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Alem bir kitap olsaydı eğer Muhammedi Nur, o kitabın mürekkebi olurdu.
Bir ağaç olsaydı hem meyve, hem çekirdek olurdu."

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 291)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 291)
Günay Kut Berber 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Evlat sevgisinin içinde Cennet kokusu olmalıydı.

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 160 - Hayat Yayıncılık)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 160 - Hayat Yayıncılık)

Sil gözyaşlarını yavrum.Annen,şu an kamıştan bir köşkün içinde yaşıyor.İnci,yakut ve mercanlarla bezeli, kamıştan yapılmış bir saray.

Hazreti Hatice, Nurdan DamlaHazreti Hatice, Nurdan Damla
Burak 
 16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ademoğlu!"
Bıçak sırtı gibi keskin bir bekleyişte gözü kapıda, kulağı ise sesteydi.
...
Kız ya da oğlan! Önemli bir simgeydi bu iki kelime.
...
Bebek erkek olursa eğlence devam edecek, kız olursa korkutucu bir sükut ortalığı saracaktı. Bu sebeble baba tedirgindi.
...
Yerinde duramıyor. Sık sık avluya uzanıyor heyecan içinde dolanıyor. Erkek evlat müjdesi bekledikçe; kız olması ihtimali hoşuna gitmiyor. Bunun üzerine bir de alim Varaka' nın sözleri yok mu, zihninin odacıklarından hiç susmadan konuşuyor :

" Bak şu Ademoğluna Huveylid ! Erkek çocuk ister ,yüce Rab ona firavun ruhlu bir baş belası verir. Erkek evlat ister Mevla ona Meryem gibi bir peygamber anası verir. Kul ikramı göremez. O sığ ve dar vadilerde dolaşmakta inat eder. Ne gariptir şu insan ! "

Hazreti Hatice, Nurdan DamlaHazreti Hatice, Nurdan Damla

"Allah'ım!" diyordu.
"Onu görmek,
Onu tanımak,
Ona inanmak,
Onu sevmek,
Onunla olmak,
Onu korumak,
Ona yol arkadaşı olma sevdasına tutuldum. Ona ulaşmak için yollarımı aç."

Hazreti Hatice, Nurdan DamlaHazreti Hatice, Nurdan Damla
Sule 
07 Oca 18:03 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Her gece savaşıdır, bekle! Güneşin doğuşu yakındır."

Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 60)Hazreti Hatice, Nurdan Damla (Sayfa 60)