Hazreti Hatice (Aşka Adanmış Bir Ömür)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.024
Gösterim
Adı:
Hazreti Hatice
Alt başlık:
Aşka Adanmış Bir Ömür
Baskı tarihi:
Nisan 2010
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055878788
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayat Yayınları
"Yeryüzünde aşk ve sevgi namına yaşanan tüm yakarışlar, tüm feryatlar, tüm yönelişler Hatice'nin aşk okyanusu yanında deryada damla kalırdı."

"İslam dünyasında, sebebini çözemediğim bir nedenden ötürü hep Ayşe konuşuluyor. Oysa peygamberin ilk eşi Orta Doğu kültürünün baskın hegemonyasında dik duruşuyla baş kaldırmış ve önemli işler başarmış bir kadındı. Ve sizin peygamberinizin çok değer verdiği bir eşti. Sayın Damla'nın kitabı bu yönüyle ciddi bir çalışma. Tebrikler."
-Dr. Lotte Begglid Mortensen, Sosyolog Roskilde Universitesi/Danimarka-

Hani lezzetli bir yemek yediğimizde tadı damağımızda kalır ve ondan sonra her yemekte aynı tadı ararız ya... "Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice" gerek Peygamber Efendimiz'in hayatı gerekse Hz. Hatice hakkında okuduğum en lezzetli kitaptı. Emeği geçenlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum. -Recep Efe, Kentsel Yaşam Yayın Yönetmeni-

Muhteşem bir anlatım, harika bir üslup. Kitap hiç bitmesin istedim. Elime aldım bırakamadım. Yayınevini de yazarı da kutluyorum.
-Sevilay Ergüleç-
(Tanıtım Bülteninden)
400 syf.
Kitaplığımdaki en değerli romanımdı; okuduktan sonra bir ateist arkadaşıma aradığını bulması için hediye ettim. Romanı okumadan önce adımı severdim ama okuduktan sonra adım manasını buldu. Allah adıma layık yaşamayı nasip etsin. Hz Hatice'ye hayran kalacağınız bu romanı bir peygamber eşinin hayatı olarak değilde cennetle müjdelenen ilk kadının hayatı nasılmış diye okuyun onun yaşadığı tüm zorlukları ve yaşamla olan mücadelesini, aşkına sahip çıkışını, paranın bu kadar değerli olduğu bu dünyada parayı hiç umursamadığını göreceksiniz. Yazarın anlatımı çok akıcı, keşke bitmeseydi diye okuyacağınız ve kimseye vermeye kıyamayacağınız gerçek bir yaşam öyküsü.
400 syf.
·21 günde
Hz.Hatice.. Aslına bakarsanız nereden başlamalıyım bilmiyorum..Bi çok defa okumuş olsanız dahi her defasındaki etki bir öncesinden daha fazla oluyor. Bundan önce okuduğum Hz. Hatice de bekârdım.Evet bir alaka kuramıyor olabilirsiniz..
Şimdi evliyim. O kadar çok şey aldım ki, bazen böyle olmalı bende şöyle yapmalıyım diye telkinlerde bulundum kendi kendime..

Hz.Hatice'nin Efendimizin yüreğini nasıl ferahlattığını okuyunca dönüp bakıyorsunuz kendinize ve çevrenizdeki biçok insana.
Ne kadar basit şeylerle uğraşıyoruz..

Kitap çok güzeldi dememe gerek var mı?

Anlatılan Sevgili (s.a.v) in Canı, Gülü.. Ne diyor O'nun için:
"Bir tek Sen ey Hatice, bir tek Sen kucak açmıştın. Bir tek sen kabul etmiştin.
Şunu bil ki ey Hatice! Rabbim beni bir tek Senin sevginle rızıklandırdı."

Ve Hatice'ni kıpır kıpır yüreği:
"Ya Rabbi! Sen ki beni,Habibine eş olmakla şereflendirdin.Yürek zerrelerimden tırnak ucuma kadar O'nun sevgisiyle doldurdun.O'nun muhabbetiyle beni bana buldurdun. Ölüm bile olsa gelen gam değil.Hoş ve sefa gelsin."
Bir ömür, adanmış bir ömür..Allah ve Resul aşkı.. Son anlarında Efendimiz:
"Benden dolayı ey Hatice,sıkıntılı bir hayat yaşadın.Sana kametine göre bir hayat yaşatamadım" diyor..Fakat o çok huzurlu.. İlk sırdaş,ilk yoldaşı olmuştu Sevgili'nin.Yine erkenciydi..Sevgilisine doyamadan gitti.

Kendi çağından çok uzak çağlarda yaşayan insanlara söyleyecek tek sözü vardı:

"Sevgili'yi çok sevenler sonsuz saadete ererler."

Okuyun..Okumuş olsanız dahi okuyun..belki kalblerimiz rikkate gelir..
482 syf.
"En önde O...
Fahri kainatın muhterem zevcesi.. İslamdan önceki vasfı Tahire yani temiz..
İslamdan sonraki vasfı Kübra yani büyük....
Namaza durduğunda Resulullahın ardında tek başına.Kureyşin zengin ve soylu kadını.
Müminlerin annesi
Ehlibeytin ninesi .
Cennet hanımlarının en faziletlisi..
Sebepler aleminde Resulullah'ın(s.a.v)yegane dayanağı.. Kalbi peygamber aşkıyla dolu ..
Ruhu incelerden de ince
Temiz ve Büyük
Hz. HATİCE..."
Anlatılan çok güzeldi be...Rasûllah'ın(s.a.v)en hayırlı zevcesi ve Ümmet-i Muhammed'in en hayırlı kadının aşka adanmış ömrünü okumak çok güzeldi...
İlk başlarda biraz sıkıldım açıkçası.Bazı yerlerde de çok tekrara kaçmıştı.Sıktı biraz o tekrarlar.Ama genel olarak güzel bir kitap :)Anlatılan güzel olunca :)
Hazreti Hatice'yi daha iyi tanımak isteyenlere TAVSİYEMDİR.
.
400 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu incelemeyi bana bu kitabı taa Trabzon'dan gönderen ince düşünceli, çok değerli Burak abi için yazıyorum. Normal bir romanda anlatılanların bile altında kendimi yazmak için yetersiz hissederken, böyle önemli konuların anlatıldığı bir kitap için bir şeyler söylemek benim için zor olacak, bir hatam olursa şimdiden anlayışınıza sığınıyorum.

Bence dünyada en değerli şey sevgidir. Şu gencecik yaşımda hayattan aldığım en önemli ders sevginin değeri oldu. "Daha ne gördün ki bu yargıya varabildin" demeyin, kendimi bildim bileli hayatta en büyük zevkim insanları incelemektir. Sevgi'li insanları ve sevgi'siz insanları incelerim, hatta galiba yakın zamanda bu konuda profesyonel olacağım; çünkü yavaş yavaş onları duruşlarından bile tanımaya başladım. Yürüdüğüm yolları, kokladığım çiçekleri, okuduğum kitapları, selam verdiğim insanları hep içimde duyduğum sevgiye göre belirlerim. Her yerde sevgiyi aradım, okuduğum en ciddi kitapta bile sevgi ile ilgili olan kısımları cımbızlayıp kenara ayırdım, her şarkıda sevginin nasıl işlendiğine dikkat kesildim. İlla sevmek derim, diyeceğim. Ama... Yani bu kitaptaki "sevgi" için benim aciz cümlelerim ne işe yarar bilmiyorum ki. Yaşamımız boyunca bütün fani şeylere karşı sevgimizi bile asla yargılamaz, hepsine saygı duyarken Hz. Hatice'nin Hz. Muhammed'e sevgisini nasıl tarif edebiliriz ki? Sahip olduğu her şeyle birlikte canını bile bu yola koyuyor, sevgilisinin ağzından çıkan hiçbir şeyden şüphe duymuyor, daima onunla oluyor, gerektiğinde yanında gerektiğinde arkasında, ama muhakkak ki onunla beraber oluyor. Bunun ötesi var mı ki?

Hz. Hatice, Mekke'nin en önemli hanımlarından. Gerek güzelliği, gerekse mal varlığı ile herkes ona ulaşmak istiyor, onu elde etmek istiyor. O ise daha Hz. Muhammed'i tanımadan son peygambere iman ediyor, onun gelmesini bekliyor, ona ulaşmak için dualar ediyor. Benim de okurken en çok merak ettiğim şey şu oldu: O, bu kadar çok dua edip örnek bir kadın olduğu için mi peygamber eşi oluyor; yoksa peygamber eşi olacağı için mi Allah ona bu bilinci veriyor..? Bilemeyiz elbet, bizi aşan sorular. Önemli olan sonuç. Yazarın dediği gibi Hz. Muhammed ve Hz. Hatice "Ayn, Şın ve Kaf üçgeninde kurulu bir kasrın -ki adı aşktı onun- nadide konuğuydular." Bize de sadece onların yaşamından kendimize pay çıkarmak, bu dinin ne koşullar altında indiğini öğrenmek ve doğru örneklerle yolumuzu çizmek kalıyor.

Sitedeki incelemelerden birinde "İki kez okudum, bir bekarken bir de evlenince" diyor. Benim de düşüncem bu inşallah. Zira Hz. Hatice o kadar örnek bir hanım ki, onun sevgisi o kadar güzel ki, farklı bilinçlerde tekrar tekrar incelemek ve örnek almak gerekiyor.

Bu çok kıymetli kitabı hediye edip okumama vesile eden Burak abime ve sonuna kadar bu incelemeyi okuduysanız sizlere teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum bu eşsiz yaşam öyküsünü. SEVGİYLE kalın. :)))
400 syf.
·Beğendi·10/10
Hz Hatice, asrı saadet bahçemin incilerinden biridir. Hz Hatice annemizi tanımak, Allah'a karşı olan sonsuz teslimiyetini; peygamber efendimize karşı olan koşulsuz muhabbetini, bilmek isteyen her okurun, yararlanabileceği bir kaynak. Öyle anlaşılması zor, süslü kelimeler aramayın bu kitapta.Cümleler sadece ve sadece, Allah'ın ayetleri ve sevgili peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinin ışığıyla harmanlanmış.
Kısaca, analiz edersek Mekke'nin hanımefendisi, fakir fukara dostu , peygamber efendimizin yar ve yardımcısı sevgili Hz Hatice annemizin hayatı zikredilmekte.
Bu kitabın sayfalarında, benim gibi onu tanımaya çalışan, kendi çağından çok uzak çağlarda yaşayacak olan insanlara, söyleyecek tek sözü vardı.
" Sevgiliyi çok sevenler sonsuz saadete ererler." Bıraktığı aşka sahip çıkmayı ve sevgiliye sevgili olmayı anlatan bu kitap okunmalı!...
400 syf.
Bu kitap için çok birşey yazmaya gerek yok çünkü adı belli içeriği belli.Okurken içinde kaybolduğum ve ağladığım;anlatımı düzgün ve akıcı bir kitap.Kssinlikle okumanızı tavsiye ederim.
400 syf.
·Beğendi·10/10
Hz haticeye hayranlığımi 10 kat arttıran bi kitap tavsiye ederim herkese :-)
400 syf.
Romanı okumadan önce adımı severdim ,okuduktan sonra adım manasını buldu ...Heyacanla alıp sabırsızlıkla bitirdiğim kütüphanemdeki en özel en güzel kitabım olarak kalacak...
400 syf.
·2 günde·5/10
''O'' Yeryüzünün en hayırlı kadını.
Hatice muhakkak ki güzeldir, ''O'' nun anlatıldığı yerde güzeldir.
Lâkin kitap o kadar gereksiz uzatılmış ve kendi içinde fazlasıyla tekrara düşmüş ki sıkılıyorsunuz.Aynı şeyleri durmadan tekrar tekrar okumak sıkılmanıza kitaptan uzaklaşmanıza neden oluyor. Keşke bu kadar kalın bir kitap olacağına ince ama özünde bir kitap olsaymış dedim.Zira gereksiz uzatmalar ve tekrarlar kitaptan çıkarılsa zaten bu kalınlıkta bir kitap olmazmış ve bence daha naif ve daha güzel bir kitap olurmuş.Bu demek değil ki kitap kötü.Güzel pek çok yönüyle, anlatılan güzel nede olsa.Ama dediğim gibi tekrarlardan ve uzatmalardan çok sıkıldığım için çok zorladım kendimi kitaba vermekte ve bitirmekte.Karar size kalmış..
400 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın anlatımına hayran kaldım , kitabi okuyunca kendimi o günlerde hissettim kesinlikle okumanızı tavsiye ederim elinizden birakamayacaginiz bi kitap olacak.
400 syf.
·Puan vermedi
"Unutma kızım", demişti " Bir kadın erkeğine(kocasına) vefalı olmalıdır, nankör olmamalı. Yeri geldiğinde teşekkür edebilmeli Candan ve samimi olmalı. Böyle kadınlar her zaman kocalarının baş tacı olurlar."
482 syf.
·8/10
Bu kitabla hem dinî bir kitap okumak istediğim, hem de arkadaşımın, kitabı bana "oku" diye vermesiyle tanıştım. Yalnız ben kitabı neredeyse 1 ay sonra okumaya başladım. Neden diye sorarsanız kitaba karşı önyargılarım vardı. Ya kitap sıkıcıysa, ya okuyamazsam. Dediğim için baya geç başladım. Ama ilk okumaya başladığım andan itibaren kitap öyle bilgilerle boğulmamış, kurguyla güzelleştirilmiş olduğu için hiç sıkılmadım.
Hazreti Hatice'nin sadece adını biliyormuşum meğer. Nasıl bir kadınmış Hazreti Hatice ki çağlar boyu unutulmamış.
O ki güzellik timsali.
O ki bilgili, görgülü.
O ki ticari filoyu tek başına yöneten.
O ki cömertliğiyle ün salmış.
Fakire kukaraya, yardıma ihtica olan herkese yardım etmekte hic terettüt etmeyen. Malinı, mülkünü onlara feda eden. "Açların, yoksulların karnı doydukça rahatlıyor, kendini daha iyi hissediyordu Hatice. Elinde olanların şükrünü ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürerek yapıyordu."
Peygamber Efendimizin "Allah'a yemim olsun ki Allah bana ondan daha hayırlısını vermedi. Insanlar küfrederken o bana inandı. Insanlar beni yalanlarken o beni tastik etti. Insanlar beni mahrum ederken o beni maliyla destekledi. Ve Allah onun sevgisiyle beni rızıklandırdı." Dediği peygamberimizin gözünün nuru ilk eşi.
"Hatice ki,
Çağlara şiir yazar.
Cömert bir nisan yağmurudur.
Bol meyve veren hurma ağacıdır.
Yanında yoksullar barınır.
Yetimler ağırlanır,
Gelecek zamanların ırmakları
Onun gönlünde çağıldar."
O ki ilk doğduğu andan itibaren özel bir insan. Kız ların diri diri toprağa gömüldüğü devirde yaşamış olan , neredeyse ilk kız çocuğu. Huveylid kızı Hatice ilklerin kadını.
Peygamberimizin ilk eşi, ilk göz nuru.
İlk iş kadını.
İlk inanan.
Peygamberimizle birlikte ilk secdeye giden.
İlk, ilk, ilk...
Hatice öyle bir kadınmış ki hayranlıkla okudum. Hatta keşke adım Hatice olsaydı dediğim bile oldu. Artık Hazreti Hatice dualarımda yer alıyor. Onun gibi olmayı kim istemez ki.
Peygamberimize olan aşkı, sevgisi tüm insanlığı şaşırtacak düzeyde. Ahlakı, temizliği, güzelliği, edebi, ahlakı, her şeyiyle kureyş halkını etkilemiş bir kadın.
Onu anlatmak için yetmez bu sıfatlar. O Allah katında cennetle müjdelenen 4 kadindan biri. Cebrail'in selam gönderdiği muhteşem kadın Hatice.
"Eğer Hak ten hanesini yıkarsa, inleme, şikayet etme !
Sunu bil ki, aslında sen,
Ten zindanında mahpussun.
Ölüp gelip de orası yıkılınca kurtulacaksın.
Ölüm gelince ürkmeyin, korkmayın!
Bu ölüm değil;
(Mevlana Celaleddin Rumi)"
Hatice ölüyordu artık. Peygamberimizin üzerine titrediği canının canı bu dünyada ki zamaninı tamamlamıştı. O ölürken bile mutluydu. Peygamberin eşi olarak öleceği icin, inanan olduğu için huzurluydu. Rabbine kavuşacağı icinse sevinçliydi.
Büyük kadın böylesine özenle bağlı bulunduğu en özel sevgiliden ayrılmak zorundaydı. Can kafesi ecelin çağrısıyla çırpınırken, davet büyük yerdendi. Cebrail'in selam gönderdiği kadın, şimdi Azrail'e el veriyordu.
Güzel bir kitaptı bana çok sey kattığını belirtmek isterim. Umarım bizler Hazreti Hatice'nin tırnağı olabilmeyi başarırız.
İyi okumalar....
Yusuf’u görünce elini doğrayan Mısırlı hatunların, Muhammed’i (s.a.v) görünce kalplerini dilecekleri kaçınılmazdı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hazreti Hatice
Alt başlık:
Aşka Adanmış Bir Ömür
Baskı tarihi:
Nisan 2010
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055878788
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayat Yayınları
"Yeryüzünde aşk ve sevgi namına yaşanan tüm yakarışlar, tüm feryatlar, tüm yönelişler Hatice'nin aşk okyanusu yanında deryada damla kalırdı."

"İslam dünyasında, sebebini çözemediğim bir nedenden ötürü hep Ayşe konuşuluyor. Oysa peygamberin ilk eşi Orta Doğu kültürünün baskın hegemonyasında dik duruşuyla baş kaldırmış ve önemli işler başarmış bir kadındı. Ve sizin peygamberinizin çok değer verdiği bir eşti. Sayın Damla'nın kitabı bu yönüyle ciddi bir çalışma. Tebrikler."
-Dr. Lotte Begglid Mortensen, Sosyolog Roskilde Universitesi/Danimarka-

Hani lezzetli bir yemek yediğimizde tadı damağımızda kalır ve ondan sonra her yemekte aynı tadı ararız ya... "Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice" gerek Peygamber Efendimiz'in hayatı gerekse Hz. Hatice hakkında okuduğum en lezzetli kitaptı. Emeği geçenlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum. -Recep Efe, Kentsel Yaşam Yayın Yönetmeni-

Muhteşem bir anlatım, harika bir üslup. Kitap hiç bitmesin istedim. Elime aldım bırakamadım. Yayınevini de yazarı da kutluyorum.
-Sevilay Ergüleç-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 496 okur

  • Sümeyye Sena
  • Mehmet Oruc
  • Zeynep Karatay
  • seda
  • Fatma Çiçek
  • Didardilşat
  • Ülkü
  • Hatice Kübra Dolaş
  • Nurgül sarı
  • Ayşe ÇİÇEK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.9
14-17 Yaş
%6.3
18-24 Yaş
%27
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%11.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.3
Erkek
%10.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%55.3 (73)
9
%17.4 (23)
8
%9.8 (13)
7
%4.5 (6)
6
%6.8 (9)
5
%4.5 (6)
4
%0
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0.8 (1)

Kitabın sıralamaları