Hazreti Hatice (Aşka Adanmış Bir Ömür)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.259
Gösterim
Adı:
Hazreti Hatice
Alt başlık:
Aşka Adanmış Bir Ömür
Baskı tarihi:
Nisan 2010
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055878788
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayat Yayınları
"Yeryüzünde aşk ve sevgi namına yaşanan tüm yakarışlar, tüm feryatlar, tüm yönelişler Hatice'nin aşk okyanusu yanında deryada damla kalırdı."

"İslam dünyasında, sebebini çözemediğim bir nedenden ötürü hep Ayşe konuşuluyor. Oysa peygamberin ilk eşi Orta Doğu kültürünün baskın hegemonyasında dik duruşuyla baş kaldırmış ve önemli işler başarmış bir kadındı. Ve sizin peygamberinizin çok değer verdiği bir eşti. Sayın Damla'nın kitabı bu yönüyle ciddi bir çalışma. Tebrikler."
-Dr. Lotte Begglid Mortensen, Sosyolog Roskilde Universitesi/Danimarka-

Hani lezzetli bir yemek yediğimizde tadı damağımızda kalır ve ondan sonra her yemekte aynı tadı ararız ya... "Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice" gerek Peygamber Efendimiz'in hayatı gerekse Hz. Hatice hakkında okuduğum en lezzetli kitaptı. Emeği geçenlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum. -Recep Efe, Kentsel Yaşam Yayın Yönetmeni-

Muhteşem bir anlatım, harika bir üslup. Kitap hiç bitmesin istedim. Elime aldım bırakamadım. Yayınevini de yazarı da kutluyorum.
-Sevilay Ergüleç-
(Tanıtım Bülteninden)
"En önde O...
Fahri kainatın muhterem zevcesi.. İslamdan önceki vasfı Tahire yani temiz..
İslamdan sonraki vasfı Kübra yani büyük....
Namaza durduğunda Resulullahın ardında tek başına.Kureyşin zengin ve soylu kadını.
Müminlerin annesi
Ehlibeytin ninesi .
Cennet hanımlarının en faziletlisi..
Sebepler aleminde Resulullah'ın(s.a.v)yegane dayanağı.. Kalbi peygamber aşkıyla dolu ..
Ruhu incelerden de ince
Temiz ve Büyük
Hz. HATİCE..."
Anlatılan çok güzeldi be...Rasûllah'ın(s.a.v)en hayırlı zevcesi ve Ümmet-i Muhammed'in en hayırlı kadının aşka adanmış ömrünü okumak çok güzeldi...
İlk başlarda biraz sıkıldım açıkçası.Bazı yerlerde de çok tekrara kaçmıştı.Sıktı biraz o tekrarlar.Ama genel olarak güzel bir kitap :)Anlatılan güzel olunca :)
Hazreti Hatice'yi daha iyi tanımak isteyenlere TAVSİYEMDİR.
.
Bu incelemeyi bana bu kitabı taa Trabzon'dan gönderen ince düşünceli, çok değerli https://1000kitap.com/1Burak abi için yazıyorum. Normal bir romanda anlatılanların bile altında kendimi yazmak için yetersiz hissederken, böyle önemli konuların anlatıldığı bir kitap için bir şeyler söylemek benim için zor olacak, bir hatam olursa şimdiden anlayışınıza sığınıyorum.

Bence dünyada en değerli şey sevgidir. Şu gencecik yaşımda hayattan aldığım en önemli ders sevginin değeri oldu. "Daha ne gördün ki bu yargıya varabildin" demeyin, kendimi bildim bileli hayatta en büyük zevkim insanları incelemektir. Sevgi'li insanları ve sevgi'siz insanları incelerim, hatta galiba yakın zamanda bu konuda profesyonel olacağım; çünkü yavaş yavaş onları duruşlarından bile tanımaya başladım. Yürüdüğüm yolları, kokladığım çiçekleri, okuduğum kitapları, selam verdiğim insanları hep içimde duyduğum sevgiye göre belirlerim. Her yerde sevgiyi aradım, okuduğum en ciddi kitapta bile sevgi ile ilgili olan kısımları cımbızlayıp kenara ayırdım, her şarkıda sevginin nasıl işlendiğine dikkat kesildim. İlla sevmek derim, diyeceğim. Ama... Yani bu kitaptaki "sevgi" için benim aciz cümlelerim ne işe yarar bilmiyorum ki. Yaşamımız boyunca bütün fani şeylere karşı sevgimizi bile asla yargılamaz, hepsine saygı duyarken Hz. Hatice'nin Hz. Muhammed'e sevgisini nasıl tarif edebiliriz ki? Sahip olduğu her şeyle birlikte canını bile bu yola koyuyor, sevgilisinin ağzından çıkan hiçbir şeyden şüphe duymuyor, daima onunla oluyor, gerektiğinde yanında gerektiğinde arkasında, ama muhakkak ki onunla beraber oluyor. Bunun ötesi var mı ki?

Hz. Hatice, Mekke'nin en önemli hanımlarından. Gerek güzelliği, gerekse mal varlığı ile herkes ona ulaşmak istiyor, onu elde etmek istiyor. O ise daha Hz. Muhammed'i tanımadan son peygambere iman ediyor, onun gelmesini bekliyor, ona ulaşmak için dualar ediyor. Benim de okurken en çok merak ettiğim şey şu oldu: O, bu kadar çok dua edip örnek bir kadın olduğu için mi peygamber eşi oluyor; yoksa peygamber eşi olacağı için mi Allah ona bu bilinci veriyor..? Bilemeyiz elbet, bizi aşan sorular. Önemli olan sonuç. Yazarın dediği gibi Hz. Muhammed ve Hz. Hatice "Ayn, Şın ve Kaf üçgeninde kurulu bir kasrın -ki adı aşktı onun- nadide konuğuydular." Bize de sadece onların yaşamından kendimize pay çıkarmak, bu dinin ne koşullar altında indiğini öğrenmek ve doğru örneklerle yolumuzu çizmek kalıyor.

Sitedeki incelemelerden birinde "İki kez okudum, bir bekarken bir de evlenince" diyor. Benim de düşüncem bu inşallah. Zira Hz. Hatice o kadar örnek bir hanım ki, onun sevgisi o kadar güzel ki, farklı bilinçlerde tekrar tekrar incelemek ve örnek almak gerekiyor.

Bu çok kıymetli kitabı hediye edip okumama vesile eden Burak abime ve sonuna kadar bu incelemeyi okuduysanız sizlere teşekkür ediyorum. Herkese tavsiye ediyorum bu eşsiz yaşam öyküsünü. SEVGİYLE kalın. :)))
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.623 Oy)18.160 beğeni41.164 okunma2.643 alıntı173.126 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.318 Oy)12.877 beğeni32.941 okunma3.103 alıntı138.402 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.7/10 (4.122 Oy)4.945 beğeni18.116 okunma727 alıntı74.394 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.225 Oy)8.654 beğeni24.100 okunma1.270 alıntı118.482 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.402 Oy)11.072 beğeni27.397 okunma1.484 alıntı144.102 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.809 Oy)5.497 beğeni17.923 okunma860 alıntı92.411 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.520 Oy)8.471 beğeni24.998 okunma2.265 alıntı107.854 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.690 Oy)5.245 beğeni15.525 okunma877 alıntı74.773 gösterim
 • Od
  8.5/10 (1.923 Oy)1.908 beğeni7.282 okunma1.057 alıntı30.357 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.241 Oy)7.582 beğeni20.484 okunma3.666 alıntı122.384 gösterim
Hz.Hatice.. Aslına bakarsanız nereden başlamalıyım bilmiyorum..Bi çok defa okumuş olsanız dahi her defasındaki etki bir öncesinden daha fazla oluyor. Bundan önce okuduğum Hz. Hatice de bekârdım.Evet bir alaka kuramıyor olabilirsiniz..
Şimdi evliyim. O kadar çok şey aldım ki, bazen böyle olmalı bende şöyle yapmalıyım diye telkinlerde bulundum kendi kendime..

Hz.Hatice'nin Efendimizin yüreğini nasıl ferahlattığını okuyunca dönüp bakıyorsunuz kendinize ve çevrenizdeki biçok insana.
Ne kadar basit şeylerle uğraşıyoruz..

Kitap çok güzeldi dememe gerek var mı?

Anlatılan Sevgili (s.a.v) in Canı, Gülü.. Ne diyor O'nun için:
"Bir tek Sen ey Hatice, bir tek Sen kucak açmıştın. Bir tek sen kabul etmiştin.
Şunu bil ki ey Hatice! Rabbim beni bir tek Senin sevginle rızıklandırdı."

Ve Hatice'ni kıpır kıpır yüreği:
"Ya Rabbi! Sen ki beni,Habibine eş olmakla şereflendirdin.Yürek zerrelerimden tırnak ucuma kadar O'nun sevgisiyle doldurdun.O'nun muhabbetiyle beni bana buldurdun. Ölüm bile olsa gelen gam değil.Hoş ve sefa gelsin."
Bir ömür, adanmış bir ömür..Allah ve Resul aşkı.. Son anlarında Efendimiz:
"Benden dolayı ey Hatice,sıkıntılı bir hayat yaşadın.Sana kametine göre bir hayat yaşatamadım" diyor..Fakat o çok huzurlu.. İlk sırdaş,ilk yoldaşı olmuştu Sevgili'nin.Yine erkenciydi..Sevgilisine doyamadan gitti.

Kendi çağından çok uzak çağlarda yaşayan insanlara söyleyecek tek sözü vardı:

"Sevgili'yi çok sevenler sonsuz saadete ererler."

Okuyun..Okumuş olsanız dahi okuyun..belki kalblerimiz rikkate gelir..
Hz Hatice, asrı saadet bahçemin incilerinden biridir. Hz Hatice annemizi tanımak, Allah'a karşı olan sonsuz teslimiyetini; peygamber efendimize karşı olan koşulsuz muhabbetini, bilmek isteyen her okurun, yararlanabileceği bir kaynak. Öyle anlaşılması zor, süslü kelimeler aramayın bu kitapta.Cümleler sadece ve sadece, Allah'ın ayetleri ve sevgili peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinin ışığıyla harmanlanmış.
Kısaca, analiz edersek Mekke'nin hanımefendisi, fakir fukara dostu , peygamber efendimizin yar ve yardımcısı sevgili Hz Hatice annemizin hayatı zikredilmekte.
Bu kitabın sayfalarında, benim gibi onu tanımaya çalışan, kendi çağından çok uzak çağlarda yaşayacak olan insanlara, söyleyecek tek sözü vardı.
" Sevgiliyi çok sevenler sonsuz saadete ererler." Bıraktığı aşka sahip çıkmayı ve sevgiliye sevgili olmayı anlatan bu kitap okunmalı!...
Kadina saygi ve sevgi gostermeyi dine karsi hareket olarak sayanlarin muhakkak okumasi gereken bir kitap...aski o ilk kalp carpintilarini muhtesem bir dille anlatmis...ne guzel birsey sevmek bir kez daha gormus oluyoruz ...umarim herkes bu kitabi okur ve birbirine sıkica kenetlenir...once sevmek lazim gerisi zaten hallolur...
Hz haticeye hayranlığımi 10 kat arttıran bi kitap tavsiye ederim herkese :-)
''O'' Yeryüzünün en hayırlı kadını.
Hatice muhakkak ki güzeldir, ''O'' nun anlatıldığı yerde güzeldir.
Lâkin kitap o kadar gereksiz uzatılmış ve kendi içinde fazlasıyla tekrara düşmüş ki sıkılıyorsunuz.Aynı şeyleri durmadan tekrar tekrar okumak sıkılmanıza kitaptan uzaklaşmanıza neden oluyor. Keşke bu kadar kalın bir kitap olacağına ince ama özünde bir kitap olsaymış dedim.Zira gereksiz uzatmalar ve tekrarlar kitaptan çıkarılsa zaten bu kalınlıkta bir kitap olmazmış ve bence daha naif ve daha güzel bir kitap olurmuş.Bu demek değil ki kitap kötü.Güzel pek çok yönüyle, anlatılan güzel nede olsa.Ama dediğim gibi tekrarlardan ve uzatmalardan çok sıkıldığım için çok zorladım kendimi kitaba vermekte ve bitirmekte.Karar size kalmış..
Kütüphanemdeki en değerli romanımdı; hayatımdaki en değerli kişiye hediye ettim.,bu romanı okuduktan sonra Hz Hatice'ye hayran kaldım. Romanı sadece bir peygamber eşinin hayatı olarak değilde cennetle müjdelenen ilk kadının hayattında yaşadığı zorlukları öğrenebilmek için okuyun ve onun yaşamla mücadelesini, aşkına sahip çıkışını, paranın bu kadar değerli olduğu bu dünyada onun parayı umursamadığını göreceksiniz. Yazarın anlatımı çok akıcı, keşke bitmeseydi diye okuyacağınız keyifli bir kitap.
"Unutma kızım", demişti " Bir kadın erkeğine(kocasına) vefalı olmalıdır, nankör olmamalı. Yeri geldiğinde teşekkür edebilmeli Candan ve samimi olmalı. Böyle kadınlar her zaman kocalarının baş tacı olurlar."
kadına hayatı boyunca kılavuzluk edinecek bir hayattır Hz hatice.. Hayata bakışı merhameti ve sadakati ile ticaret hayatını bütünleştiren insana güzel bir örnek sunan hayatı ile benliğimizi tekrar kazanma isteği sunuyor..
Harika bir kitap ben herkesin okumasını tavsiye ediyorum.Okumayan bir kişi de hep bir şeyler eksik kalacak....Okuduğum günden beri kendimi çok şanslı hissediyorum.Yazarımızın emeğine ve gönlüne sağlı
Defalarca okusam bıkmayacağım bir kitap, kitaplığımın en güzel köşesi ona ait, Hz. Hatice'yi çok güzel anlatan bir kitap...
Gözlerinden sızıp giden yaşlara sesini değdirmedi.
Nurdan Damla
Sayfa 204 - Hayat Yayınları
Ey ikram güzelliklerinin sahibi! Yollarımı aç! Beni o yolda düşmeden ve de sendelemeden yürüt!
Ama haram, kirli bir denizdir
Damlası bile boğulmamıza yeter.
Nurdan Damla
Sayfa 131 - Hayat Yayınları
"Kadınların, erlerine hizmet, muhabbet ve izzet göstermeleri, Hz. Hatice'nin sünnetidir."
Nurdan Damla
Sayfa 187 - Hayat Yayınları / Buhari.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hazreti Hatice
Alt başlık:
Aşka Adanmış Bir Ömür
Baskı tarihi:
Nisan 2010
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055878788
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hayat Yayınları
"Yeryüzünde aşk ve sevgi namına yaşanan tüm yakarışlar, tüm feryatlar, tüm yönelişler Hatice'nin aşk okyanusu yanında deryada damla kalırdı."

"İslam dünyasında, sebebini çözemediğim bir nedenden ötürü hep Ayşe konuşuluyor. Oysa peygamberin ilk eşi Orta Doğu kültürünün baskın hegemonyasında dik duruşuyla baş kaldırmış ve önemli işler başarmış bir kadındı. Ve sizin peygamberinizin çok değer verdiği bir eşti. Sayın Damla'nın kitabı bu yönüyle ciddi bir çalışma. Tebrikler."
-Dr. Lotte Begglid Mortensen, Sosyolog Roskilde Universitesi/Danimarka-

Hani lezzetli bir yemek yediğimizde tadı damağımızda kalır ve ondan sonra her yemekte aynı tadı ararız ya... "Aşka Adanmış Bir Ömür Hz. Hatice" gerek Peygamber Efendimiz'in hayatı gerekse Hz. Hatice hakkında okuduğum en lezzetli kitaptı. Emeği geçenlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum. -Recep Efe, Kentsel Yaşam Yayın Yönetmeni-

Muhteşem bir anlatım, harika bir üslup. Kitap hiç bitmesin istedim. Elime aldım bırakamadım. Yayınevini de yazarı da kutluyorum.
-Sevilay Ergüleç-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 265 okur

 • Ebru Çerkez
 • Sema Tosun
 • Tarık Doğubeyazıt
 • Safiye
 • Ayşe Tuğba Bulut
 • Merve
 • ARTEMİS
 • ŞEYMA
 • Büşra değil Büşracım
 • Gülşen KARAHAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.9
14-17 Yaş
%6.3
18-24 Yaş
%27
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%11.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.3
Erkek
%10.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.3 (49)
9
%20.2 (17)
8
%2.4 (2)
7
%6 (5)
6
%9.5 (8)
5
%3.6 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları