Hazreti Muhammed

8,2/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
7 beğeni  · 
493 gösterim
Ünlü İslam bilimcisi Annemarie Schimmel'in kaleminden Hz. Muhammed'e İslam inancında gösterilen hürmetin kitabı.
Hz. Muhammed. Alemlere rahmet olarak gönderilen son peygamber. O'nu anlatmak, kelimelere dökmek oldukça zor.

Hz. Peygamberi tanımak, doğru anlamak ve özellikle örneklenmesi için dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, belki de ilki, İslâm'ın ulusal bir din, elçisinin de ulus peygamber olmadığıdır. Evrensel değerleri ihtiva eden mesajları olan bu dinin Peygamberinin hayatını ve ona gösterilen hürmeti ince eleyip sık dokumak gerekir.

Harvard Üniversitesi İslam Bilimleri Profesörü Annemarie Schimmel, Hz. Peygamber'in doğumu şerefine yapılan kutlamaları, O'nun göklere yolculuğunu, isimlerini ve mucizelerini; günlük hayatta "güzel örneğin" nasıl izinden gidildiğini ayrıntılarıyla anlatıyor. Tasavvufta, halkın dini hayatında ve günümüzdeki İslami reform hareketi içindeki büyük önemine vurgu yapıyor.

"Hz. Muhammed'in ince yolu" 1.5 milyar Müslüman adına o yüce amaca ulaşmak için gidilen Kral Yoludur.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  306
 • ISBN:
  9789759960896
 • Çeviri:
  Okşan Aytolu
 • Yayınevi:
  Profil Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

"...Kuranda kadınları mutlak surette aşağılayan bir ayet yoktur.Ayetlerde dindar erkeklerden ve dindar kadınlardan birlikte bahsedilir;Müslüman kadınların da erkekler gibi dini görevleri olduğu ve bu görevler karşılığında ödüllendirilecekleri anlatılır.Peygamberin eşleri ve kızı Fatıma'ya duyduğu sevgi, bu menfi hükmü tamamen geçersiz kılacak mahiyettedir.Peygambere ait olan şu ünlü vecize müminlere örnek olmalıdır:

-Allah,dünyada bana kadınları ve güzel kokuları sevdirdi; gözlerimi teselliyi de duada buldum.(4)"

Kadınlarımız artık kendi problemlerine sahip çıkmalıdırlar ve aşağılık duygusunu üzerlerinden atmalıdırlar.Eğitilmeli, bilgili kararlı,azimli,sezgi ve muhakeme sahibi, kendine güvenebilen, bağımsız, çok yönlü düşünebilen, risk ve sorumluluk yüklenebilen ,varlıklı,ahlaklı ... kişiliğe sahip ve cesaretli olmalıdırlar.Özellikle kendilerini ilgilendiren kanun ve kararlarda söz sahibi olmalı, insanlık onuruna yakışır kararların alınmasında sorumluluk almalıdırlar.Kendilerini erkeklerin himayesi altında olma görüntüsüne son vermelidirler.

Hazreti Muhammed, Annemarie SchimmelHazreti Muhammed, Annemarie Schimmel