1000Kitap Logosu
Hedef Türkiye

Hedef Türkiye

Türkiye'nin hedefi / Hedefteki Türkiye

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.7
300 Kişi
1.017
Okunma
307
Beğeni
9bin
Gösterim
310 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 8 sa. 47 dk.
Adı
Hedef Türkiye (Türkiye'nin hedefi / Hedefteki Türkiye)
Basım
Türkçe · Türkiye · Bilim & Gönül Yayınevi · Nisan 2015 (İlk yayınlanma: 1 Temmuz 2002) · Karton kapak · 9786058936997
Diğer baskılar
Hedef Türkiye
Hedef Türkiye
Hedef Türkiye
Türkiye'nin Hedefi Hedefteki Türkiye. "Türk Aynştaynı" olarak tanınan, değişik ülkelerde iki kez Nobel Ödülü'ne aday gösterilen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, A.B.D. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitirdi. (1956). A.B.D.'de M.I.T.'den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu; "Alfred Sloan Ödülü"nü aldı. Berkeley'de Kuramsal Kimya doktorasını yaptı. ABD Atom Enerjisi Merkezi'nde araştırmalar yaptı. Harvard ve Yale'de kendisine ait yeni kuantum(nicem) kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey dersler verdi. 1962'de, 26 yaşında, Batı'nın son 300 yıldaki en genç profesörü oldu. "Moleküler Biyoloji" konusunda ikinci kürsüsüne atandı. "Alexander von Humboldt Bilim Ödülü"nü kazanan ilk bilimci oldu. Japonya'nın "Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü"nü kazandı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çıkardığı özel bir kanunla Oktay Sinanoğlu'na ilk ve tek "Türkiye Cumhuriyeti Profesörü Unvanı"nı verdi. Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak Japonya'ya gönderildi; Türk-Japon Kültür, Eğitim ve Bilim ilişkilerinin temelini attı.
8.7
10 üzerinden
300 Puan · 53 İnceleme
310 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Türkiye için çok büyük bir değer, çok büyük bir kazanç olan Oktay Sinanoğlu'dan okuduğum ilk eserdi. Bana çok şey katan bir kitaptı, Türkiye ve dünya için yapılan değerlendirme, eleştiri, öneriler gerçekten hepsinin tek tek zihnime kazımak istercesine okudum, kendi hayatımda da uygulamaya çalışacağım şeyler var tabi ki. Tek eleştirim şu, ki bu yazara veya dusunceye değil katiyen, kitap Oktay Sinanoğlu'nun çeşitli konferanslarda, röportajlardaki söylemlerinin toplanması ile oluşuyor fakat bazı cümleler o kadar sık tekrarlanmıştı ki, sanki bazı cümleler önceki sayfadan kopyala yapıştır yapılarak yazılmış gibi geldi, bilmiyorum ben o kısımları tekrar tekrar okumasam daha akıcı bir okuma olurdu belki, fakat gerçekten kitabı muhakkak alın okuyun.
Hedef Türkiye
8.7/10
· 1.017 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
8
310 syf.
·
19 günde
·
10/10 puan
Kesinlikle okunulmasını düşündüğüm, farklı bakış açıları kazandıran bir kitap. Kitap içerisinde yer yer yazım hataları var (18 adet). Bunları daha sonra yayınevi ile paylaşacağım. 9/10 verebilirim, bir genelleme yapılmak gerekirse. Yazar kitapta yer yer tekrara düşüyor. Buda farklı konferanslarda yaptığı konuşmalardan kaynaklanıyor sanırım.
Hedef Türkiye
8.7/10
· 1.017 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
4
310 syf.
·
23 günde
·
9/10 puan
"BİLİM+GÖNÜL" YAZARI
İçindeki her bilgi çok kıymetli. Bazı günümüz gerçeklerinin anlamak için çok faydalı bir kitap. Özellikle sömürgeleşmeye vurgu yapılmıştır. Dikkatli bir şekilde okunmalı ve tartışılmalı.
Hedef Türkiye
8.7/10
· 1.017 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
294 syf.
·
178 günde
·
Puan vermedi
İçinde bulunduğumuz durumu değiştirmek için ihtiyacımız olan şey damarlarımızda, içimizde. Şu an süper güç denilen devletlerin çok süper olmadığını, gayret edersek bu durumdan kurtulabileceğimizi anlatan bir kitap. Oktay Sinanoğlu çok ciddi ve herkes tarafından tanınması gereken bir değer. Şiddetle tavsiye edilir.
Hedef Türkiye
8.7/10
· 1.017 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6