Hedefi Meçhul Cephe Galiçya

9,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
445 gösterim
Ülkemizde Galiçya Cephesi üzerine kaleme alınmış ilk araştırma kitaplarından biri olan "Hedefi Meçhul Cephe Galiçya" çoğu ilk defa yayınlanan fotoğraflarla okurlarının karşısına çıktı.

Saraybosna'da sıkılan bir mermi milyonlarca bombaya dönüşürken bu ateşin Osmanlı topraklarına da sıçrayacağını herkes biliyordu. insanlık tarihinin karşılaştığı bu ilk büyük yıkımda Devlet-i Aliyye'nin farklı yerlerinde açılan her cephe, Mehmetçiğin kanıyla sulanmış ve şehitlik rütbesi için bir menzil olmuştu. Sarıkamış'ta karların, Filistin'de çöllerin, Çanakkale'de kurşunların üzerinde bir ölüm kalım savaşı veriliyordu.

Bir cephe vardı ki o bütün cephelerden farklıydı. 1916'yı 1917'ye bağlayan aylarda Galiçya'da müttefiklerine yardım etmek için Rus'a karşı savaşan Mehmetçikten kimsenin haberi yoktu.

Bu kitap, Galiçya'nın neresi olduğunu bilmeden canını Galiçya'da bırakan Mehmetlerin yazılmamış destanını yeniden hatırlamak, yaban elde açılan bir cephede, gurbet topraklarında şehadete kavuşan yiğitleri yad etmek için hazırlandı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  226
 • ISBN:
  9789944766036
 • Yayınevi:
  Yitik Hazine Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Askerde okuduğum ilk kitap. İsmini tarih derslerinde duyduğumuz meşhur Galiçya cephesinin bilinmeyen hikayesi. Türk kahramanlıkları. Düşmana karşı inanılmaz savunma. Ayrıca anadolunun fakir Mehmetçik'i verilen koyun etleri nedeniyle alışmadığı midesini bozması gibi acınacak haller.

İçinde onlarca fotoğraf ile bu tarz kitap sevenlere tavsiye ederim.