Hedefteki Sultan 2. Abdülhamit

·
Okunma
·
Beğeni
·
348
Gösterim
Adı:
Hedefteki Sultan 2. Abdülhamit
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756237090
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Truva Yayınları
O, "hedefteki sultan." Kimine göre "Kızıl Sultan", kimine göre de "Ulu Hakan." O, cumhuriyeti görmedi. Cumhuriyetin kurulacağını da bilmiyordu. Tahtından indirildikten on dört yıl, vefatından da beş yıl sonra Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı. O, aradan seksen yıl geçtiği halde hala cumhuriyet karşıtı, gündemden bir türlü düşmeyen sert politikanın hücumuna maruz kalan bir insan olarak tartışılıyor; büyük insan sıfatıyla çıkarılıyor karşımıza...
Tarih ise bize onu methetmeyi şart koşmuyor. Aynı şekilde yermeyi de. Bugün ülkemiz asırlık sorunlar içerisinde boğuluyorsa; yüz yıl önce işlenmiş tarihi hataları bugün de işlemekten geri kalmıyorsa; çevremizde bizi kuşatmış olan ateş çemberi bizi bunaltıyorsa; dünya platformunda Türkiye'nin yerini dahi bilmeyen mikronezya ülkeleri BM'de aleyhimize parmak kaldırıp düşmanlarımızı sevindiriyorsa; tarihten alacağımız daha çok ders var demektir.
Bu nedenle, bu kitap; II. Abdülhamit'i ne "Ulu Hakan" ne de "Kızıl Sultan" olarak nitelendiriliyor. Çok tartışılan bir padişahın kronolojik olarak hazırlanmış siyasi tarihini bulacağınız bu akademik çalışmada, 33 yıla sığan bir istibdat dönemi mi ya da başarılı bir yönetim mi uyguladığı ise bu kitap okunduktan sonra sonuç bulacak..
Hedefteki Sultan 2. Abdülhamit'i okuyanlar