·
Okunma
·
Beğeni
·
20,9bin
Gösterim
Adı:
Heidi
Format:
E-kitap
ISBN:
9786055047832
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Heidi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kuşak Yayınları
İşte bu cennet gibi tabiat manzarasının üstüne Haziran sabahının tatlı ve aydınlık güneşi yeni doğmuştu. Genç bir kadın, elinden tuttuğu bir kız çocuğuyla, dağa tırmanıyordu. Kızın yanakları al aldı ve gözleri ise pırıl pırıldı. Kadın, havanın sıcaklığına aldırmaksızın kızcağaza kat kat elbiseler giydirmişti. Bu elbisenin üstüne bir de şal sarmıştı. Hem güneşin hem de elbiselerin verdiği sıcaklık, çocuğu iyice sıkıyordu. Bir iki saat kadar dağa tırmandılar. Alpler'in yarısındaki Dörfli köyüne geldiler. Bu köy, genç kadının köyüydü. Burada herkes onu tanıyor ve onları selamlıyordu.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Heidi gibi taze keçi sütü içsem, peynirinden yesem, samandan bir yatakta gökyüzünü ve yıldızları seyre dalarken uykuya dalsam, dağlarında gün batımına dek çıplak ayaklarla dolaşsam, kaç yaşına kadar yaşarım acaba?
Kitapta; samandan yapılmış yatakta bir delikten yıldızları seyrederken uykuya dalmak, keçi sütü, kızarmış et ve peynir, beyaz ve siyah ekmek, rüzgârlı ve karlı dağlar, mis gibi kokan çiçekler ve dinginlik gibi öyle ferah şeyler anlatılıyor ki okuyanın mutlu olmaması elde değil! Ben de aynı duyguları yaşadım!
Gelin görün ki, Heidi’nin gerçek hikayesini, yazarın neyden esinlendiğini öğrenince içim fena oldu. Özellikle, Heidi’nin ayakkabı giymeyi reddetmesinin ardında yatan sebebi, çocukluk sanırken, meğerse gerçek ne kadar da farklıymış!
Refah sıralamasında, dünya sıralamasının başında yer alan İsviçre gibi bir ülkenin, geçmişindeki utancı, çocuk kölelerini anlatmaktaymış oysa. Bir şekilde devlete borcu olan veya hapsedilmiş ebeveynlerin ortada kalmış çocukları, ebeveynlerinin borçlarına karşılık çalıştırılmak üzere haraç mezat satılmaktadır.
Çıplak ayaklı çocukların gerçeği buradan gelmektedir. Köle çocukları satın alanlar, bunları öteki çocuklardan ayırabilmek için çıplak çalıştırmışlar. İşte, gerçek hikâye bu.
Heidi, ön planda mutlu bir çocukluğu anlatırken; arka planda ise İsviçre’nin büyük utancı çocuk kölelerini anlatmaktadır. Hem sevinç hem de hüzünle beraber anacağım bir eser olacaktır, Heidi.
İyi okumalar…
296 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Sevgili öğretmenimin teşvikiyle ortaokulda okuduğum, bana kitap okumayı sevdiren kitaplardan birini yıllar sonra tekrar okumak, yine aynı hislerle dolmak, her cümlesinde belki zamanında temelini bu kitabın attığı dünya görüşümü bulmak, yeniden benimsemek paha biçilmezdi. Şu stresli günlerde ne güzel bir mola oldu, ruhum dinlendi sanki. Geride, bizi geçmiş günlere götürecek kitaplar, şarkılar, şiirler, kokular bırakma şansımızın olması ne harika bir şey değil mi, hatırlamak bazen çok güzel
219 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İnsan çocukluğunu sevebildiği müddetçe gerçekten mutlu bir hayata imza atmış demektir.

Fazlalıklar ve eksiklikler birbirini dengeleyemeyen ve insan üzerinde olumsuz ifadeler bırakan bir çeşit yaşamdır.

Bazı çocukları o kadar küçük sevinçlere alıştırırlar ki büyük sevinçlerin ne olduğunu bilmez ama küçük şeylere büyük kelimesini kullanacak kadar sevinirler.

Eline eski bir oyuncak verirsin önce idrak edemez çünkü hayatında daha önce böyle bir sevinçle tanışmamıştır. Bir an kendini düşüncelere verir. Elinden alınacağını düşünüp oyuncağa çok umut bağlamaz. O kadar alışmış ki çocukluğun saklambaç ve koşma üzerinde kurulu olduğuna...
O, eski bir oyuncağa, yüzünde binlerce çocuğun gülümsemesinin birleşimi kadar büyük sevinçler yaşarken, bu alışılmışın dışında olan çocuğa yeni bir oyuncak verirler onu istemez, başka birini ister ya da değerini bilmez kırıp atar ve yenisi için ağlar.

Bazı şeylerin değerini bilmek hatta elindekinin kıymetini bilmek bu yaşlarda şekil alıyor ve insanı kadir kıymet sahibi yapıyor. Belki de bu yüzden bilmiyorum ama bir çocuğa okunması ya da okutulması gereken bir kitap olarak görüyorum.

Heidi, küçük şeylerle mutlu olmasını bilen, büyüyüp küçülen çocuk örneklerinden. Küçük yaşta dağlarda yetişip ince düşüncelere sahip akıllı ve çocuk olgun kelimelerini tek karakterde toplamıştır. Eğitim için dedesinden alınıp götürülen Heidi, kendine çok iyi bir arkadaş edinir. Yürüyemeyen arkadaşı bir süre sonra Heidi ile kardeş gibi olur. Arkadaşının gülmesini sağlayıp, her konuda teselli eden Heidi onun yürümesi için adeta çırpınır. Onun mutluluğu artık kendi mutluluğu olmuştur. Heidi belli bir müddet sonra dedesinin yanında tekrar gönderilmek istenir. Ama kızlar birbirinden ayrılmak istemez. Bu dönemlerde dost olmak bir yana arkadaş olmak bile nimet haline gelmiştir. Heidi aynı zamanda hayvan ve doğa sevgisi olan bir çocuktur.

Şunu söylemek isterim ki çocuğu olan okur arkadaşlarım; çocuklarınızı bu tür kitaplarla yetiştirmeniz ona doğa, dost, hayvan sevgisini aşılama konusunda size yardımcı olabilir.
Aynı zamanda çocuğunuza küçük yaşta kitap aşkı da armağan edebilirsiniz. Bana göre üç yaşından itibaren bir çocuğa doğunun günlerinde minik kitaplar hediye edilmeli. İki cümle ile başlayan bir hayat ileride bir asır olabilir.
İyi okumalar.
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Evet bu kitabı bu gün evde kız kardeşim okurken gördüm hatta bana tavsiye etti yedinci sınıfa gidiyor bende merak edip okudum ve hakikaten kardeşimi takdir ettim benim bu kadar kitap okurken böyle bi kitaptan haberim olmaması yaşam mücadelesi nasıl verilir yılgın düşüp pes mi edecez yok sa çevreden toplumdan gelecek bütün tepkilere rağmen yeni bir yol bulup her şeye ragmen inatla yaşam için bütün bedeleri ödeyecekmiyiz (bende kendime kitap arkadaşı buldum artık yaşasın)
352 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Ben bu kitabi bi günde okudum çünkü kitap okadat heycanlıydıki biraktığımda aceba sonra ne olacak diye terse kitabı alıp okuyordum ve sonu gerçekten çok güzel ve heyecanlı bitti. son
256 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Heidi, küçük yaşta yetim ve öksüz kalan bir kız çocuğunun, Isviçre'nin Alp Dağlarında geçirmiş olduğu çocukluğunu anlatır bize. Doğanın, insana nasıl yaşama gücü verdiğinin altı çok güçlü bir şekilde çizilmektedir. Şehir hayatının, kafese kapatılmış ve bunaltıcı etkisini ise eleştirmektedir.
Heidi, masalsı anlatımının yanısıra etrafımızdaki güzelliklerin farkına varmamızı sağladığından okunmaya değer bir eser olarak görülmelidir...
352 syf.
·8/10 puan
Çocukluğumuzun neşeli küçük kızıdır Heidi. Kısa siyah saçlı ve kırmızı yanaklı olarak hatırlarız onu. Büyükbabayı, Peter'i , Clara'yı, keçileri ve Alpleri unutmamızın imkanı yok.

Arkadya Yayınları biz yetişkinleri de unutmayıp bizler için de Büyüklere Masallar serisi hazırlamış. Bu serinin ilk kitapları da Heidi ve Heidi Büyüyor.

Okurken içimde rengarenk çiçekler açtıran bu kitapları okumaya bayılan biri olarak,hem bez ciltlleri hem cildinin kalitesi hem kapak görseli hem de çevirisi harika olmuş bence...
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tek bir cümle ile huzur buldum, ruhum dinlendi... Çocukluğumun o saf güzel günlerine bir yolculuk yaptım. Şartlar ne kadar zor olursa olsun mutlu olmayı bilmeyi bir çocuktan öğrenebilirsiniz. Kesinlikle kitabın çizgi filmini de sınıfta serbest etkinliklerimde çocuklarıma izleteceğim. :)) Kitap çocuk klasiklerinde ilk 100 temel eser arasında yer almakta bütün çocuk ve hatta yetişkinlerin de okumasını tavsiye ederim.
205 syf.
Küçücük bir kızın, kocaman insanlara örnek davranışları... Heidi bence her çocuğun okuması gereken kitaplardan biri. Benim çocukluğumda çizgi filmi vardı ve kitabından haberim bile yoktu. Şuan okumayı bitirdiğim kitap, belki de ilk baskılarından. Kütüphaneden alıp, kütüphaneler kapalı olduğu için geri götüremeyince okumayı ertelemiştim. Kitap paramparça ama yaşanmışlık duygusu yaratıyor ve okurken daha çok etkisi altına alıyor. Küçük bir kızın isteklerini erteleyip, nasıl fedakârlık yaptığını anlatan ve okunulası kitaplardan biri.
16 syf.
Heidi ana kitabını kütüphaneden aldığımda, kitaptan çok dergi gibi duran bu kısacık metin de arasındaydı. Ana konuya değinilmiş kısaca, kısa bir masal gibi özetlendirilmiş. Ama tabi ilk kitabı okuyunca kesinlikle tat vermiyor ve yarım bırakılmış, atlanmış ya da çoğu sayfası eksik bir kitabın, başı, ortası ve sonundan birer sayfa okumuş hissi yaratıyor.
Tanrı hepimiz için sevgi doludur.Bizim için neyin iyi olduğunu bilir.Eğer istediğimiz şey güzellik getirmeyecekse bize onu vermez.Fakat dua edip ona güvenmeye devam edersek vakti geldiğinde bize daha iyisini verecektir.
Üzgün olduğunda ve sana yardım edecek kimse olmadığında derdini Tanrı'ya anlatmanın,onun sana yardım edeceğini bilmenin ne kadar rahatlatıcı bir his olduğunu biliyorsun değil mi?
"Köknar ağaçları hışırdıyordu ama onları hiçbir yerde göremiyorum. Hatta artık duyamıyorum da."
Aslında sesler at arabalarının tekerlerinden gelmişti.
Doktor ''Soyle bakalim Heidi, butun hediyelerinin icinde en guzeli hangisi?'' diye sordu. Heidi'nin uzun uzun dusunmesine gerek yoktu; hic duraksamadan, ''En guzeli sizin gelmis olmaniz'' dedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Heidi
Format:
E-kitap
ISBN:
9786055047832
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Heidi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kuşak Yayınları
İşte bu cennet gibi tabiat manzarasının üstüne Haziran sabahının tatlı ve aydınlık güneşi yeni doğmuştu. Genç bir kadın, elinden tuttuğu bir kız çocuğuyla, dağa tırmanıyordu. Kızın yanakları al aldı ve gözleri ise pırıl pırıldı. Kadın, havanın sıcaklığına aldırmaksızın kızcağaza kat kat elbiseler giydirmişti. Bu elbisenin üstüne bir de şal sarmıştı. Hem güneşin hem de elbiselerin verdiği sıcaklık, çocuğu iyice sıkıyordu. Bir iki saat kadar dağa tırmandılar. Alpler'in yarısındaki Dörfli köyüne geldiler. Bu köy, genç kadının köyüydü. Burada herkes onu tanıyor ve onları selamlıyordu.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları