Helali Arama Stratejileri (Sağlıklı ve Doğal Gıdanın Peşinde)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.732
Gösterim
Adı:
Helali Arama Stratejileri
Alt başlık:
Sağlıklı ve Doğal Gıdanın Peşinde
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056872402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan ve Hayat Kitaplığı
Bu kitap, helale ulaşma yolunu arşınlayanların kitabıdır. Ailesinin, evlatlarının ve sevdiklerinin de bu yolda olmasını arzu edenlerindir.

Sadece evinde değil, bulunduğu her yerde ve hayatının her alanında helalde kalmayı sürdürmek isteyenlerin kitabıdır. Bu kitap kıymetli okur, senin helal gıda hususundaki eksiklerini tamamlayacak.

Aklındaki “Nasıl yapabilirim?” sorularını cevap verecek ve hayatını kolaylaştıracak bir kitaptır.
264 syf.
·8/10
Birçoğumuz helal kazanç konusunda dikkat ediyor kazandığımız paranın helal olmasına çalışıyoruz fakat kazandığımızı harcama konusunda yeterince dikkatli davranmıyoruz. Yediğimiz besinlerin beynimize etki ettiği hatta yaşam tarzımızda bile değişikliklere sebep verdiği artık bilimsel bir gerçekliktir. Hal böyle iken başında ''Müslüman'' sıfatı bulunan insanların beslenme konusunda da helal arayışı içerisinde olması tabidir.

Şunu baştan belirtmeliyim ki bu kitap kesinlikle şu helaldir bunu şuradan alın şu markaları tercih edin gibi ifadeler içermiyor, tarafsız bir bakış açısıyla kaleme alınmış. Öncelikle helal ve haramın tanımını yaparak sizleri bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta göreceğiniz şeyler sizi şaşırtabilir. Eğer daha önce bu yola hiç adım atmamış iseniz şu söylemleri söyleyeceğinizi garanti edebilirim:
''Yok artık bu da mı helal değil?''
''Biz şimdi helal yemiyor muyduk?''
''Madem haram neden satılıyor?''
Bunları söyledikten sonra okumaya devam ettiğinizde nedenlerini daha iyi anlamış oluyorsunuz.

Kitap sizlere şu maddeler haramdır, bunların içeriğinde şu olabilir bu sebepten şüphelidir. Bunlar yerine şunları uygulayabilirsiniz tarzında tavsiyelerde bulunuyor ve size rehberlik ediyor. Evde, işte, yolculukta, misafirlikte helal beslenmeniz için yapabileceklerinizi öneriyor. Bu noktada yapılması çok zor olan kısımlarda mevcut elbette ve ufak tefek abartıldığını düşündüğüm noktalar da oldu fakat genel anlamda yazılanlar anlaşılabilir ve uygulanabilir.

Şunları da söylemem gerekir ki, anlatılanlar birçok bilimsel veriyle desteklenmiş ve sağlık açısından değerlendirmeler yapılmış. Bazı yerlerinde resimlere yer verilmesi, bazı din alimlerinin helal beslenme konusunda yaşantılarının anlatılması okuyucunun gözünde kitabın kalitesini arttıracaktır. Bu alanda daha çok kitabın yazılmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
Helal yaşamanız dileğiyle...
264 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ben ne okudum böyle diyorum. Yediklerimizin içinde neler olduğuna inanamadım. Şoktayım gerçekten. Neden bu kadar hastayız daha küçücük çocuklarımız neden bu kadar asabi ve hasta.. iyi çıldırmıyorlar ve çıldırmıyoruz dedim. Tamamen uzman kişiler tarafından hazırlanmış istatistikler üzerinden sunulmuş çok öğretici uyarıcı bir kitap. Böyle bir kitabı bize kazandırdıkları için ne kadar teşekkür etsek az diye düşünüyorum.
Aslımızdan koptuğumuzdan beri başımıza gelmeyen kalmadı aslında. En güzeli ecdadımızın nenelerimizin yaptığı imiş.
Miss gibi fırında yapılan ekmekler. Tazecik süt, yoğurt, peynir, yufka. Komposto, reçel aklınıza ne geliyorsa hepsi.
Her şey doğal ve temizmiş bırakın helal olmasını şüphe dahi içermiyormuş.

Mesela dondurma Osmanlı devleti zamanında bulunmuş ama onu bile bozmuşuz. Allah aşkına bozulmadık ne kaldı.
Bir anne olarak çok tedirginim ne kadarından koruyabilirim evladımı bilmiyorum ama en azından ekmeğimi yoğurdumu peynirimi salçamı, hoşafımı kendim yapan biri olarak biraz daha içim rahat ama daha yolun çok başındayım. Allah hepimizin yardımcısı olsun demekten başka bişey gelmiyor içimden.
Helali Arama Stratejileri
264 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Aslında ne diyeceğimi tam olarak bilemiyorum yine ancak kitabın sözleri ile kitabı anlatabilirim " Bu kitap helale ulaşma yolunu arşınlayanların kitabıdır. Ailesinin evlatlarının ve sevdiklerinin de bu yolda olmasını arzu edenlerindir. Sadece evinde değil bulunduğu her yerde ve hayatının her alanında helalde kalmayı sürdürmek isteyenlerin kitabıdır. Kıymetli okur bu kitap senin helal gıda hususundaki eksiklerini tamamlayacak. Aklındaki nasıl yapabilirim sorularına cevap verecek ve hayatını kolaylaştıracaktır." kitabın cümleleri burda bitiyor üzerine ilave edecek çok söz bulamıyorum Allah emeği geçenlerden razı olsun muhakkak okumalısınız.
264 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
"Son model araba, boğaz manzaralı bir ev, orman içine bir yazlık, bunlar hep senin hayalin.
Ve senin olmasını ne kadar istersin değil mi?
Aynı gayreti helali bulmak için de göstermelisin..."

Cümleleriyle sona eren bu kitap, bir lokma haram ile yaptığımız hic bir ibadetin kabul olmadığını ifade etmekle kalmıyor, " Helali nerden bulabilirim, nasil yapabilirim " gibi sorulara da çözüm üretiyor.
Haram kabul ettiğimiz şeylerden müslüman olmanın gereği olarak zaten kaçınırız. Ama bu kitabın insana kattığı şeylerden biri de, haram olmasını aklımıza dahi getiremeyeceğimiz şeylerin haramlığını net bir dille açıklaması.
Bir müslüman ülke olarak, bu bunun gibi kitaplara ihtiyacımız var. Sadece kitaplara değil, bu hükümleri uygulayan insanlara da....
264 syf.
·60 günde·Beğendi·10/10
Helali arama stratejileri kitabımız insana yol göstermekte fakat şu markayı alın şunu almayın şu zararlı şu faydalı gibi hazır bilgiler değilde işin aslını bize öğretmektir. Okuyup bitirince hazıra alışmış olan bizler "eee hiç bi şey anlamadım, bu ne ya anca kuru bilgi bunu internetten zaten bulurdum" diyebilir. Ama kitap zaten bize helali ararken nasıl bir strateji uygulayacağımızı, nasıl arayacağımızı, bu konuda yalnız olmadığımızı ve hepsinden önemlisi sadece haram katkı maddeleri değil asıl gri çizgi olan ve dikkat edilmeyen şüphelilerden bahsediyor.
Ahh biz insanoğlu ne çok tembeliz, ecdadımız hiç yerinde durmayıp ne güzel vatan bırakmışlar. Bizse sanki bu güzelim vatanı nasıl yıkabiliriz, bu güzel değerlerden nasıl kaçabiliriz diye dolaşıyor ve uğraşıyor gibiyiz.
Dinimizi iyi öğrenmeliyiz! Artık dinimizi bilmeyen ama yaşadığını din zanneden bir grup var ve çok sesleri çıkıyor. Önce kendimizi, nefsimizi yokluyacağız. Yediğimize, İçtiğimize, Giydiğimize dikkat edeceğiz. En önemlisi de ne konuştuğumuza!!
264 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Helâl yaşamı arayan, bunun için mücadele eden, helâl kazancını helâl gıda ile taçlandırmak isteyenlerin elinden düşürmemesi gereken bir eser. Emeği geçenlere hürmetler.
264 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Nedir bu kitap?
Bu kitap helale ulaşma yolunu arşınlayanların kitabıdır.
Bu kitap, bizim helal gıda hususundaki eksiklerini kapatacak, aklındaki nasıl yapabilirim sorularına cevap verecek.
Öncelikle kitabın her satırını her cümlesini buraya yazmak isterdim ama bu pek mümkün değil. Herkesin evinde bulundurması gereken ve okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Bu kitapta en beğendiğim altı çizilesi bir söz var ki o da şu: beşiği tevhitle sallanan çocuklar, küfrü yerinden salladılar.
O kadar doğru ki! Geçmiş büyüklerin aile yapılarına bakıldığında her hususta helale dikkat etmiş olmaları göze çarpıyor. Bizim de bu yolda ilerlememiz, gayret etmemiz lazım.
Bu kitap bir çırpıda okunup kütüphaneye yerleştirilecek bir kitap değil. Bilakis sindire sindire her satırı okunup en ince ayrıntısına kadar düşünerek bitirilmesi gereken bir kitap.
Kitabı okurken gıda endüstrisinin hayatımızdaki yerinin ve hayatın gerçeklerinin yüzümüze tokat gibi çarptığı oluyor.
Alın, okuyun, okutun! Zira buna çok ihtiyacımız var. Diyeceklerim bu kadar.
Kitaptan bir alinti ile bitirmek istiyorum...Siz helalinden yemeğe talip olun. Talep arzı oluşturacak, farkındalık artacaktır. Göreceksiniz, helal herkese yetecek kadar çok ve bereketlidir.
264 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Nüfusun hızla çoğalması ve hazır gıda pazarının hızla büyümesiyle helalin haramın birbirine karıştığı bu devirde helali arama konusunda strateji sahibi olabilmeniz için mükemmel bir eser. Helali yalnız sonuçta değil süreçte de aramamız gerektiğini ve bunun tekniklerini açık ve sade bir dille anlatılmış. Her eve herkese lazım bir kitap. Allah (CC) okuyup anlamayı nasip etsin. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Amin.
264 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Eğer midenize giren şeyler sizin için önemliyse yemek için yemeyip yaşamak için yiyorsanız tereddüt etmeden okuyun , çevrenize okutturun ve kütüphanenize koyun .
264 syf.
·Beğendi·10/10
Eskiler, “ Dedenin yediği ekşi koruk torunun dişini kamaştırır” derler.
Büyükler evlatlarına ne verirse, karşılığında onu görürler.
Helal de haram da bulaşıcıdır, nesillerden nesile geçer.Ruhen kötüleşen, maneviyatı harabeye dönen insan, kendisine ve imkan nispetince çevresine zarar verir.
Ardımızda helalzâde bir nesil bırakmak için evvela helali haramı iyi araştırmak gerek.Bu kitap bu konuda büyük yardımcı emeği geçenlere teşekkürler.
Şurada biz bizeyiz, vicdanlara seslenelim: Helal ile yaşamak imkansız olduğu için değil ; emek istediği için, araştırma istediği için, rahatı bozduğu için, sarraf terazisi gibi bir kalp gerektirdiği için zor geliyor insanlara. Bu bir eleştiri değil açık sözlülüktür. Helal yaşamanın imkansız olduğunu söyleyip işin içinden çıkarak, bunu başarabilmiş insanların başarısının, emeğinin, hassasiyetinin hiçe sayılmasına göz yummamak için yapılmış bir tesbittir.
Haram lokma yiyenin azaları isyan eder. Helal lokma yiyenin azaları da kendisine itaat eder ve hayırlı işleri yapmaya muvaffak olur.
Sehl bin Abdullah Tusteri Hazretleri
Kolektif
Sayfa 76 - İnsan ve hayat kitaplığı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Helali Arama Stratejileri
Alt başlık:
Sağlıklı ve Doğal Gıdanın Peşinde
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056872402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan ve Hayat Kitaplığı
Bu kitap, helale ulaşma yolunu arşınlayanların kitabıdır. Ailesinin, evlatlarının ve sevdiklerinin de bu yolda olmasını arzu edenlerindir.

Sadece evinde değil, bulunduğu her yerde ve hayatının her alanında helalde kalmayı sürdürmek isteyenlerin kitabıdır. Bu kitap kıymetli okur, senin helal gıda hususundaki eksiklerini tamamlayacak.

Aklındaki “Nasıl yapabilirim?” sorularını cevap verecek ve hayatını kolaylaştıracak bir kitaptır.

Kitabı okuyanlar 192 okur

  • Kitapkolik34
  • Hatice sena
  • KİNG
  • Songül
  • Neval okur
  • Ahmet
  • Funda Kuğu
  • Ayşen şahin alamaslı
  • Asdfgh
  • Rümeysa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%85.6 (77)
9
%8.9 (8)
8
%3.3 (3)
7
%1.1 (1)
6
%0
5
%1.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0