Helali Arama Stratejileri (Sağlıklı ve Doğal Gıdanın Peşinde)

·
Okunma
·
Beğeni
·
403
Gösterim
Adı:
Helali Arama Stratejileri
Alt başlık:
Sağlıklı ve Doğal Gıdanın Peşinde
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056872402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan ve Hayat Kitaplığı
Bu kitap, helale ulaşma yolunu arşınlayanların kitabıdır. Ailesinin, evlatlarının ve sevdiklerinin de bu yolda olmasını arzu edenlerindir.

Sadece evinde değil, bulunduğu her yerde ve hayatının her alanında helalde kalmayı sürdürmek isteyenlerin kitabıdır. Bu kitap kıymetli okur, senin helal gıda hususundaki eksiklerini tamamlayacak.

Aklındaki “Nasıl yapabilirim?” sorularını cevap verecek ve hayatını kolaylaştıracak bir kitaptır.
264 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ben ne okudum böyle diyorum. Yediklerimizin içinde neler olduğuna inanamadım. Şoktayım gerçekten. Neden bu kadar hastayız daha küçücük çocuklarımız neden bu kadar asabi ve hasta.. iyi çıldırmıyorlar ve çıldırmıyoruz dedim. Tamamen uzman kişiler tarafından hazırlanmış istatistikler üzerinden sunulmuş çok öğretici uyarıcı bir kitap. Böyle bir kitabı bize kazandırdıkları için ne kadar teşekkür etsek az diye düşünüyorum.
Aslımızdan koptuğumuzdan beri başımıza gelmeyen kalmadı aslında. En güzeli ecdadımızın nenelerimizin yaptığı imiş.
Miss gibi fırında yapılan ekmekler. Tazecik süt, yoğurt, peynir, yufka. Komposto, reçel aklınıza ne geliyorsa hepsi.
Her şey doğal ve temizmiş bırakın helal olmasını şüphe dahi içermiyormuş.

Mesela dondurma Osmanlı devleti zamanında bulunmuş ama onu bile bozmuşuz. Allah aşkına bozulmadık ne kaldı.
Bir anne olarak çok tedirginim ne kadarından koruyabilirim evladımı bilmiyorum ama en azından ekmeğimi yoğurdumu peynirimi salçamı, hoşafımı kendim yapan biri olarak biraz daha içim rahat ama daha yolun çok başındayım. Allah hepimizin yardımcısı olsun demekten başka bişey gelmiyor içimden.
Helali Arama Stratejileri
264 syf.
·15 günde·8/10
Birçoğumuz helal kazanç konusunda dikkat ediyor kazandığımız paranın helal olmasına çalışıyoruz fakat kazandığımızı harcama konusunda yeterince dikkatli davranmıyoruz. Yediğimiz besinlerin beynimize etki ettiği hatta yaşam tarzımızda bile değişikliklere sebep verdiği artık bilimsel bir gerçekliktir. Hal böyle iken başında ''Müslüman'' sıfatı bulunan insanların beslenme konusunda da helal arayışı içerisinde olması tabidir.

Şunu baştan belirtmeliyim ki bu kitap kesinlikle şu helaldir bunu şuradan alın şu markaları tercih edin gibi ifadeler içermiyor, tarafsız bir bakış açısıyla kaleme alınmış. Öncelikle helal ve haramın tanımını yaparak sizleri bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta göreceğiniz şeyler sizi şaşırtabilir. Eğer daha önce bu yola hiç adım atmamış iseniz şu söylemleri söyleyeceğinizi garanti edebilirim:
''Yok artık bu da mı helal değil?''
''Biz şimdi helal yemiyor muyduk?''
''Madem haram neden satılıyor?''
Bunları söyledikten sonra okumaya devam ettiğinizde nedenlerini daha iyi anlamış oluyorsunuz.

Kitap sizlere şu maddeler haramdır, bunların içeriğinde şu olabilir bu sebepten şüphelidir. Bunlar yerine şunları uygulayabilirsiniz tarzında tavsiyelerde bulunuyor ve size rehberlik ediyor. Evde, işte, yolculukta, misafirlikte helal beslenmeniz için yapabileceklerinizi öneriyor. Bu noktada yapılması çok zor olan kısımlarda mevcut elbette ve ufak tefek abartıldığını düşündüğüm noktalar da oldu fakat genel anlamda yazılanlar anlaşılabilir ve uygulanabilir.

Şunları da söylemem gerekir ki, anlatılanlar birçok bilimsel veriyle desteklenmiş ve sağlık açısından değerlendirmeler yapılmış. Bazı yerlerinde resimlere yer verilmesi, bazı din alimlerinin helal beslenme konusunda yaşantılarının anlatılması okuyucunun gözünde kitabın kalitesini arttıracaktır. Bu alanda daha çok kitabın yazılmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
Helal yaşamanız dileğiyle...
264 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10
Nüfusun hızla çoğalması ve hazır gıda pazarının hızla büyümesiyle helalin haramın birbirine karıştığı bu devirde helali arama konusunda strateji sahibi olabilmeniz için mükemmel bir eser. Helali yalnız sonuçta değil süreçte de aramamız gerektiğini ve bunun tekniklerini açık ve sade bir dille anlatılmış. Her eve herkese lazım bir kitap. Allah (CC) okuyup anlamayı nasip etsin. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Amin.
264 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Bir tuğla düşünün. Birisi daha ocaktan yeni çıkmış canlı, sağlam görünüşlü, kullanıldıkları zaman çok sağlam evler meydana gelecek; sonra bir başka tuğla daha düşünün ki yıpranmış, yağmurda rutubet tutmuş, ev yapmaya kalksanız kesinlikle dayanmayacak. İşte yediğimiz gıdalarda bizim vücudumuz için ördüğümüz tuğlalarımız. Hazreti Allah (c.c.) bizlere çok sağlam, tertemiz bir beden vermiş ama ne yazık ki bizler o bedeni inşa ederken, yetiştirirken kötü malzemeler kullanarak vücudumuzu harabe bir ev haline getiriyoruz. Dikkat edin bizim bu yediğimiz bozuk gıdalar 25-26 yaşımıza kadar temel yapı taşlarımızı (dna) meydana getiriyor, bizim genlerimizi belirliyor. Dolayısıyla bizim gelecek ömrümüzdeki sıkıntılarımızın ana kaynağı oluyor. Tabi bu sıkıntılar keşke sadece bunları yiyen kişilerle sınırlı kalsa. İleride çocuk sahibi olduğumuz zaman evlatlarımız aklen ve fiziken gelişememiş mutasyona uğrayan bireyler oluyor. Sonrasında ebeveynler doktor doktor geziyor ama bir türlü sorunun kaynağını bulamıyor. Örneğin daha geçtiğimiz sene 2 yaşındaki bir kız çocuğu kanserden dolayı yaşamını yitirdi. O kadar acı verici bir durum ki insan söyleyecek hiçbir söz bulamıyor. Bir düşünün, 2 yaşındaki bir kişinin kanser olma ihtimali nedir diye. Normal şartlarda milyonda bir ihtimal bile olamayacakken günümüzde bunun örneklerine çok fazla rastlıyoruz. Küçücük çocuklar ne yapıyorlar da ne yaptılar da kanser oldular, zeka özürlü, görme bozukluğu olan, mutasyonlu bireyler olarak dünyaya geldiler. Onların tek hatası yediğine içtiğine dikkat etmeyen, bu dünyaya bir daha mı geleceğiz diye şuursuzca hareket eden yahut amaan n'olacakmış ben yiyorum sıkıntısını da ben çekerim diyen cahil ebeveynlerin evlatları olmaları. Dikkat ediniz, agahı mütenebbih olunuz, gözlerinizi açınız! Siz her ne yer ve her ne içerseniz sadece sizi değil sizin soyunuzu, nesebinizi de etkileyecek. Hadi kendinizden vaz geçtiniz, bari evlatlarınız, torunlarınız hatırına sağlığınıza, yediğinize ve içtiklerinize dikkat edin. Unutmayın kimse size babasının hayrına 3-5 liraya bir şey vermiyor. Sizin açlığınız da sağlığınız da zerrece umurlarında değil; gıda sektörlerinin tek bir amaçları var, o da ceplerini doldurmak. Onun için aman ne yiyip içtiğinizin farkında olun. Kitabı okuduğunuz vakit bu anlattıklarımdan çok daha fazlasını zaten bulacaksınız. O sebepten lafı daha da uzatmanın anlamı yok. Maksadım hedefine ulaşmıştır diye düşünüyorum. Onun için iyi, keyifli ve en önemlisi bilinçli okumalar dilerim. Yazımı okuyup vakit ayırdığınız için de ayrıca teşekkür ederim.
264 syf.
Eğitici,öğretici ve uyandırıcı bir kitap!
Kitabı okumaya başladığın andan itibaren kendini sorguluyorsun ne yediğimi zannediyordum ama neler yemişim diyorsun...
Kişinin helal ve haram konusunda bilinçlenmesine teşvik edici yol gösterici bir kitap. Yapılmaması gerekenleri güzel bir şekilde izah edip yapman icin sana tavsiyelerde bulunan ve bunu yapanın sadece sen olmadığından bahsedip asrı Saadet’ten örneklerle ile zenginleştiren siyah ve beyaz arasındaki grinin bile nasıl tehlikeli olduğundan bahseden bir kitap. Yiyeceklerin insanlar üzerinde ki olumlu ve olumsuz etkilerinden bahsedip hediye edilebilecek faydalı bir kitap.
Küçük bir hatırlatma:
Taat(kulluk vazifelerini ifa) bir hazinedir. Anahtarı,dua; anahtarın dişleri ise helal lokmadır.
Yahya bin muaz(r.a.)
Haram lokma yiyenin azaları isyan eder. Helal lokma yiyenin azaları da kendisine itaat eder ve hayırlı işleri yapmaya muvaffak olur.
Sehl bin Abdullah Tusteri Hazretleri
Kolektif
Sayfa 76 - İnsan ve hayat kitaplığı
3 yaşında bir çocuğun beyninin saniyede yakaladığı görüntü sayısı kadar görüntü yakalayabilen bir kamera henüz icat edilmedi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Helali Arama Stratejileri
Alt başlık:
Sağlıklı ve Doğal Gıdanın Peşinde
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056872402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnsan ve Hayat Kitaplığı
Bu kitap, helale ulaşma yolunu arşınlayanların kitabıdır. Ailesinin, evlatlarının ve sevdiklerinin de bu yolda olmasını arzu edenlerindir.

Sadece evinde değil, bulunduğu her yerde ve hayatının her alanında helalde kalmayı sürdürmek isteyenlerin kitabıdır. Bu kitap kıymetli okur, senin helal gıda hususundaki eksiklerini tamamlayacak.

Aklındaki “Nasıl yapabilirim?” sorularını cevap verecek ve hayatını kolaylaştıracak bir kitaptır.

Kitabı okuyanlar 30 okur

  • Vildan üstündağ
  • Merve
  • Okur sever
  • İbrahim Öztürk
  • Cihangir Yavuzoğlu
  • ziya
  • Bilal Çınar
  • Samet Koçyiğit
  • İsmail Sevban KAÇAR
  • Erdinç BİGE

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%88.2 (15)
9
%5.9 (1)
8
%5.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0