Hep O Şarkı (Bütün Eserleri 9)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,5bin
Gösterim
Adı:
Hep O Şarkı
Alt başlık:
Bütün Eserleri 9
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754705669
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Hep O Şarkı
Hep O Şarkı
“Yüksek zümrelerin son zenginlik günleri”... Yazar toplumu ve toplumsal sorunları gözlüyor; önemsediği “Konak”ın son direnişine tanıklık ediyor. Kent yaşamının konutu, konak. Yazlık köşk, yalı gibi konutlarda daha dingin, daha sessiz bir yaşam sürerken konak olaylara, sorunlara sahne oluyor. Nafi Molla Konağı’na gelin giden Münire’nin dramı.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığı şiir, öykü, makale ve eleştri türü yazılarla Türk edebiyatı sahnesine adımını atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, romanları, hikayeleri, denemeleri, oyunları ve anılarıyla, en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alır. Üslup özellikleri bakımından Yakup Kadri'nin 1910'dan 1974'e dek verdiği eserler Türkçe'nin geçirdiği bütün evreleri yansıtır. Eserlerinin konu ve fikir zenginliği de dil özelliklerinin çeşitliliğinden aşağı kalmaz. Yakup Kadri'nin Fransız edebiyatı etkisinde başlayan yazarlığı, 1920'lerden sonra özgün bir sese kavuşarak siyasi ve sosyolojik konulara, tarihe, dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi irdelemelerine yönelir. Fecr-i Ati'den yetişmiş ama bunu izleyen elli yıl boyunca toplumsal koşullar, tarihi süreçler ve bireysel portreleri romanın dokusuna işlemek için roman tekniğiyle de boğuşmuş bir yazar olan Karaosmanoğlu'nun eserleri, hala tüketilmemiş ayrıntılarının tartışılıp incelenmesi gereken zengin bir "panoroma"dır.
190 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Y.K. Karaosmanoğlu'nun bu kitabı beni inanılmaz şaşırttı. Kadın psikolojisini muhteşem gözlemlemiş ve anlamış. Ve bunu bir kadın dilinden anlatmış. Kesinlikle takdir edilecek tek taraflı bir adanmışlığın, aşkın romanı olmuş. Bu kitaba bayıldım. Aşk romanlarının arasında adı dahi geçmemesi ne kadar kötü. Münire hanım ve Cemil bey arasında çocukluktan başlayan ve ızdıraba dönüşen aşkın hikayesini okuyorsunuz bu kitapta. Uzun zaman sonra böyle bir güzel aşk romanı okumak çok iyi geldi.
190 syf.
·13 günde·8/10 puan
Yakup Kadri'nin yaban ve kiralık konak gibi bilinen bir romanı olmaması açıkçası garibime gitti.Romana gelince beğenerek okuduğum bir kitap oldu.Kitapda olaylar baş karakterin yani Münire'nin ağzından çocukluk yıllarından elli küsürlü yaşlarına kadar geçen zaman anlatılmaktadır.Münire kendi hayatını bir kitap etrafında farklı konaklardaki yaşamlarını da içine katarak okuyucuya aktarıyor.Kitapda sizi bir aşk hikayesi ve Münire'nin sadakati bekliyor.
 • Ankara
  7.9/10 (452 Oy)387 beğeni1.866 okunma841 alıntı6,9bin gösterim
 • Sodom ve Gomore
  7.9/10 (609 Oy)552 beğeni2.488 okunma1.700 alıntı13,7bin gösterim
 • Mahur Beste
  8.1/10 (854 Oy)822 beğeni3.111 okunma6,8bin alıntı24bin gösterim
 • Yeşil Gece
  7.9/10 (395 Oy)382 beğeni2.031 okunma1.006 alıntı12,8bin gösterim
 • Damga
  8.2/10 (422 Oy)389 beğeni1.894 okunma1.003 alıntı9,7bin gösterim
 • Bir Kadın Düşmanı
  8.7/10 (589 Oy)595 beğeni2.223 okunma1.876 alıntı13,3bin gösterim
 • Handan
  8.1/10 (643 Oy)554 beğeni2.765 okunma1.965 alıntı15,2bin gösterim
 • Yorgun Savaşçı
  8.4/10 (400 Oy)391 beğeni1.438 okunma1.846 alıntı13,7bin gösterim
 • Sarnıç
  7.9/10 (457 Oy)382 beğeni1.856 okunma1.913 alıntı11,9bin gösterim
 • Benim Küçük Dostlarım
  8.3/10 (421 Oy)367 beğeni1.903 okunma998 alıntı11,8bin gösterim
190 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Konusu itibarıyla klasik Türk filmlerini andırıyor. Yaşanacakları tahmin edebiliyorsunuz ama okuması öyle güzeldi ki... İstanbul'daki kalabalık yalı hayatları, Sultan Abdülaziz döneminde bir kadının yaşadığı aşk, bir erkek yazardan okuyucuya çok iyi sunulmuş. Münire'nin ömrünü tek bir aşka, ilk aşkına adaması büyük bir saygıyı hak ediyor.
190 syf.
Kitabın ismi çok çekici değil mi? "Hep O Şarkı"
Bu esere Nazan Bekiroğlu'nun -hafızam yanıltmıyorsa- Kelime Defteri kitabında denk gelmiştim. Kitapla ilgili birkaç bilgi veriyordu Nazan Hoca. Dikkatimi çekti ve okudum.
Aşk konusu ile ilgilenen (tasavvufi, akademik vs.) ya da "ben âşığım arkadaş" diye beylik laf edenlerin okuması gereken bir kitap. Romanın içindeki o samimiyeti nasıl anlatabilirim, bilmiyorum. O yüzden okuyun ve hissedin.
Eserleri modern klasikler arasında popüler olan Stefan Zweig'in kadın karakterlere hayat verişindeki başarısını bir de Yakup Kadri'de görün.
Kitap bir yanıyla Kiralık Konak eserinin konusunu temel almış diğer yanıyla safiyane bir aşk hikâyesiyle vücuda gelmiş. Toplumsal yapının değişimi işlenirken aslında dünya değişse de aşkın değişmeyeceği ele alınmış. Aşk. Söylerken bir mahcubiyet okurken bir heyecan hissediyor musunuz siz de? "Aşk"
Hep O Şarkı'yı okumadan ben aşk romanları severim demeyin. :) Bu eserden sonra çok daha seçici bir okur olabilirsiniz, aşk romanları konusunda.
Lütfen bu kitabı okuyun..
178 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun daha önce Kiralık Konak ve Yaban romanlarını okumuştum. İki kitapta da olayların yaşandığı dönem romana çok iyi işlenmişti. Hep O Şarkı romanında da basit bir aşk konusu işleniyormuş gibi görünse de yine dönem ve buna bağlı olarak karakterlerin psikolojik unsurları çok iyi işlenmiş.

Kitap baş karakteri Münire Hanım'ın roman yazma uğraşı ile ilerliyor nitekim yaşanan olaylar da onun başından geçenler. İki kavuşamayan aşık üzerinden yer yer dönem ile ilgili bilgiler yer yer konak yaşamı ve çöküş psikolojisine dair izler görebiliyoruz.

Yakup Kadri'nin sade ve anlaşılır üslubunu hep beğenmiştim, bu kitapta da hayran kaldım. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap ve her okuduğum kitapla birlikte Yakup Kadri Karaosmanoğlu en sevdiğim yazarlar listesinde en baş köşelerde yer alacak gibi duruyor.
190 syf.
·10/10 puan
"Zavallı" bir kadının ağzından kaleme alınmış olan bu romanda, olaylardan ziyade durumların tesiri altında kalır; Yakup Kadri'nin nasıl olup da bir kadının dilinden bu kadar iyi anlayıp, nasıl bu kadar incelikli betimleme ve benzetmelerle duygularını yansıttığına hayret ederim. Ne zaman ki içim dolup dolup da taşma noktasına gelirse bu romanı okurum. Defaatle okur ve her defasında darmadağın olurum; her defasında darmadağın olur ama defaatle okurum.
178 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Popüler olmuş aşk romanlarının arasında adı bile geçmemesi ne kadar da kötü. Bu eserle Y. Kadri beni inanılmaz şaşırttı. Kadın psikolojisini gözlemlemiş, algılamış- anlamış ve bunu bir kadının dilinden romanlaştırmış. Takdire şayan bir iş. Tek taraflı bir aşkın, adanmışlığın romanı. Bayıldım. Favorilerim arasına yerleşti.
190 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Ah nihayet arka arkaya bitirdiğim ömür törpüsü kitaplardan sonra nasıl güzel bir dinleme serüveni oldu bu kitap. (Storytel uygulamasından dinledim.)

Aslında okumak aklımda bile yoktu ancak başka bir kitabı alacakken bu kitap ile göz göze geldim ve okuyayım dedim. Neden yıllardır beklettim diye de şuan kedime kızıyorum. 2020 favorilerime girdi bu arada… Yıllar önce ortaokul yıllarında yazar ile Yaban kitabı ile tanışmış ve çok sevmiş olmama rağmen aldığım diğer 4 kitabını yıllardır okumamıştım. Sanırım bir süre Yakup Kadri okuyacağım :)

Yakup Kadri Bey bu kitabı Münire isimli bir karakterin ağzından bize anlatmış. Münire aynı zamanda kendi hayat hikayesini kitap olsun diye yazan bir karakter. Ömrünün son demlerinde çocukluk aşkı Cemil ile kavuşamamaların hüzünlü hikayesi. Kitapta aslında 3 farklı bölüm var. Karakterlerin çocukluk dönemi, gençlik dönemi ve Münirenin son hali…

Kısaca özetlemem gerekirse; Kitabımız 1800’lü yıllarda geçiyor. O dönemin önde gelen paşalarından Faik ve Hakkı paşaların aileleri, Emirgan’daki yazlık yalılarında tek bir aile gibi yaşamaktadırlar. Bu ailenin çocukları Münire ve Cemil arasında çocukluktan beri başlayan aşk Münirenin babasının evliliklerine izin vermeyince vuslat başlar. Cemil’e büyük bir aşla bağlı olan Münire ailesinin zorla evlendirdiği Rüknettin Bey ile mutsuz bir hayat yaşamaya başlar.

Her gün bu sevmediği adam ve ailesinden kurtulup özgür kalacağı günü beklerler, kocasının evde ki yabancı bir kız ile münasebeti yüzünden hamile kaldığını öğrenmesiyle, ailesi yanına alır ve o evlilikten kurtulur. Bu sırada özgür kalınca tekrar hayatının aşkı Cemil ile buluşmaya ve görüşmeye başlar. Ancak bu mutlulukları uzun sürmüyor. Münire’ye olan aşkından dolayı bir sultanla evlenmeyi reddeden Cemil, padişah emrine karşı geldiği için babası ile birlikte sürgüne gönderilir.

Cemil Bey’in gidişinden sonra ki 25 yıllık zaman diliminde Münire’nin ailesinden Halası dışında herkes vefat eder. Münire her şeyi satar ve halası ile birlikte yaşamaya başlar. 25 yıl sonra hayatının aşkı Cemil Bey tekrar gelir gelmesine ama o tanıdığı kişi değildir artık. Bu son kısımlar spoiler olacağı için çok detaya girmeyeceğim ama kalbim buruk kalmadı değil… :)

Puanım : 9
178 syf.
·5 günde·8/10 puan
Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Kurtuluş Savaşı ve dönemini anlattığı romanlarından sonra yazmış olduğu son romanı Hep O Şarkı, Sultan Abdülaziz dönemindeki bir aşk hikayesini konu ediniyor. Bir aşk hikayesi olarak geçse de anlatıldığı dönemin sosyal ve siyasi yaşantısına dair verdiği bir sürü detayla da önem kazanıyor.

Kitabımızın ana kahramanları Münire Hanım ve Cemil Bey. Komşu iki konak arasında çocukluktan başlayan aşk ömürleri boyunca sürüyor. Bir peri masalı olabilecekken, başta ailelerin müdahalesi, sonrasındaysa hükümdarın müdahalesi ile bu aşk hikayesi bir ızdırap hikayesi olup çıkıveriyor. Kahramanımız Münire'nin ağzından bu durum şöyle anlatılıyor: "Bilmezler ki, otuz yıl evvel evlatların alın yazısını babalar, analar çizerdi ve buna karşı gelmek kadere meydan okumak gibi imkansız bir şeydi." Yazıldığı dönemin otuz yıl öncesini söylüyor ama şimdi bazı yaşantılar için de durum aynı sayılır :)

Hikayenin içeriğine dair sürprizi kaçıracak yorumlarda bulunmak istemiyorum, zaten kısa sürede okuyup bitecek bir aşk hikayesinden söz ediyoruz. Yalnızca dikkatimi çeken birkaç noktadan söz etmek istiyorum:

*Kitabın dönem yaşantısından pek çok iz barındırdığını söylemiştim. Tarih kitaplarında zaten İstanbul ahalisi ile Anadolu'da yaşayan insanlar arasındaki uçurumu biliyoruz ama bunları romanlardan okuyunca nedense daha çok etkileniyorum. Kitabın bir bölümünde Münire "Sivas neresi? Anadolu'nun en uzak yeri diyorlar. Sonradan duydum ki Van'a gitmiş, Van Sivas'tan daha uzakmış." gibi bir ifade kuruyor. Bizim gibi bütün imkanları önünde, dünyanın en ücra yerindeki memleketi bile dokunmatiğin ucundan bulabilenler için bunlar tabii garip geliyor takdir ederseniz :)
*Bunun dışında bir de Münire ve Cemil buluşmak için hizmetli kadınlardan birinin evine gittiğinde Münire içinden "Benim yüzümden böyle bir yere girmek fedakarlığında bulunduğu için pişman mı acaba?" diye düşünüyor. Aman Allah'ım, sevdiği için fakirce dekore edilmiş bir yerde bulunmak nasıl da büyük bir fedakarlık (!) :))

Dikkatimi çeken başka küçük detaylar da oldu ama incelemeyi daha fazla uzatmak istemiyorum. Güzel bir kitaptı ama duygusal olarak özel bir bağ kurmadım kendisiyle, bu nedenle bu incelemem diğerlerinden farklı oldu. Kitabı merak edenler için genel hatlarıyla bilgi vermek istedim. Okumasanız bir şey kaybetmezsiniz bence ama okursanız Yakup Kadri'nin bir kadının ağzından bir aşk hikayesini böyle ustaca anlatabilmesine eminim ki siz de çok şaşıracaksınız. :)
190 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Cemil Bey ile Münire Hanım arasında çocukluktan başlayan ve ızdıraba dönüşen aşkın hikayesinin anlatıldığı bu kitap , Yakup Kadri’nin belki de Kiralık Konak, Yaban gibi kitaplarına göre çok bilinmeyen bir eseri.Yakup Kadri genelde Kurtuluş Savaşıyla ilgili kitaplarıyla bilinir ancak bu kitabıyla farklı bir yönünü orataya koymuş. Kitabın dilini yazıldığı döneme göre anlaşılır ve konusunu da etkileyici buldum.Okumayanlara tavsiye edebilirim ..
178 syf.
·10/10 puan
Betimlemelerin bir hayat sunduğu nadir kitaplardandır sanırım. Yakup Kadri Karaosmanoğlu Türk edebiyatında öyle özgün bir yapıt sunmuştur ki bize kıymet bilmek gerekir diye düşünmekteyim. Yazar yazarlığını, dönemin yazarlığını ve yazarlık beklentilerini Münire karekteri ile sorgulatır. Bir hayatın Hep O Şarkı ile şekillenmesi hissiyatın ve yaşamın kıymetini gözler önüne sermiş; kişilerin, olayların ve zamanın değişmesi insan fikrinde çok az bir değişime neden olmuş, bu değişim Hep O Şarkı ' nın kulaklardan gitmediğini göstermiştir. Buna karşılık şarkıyı seslendirene ne hayranlık, ne aşk, ne de büsbütün bir his kalmıştır. Kulakların pasını silen Hep O Şarkı gönüllerin ve fikirlerin pasını silmeye kâfi gelememiştir. Yakup Kadri Karaosmanoğlu eseriyle Osmanlı toplum yapısını da anlatmış, tarihi bilgiler ışığında en üsluplu eleştirisini de yapmıştır. Eleştirisiyle dahi kendisine hayran bırakan yazar eserini yazarken İstanbul gündelik ve gece hayatının ışığından yararlanmıştır. Eserin bölümlerden oluşması farklı bir bütünlük sağlamış. Eser bir an önce okumak anlamak ihtiyacı duyuruyor size.
Okunması gereken bir kitap olarak nitelendirmekten kendimi alamayacağım ^-^
Keyifli okumalar dilerim:)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hep O Şarkı
Alt başlık:
Bütün Eserleri 9
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754705669
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Hep O Şarkı
Hep O Şarkı
“Yüksek zümrelerin son zenginlik günleri”... Yazar toplumu ve toplumsal sorunları gözlüyor; önemsediği “Konak”ın son direnişine tanıklık ediyor. Kent yaşamının konutu, konak. Yazlık köşk, yalı gibi konutlarda daha dingin, daha sessiz bir yaşam sürerken konak olaylara, sorunlara sahne oluyor. Nafi Molla Konağı’na gelin giden Münire’nin dramı.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığı şiir, öykü, makale ve eleştri türü yazılarla Türk edebiyatı sahnesine adımını atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, romanları, hikayeleri, denemeleri, oyunları ve anılarıyla, en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alır. Üslup özellikleri bakımından Yakup Kadri'nin 1910'dan 1974'e dek verdiği eserler Türkçe'nin geçirdiği bütün evreleri yansıtır. Eserlerinin konu ve fikir zenginliği de dil özelliklerinin çeşitliliğinden aşağı kalmaz. Yakup Kadri'nin Fransız edebiyatı etkisinde başlayan yazarlığı, 1920'lerden sonra özgün bir sese kavuşarak siyasi ve sosyolojik konulara, tarihe, dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi irdelemelerine yönelir. Fecr-i Ati'den yetişmiş ama bunu izleyen elli yıl boyunca toplumsal koşullar, tarihi süreçler ve bireysel portreleri romanın dokusuna işlemek için roman tekniğiyle de boğuşmuş bir yazar olan Karaosmanoğlu'nun eserleri, hala tüketilmemiş ayrıntılarının tartışılıp incelenmesi gereken zengin bir "panoroma"dır.

Kitabı okuyanlar 1.787 okur

 • Sehanur Özsoy
 • Fatma Nur Ambarcı
 • Toprak
 • Barış İpekli
 • Mine Tan
 • Diotima
 • manolya
 • Sedat Demir
 • laflamingo
 • Richi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.7
13-17 Yaş
%11
18-24 Yaş
%37
25-34 Yaş
%30.7
35-44 Yaş
%10.2
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.3
Erkek
%23.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.1 (128)
9
%19.8 (87)
8
%22.5 (99)
7
%17.3 (76)
6
%6.1 (27)
5
%3.2 (14)
4
%1.4 (6)
3
%0
2
%0.5 (2)
1
%0