Hep O Şarkı Bütün Eserleri 9

8,4/10  (47 Oy) · 
174 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.591 gösterim
"Yüksek zümrelerin son zenginlik günleri..." Yazar toplumu ve toplumsal sorunları gözlüyor; önemsediği "Konak"ın son direnişine tanıklık ediyor. Kent yaşamının konutu, konak. Yazlık köşk, yalı gibi konutlarda daha dingin, daha sessiz bir yaşam sürerken konak olaylara, sorunlara sahne oluyor. Nafi Molla Konağı'na gelin giden Münire'nin dramı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  178
 • ISBN:
  9789754705669
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
02 Şub 18:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı, Nazan Bekiroğlu'nun Kelime Defteri isimli eserindeki 'Hep O Şarkı' deneme yazısını okuduktan sonra okumaya karar verdim. İyi ki de o kitabı okumuş, o denemeyi görmüşüm, dedim. Mükemmel bir aşk hikâyesi hem de günümüz kimi popüler hikâyeleri gibi sadece kişi ve şehvet odaklı değil. Kitap Münire Hanım isimli hanımefendinin kendi ağzından yazılmış. Öyle sade, öyle içten ki... Hikâye Sultan Abdülaziz döneminde geçmekte. 35 yıllık bir aşktır anlatılan hem de adım adım, kopmadan. Birkaç çıkarımda bulundum kendimce:
1-Yakup Kadri Karaosmanoğlu, bir kadının ağzından bir aşkı nasıl da anlatmış; hem hikâyeye hem de anlatıma hayran kaldım.
2-Kitabın bazı kısımlarında yazar kendi kendisi ile konuşuyor ki bunu son sayfalarda kendisi de dile getiriyor. Burada aklım Mustafa Kutlu'nun hikâye kitaplarına gitti. O da bazen olayı kesip kendi kendisi ile konuşuyor ve bu kitaba ayrı bir tat ve hoşluk veriyor, bana göre. Acaba, Mustafa Kutlu da Yakup Kadri izleri var mıdır, diye düşündüm.
3-Kitapta en çok dikkatimi çeken şeylerden birisi kişilerin ailesi ve dışarıdaki insanlar ile 'siz-biz' kabilinden bir konuşma mevcut. Bayağı hoş geldi bana. Nezaket, zarafet ve saygı...
4-Günümüzde, televizyonlarda moda, tarz programları var. Kitapta kişilerin giyinişleri anlatılırken şöyle bir gözlerimi kapadım ve kıyafetleri tahayyül ettim. O günkü tarz bugünkü tarzdan daha bir 'tarz' geldi bana.

silaes 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Popüler olmuş aşk romanlarının arasında adı bile geçmemesi ne kadar da kötü. Bu eserle Y. Kadri beni inanılmaz şaşırttı. Kadın psikolojisini gözlemlemiş, algılamış- anlamış ve bunu bir kadının dilinden romanlaştırmış. Takdire şayan bir iş. Tek taraflı bir aşkın, adanmışlığın romanı. Bayıldım. Favorilerim arasına yerleşti.

Yaren Sıla Koç 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 9/10 puan

Kitaba tesadüf eseri başladım ve daha önce kitap hakkında bir fikrim yoktu. Ama iyi ki okumuşum dediğim kitaplar arasına girdi.
Kitapta Münire ve Cemil Bey'in aşkı anlatılmaktadır. Kitabı okuduktan sonra aşk ve hayat üzerinde uzun uzun düşüneceksiniz. Sonu her ne kadar beklediğim gibi bitmese de okunması gereken romanlardan olduğunu düşünüyorum.

yağmur 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Eski yazarlardan çok okuyan biri değilim. Dilinin ağırlığından ya da konusunun sıkıcı olabileceğini düşündüğümden okumam. Ama bu kitap gayet yalın bir dille tatlı, belki hepimize tanıdık gelen sıcak bir aşk hikayesini anlatmıştı. Sarah Jıo' nun kitaplarını elimizden bırakamıyor ve sonunu heyecanla bekliyorsak bu kitabı da elimden bırakamadım, biran önce bitirme isteği duydum. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun okuduğum ikinci kitabı, tesadüfen başladığım bir kitap ve çok sevdim. Herkese okumasını tavsiye edebileceğim kitaplar arasında yerini aldı. Keyifli okumalar :)

Wise_Owl 
 16 May 20:11 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun okuduğum ilk kitabı ve çok beğendim. 1800 lü yıllarda yaşamış olan Münire'nin yaşadığı aşkı Münire'nin ağzından anlatmış lakin ne anlatmak okurken kâh Münire'ye hüzünleniyorsunuz kâh Cemil Bey'e sinirleniyorsunuz. Tavsiye edeceğim romanlardan. Keyifli okumalar.

Mehmet Y. 
 09 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Hep O Şarkı’sını yıllar önce askerdeyken okumuştum. Kitabı çok beğendiğimi hatırlıyorum ancak nedense içeriğine dair pek bir şey kalmamıştı aklımda. Sadece şu notu düşmüşüm;
‘Çok beğendim. Belki de askerliğin verdiği, sevdiklerimden ayrı olmaktan kaynaklanan bir ruh hali de etkili oldu ama çok hüzünlendiğimi, 'niye böyle oldu ki?' dediğimi hatırlıyorum.’

Hep O Şarkı, Yakup Kadri’nin son dönem eserlerinden birisi. Bu nedenle zaten usta bir yazar olan Yakup Kadri’nin burada çok daha rahat ve başarılı bir anlatım tarzı tutturduğunu söyleyebilirim. Roman, yaklaşık 1850-1900 dönemlerini kapsayan bir İstanbul konak/yalı hayatı romanı. Romanın kahramanı ise yazarın aksine bir kadın olan Münire. Hep O Şarkı, romanda asla sözlerine yer verilmeyen bir şarkının da ön planda olduğu bir aşk hikayesi. Münire ile ondan birkaç yaş büyük olan komşuları Cemil Bey’in hazin aşkları anlatılıyor. Yakup Kadri, devrin şartlarını kullanarak, aşkın hallerini de iyi betimleyerek çarpıcı bir roman oluşturmuş.

Aşk, bazen hayalle gerçek arasında gidip gelen ama sonunda her zaman gerçeğin baskın çıktığı bir mücadelenin adıdır biraz da. Yakup Kadri, Hep O Şarkı’da yüreklerin bam teline dokunmayı başarmış.

yaprak mısra 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ah cemill ah sizin gibi erkekler o kadar çok var ki ne desem bilemedim ki olan münire'ye oldu. okurken içime işleyen kitaplardan biri. yakup kadri her zamanki gibi sade dilini kullanmış

Aysenur 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Belki de şarki aynı şarkidir da degisen bizizdir? Anlatimina bayildim diyebilirim. Cemil gibi erkekler o zaman da varmis, hep olacak. Münire gibi kadınlara saygı duymalı. Aşkın en güzel halidir o kadınlar. Ben çok sevdim, keyifle okudum. Ah Yakup Kadri ah!

DERUN-İ KİTAP 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Yazarın bu kitabını bir cümle ile özetlemem gerekirse 'aşka adanmış bir ömür' derim. Kitabı büyük bir merakla okudum ve hep de sonunu merak ettim. Sonu beklediğim gibi olmadı diye üzüldüm. Hala kitaptaki aşkın etkisindeyim.
Sizi aşk ve hayat konusunda fazlasıyla düşündürecek olan bu romanı şiddetle tavsiye ediyorum.

nesrin horata 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yakup kadrinin bana göre çok samimi bir dille yazılmış bir solukta okunup bitebilecek nitelikte bir kitap..

Kitaptan 18 Alıntı

Bundan böyle bana düşen vazife, başımdan geçenlerin hepsini unutmak ve geri dönülmeyen büyük sefere hazırlanmaktır. Bu yavan, bu çirkin, bu bencileyin köhne dünyada artık ne kaldı ki?

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 127)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 127)
Salih Çermik 
02 Şub 19:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayat ne tamamıyla güzel, ne büsbütün çirkindir. Hem acıklı, hem gülünç tarafları vardır. Onu, neden yalnız bir yanından almalı? Onu neden olduğu gibi almamalı?

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 53 - İletişim Yayınları - 23. Baskı)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 53 - İletişim Yayınları - 23. Baskı)
Yaren Sıla Koç 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Zehir yudum yudum içilmez. Onu, bir hamlede yutmak lâzımdır."

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 139 - İletişim Yayınları)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 139 - İletişim Yayınları)

Nitekim,
Uykusuz gecelerimde ve boş, bomboş günlerimde bana dert ortaklığı eden hikaye kitaplarının ortadan kaldırılışı gibi ağır bir cezaya çarpılacaktım .

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 34)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 34)
Salih Çermik 
02 Şub 19:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kısmet bu. Kısmete karşı gelinmez. Bu sade, bu herkesin ağzında dolaşan söz, meğer ne derin ne şaşmaz bir hakikatin ifadesiymiş! Bütün ömrüm boyunca ben, sanki hep bu hayat felsefesinin doğruluğunu ispata çalışmışımdır.

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 44 - İletişim Yayınları - 23. Baskı)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 44 - İletişim Yayınları - 23. Baskı)
Merve Polat 
09 Haz 04:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Maziye dair ne varsa ne kalmışsa yine benim zavallı kafamdaydı.

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 147)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 147)
yağmur 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Demek, ne dün vardı ne yarın! Mazi bir hayal, ati bir hülya idi ve insan ömrü hep bu kısacık anlardan ve belki sadece tek bir andan ibaretti.

Hep O Şarkı, Yakup Kadri KaraosmanoğluHep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Yaren Sıla Koç 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Frenkler "Gençlik bilseydi, ihtiyarlık yapabilseydi." derlermiş. Ne doğru söz. İnsan, yaşla hakikate eriyor amma, onu kullanmak, ona göre yaşamak gücünü kaybettikten sonra...

Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 74 - İletişim Yayınları)Hep O Şarkı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 74 - İletişim Yayınları)
2 /