Kitap
Hep O Şarkı

Hep O Şarkı

Bütün Eserleri 9

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
452 Kişi
1.824
Okunma
431
Beğeni
10,8bin
Gösterim
190 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 23 dk.
Adı
Hep O Şarkı (Bütün Eserleri 9)
Basım
Türkçe · Türkiye · İletişim Yayınları · Eylül 2018 · Karton kapak · 9789754705669
Diğer baskılar
Hep O Şarkı
Hep O Şarkı
“Yüksek zümrelerin son zenginlik günleri”... Yazar toplumu ve toplumsal sorunları gözlüyor; önemsediği “Konak”ın son direnişine tanıklık ediyor. Kent yaşamının konutu, konak. Yazlık köşk, yalı gibi konutlarda daha dingin, daha sessiz bir yaşam sürerken konak olaylara, sorunlara sahne oluyor. Nafi Molla Konağı’na gelin giden Münire’nin dramı. Yirminci yüzyılın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığı şiir, öykü, makale ve eleştri türü yazılarla Türk edebiyatı sahnesine adımını atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, romanları, hikayeleri, denemeleri, oyunları ve anılarıyla, en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alır. Üslup özellikleri bakımından Yakup Kadri'nin 1910'dan 1974'e dek verdiği eserler Türkçe'nin geçirdiği bütün evreleri yansıtır. Eserlerinin konu ve fikir zenginliği de dil özelliklerinin çeşitliliğinden aşağı kalmaz. Yakup Kadri'nin Fransız edebiyatı etkisinde başlayan yazarlığı, 1920'lerden sonra özgün bir sese kavuşarak siyasi ve sosyolojik konulara, tarihe, dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi irdelemelerine yönelir. Fecr-i Ati'den yetişmiş ama bunu izleyen elli yıl boyunca toplumsal koşullar, tarihi süreçler ve bireysel portreleri romanın dokusuna işlemek için roman tekniğiyle de boğuşmuş bir yazar olan Karaosmanoğlu'nun eserleri, hala tüketilmemiş ayrıntılarının tartışılıp incelenmesi gereken zengin bir "panoroma"dır.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺21,91
8.3
10 üzerinden
452 Puan · 82 İnceleme
Dilek
Hep O Şarkı'ı inceledi.
190 syf.
·
7/10 puan
"Meğer roman yazmak ne güç bir işmiş!İşte elimde kalem önümde defter, saatlerden beri evirip çeviriyorum, iki cümleyi bir araya getiremiyorum.Ben ki, bütün ömrü roman okumakla geçmiş bir kadınım." bu satırlarla başlıyor Münire ile olan yolculuğumuz.Kitap boyunca samimi ve sıcak bir üslupla Münire'nin kaleminden hayat hikayesini okuyoruz. Kitapta iki noktayı çok beğendim.Birincisi; Yakup Kadri Karaosmanoğlu o dönemdeki toplumsal değişimleri, insan ilişkilerini, insanların yaşantılarını, dönem insanlarının psikolojik tahlillerini ustalıkla analiz etmiş.Okurken kitap sizi içine çekiyor.Öyleki o döneme gidip geldim diyebilirim.İkincisi de Yakup Kadri Karaosmanoğlu Münire karakteriyle kadın psikolojisini çok güzel işlemiş.Dünyayı bir kadının gözünden anlatmış bizlere. Bir noktayı beğenmedim kitabın sonu bitmemiş gibiydi.Bir boşluk oluştu kitabı bitirince.Yakup Kadri Karaosmanoğlu gerisini de hayal gücümüze bırakmış sanırım:) Kitap konu olarak birbirlerine komşu olan Münire Hanım ve Cemil Bey'in aşkını anlatıyor.Münire'nin aşkı Cemil'in söylediği 'şarkı' ile başlamıştı.Ve 'hep o şarkı'yla devam etti "Nitekim, ben, bundan otuz yıl evvel hayatımın bütün tadını, bütün saadetini bir şarkının devam müddetince tatmış ve en büyük acısını, en büyük felâketini de yine aynı şarkıyı dinlerken duyup çekmiştim."(s.161) Genel itibariyle güzeldi.Keyifli okumalar...
Hep O Şarkı
OKUYACAKLARIMA EKLE
69
MNeslihan
Hep O Şarkı'ı inceledi.
190 syf.
·
10/10 puan
"Zavallı" bir kadının ağzından kaleme alınmış olan bu romanda, olaylardan ziyade durumların tesiri altında kalır; Yakup Kadri'nin nasıl olup da bir kadının dilinden bu kadar iyi anlayıp, nasıl bu kadar incelikli betimleme ve benzetmelerle duygularını yansıttığına hayret ederim. Ne zaman ki içim dolup dolup da taşma noktasına gelirse bu romanı okurum. Defaatle okur ve her defasında darmadağın olurum; her defasında darmadağın olur ama defaatle okurum.
Hep O Şarkı
OKUYACAKLARIMA EKLE
22
190 syf.
Kitabın ismi çok çekici değil mi? "Hep O Şarkı" Bu esere Nazan Bekiroğlu'nun -hafızam yanıltmıyorsa- Kelime Defteri kitabında denk gelmiştim. Kitapla ilgili birkaç bilgi veriyordu Nazan Hoca. Dikkatimi çekti ve okudum. Aşk konusu ile ilgilenen (tasavvufi, akademik vs.) ya da "ben âşığım arkadaş" diye beylik laf edenlerin okuması gereken bir kitap. Romanın içindeki o samimiyeti nasıl anlatabilirim, bilmiyorum. O yüzden okuyun ve hissedin. Eserleri modern klasikler arasında popüler olan Stefan Zweig'in kadın karakterlere hayat verişindeki başarısını bir de Yakup Kadri'de görün. Kitap bir yanıyla Kiralık Konak eserinin konusunu temel almış diğer yanıyla safiyane bir aşk hikâyesiyle vücuda gelmiş. Toplumsal yapının değişimi işlenirken aslında dünya değişse de aşkın değişmeyeceği ele alınmış. Aşk. Söylerken bir mahcubiyet okurken bir heyecan hissediyor musunuz siz de? "Aşk" Hep O Şarkı'yı okumadan ben aşk romanları severim demeyin. :) Bu eserden sonra çok daha seçici bir okur olabilirsiniz, aşk romanları konusunda. Lütfen bu kitabı okuyun..
Hep O Şarkı
OKUYACAKLARIMA EKLE
50
Onur Akça
Hep O Şarkı'ı inceledi.
178 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Hep O Şarkı
Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun daha önce Kiralık Konak ve Yaban romanlarını okumuştum. İki kitapta da olayların yaşandığı dönem romana çok iyi işlenmişti. Hep O Şarkı romanında da basit bir aşk konusu işleniyormuş gibi görünse de yine dönem ve buna bağlı olarak karakterlerin psikolojik unsurları çok iyi işlenmiş. Kitap baş karakteri Münire Hanım'ın roman yazma uğraşı ile ilerliyor nitekim yaşanan olaylar da onun başından geçenler. İki kavuşamayan aşık üzerinden yer yer dönem ile ilgili bilgiler yer yer konak yaşamı ve çöküş psikolojisine dair izler görebiliyoruz. Yakup Kadri'nin sade ve anlaşılır üslubunu hep beğenmiştim, bu kitapta da hayran kaldım. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap ve her okuduğum kitapla birlikte Yakup Kadri Karaosmanoğlu en sevdiğim yazarlar listesinde en baş köşelerde yer alacak gibi duruyor.
Hep O Şarkı
OKUYACAKLARIMA EKLE
17