Her Eve Bir Karakol

8,6/10  (7 Oy) · 
25 okunma  · 
4 beğeni  · 
646 gösterim
İzgü bir söyleşisinde, "Borç bini aşınca millet gülermiş" diyor. Ancak işe, gülmece ile başlamadığını söylerken, "Biz artık gülmece yazmasak da halk borcun bini aşmasından gülüp duruyor" diye ekliyor. "Her Eve Bir Karakol" yazarın bu savlarını doğrulayan, çok ilgi gören yapıtlarından biridir. Gerçekte, kitaptaki gibi bir "kendi kendine konuşanlar, gülenler ülkesi" oluşmaması içindir İzgü'nün ve onun gibi düşünenlerin çabası.
(Arka Kapak)
Selman Ç. 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Birbirinden bağımsız gibi görünsede yapı olarak birbirine bağlı 25 tane hikayeden oluşuyor. Sosyal içerikli konulara mizahi yönden çok güzel yaklaşıyor. Tabi kara mizah olduğunu belirteyim. Okurken ara ara hem güldürüp, hem de derin derin düşündürüyor. Dönemin yoksulluğunu, polislerin insanlara yaklaşımını, devletin memurunun durumunu açık açık ele alıyor. Bazı hikayeleri okurken Nejat Uygur aklıma gelmişti. Zaten yazdığı ilk oyunu da Nejat Uygur için yazmış adı "İnsaniyettin" Nejat Uygur'un oyunlarını, tarzını sevenler alttan alta verdiği mesajları alabilenler sanırım bu kitabı da çok sevecektir.

Kitaptan 2 Alıntı

Selman Ç. 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ülke ne zaman darboğaza girse, olan kitaplara oluyor. Sanki bu raflarda sessiz sedasız duran kitaplar sokuyorlar ülkeyi darboğaza, tüm suç onların, döviz yokluğu onların, pahalılık onların, enflasyon, devalüasyon onların... Onlar halkı bir lokma ekmeğe muhtaç eden, onlar halkı ezip sömüren...

Her Eve Bir Karakol, Muzaffer İzgü (Sayfa 34 - Bilgi Yayınevi)Her Eve Bir Karakol, Muzaffer İzgü (Sayfa 34 - Bilgi Yayınevi)
Selman Ç. 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bizde hukukun üstünlüğü, yerine göre vardır; yerine göre yoktur. Şayet o hükümet, şayet o bakan, o memuru görevinden uzaklaştırmak istiyorsa yoktur, ama Danıştay zenginin yararına, yani iktidar doğrultusunda bir karar almışsa, o zaman vardır...

Her Eve Bir Karakol, Muzaffer İzgü (Sayfa 102 - Bilgi Yayınevi)Her Eve Bir Karakol, Muzaffer İzgü (Sayfa 102 - Bilgi Yayınevi)