Her Gün Hüzün Sol Ayağım - 2

5,9/10  (30 Oy) · 
91 okunma  · 
21 beğeni  · 
2.019 gösterim
"Tüm bu gürültü patırtının ne olduğunu merak eden bir grup heyecanlı çocuğun yanında, tekerlekli sandalyesinin kenarında oturuyordu."

Romanın ilk bölümü, işte böyle başlar. Öylece oturuyordur; çünkü etrafındaki faaliyetlere güçlükle katılabilen, neredeyse çaresiz bir kötürümdür. Buna rağmen, roman başladığında bir çocuk, bittiğinde ise erkekliğin eşiğinde, "Her Gün Hüzün"ün ana karakteridir. Katılmaktan aciz, acılı ve dingin yüreğiyle tekerlekli sandalyesinde etrafı gözler; Dublin'in, oturdukları kenar mahallesine dağılmış, parçası olduğu ailesinin davranışlarını ve duygularını belleğine kaydeder. Burası aslında, 40'lı ve 50'li yıllarda, acılı ve sevinçli günler geçiren Dublin'dir. İhtişamı ve sefaletiyle, arka sokakların ve köhne meyhanelerin hoyrat, acımasız, alemci ve zinacı Katolik Dublin; yaşam adına muazzam bir farklılık. Chiristy Brown, tamamen duygusallıktan uzak yazar. Sözünü sakınmaz, keskin görüşlüdür. Onun, Dublin görüntüleri, sesleri, kokuları ve doğal manzaralarıyla ilgili tasvirleri, şimdiye kadar nadiren yapılmıştır. Onun karakterleri, yaşam ateşi ile yanar.

Chiristy Brown, Sadece on üçü hayatta kalabilen yirmi iki çocuklu bir ailenin çocuğuydu. Doğuştan zihinsel bir felçle dünya'ya geldi. Kullanabildiği tek uzvu Sol Ayağı oldu. Londra'ya yaptığı yaptığı birkaç ziyaret ve bir kez yaptığı Amerika seyehati dışında, tüm yaşamını Dublin'de geçirdi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9786055913380
 • Orijinal Adı:
  Down All the Days
 • Çeviri:
  Gamze Tokgöz
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 1/10 puan

Gerçekten kitap benim için ciddi anlamda hayal kırıklığı yarattı diyebilirim. İlk kitabın şöhreti beni bu kitaba yönlendirmişti ama kitabın olay örgüsü çok karışık ve tam olarak neyi anlattığını anlayamadım. Betimlemeler dışında kitapta anlatılan bir olayın olduğunu zannetmiyorum. Kimin kim olduğunu çözemediğim bir kitapta karman çorman karakterleri anlamak için Sherlock Holmes olmak bile bu kitap için yetmeyecektir.. Bu yüzden kitaba en düşük notu verdim.

Akif Gündoğdu 
17 Şub 14:40 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Yazarın ilk kitabı Sol Ayağım çok güzeldi. acaba bu kitabı yazan
Christy mi diye merak ettim.İlk kitabıyla hiç alakası olmayan bir kitap yazmış yazar. Okurken büyük beklentilere girerek okumuştum ama ciddi anlamda hayal kırıklığı oldu benim için. Çok sıkılarak okuyup hiç beğenmediğim bir kitap oldu ilkinin hatrına zorda olsa tamamladım. Eserin ismi ile anlatılan olay örgüsü arasında hiçbir bağ yoktur.Argolu kelimelerin sık kullanması ve yobazlaşmış bir milletin yaşadığı kirli bir hayatı anlatıyor. gerçekten de çok eksik kalmış bir eserdir. Bu yüzden iyi bir eser olarak nitelendirilemez. Ve ayrıca toplum kurallarına aykırı... kesinlikle tavsiye etmem.

Mustafa Aydın 
 24 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 2/10 puan

Kendi adıma tam bir hayal kırıklığı. Tam bir rus edebiyatı özentisi. Anlamsız ve uzun diyaloglar, anlaması güç betimlemeler var. Daha da kötüsü ilk kitabın ana karakteri Christy bu kitapda neredeyse hiç yok. Herşeyiyle farklı bir kitap.Eğer rus edebiyatını seviyorsanız okuyabilirsiniz ama sevmiyorsanız hiç elinize almayın.Yazarı hep iyi hatırlayın :(

Emine Acarer Sarı 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Geçen hafta serinin ilk kitabını okudum ancak değerlendirme yapmadım. Şimdi seri hakkındaki düşüncelerimi birlikte vereceğim. Sol Ayağım yazarın yaşamını ele alan otobiyografik bir eser. Christy Brown doğuştan felçlidir ve hayatını devam ettirebilmek için kullanabildiği tek organ sol ayağıdır. Bunun yanında sol ayağıyla hayata tutunacağına inanan tek kişi ise annesidir. MEB'in 100 Temel Eser listesinde yer alan yapıt çalışma, azim ve başarmanın önemini; annelik ve evlat sevgisi duygularını çok güzel yansıtmış. En önemlisi de Christy Brown'un yaşadığı zorlukları görerek ne kadar az şükrettiğimizi sorgulamamızı sağlamış. Christy Brown kendisini ve duygularını, resimle ve edebiyatla anlatmaya çalışırken sayfalar elinizden akıp gidecek. Serinin ikinci kitabı Her Gün Hüzün'de ise Christy Brown artık bir yetişkindir. Bu kitapta yazar kendisinden ziyade içinde bulunduğu kalabalık aileye ait izlenimlere yer vermiştir. 16 kardeşi büyümekte ve Christy Brown evin bir köşesinde onları izlemektedir. Yetişkinlik dönemleri anlatılırken çok fazla müstehcen sahnelere yer verilmiş buna gerek var mıydı bilemiyorum. Bu kitapta özellikle Anne'nin ev ortamındaki halleri ve kış manzaralarının betimlendiği bölümleri okumaktan keyif aldım. Sonuç olarak uzun betimlemelerden hoşlanmıyorsanız sadece birinci kitabı okursanız yazarı daha iyi bir şekilde hatırlarsınız.

derya BAŞTÜRK 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devam niteliğinde olan bu kitapta Hayatın farklı bir yönü aslında bir gerçeği dile getirilmekte.
İlki kadar etkileyici bulamayabilirsiniz
Gereksiz detaylara yer verilerek hikayenin özünden uzaklaşıldığını düşündüm açıkçası...

sakine özcan 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

2. macera beni yordu ..beklediğim gibi değildi..yarım bırakmayı sevmediğim icin tamamladım ..tasvirler çok uzundu hikayeler kopuktu ..irlandalıların 1950 lerdeki yasamına dair bir çok şey öğrenmiş oldum bu kitabın getirisi olarak :)

Seda Şimşek 
01 Şub 15:51 · Kitabı okudu · 9 günde · 4/10 puan

yazar kendinden 3. tekil şahıs olarak bahsediyor. Olaylar karışık hikayenin bir boyutu yok bazen ne anlattığını anlamak satırı baştan okumak gerekiyor. Bu şekilde okuyan kişiyi yoruyor.

senem reis 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Tam bir hayal kırıklığı benim için. Hiç beğenmedim ve bunu nasıl olurda düzgün bir cümleyle anlatabilirim diye düşündüm ama bulamadım. İlk kitap ne kadar iyiyse ikinci kitap o kadar kötü benim için...

GÜLŞAH ÖNEN 
25 May 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

İlk kitabın heyecanına kapılıp almıştım ama maalesef hiç sevmedim konu geçişleri çok karışık kim abi kim baba kimin başına ne gelmiş çorba gibi anlatılmış. Vakit kaybıma üzüldüm.

Ümran Canoğlu 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

belki ilk olarak ikinci kitapla başlamamdandır bilemiyorum çok etkilemedi beni..

2 /

Kitaptan 8 Alıntı

İlayda G. 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Zaman uçup gidiyor. İşte bugündeyiz; yarın, bugün gitmiş olacak."

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 135)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 135)
İlayda G. 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ah, önemli olan kavanozun üzerindeki süslü etiket değil, içindeki lezzetli bir parça reçeldir."

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 140)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 140)
İlayda G. 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bayım, senin beynin çürümüş. Asla cennetin ışığını göremeyeceksin."

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 207)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 207)
Emine Acarer Sarı 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ne demek istediğimi anlıyor musun, birini kalpten tanımanın ne demek olduğunu?"

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 183 - Nemesis Kitap)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 183 - Nemesis Kitap)
İlayda G. 
 23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yakında bir erkeğin, bir kadının kalbini değil de, göğüslerini istediğini öğrenirsin.

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 141)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 141)
İlayda G. 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Doğmak, yaşamak, çalışmak, acı çekmek ve ölmek. Bunların hepsi bir trajedi, ama ilk ve en büyük trajedi doğmak.

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 220)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 220)
Emine Acarer Sarı 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Günün birinde, insanların bulamayacağı bir yerde ve sonsuza dek keyif ve aydınlık içinde yaşayabileceği kardan bir kale yapacaktı."

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 143 - Nemesis Kitap)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 143 - Nemesis Kitap)
Seda Şimşek 
01 Şub 16:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

"Bırakın, koca dünya dönüp dursun
Neler olacağına aldırmayın
Tek bildiğim seni sevdiğim
Ve benim için senden başka birinin olmadığı..."

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 147 - nemesis)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 147 - nemesis)