Her Gün Hüzün Sol Ayağım - 2

6,2/10  (42 Oy) · 
114 okunma  · 
31 beğeni  · 
2.197 gösterim
"Tüm bu gürültü patırtının ne olduğunu merak eden bir grup heyecanlı çocuğun yanında, tekerlekli sandalyesinin kenarında oturuyordu."

Romanın ilk bölümü, işte böyle başlar. Öylece oturuyordur; çünkü etrafındaki faaliyetlere güçlükle katılabilen, neredeyse çaresiz bir kötürümdür. Buna rağmen, roman başladığında bir çocuk, bittiğinde ise erkekliğin eşiğinde, "Her Gün Hüzün"ün ana karakteridir. Katılmaktan aciz, acılı ve dingin yüreğiyle tekerlekli sandalyesinde etrafı gözler; Dublin'in, oturdukları kenar mahallesine dağılmış, parçası olduğu ailesinin davranışlarını ve duygularını belleğine kaydeder. Burası aslında, 40'lı ve 50'li yıllarda, acılı ve sevinçli günler geçiren Dublin'dir. İhtişamı ve sefaletiyle, arka sokakların ve köhne meyhanelerin hoyrat, acımasız, alemci ve zinacı Katolik Dublin; yaşam adına muazzam bir farklılık. Chiristy Brown, tamamen duygusallıktan uzak yazar. Sözünü sakınmaz, keskin görüşlüdür. Onun, Dublin görüntüleri, sesleri, kokuları ve doğal manzaralarıyla ilgili tasvirleri, şimdiye kadar nadiren yapılmıştır. Onun karakterleri, yaşam ateşi ile yanar.

Chiristy Brown, Sadece on üçü hayatta kalabilen yirmi iki çocuklu bir ailenin çocuğuydu. Doğuştan zihinsel bir felçle dünya'ya geldi. Kullanabildiği tek uzvu Sol Ayağı oldu. Londra'ya yaptığı yaptığı birkaç ziyaret ve bir kez yaptığı Amerika seyehati dışında, tüm yaşamını Dublin'de geçirdi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  276
 • ISBN:
  9786055913380
 • Orijinal Adı:
  Down All the Days
 • Çeviri:
  Gamze Tokgöz
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:

Yazarın ilk kitabı Sol Ayağım çok güzeldi. acaba bu kitabı yazan
Christy mi diye merak ettim.İlk kitabıyla hiç alakası olmayan bir kitap yazmış yazar. Okurken büyük beklentilere girerek okumuştum ama ciddi anlamda hayal kırıklığı oldu benim için. Çok sıkılarak okuyup hiç beğenmediğim bir kitap oldu ilkinin hatrına zorda olsa tamamladım. Eserin ismi ile anlatılan olay örgüsü arasında hiçbir bağ yoktur.Argolu kelimelerin sık kullanması ve yobazlaşmış bir milletin yaşadığı kirli bir hayatı anlatıyor. gerçekten de çok eksik kalmış bir eserdir. Bu yüzden iyi bir eser olarak nitelendirilemez. Ve ayrıca toplum kurallarına aykırı... kesinlikle tavsiye etmem.

Onur Erol 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 1/10 puan

Gerçekten kitap benim için ciddi anlamda hayal kırıklığı yarattı diyebilirim. İlk kitabın şöhreti beni bu kitaba yönlendirmişti ama kitabın olay örgüsü çok karışık ve tam olarak neyi anlattığını anlayamadım. Betimlemeler dışında kitapta anlatılan bir olayın olduğunu zannetmiyorum. Kimin kim olduğunu çözemediğim bir kitapta karman çorman karakterleri anlamak için Sherlock Holmes olmak bile bu kitap için yetmeyecektir.. Bu yüzden kitaba en düşük notu verdim.

Dicle Tuba 
18 Nis 20:23 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

'Yazarın birinci kitabı ve Meb tavsiyeli Sol Ayağım'ı çok severek ve duygulanarak okumuştum zaten birinci kitabın etkisiyle ikincisinede başladım ama kullanılan cümleler ele alınan konu tema hiçbir şekilde kitaba ısınamadım sadece kitabı yarıda bırakma gibi bir huyum olmadığı için okumaya zorladım kendimi..Ama tabi yinede önyargıya sebebiyet vermiş olmayayım okumak gerek'

Mustafa Aydın 
 24 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 2/10 puan

Kendi adıma tam bir hayal kırıklığı. Tam bir rus edebiyatı özentisi. Anlamsız ve uzun diyaloglar, anlaması güç betimlemeler var. Daha da kötüsü ilk kitabın ana karakteri Christy bu kitapda neredeyse hiç yok. Herşeyiyle farklı bir kitap.Eğer rus edebiyatını seviyorsanız okuyabilirsiniz ama sevmiyorsanız hiç elinize almayın.Yazarı hep iyi hatırlayın :(

Emine Acarer Sarı 
 14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Geçen hafta serinin ilk kitabını okudum ancak değerlendirme yapmadım. Şimdi seri hakkındaki düşüncelerimi birlikte vereceğim. Sol Ayağım yazarın yaşamını ele alan otobiyografik bir eser. Christy Brown doğuştan felçlidir ve hayatını devam ettirebilmek için kullanabildiği tek organ sol ayağıdır. Bunun yanında sol ayağıyla hayata tutunacağına inanan tek kişi ise annesidir. MEB'in 100 Temel Eser listesinde yer alan yapıt çalışma, azim ve başarmanın önemini; annelik ve evlat sevgisi duygularını çok güzel yansıtmış. En önemlisi de Christy Brown'un yaşadığı zorlukları görerek ne kadar az şükrettiğimizi sorgulamamızı sağlamış. Christy Brown kendisini ve duygularını, resimle ve edebiyatla anlatmaya çalışırken sayfalar elinizden akıp gidecek. Serinin ikinci kitabı Her Gün Hüzün'de ise Christy Brown artık bir yetişkindir. Bu kitapta yazar kendisinden ziyade içinde bulunduğu kalabalık aileye ait izlenimlere yer vermiştir. 16 kardeşi büyümekte ve Christy Brown evin bir köşesinde onları izlemektedir. Yetişkinlik dönemleri anlatılırken çok fazla müstehcen sahnelere yer verilmiş buna gerek var mıydı bilemiyorum. Bu kitapta özellikle Anne'nin ev ortamındaki halleri ve kış manzaralarının betimlendiği bölümleri okumaktan keyif aldım. Sonuç olarak uzun betimlemelerden hoşlanmıyorsanız sadece birinci kitabı okursanız yazarı daha iyi bir şekilde hatırlarsınız.

derya BAŞTÜRK 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devam niteliğinde olan bu kitapta Hayatın farklı bir yönü aslında bir gerçeği dile getirilmekte.
İlki kadar etkileyici bulamayabilirsiniz
Gereksiz detaylara yer verilerek hikayenin özünden uzaklaşıldığını düşündüm açıkçası...

sakine özcan 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

2. macera beni yordu ..beklediğim gibi değildi..yarım bırakmayı sevmediğim icin tamamladım ..tasvirler çok uzundu hikayeler kopuktu ..irlandalıların 1950 lerdeki yasamına dair bir çok şey öğrenmiş oldum bu kitabın getirisi olarak :)

deli düş 
30 Nis 14:35 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

İlk kitabı beğenip bu kitaba da bir hevesle başlayan pek çok okur gibi ben de hayal kırıklığına uğradım. Gereksiz cinsellik ve adıyla hiç alakası olmayan bir kitap. Okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz.

Seda Şimşek 
01 Şub 15:51 · Kitabı okudu · 9 günde · 4/10 puan

yazar kendinden 3. tekil şahıs olarak bahsediyor. Olaylar karışık hikayenin bir boyutu yok bazen ne anlattığını anlamak satırı baştan okumak gerekiyor. Bu şekilde okuyan kişiyi yoruyor.

senem reis 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Tam bir hayal kırıklığı benim için. Hiç beğenmedim ve bunu nasıl olurda düzgün bir cümleyle anlatabilirim diye düşündüm ama bulamadım. İlk kitap ne kadar iyiyse ikinci kitap o kadar kötü benim için...

2 /

Kitaptan 15 Alıntı

İlayda G. 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Zaman uçup gidiyor. İşte bugündeyiz; yarın, bugün gitmiş olacak."

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 135)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 135)
İsmail.K. 
02 Nis 11:10 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ve ben duyacağım, sen yukarıda usulca adım atsan da,
Ve mezarlarımın tümü daha sıcak, daha hoş olacak;
Çünkü sen eğilip beni sevdiğini söyleyeceksin,
Ve sen bana gelinceye kadar ben huzur içinde uyuyacağım...

Her Gün Hüzün, Christy BrownHer Gün Hüzün, Christy Brown
İsmail.K. 
05 Nis 20:10 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Elbette dünyaya gelmek de para gerektiriyor, dünyadan gitmek de, bu bir gerçek.

Her Gün Hüzün, Christy BrownHer Gün Hüzün, Christy Brown
İsmail.K. 
 03 Nis 23:13 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bırakın, koca dünya dönüp dursun
Neler olacağına aldırmayın
Tek bildiğim seni sevdiğim
Ve benim için senden başka birinin olmadığı...

Her Gün Hüzün, Christy BrownHer Gün Hüzün, Christy Brown
İlayda G. 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ah, önemli olan kavanozun üzerindeki süslü etiket değil, içindeki lezzetli bir parça reçeldir."

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 140)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 140)
İlayda G. 
15 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Bayım, senin beynin çürümüş. Asla cennetin ışığını göremeyeceksin."

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 207)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 207)
Emine Acarer Sarı 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ne demek istediğimi anlıyor musun, birini kalpten tanımanın ne demek olduğunu?"

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 183 - Nemesis Kitap)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 183 - Nemesis Kitap)
İsmail.K. 
05 Nis 20:13 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Tanrı senin masumiyetini korusun.O, Corkman denen pislik, kötürüm, annenin İsa'nınkine benzer yaralar içinde ölmek üzere olduğunu söylesen bile avans vermez.İnsanın bir kulağına yuva kurar, diğerini de kiraya verir.

Her Gün Hüzün, Christy BrownHer Gün Hüzün, Christy Brown
İlayda G. 
 23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yakında bir erkeğin, bir kadının kalbini değil de, göğüslerini istediğini öğrenirsin.

Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 141)Her Gün Hüzün, Christy Brown (Sayfa 141)
2 /