Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs

8,4/10  (18 Oy) · 
55 okunma  · 
26 beğeni  · 
720 gösterim
Bu toprakların bir karışını bile satmam, çünkü bu topraklar bana değil, halkıma aittir. Halkım bu imparatorluğun her karışını kanını feda ederek elde etmiştir? Milletim bu vatanı kanlarıyla korumuştur. Bu toprakları kanlarımızla örteriz de elimizden alınmasına asla izin vermeyiz. O bizden ayrılıp uzaklaşmadan onu tekrar kanlarımızla örteriz. Ben onun hiç bir parçasını veremem. Bırakın yahudiler milyarlarını kendilerine saklasınlar. İmparatorluk parçalandığı zaman onlar, Filistini hiç karşılıksız ele geçiribilirler. Bu vatan ancak cesetlerimiz parçalanarak taksim edilebilir. Her ne şekilde olursa olsun bizi parçalamalarına asla izin vermeyeceğim.

II. Abdülhamid
Meryem Yılmaz 
 11 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Son bir ayımı aslında pek de şuurlu olmayan bir halle Kudüs ile ilgili okumalarla geçirdim.
Meselenin 100 yıla (9 Aralık 1917-2017) ulaştığını da bu okumalar sayesinde farkettim, onlarca soru sordum, cevaplarını ararken daha çok sorum oldu.
Hep varıp bir noktada durdum, Kudüs'e neden bu kadar uzak kalmıştım, evet önemini biliyordum Mirac hadisesiyle alakalı ehemmiyetine daha çok vakıftım ama bunlar dert sahibi olmama neden yetmemişti?!
Belliki hakkıyla sevmemiş, içselleştirmemiştim.
Talha Uğurluel'in Arzın Kapısı Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa (#25321634) ile bir yola girmiştim ve Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, meselenin üzerine daha fazla gitmeme vesile oldu, yakın tarihe mercek tutup olayların sebeplerini-sonuçlarını bazı akademik çalışmalar ve yazılmış başka kaynak eserlerden alıntılarla okuma fırsatı sundu, üstelik çok anlaşılır bir dille.
*Kudüs neresidir, İslam'da Kudüs'ün önemi nedir?
*Bu mübarek toprakları yahudileştirme gayreti hangi temellere dayanır?
*Sürüp duran bu savaşın hakikati nedir? (Irk meselesi midir, din meselesi midir? İkisi de değilse nedir?)
*Yahudiler bu topraklar üzerinde hak iddia etmelerini nasıl savunuyorlar?
*Osmanlı'nın üzerinde baskı kurmak için neler yapılmıştır?
*II. Abdülhamid'in bu konudaki net tavrına rağmen bu duruma nasıl gelinmiştir?
*İsrailoğulları kimlerdir? Kur'an-ı Kerim'in diliyle onları nasıl tanırız?
*Siyonizm nasıl bir düşmandır, onu tanıyor muyuz?
*Amerika'nın İsrail'e ısrarlı ve sonsuz imkanlı desteğini nasıl anlamalıyız?
*Ümmet olmadaki zafiyetlerimiz, bu halden kurtuluş çareleri nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını detaylı bir şekilde bulmak mümkün eserde.
Kurulalı hepi topu 120 yıl olmuş siyonist teşkilatının (ilki İsviçre'nin başkenti Basel'de Theodor Herzl başkanlığında toplanmıştır) adım adım amaçlarına ulaşmalarını eldeki tüm delillerle okumak sarsıyor insanı. Ümmet olma bilincinin neresinde olduğumuzu ciddi bir şekilde sorgulatıyor. Elimizden alınışının 100. yılı birkaç gündür dolan böylesi bir kaybın farkına vardırıyor.
Eseri bitirdikten hemen sonra Trump o mel'un açıklamasını yaptı ve günlerdir her mecrada Kudüs'e dair bir şeyler görmek, okumak mümkün. Tepki vermeyelim demiyorum ama şu üç-beş günde yumrukları sıkıp ortalığı ayağa kaldırdıktan sonra bu olanlar hiç olmamış gibi kenara çekilip o biricik hayatımıza devam edeceksek bu apaçık bir riyakarlıktır, diyorum. Bu mesele evvela cehaletimizin, vefasızlığımızın suratımıza çarpılmasıdır, iş o ki bunu idrak edelim.

Şeyh Ahmed Yasin'in gönlünden kopan ve şehadetinden (22 Mart 2004) kısa bir vakit önce Eylül 2003'te "Ümmete Mektup" başlığıyla şimdi hemencecik bulunup okunabilecek o satırları idrak edelim. "Allah'ım! Ümmetin suskunluğunu sana şikâyet ediyorum!" diye başladığı sözlerinde ne anlatıyor hiç değilse bundan haberdar olalım. (Ahmed Yasin hakkında detaylı bilgi için https://www.timeturk.com/...1-nci-yildonumu.html)
Birşeyler yapalım ufacıkta olsa birşeyler, çünkü inancımız odur ki; "..Kafirler hoşnut olmasa da Allah(c.c) nurunu tamamlayacaktır" (Saff Süresi/8. Ayet-i Kerime) ve o gün geldiğinde 'Allahım senin rızan için elimden geleni yaptım' diyebilelim.
Yusuf el Karadâvî'nin, eserin önsözünde şöyle bir ifadesi var; "Biz bu kitapta, gaflet içinde olanları uyarmak, uyuyanları uyandırmak, unutanlara hatırlatmak, korkanlara cesaret vermek, kararsız olanlara yol göstermek, hainleri ortaya çıkarmak; teslim olmayı reddeden, acizlikten sıyrılıp şerefli ve onurlu bir yaşam olan şehadeti tercih eden mücahitlere destek olmak istedik." Karadâvî'nin niyet ettiği bu görevi büyük ölçüde gerçekleştirdiği kanaatindeyim.

Yani şöyle diyebilirim ki; ehemmiyeti tartışılmaz böylesi bir konunun hakikatini, bütün hayatını Müslümanların dertleriyle uğraşmaya adamış bir Âlimin (hakkında ufak bir araştırma yaptığınızda olmadık ithamlar, hakaretler de okumanız mümkün tabi ama objektif olarak değerlendirme yapmak hiç de zor değil) kaleminden okumaksa bu konuda az da olsa öğrenme gayreti ve niyeti olan tüm arkadaşlara -mutlak- tavsiyemdir.
Kudüs'ü anlamak onu bilmekten geçer, bilmekse araştırmaktan, okumaktan.
Bereketli okumalar..

Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bu kitap daha çok siyonistlerin Kudüs üzerindeki planları üzerine yazılmış ve biz müslümanların bu gerçeği görmesi istenmiş bir kitap, aslında acınası bi durumda olduğumuzu ama asla mücadeleden vazgeçmememiz gerektiğini anlıyoruz kitap bitince. Çünkü güçler asla aynı kalmaz Amerika hep güçlü kalmaz İsrail hep kazanmaz. Kitap bunu söylüyor çığlık çığlığa!? Ne yazık ki müslümanlardan ses yok çaba yok cihad isteği yok. Kudüsümüz üçüncü kutsal şehrimiz Mescid-i Aksâ'mız üçüncü kutsal mescidimiz. Siyonistlerin elinde ve kendi maddelerinden ilki olan İsrail'i kurdular(1948) ikincisi olan Kudüs'ü işgali tamamladılar(1967) sıra Mescid-i Aksâ'yı yıkıp üzerine Süleyman Heykelini dikmek onun içinde kazı çalışmalarına başlamış durumdalar. Buna karşın İslâm alemi Fundamentalizm akımını ileri sürerek mücadele etmekte. Kitaptan Şeyh Ahmed Yasin'in Katar'da söylediği bu sözler oldukça mânidardır: "Filistin yönetimi bizimle savaşırsa biz asla onunla savaşmayacağız. Bize eziyet ederlerse asla bu kötülüğe, kötülükle karşılık vermeyeceğiz. Âdem'in oğlu Hâbil gibi olacağız. Kardeşi ona "Seni öldüreceğim" dediği vakit O şöyle dedi: "Eğer beni öldürmek için elini bana uzatacak olursan, ben seni öldürmek için elimi sana uzatacak değilim. Çünkü ben, âlemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım." Okuyun size gerçekten çok şey katacak bu kitap. Kudüs'ü dualarda eksik etmemeniz dileğiyle. Sevgiler.

Teemmül 
27 Oca 19:49 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

“ Firavun’a ; ‘Seni firavunlaştıran( azdıran ) neydi ? diye sorulmuş o da , ‘ Beni yaptığımdan alıkoyacak birinin çıkmaması !’ cevabını vermiştir .” Diye başlayan kitap nasıl olur sizce ?

Sehertan 
05 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kudüs'ün geleceğinin sadece Filistinlilerle ilgili olmayıp bütün Müslümanları ilgilendiren bir mesele olması gerektiği, İsrail'in Kudüs topraklarında yaptığı tahribat ele alınırken, Yahudilerin dinlerini algılayışları ve Kudüs için her şeyi mubah görmeleri de eleştirilmektedir.

Adem Öveç 
01 Oca 11:11 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müslümanların olarak davası Kudüs...
Kudüs davasını anlamak için rehber kitap
Her müslüman ve vicdan sahibinin okuması gereken bir kitap
Yahudiler'in Kudüs ve Filistin üzerinde hic bir hakkı olmadığını ...
Siyonizm i anlatan
Ve düşmanımız i nasıl yenecegimizi anlatan güzel bir kitap
Allah razı olsun...

Ahmet Kabataş 
01 Oca 11:06 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kudüs'ü nasıl anlamalıyız? İsrail nasıl bir işgal devletidir? Hangi yalanları söylemiş ve söylüyor? Yahudi ne demektir? Bir müslüman Kudüs davasına nasıl sahip çıkmalıdır? Ümmet neden bu kadar tepkisiz? Bu soruların cevaplarını içeren bir kitap.Özellikle bu dönemde acilen okunması gerekiyor.

Emrullah 
29 Oca 01:44 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Filistin sadece Filistinlilerin mülkü değildir. Kudüs de bir tek onların Kudüs'ü değildir. Aynı şekilde el-Aksâ da sadece onların el-Aksâ'sı değildir. Bilakis bu kutsal değerlerin tümü bir ucundan diğer ucuna tüm İslâm dünyasının mülküdür.

Zeynep Işık 
22 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazar hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadan alıp okumuştum. Mesele Kudüs olduğu için. Kudüs Davası hakkında çok bilgilendirici bir kitap. Kaynaklar ve tarihler belirtilerek akademik güvenilirliği artırılmış. Makale tadında. Cümleler karmaşık değil. Kudüs Davasını en başından öğrenmek isteyenler için güzel bir kitap. Sonunda bize bu dava için neler yapabileceğimizle ilgili de önerilerde bulunuyor.

Kitaptan 43 Alıntı

Hüseyin DEMİR 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şöyle bir atasözümüz var: “Firavun’a seni firavunlaştıran (azdıran ) nedir? Diye sormuşlar. Oda beni yaptığımdan alıkoyacak birinin çıkmamasıdır.” Cevabını vermiştir.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El KaradaviHer Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi
Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mescid-i Aksâ'sız ve Kudüs'süz bir Filistin
Bir anlam ifade eder mi?
Kudüssüz bir Filistin tıpkı
Gövdesiz baş gibidir.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 148)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 148)
Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hiçbir el yoktur ki onun üzerinde Allah'ın eli olmasın
Hiçbir zalim yoktur ki başka bir zalimle cezalandırılmış olmasın."

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 38)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 38)
Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Haçlılar, Mescid-i Aksâ'da 60.000 Müslüman'ı hunharca katlettiler. Şehir muzaffer komutan Selahaddin Eyyûbî'nin (rh.a) 1187'de Haçlılara galip geldiği meşhur Hıttin Savaşıyla özgürlüğüne kavuşuncaya dek doksan yıl Haçlı işgalinde kalmıştır.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 68)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 68)
Meryem Yılmaz 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her Müslümanın Ortak Davası - son
"Filistin sadece Filistinlilerin mülkü değildir. Kudüs de bir tek onların Kudüs'ü değildir. Aynı şekilde el-Aksâ da sadece onların el-Aksâ'sı değildir. Bilakis bu kutsal değerlerin tümü bir ucundan diğer ucuna tüm İslâm dünyasının mülküdür."

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 145 - Nida Yayıncılık)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 145 - Nida Yayıncılık)
Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yine bir adam, "Vehn nedir, ya Resûlallah?" diye sorunca, Hz. Peygamber, "Dünyayı sevmek ve ölümü istememektir" buyurdu. O halde zaaf ve güçsüzlüğün sırrı, dünyayı sevmek ve ölümden nefret etmektir. Ümmet içindekini değiştirdiğinde, dünyayı da en büyük derdi ve gayesi olmaktan çıkarıp ölüme aldırış etmediğinde, yüce Allah onu değiştirecek ve ona zayıflık yerine güç ve izzet; hezimet yerine de zafer ve otorite ihsan edecektir.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 35)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 35)
Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Mızrak ucundan başka binek yoksa eğer
Zorda kalana ancak ona binmek düşer"

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 31)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 31)
Betül yıldız 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Amelinin kendisini geride bıraktığı kişiyi,nesebi öne geçiremez.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 75 - Nida yayınları)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 75 - Nida yayınları)
5 /