Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs

8,7/10  (30 Oy) · 
87 okunma  · 
37 beğeni  · 
978 gösterim
Bu toprakların bir karışını bile satmam, çünkü bu topraklar bana değil, halkıma aittir. Halkım bu imparatorluğun her karışını kanını feda ederek elde etmiştir? Milletim bu vatanı kanlarıyla korumuştur. Bu toprakları kanlarımızla örteriz de elimizden alınmasına asla izin vermeyiz. O bizden ayrılıp uzaklaşmadan onu tekrar kanlarımızla örteriz. Ben onun hiç bir parçasını veremem. Bırakın yahudiler milyarlarını kendilerine saklasınlar. İmparatorluk parçalandığı zaman onlar, Filistini hiç karşılıksız ele geçiribilirler. Bu vatan ancak cesetlerimiz parçalanarak taksim edilebilir. Her ne şekilde olursa olsun bizi parçalamalarına asla izin vermeyeceğim.

II. Abdülhamid
Meryem Yılmaz 
 11 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Son bir ayımı aslında pek de şuurlu olmayan bir halle Kudüs ile alâkalı okumalarla geçirdim.
Meselenin 100 yıla (9 Aralık 1917-2017) varıp ulaştığını da bu okumalar sayesinde farkettim, onlarca soru sordum, cevaplarını ararken daha çok sorum oldu.
Hep varıp bir noktada durdum, Kudüs'e neden bu kadar uzak kalmıştım, evet önemini biliyordum Mirac hadisesiyle alakalı ehemmiyetine daha çok vakıftım ama bunlar dert sahibi olmama neden yetmemişti?!
Belliki hakkıyla sevmemiş, içselleştirmemiştim.
Talha Uğurluel'in Arzın Kapısı Kapısı Kudüs - Mescid-i Aksa (#25321634) ile bir yola girmiştim ve Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, meselenin üzerine daha fazla gitmeme vesile oldu, yakın tarihe mercek tutup olayların sebeplerini-sonuçlarını bazı akademik çalışmalar ve yazılmış başka kaynak eserlerden alıntılarla okuma fırsatı sundu, üstelik çok anlaşılır bir dille.
*Kudüs neresidir, İslam'da Kudüs'ün önemi nedir?
*Bu mübarek toprakları yahudileştirme gayreti hangi temellere dayanır?
*Sürüp duran bu savaşın hakikati nedir? (Irk meselesi midir, din meselesi midir? İkisi de değilse nedir?)
*Yahudiler bu topraklar üzerinde hak iddia etmelerini nasıl savunuyorlar?
*Osmanlı'nın üzerinde baskı kurmak için neler yapılmıştır?
*II. Abdülhamid'in bu konudaki net tavrına rağmen bu duruma nasıl gelinmiştir?
*İsrailoğulları kimlerdir? Kur'an-ı Kerim'in diliyle onları nasıl tanırız?
*Siyonizm nasıl bir düşmandır, onu tanıyor muyuz?
*Amerika'nın İsrail'e ısrarlı ve sonsuz imkanlı desteğini nasıl anlamalıyız?
*Ümmet olmadaki zafiyetlerimiz, bu halden kurtuluş çareleri nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını detaylı bir şekilde bulmak mümkün eserde.
Kurulalı hepi topu 120 yıl olmuş siyonist teşkilatının (ilki İsviçre'nin başkenti Basel'de Theodor Herzl başkanlığında toplanmıştır) adım adım amaçlarına ulaşmalarını eldeki tüm delillerle okumak sarsıyor insanı. Ümmet olma bilincinin neresinde olduğumuzu ciddi bir şekilde sorgulatıyor. Elimizden alınışının 100. yılı birkaç gündür dolan böylesi bir kaybın farkına vardırıyor.
Eseri bitirdikten hemen sonra Trump o mel'un açıklamasını yaptı ve günlerdir her mecrada Kudüs'e dair bir şeyler görmek, okumak mümkün. Tepki vermeyelim demiyorum ama şu üç-beş günde yumrukları sıkıp ortalığı ayağa kaldırdıktan sonra bu olanlar hiç olmamış gibi kenara çekilip o biricik hayatımıza devam edeceksek bu apaçık bir riyakarlıktır, diyorum. Bu mesele evvela cehaletimizin, vefasızlığımızın suratımıza çarpılmasıdır, iş o ki bunu idrak edelim.

Şeyh Ahmed Yasin'in gönlünden kopan ve şehadetinden (22 Mart 2004) kısa bir vakit önce Eylül 2003'te "Ümmete Mektup" başlığıyla şimdi hemencecik bulunup okunabilecek o satırları idrak edelim. "Allah'ım! Ümmetin suskunluğunu sana şikâyet ediyorum!" diye başladığı sözlerinde ne anlatıyor hiç değilse bundan haberdar olalım. (Ahmed Yasin hakkında detaylı bilgi için https://www.timeturk.com/...1-nci-yildonumu.html)
Birşeyler yapalım ufacıkta olsa birşeyler, çünkü inancımız odur ki; "..Kafirler hoşnut olmasa da Allah(c.c) nurunu tamamlayacaktır" (Saff Süresi/8. Ayet-i Kerime) ve o gün geldiğinde 'Allahım senin rızan için elimden geleni yaptım' diyebilelim.
Yusuf el Karadâvî'nin, eserin önsözünde şöyle bir ifadesi var; "Biz bu kitapta, gaflet içinde olanları uyarmak, uyuyanları uyandırmak, unutanlara hatırlatmak, korkanlara cesaret vermek, kararsız olanlara yol göstermek, hainleri ortaya çıkarmak; teslim olmayı reddeden, acizlikten sıyrılıp şerefli ve onurlu bir yaşam olan şehadeti tercih eden mücahitlere destek olmak istedik." Karadâvî'nin niyet ettiği bu görevi büyük ölçüde gerçekleştirdiği kanaatindeyim.

Yani şöyle diyebilirim ki; ehemmiyeti tartışılmaz böylesi bir konunun hakikatini, bütün hayatını Müslümanların dertleriyle uğraşmaya adamış bir Âlimin (hakkında ufak bir araştırma yaptığınızda olmadık ithamlar, hakaretler de okumanız mümkün tabi ama objektif olarak değerlendirme yapmak hiç de zor değil) kaleminden okumaksa bu konuda az da olsa öğrenme gayreti ve niyeti olan tüm arkadaşlara -mutlak- tavsiyemdir.
Kudüs'ü anlamak onu bilmekten geçer, bilmekse araştırmaktan, okumaktan.
Bereketli okumalar..

Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bu kitap daha çok siyonistlerin Kudüs üzerindeki planları üzerine yazılmış ve biz müslümanların bu gerçeği görmesi istenmiş bir kitap, aslında acınası bi durumda olduğumuzu ama asla mücadeleden vazgeçmememiz gerektiğini anlıyoruz kitap bitince. Çünkü güçler asla aynı kalmaz Amerika hep güçlü kalmaz İsrail hep kazanmaz. Kitap bunu söylüyor çığlık çığlığa!? Ne yazık ki müslümanlardan ses yok çaba yok cihad isteği yok. Kudüsümüz üçüncü kutsal şehrimiz Mescid-i Aksâ'mız üçüncü kutsal mescidimiz. Siyonistlerin elinde ve kendi maddelerinden ilki olan İsrail'i kurdular(1948) ikincisi olan Kudüs'ü işgali tamamladılar(1967) sıra Mescid-i Aksâ'yı yıkıp üzerine Süleyman Heykelini dikmek onun içinde kazı çalışmalarına başlamış durumdalar. Buna karşın İslâm alemi Fundamentalizm akımını ileri sürerek mücadele etmekte. Kitaptan Şeyh Ahmed Yasin'in Katar'da söylediği bu sözler oldukça mânidardır: "Filistin yönetimi bizimle savaşırsa biz asla onunla savaşmayacağız. Bize eziyet ederlerse asla bu kötülüğe, kötülükle karşılık vermeyeceğiz. Âdem'in oğlu Hâbil gibi olacağız. Kardeşi ona "Seni öldüreceğim" dediği vakit O şöyle dedi: "Eğer beni öldürmek için elini bana uzatacak olursan, ben seni öldürmek için elimi sana uzatacak değilim. Çünkü ben, âlemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım." Okuyun size gerçekten çok şey katacak bu kitap. Kudüs'ü dualarda eksik etmemeniz dileğiyle. Sevgiler.

Sedat 
27 Oca 19:49 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

“ Firavun’a ; ‘Seni firavunlaştıran( azdıran ) neydi ? diye sorulmuş o da , ‘ Beni yaptığımdan alıkoyacak birinin çıkmaması !’ cevabını vermiştir .” Diye başlayan kitap nasıl olur sizce ?

. 
10 Nis 20:01 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Günümüzde Kudüs nerededir ? sorusuna yanıtı bile zor veriyorsak , utanarak açalım kitabı okuyalım Filistin'in kalbi Beytü'l Makdis'i.
Neden Kudüs ? Neden kutsal ? Neden üzerinde savaşlar bitmiyor ? Müslümanlar neden sessiz kalıyor.? Kudüs'ün siyasi, coğrafi ,tarihi ve dini (ayetler ile ) özellikleri ile ele alınan bir kitap.
"Böylemiymişşş" dedirten bilgiler ile dolu.
Siyonist İsrail'in emelleri , ortaya koyduğu vaatler , Kudüs'ü Yahudileştirme çabaları ve "mantığın gücü değil , güç mantığın ürünüdür" anlayışı ile yapılan katliamlar ....
Doksan yıl Haçlıların elinde kalan Mescidi Aksa'nın fethi ,Nureddin Mahmud Zengi, Selahaddin el Eyyubi ! (Unutmayalım)

Siyonizm zihniyetinin yaydığı tehlikeli afetleri tanıyalım ( ırkçılık , şiddet , düşmanlık ....) Kalbimizde ki Vehn'den (dünya sevgisi ve ölüme karşı isteksizlik) kurtulalım , zillet içinde yaşamayı göze almayalım ,"Hayır "ı daha kuvvetli kullanalım !
Muhammed suresinde geçen ; "Siz üstün durumda iken gevşeyip barış istemeyin.Allah sizinle beraberdir.O amellerinizi asla eksiltmeyecektir." buyruğunu yerine getirelim.

Ve son olarak kitaptan ;
"Kudüs sadece Filistinlilerin ya da Arapların değil , bütün Müslümanların sorunudur .Kudüs'ü, sadece Filistinlilerin
meselesi olarak görenlere asla katılmıyoruz.Kudüs, dünyanın doğusundan batısına bütün Müslümanları ilgilendiren bir meseledir.Filistinler Kudüs konusunda mağlup olur ya da teslim olurlarsa tüm Müslümanlara düşen buna rıza göstermemeleri ve bu uğurda tüm imkanlarını seferber etmeleridir.Nasıl Mekke, Kâbe ve Mescid-i Haram , Suudi Arabistan'ın bir meselesi değilse , Kudüs ve Mescid-i Aksa da böyledir."

Sehertan 
05 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kudüs'ün geleceğinin sadece Filistinlilerle ilgili olmayıp bütün Müslümanları ilgilendiren bir mesele olması gerektiği, İsrail'in Kudüs topraklarında yaptığı tahribat ele alınırken, Yahudilerin dinlerini algılayışları ve Kudüs için her şeyi mubah görmeleri de eleştirilmektedir.

ŞEYHÜL MUHARRİRİN 
25 Mar 00:11 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Islamın ilk kıblesi, toprakları bereketli kılınan ,isra ve mirac hadisesinin , burak adındaki bineğin uğrak yeri olan mukkades kudüs şehri müslümanlar için çok önemli bir konuma sahip aynı zamanda diğer dinler açısındanda önemli olan kudüs müslümanlar ın elindeyken farklı inançlara sahip insanların barış ve huzur içerisinde yaşadıkları kudüs şehri şuan bulunduğumuz çağda terörist devlet israil tarafından işgal altında ve o dönemki barış ve istikrardan eser kalmamış. Kendi çıkarları uğruna kendi kutsal kitapları olan Tevratı dahi hiçe sayan siyonist devlet zorba bir şekilde islamın kudsiyeti bakımından üçüncü şehri olan kudüsü zorla sahiplenmiş bulunmakta ama unutulmasın er ya da geç kudüs gerçek sahiplerine geri dönecek ya isteyerek ya da kılıçla

Mahruu Hafsa 
26 Nis 09:02 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu topraklar 3 semavi din için önem arzetmektedir.Ama o din perdesinin altında Yahudiler’in bir toprak parçasını elde etme gayesi ve Büyük İsrail’i kurma hayalinin adım adım nasıl ilerlediğini gözler önüne sermektedir. Kitap İsrail’in kurulmasından,Osmanlı’nın tavrına kadar bir çok yere kısa kısa değinmiştir.
Balfour Deklarasyonu ile kurulan ve Filistin topraklarının nasıl ele geçirildiğini ve günden güne mücadelede aslında müslümanların birlik olamadıkları için siyonist güçlerin emellerini gerçekleştirdiği yazıyor.Yazar ancak İslami hassasiyetin bilincinde olarak,birlik olarak ve kinimizi diri tutarak bir şeyleri gerçekleştireceğimizi gözler önüne seriyor.
Kudüs semalarında İsrail bayrağını dalgalandırmamak için cihadın her türlüsünü gösterip tevhid bayrağını göklerde dalgalandırmak gerekiyor.Davana sahip çık ey Müslüman!!

Adem Öveç 
01 Oca 11:11 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müslümanların olarak davası Kudüs...
Kudüs davasını anlamak için rehber kitap
Her müslüman ve vicdan sahibinin okuması gereken bir kitap
Yahudiler'in Kudüs ve Filistin üzerinde hic bir hakkı olmadığını ...
Siyonizm i anlatan
Ve düşmanımız i nasıl yenecegimizi anlatan güzel bir kitap
Allah razı olsun...

Ahmet Kabataş 
01 Oca 11:06 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kudüs'ü nasıl anlamalıyız? İsrail nasıl bir işgal devletidir? Hangi yalanları söylemiş ve söylüyor? Yahudi ne demektir? Bir müslüman Kudüs davasına nasıl sahip çıkmalıdır? Ümmet neden bu kadar tepkisiz? Bu soruların cevaplarını içeren bir kitap.Özellikle bu dönemde acilen okunması gerekiyor.

Emrullah 
29 Oca 01:44 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Filistin sadece Filistinlilerin mülkü değildir. Kudüs de bir tek onların Kudüs'ü değildir. Aynı şekilde el-Aksâ da sadece onların el-Aksâ'sı değildir. Bilakis bu kutsal değerlerin tümü bir ucundan diğer ucuna tüm İslâm dünyasının mülküdür.

2 /

Kitaptan 53 Alıntı

Hüseyin DEMİR 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şöyle bir atasözümüz var: “Firavun’a seni firavunlaştıran (azdıran ) nedir? Diye sormuşlar. Oda beni yaptığımdan alıkoyacak birinin çıkmamasıdır.” Cevabını vermiştir.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El KaradaviHer Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi
Slh TRHL 
 16 saat önce · Kitabı okuyor

بسم الله الرحمن الرحيم
قُل لِّلّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ
'' De ki: Doğu da Batı da Allah'ındır.

Bakara-142

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 14 - NİDA)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 14 - NİDA)

Yüce Allah, Yahudilerin önceki ataları hakkında şöyle buyuruyor;
'' Onlar, kendileriyle antlaşma yaptığın halde hiç çekinmeden
her defasında anlaşmayı bozan kimselerdir.''

Enfal-56

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 30 - NİDA)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 30 - NİDA)
Slh TRHL 
 16 saat önce · Kitabı okuyor

Kudüs, yalnızca Filistinlilerin değildir.
Sadece Arapların da değildir.
Kudüs; yeryüzünün doğusunda veya batısında ,
kuzeyinde veya güneyinde olsun,
bütün Müslümanlarındır.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 12 - NİDA)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 12 - NİDA)

Kudüs;
-İlk kıble,
-İsra ve Miraç şehri,
-kutsal şehirlerin üçüncüsü,
-peygamberlik ve bereket diyarı,
-ribat ve cihat yurdudur.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 13 - NİDA)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 13 - NİDA)
Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mescid-i Aksâ'sız ve Kudüs'süz bir Filistin
Bir anlam ifade eder mi?
Kudüssüz bir Filistin tıpkı
Gövdesiz baş gibidir.

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 148)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 148)
Slh TRHL 
 16 saat önce · Kitabı okuyor

Tefsir Alimlerin bir kısmına göre, Yüce Allah'ın;
''Tin'e ve Zeytin'e , Sina Dağına ve bu güvenli ( emin )
beldeye andolsun'' (Tin; 1-3)
ayetlerinde kastettiği şehir Beytü'l -Makdis tir....

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 19 - NİDA)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 19 - NİDA)
Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Hiçbir el yoktur ki onun üzerinde Allah'ın eli olmasın
Hiçbir zalim yoktur ki başka bir zalimle cezalandırılmış olmasın."

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 38)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 38)
Azra Tuba Demir 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ne garip bir durum ki öldürülen hakkından vazgeçti; öldüren vazgeçmiyor!!

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 25)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 25)