Her Otostopçunun Galaksi Rehberi (Otostopçunun Galaksi Rehberi 1. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.594
Gösterim
Adı:
Her Otostopçunun Galaksi Rehberi
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 1996
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sarmal Yayınları
Baskılar:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Her Otostopçunun Galaksi Rehberi
Bir Salı günü tam öğle vakti dünya yeni bir uzay otoyolu yapım çalışmaları sırasında istimlaka uğrayıp yok edildi. O gün dünyada, belediyece bir geçit açılması için evi yıkılan Arthur Dent için bu kadarı onun üstesinden gelemeyeceği kadar fazlaydı. Ne yazık ki hafta sonu henüz yeni başlamıştı ve Galaksi son derece acayip ve çok renkli bir yerdi.
228 syf.
·3 günde·10/10
Otostopçunun Galaksi Rehberi yazarının mükemmel mizahı ile süslenmiş süper bir bilimkurgu serisinin ilk kitabı.Bu 5 kitaplık seri davasında ne kadar alaycı bir tavır sergilese de bize gercekten evren ile ilgili cok fazla bilgi veriyor ve bu bilgilerin doğruluğu günümüzde birer birer kanıtlanıp yaşamımızdaki birçok ayrıntıya ilham kaynaklığı ediyor.Bilimkurguyu bu kadar eğlenceli bir şekilde anlatmayı başarabilen bir kitap daha görmedim.Ayrıca bu seri kitapta anlatılan gibi ciddi anlamda uzaya çıkmış bir kitap.Şubat ayında uzaya fırlatılan dünyanın en büyük roketi Falcon Heavy'nin içinde Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi de bulunuyordu.Bence bir bilimkurgu kitabının zirvesi ancak budur. Tüm bilimkurgu severlerin kesinlikle okuması gereken bir seri..
228 syf.
·3 günde
! Bu inceleme Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin tamamına yapılmıştır !
İnternette bilim-kurgu kitap önerileri aradığınız zaman beş listenin yedisinde görebileceğiniz bir seri: Otostopçunun Galaksi Rehberi.
Ben de bu seriyi iki kez okumuş biri olarak 'Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni neden okumalısınız?' sorusunu yanıtlayacağım.
Çünkü Galaksimi keşfetmemi sağladı. İçimdeki Evreni. Kısaca kendimi.
Hepimizin içinde bir Ford Prefect vardır. İçten içe size keşfetmeyi, maceraya atılmayı öğütleyen birisi. Onu bulun ve dediğini yapın. Gerekirse ardınızda Yerküre'yı bırakmanız gerekse bile. Ford Prefect, galaksiyi keşfederken aslında kendinizi keşfetmenizi sağlayacaktır. Gerçekte kim olduğunuzu, neyi sevip neyden nefret ettiğinizi, ilgi alanınızın ne olduğunu... Ve bunun için yapmanız gereken iki şey var:
1- Ford Prefect'i bul.
2- Ne diyorsa yap.
Bu basit gibi görülebilir, ama neden onca insan neyi sevdiğini, aslında kim olduğunu bilmiyor ve 'hangi mesleği seçmeliyim' tarzı sorularla boğuşup cevaplarını internete soruyor. İçlerindeki Ford Prefect'i bulamadıklarından mı? Hayır. Ki zaten böyle bir ihtimal söz konusu bile olamaz çünkü siz Ford Prefect'i bulmamış olsanız dahi o sizi bulacaktır merak etmeyin. Asıl sorun çoğu kişinin Ford Prefect'in sunduğu maceraya atılacak kadar cesur olmamasında. Bir şeylere sahip olmaya çalışırken şu anda sahip olduğu şeyleri kaybetmek istememesinde. Bu mantıklı bir bakış açısı gibi görülebilir, ama kim bütün hayatını evinde oturup çay içerek geçirebilir ki? Eğer gerçekten bir şeyleri başarmak istiyorsak, sahip olduklarımızdan fedakârlık edebilmeliyiz.
Ford Prefect ile maceraya çıkarken yanınıza almanız gereken üç şey var:
1- Havlunuz.
Havlu bir otostopçu için vazgeçilmez bir eşyadır. Gerektiğinde otostop çekerken sallarsınız, gerektiğinde zehirli gazlardan korunmak için yüzünüzü örtersiniz, gerektiğinde ise yalnızca elinizi silersiniz. Bazıları havlularına yararlı modifikasyonlar yaparken ben de Ford gibi sadelikten yanayım. Sonuçta havlu havludur ilk yardım çantası değil.
2- Otostopçunun Galaksi Rehberi.
Tabi ki bu maceraya öyle paldır küldür dalmayacağız elimizin altında her zaman bir rehber olacak ve edindiğimiz bilgileri de bu rehbere ekleyeceğiz. Ziyaret ettiğimiz yere geri dönerken veya bir kez daha ziyaret ederken bu bilgiler hayatımızı kurtarabilir. Veya karnımızı doyurabilir.
3- Cesaretiniz.
Sonsuz bir evrende çok fazla bir tehlikeyle karşılaşacağınızı düşünmeyebilirsiniz (sonuçta birim başına tehlike = tehlike/sonsuz = ~0) ama yine de siz yanınıza alın. Arada lazım olabilir.
Ve bunların dışında en önemlisi ASLA PANİĞE KAPILMAYIN.
Bol maceralı ve otostoplu Yerküre günleri dilerim :)
228 syf.
·4 günde·8/10
Evet uzun süredir okumak istediğim ama cesaret edemediğim bir kitaba daha doğrusu 5 kitaplık seriye başladım. İlk kitap seri ile aynı ismi taşıyor. 246 sayfadan oluşmakta.

İnternette en iyi kitaplar diye aratırsanız genelde ilk 100’de Bilim kurgu olarak aratırsanız da ilk 3 de bu kitabı görürsünüz. Kitap kült ve klasik bir eser haline gelen bir seri. Bu yüzden okumak istedim ve başladım.

Öncelikle akıcı, sade ve neşeli bir anlatım var. Ben başlarda kitaba giremedim ya da beklentimi yine yüksek tutmaktan dolayı biraz sıkıldım ama sonra ilerledikçe güzel bir tat verdi. İnceden inceye güzel anlamlar taşıyor, güzel tespitler yakalamış yazar. İleri de görüşlü aslında ama en önemlisi eğlenmek için gayet güzel. Güldürüyor kitap, absürd komedi dalında olmalı yarı yarıya aslında.

İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum bakalım ne zaman başlarım. Tavsiye ederim. Bilim kurgu sevenler mutlaka göz atmalı, okumalı.
228 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Panik yapmayın!”
Ama buradan sonrası spoiler içerir. Havlunuzu yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Douglas Adams’ın ilk başta radyo oyunu olarak tasarladığı, inanılmaz ilgi görmesiyle birlikte kitaba dökülen eseri.

Maceramız, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde ‘zararsız’ olarak tanıtılan, (Dünya gezegeni de zararsızsa, diğer yerler nasıl bir durumda acaba diye düşündürür) bir gezgin olan Ford’un ise bu gezegende 15 yıl tıkılıp kalması sonrası, ‘genellikle zararsız’ olduğuna kanaat getirdiği Dünya’da başlıyor.

Ağaçlardan inmek, hatta okyanuslardan çıkmak gibi hatalar yapan bir türün sakini olan Arthur Dent, evini yıkmamaları için belediye ile mücadele ederken, “yıldız sisteminden uzayüstü boyutta bir ekspres yol geçmesi” sebebiyle, Dünya’yı istimlak etmeye gelen uzaylıların Dünya’yı komple ortadan kaldırmasıyla, maceranın ne kadar çılgın ve eğlenceli geçeceği daha ilk baştan belli oluyor.

Yıllar önce verilen bir tavsiye sonucu, bir gemiyi çalmak için Galaksi Başkanı olan bir karakter, varoluşcu asansörler, sipariş üstüne gezegen tasarlayan ve Evren’in ekonomisi kendilerini kaldıramadığı için derin bir uykuya yatan, efsanevi bir gezegenin sakinleri, “Büyük Soru”yu bulmak için ‘Dünya’ adındaki gezegenin siparişini veren ve insanlar üstünde deneyler yapan inanılmaz zeki fareler, ‘Norveç’ tasarımı sayesinde ödül alan bir adam. Kesinlikle her noktasıyla çılgın ve eğlenceli bir hikaye.

Ama favorim, kendisini bir uzay gemisinin dış bağlantısına takarak, evren hakkındaki görüşlerini uzay gemisine anlatan ve gemiyi intihar ettiren Marvin oldu. Radiohead grubunun da favorisi olmuş sanırım ve Paranoid Android şarkısına ilham olmuş bir karakter kendileri. Umarım ilerleyen kitaplar da sık sık yer alıyordur. Kimsenin kendisini sevmediğini söylese de, ben oldukça sevdim bu robotu. Derin söylemleri mevcut.

Ve kitabın en sansasyonel ve daha okumadan önce kulağıma çalınan bölümü “42”.
Kasparov’u yenen IBM’in bilgisayarına da isim babalığı yapan Derin Düşünce adlı Süper Bilgisayarın “Hayat, Evren ve Her şeyin” cevabına dair, yedi buçuk milyon yıl sonra verdiği cevap, evet “42”.
Google da es geçmemiş bu konuyu. Google’da “what is the answer to life, the universe, and everything?” şeklinde bir arama yaparsanız, karşınıza aynı sonuç çıkıyor.

Sıkı bir Rick and Morty hayranı olarak çok benzer tatlar yakaladım. Oldukça geç kaldığım bir seri olduğunu düşünüyorum. Rick and Morty’i seven ve bu kitabı okumayan varsa hiç vakit kaybetmeden başlayabilir. Son olarak;

“Elveda ve bütün balıklar için teşekkürler.”
228 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Normalde okuma listemde olmayan bir kitaptı. Lakin Douglas Adams okuma etkinliğini görünce dayanamayıp katıldım. İyi ki de katılmışım. Kitap çok güzel, keyifli ve akıcıydı. Yazar, farklı bakış açısıyla insanın ufkunu genişletirken eğlendirmesini ve sıkmamasını biliyor. Bütün karakterlerini aşırı çok sevdim. Hele hele zavallı Marvin' i. Sanki her olayla anlatmak istediği bir şeyler var hissini veriyor ki bence irdeleyince var. Kitabı çok beğendim ve uzayı seven herkese tavsiye ediyorum. Devamını da mutlaka okumalıyım düşüncesini oluşturdu bu kitap.
228 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bilim-kurgu ve komedi. En sevdiğim ikili.

Bir sabah uyanıyorsunuz ve bahçenizde bir buldozer görüyorsunuz. "SARI."
Bu neden tanıdık geliyor?

Dent. Arthur Dent.

Ford Prefect
(hayır yanlış yazmadım perfect değil soyadı. bu sadece fordun çıkardığı bir araba. kendi adını kendisi de telaffuz edemiyor.)

Bu ikisi ve ayrıca galaksinin başkanıyla kız arkadaşı Altın Kalp adlı bir gemide iki üzeri sonsuz eksi birde bir ihtimale rağmen Magrathea adlı bir gezegene seyahat etmektedirler. Ve Ford (asıl otostopçumuz) ve Arthur Altın Kalp'e otostop çekerek bindiler!

Kitabın ne kadar çılgınca olduğunu anlıyor musunuz!
Son zamanlarda okuduğum en eğlenceli kitaptı. Serinin diğer iki kitabını alıp okumayı dört gözle bekliyorum.

Sağlıcakla kalın!
228 syf.
·4 günde·9/10
Melankolik robotlar, varoluscu asansorler, evrenin en acimasiz iskencesi ile insanlarin olmaz diyeceklerini mantikli bir sekilde var eden, nerede biterse bitsin sasirmayacaginiz, hep her an bitebilir geri kalanlari bos heralde dedirten, uzayın yukarıda biyerlerde bahsi geçen münasebetsizliğine karşı yapabileceği tek seyin Pan Galaktik Garagara bombasi içerek birşey yapmamak olduğunu anlatan, bir Tom Robbins cagrisimi yaratabilecek en iyi otostopcu rehberi.
246 syf.
·3 günde·7/10
En iyi bilim kurgu listelerine baktığımda hemen hemen hep ilk beşlerde bu seriyi görür kendimi okumak için heyecanlı bir şekilde şimdi zamanı değil, daha zamanı var diye yavaş yavaş hazırlardım; ama maalesef okumaya başladığımda beklediğim kaliteyi daha doğrusu beklediğim bilim kurgu kalitesini bulamadım. Seriyi eğer ki mizah olarak, absürd komedi olarak yorumlamak gerekirse bence şüphesiz çok çok iyi bir eser, şu kısacık kitapta bile kahkaya yakın şekilde güldüğüm bölümler oldu. Ama gelgelim Alacakaranlık Serisi filan nasıl fantastik seri olarak geçmesine rağmen tam manası ile fantastik seri olmuyorsa ( en azından bana göre) bu seri de her ne kadar içinde babil balığı, uzay veya uzay gemisi içerse de bana göre bilim kurgu romanı veya serisi olmuyor. Bilim kurgu olmamasının tek sebebi içinde komedi veya absürdüğün olması değil tabii ki yoksa komedi barındırdığı için bilim kurguluktan çıksa ne Marslı romanı bilim kurgu olurdu ne de Locke Lamorra'nın Yalanları fantastik kitap olurdu. Bilim kurgu demek Isaac Asimov, Arthur C. Clarke, Frank Herbert, Aldous Huxley veya Robert A. Heinlein demek onların gerçek bilim kurgu kitapları demektir.

Bu seride gördüğüm, tüm sıralamarda bir bilim kurgu kitabı olarak geçip o sıralamarda da yer alıyorsa eğer, maalesef yukarıda saydığım yazarların kitaplarına göre yorumlayıp en fazla 4/10 puan verebiliyorum; çünkü anlatılan her şeyin tamamen yetersiz betimleme ile olması, karaktelerin tanıtılmaması, filmi ve Google olmasa acaba "vogon" nedir diye daha da çok düşüneceğim yavanlıkta, sıfır betimlemenin olduğu, senaryo gibi hatta öylesine yazılmış gibi hava veren bir eser. Senaryo diyorum çünkü eser zaten 1978 yılında BBC'de radyo piyesi olarak yayınlanmış ve meşhur olmuş bir eser; ama şunu da belirtmek istiyorum kesinlikle radyo piyesi olarak çok çok güzel olacağını düşündüğüm -ki olduğunu da bildiğimiz bir seri.

Bilim kurgu ve roman olarak kötü bir seri, mizah ve komedi olarak başarılı bir seri. Devamını okur muyum bilmiyorum.
228 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Başlangıçta kitabın içine girmek ve olayları anlamlandırmak biraz zor olsa da, kitap sizi içine aldıktan sonra zevkle ve gülerek okuyacağınız bir kitap. Dili çok akıcı ve içeriği oldukça sade, ama bir o kadar da eğlenceli.. Kesinlikle okunması gereken bir kitap, sıra ikincisinde..
228 syf.
·2 günde·7/10
Rick and Morty izleyenler bilir tam olarak o tarzı hissettim. Mizahi bilimkurgu ve biraz da abzürd komedi öğeleri var. Bu tarz içerikler hoşunuza gidiyorsa ve farklı bir kitap arayışındaysanız serinin bu ilk kitabını tavsiye ederim.

Fakat herkese uygun bir kitap olmadığını düşünüyorum. "Bu ne lan? Deli saçması..." diyecek çok insan eminim ki vardır. Hikayeye zaman zaman adapte olup uzayın derinliklerinde maceraya çıktığınızı hissettiren fakat bazen de koptuğunuz ve sıkıldığınız yerler de olan değişken, hızlı, farklı bir kitap. Benim için öyle en azından. Genel olarak ortalama değerde buldum ve çok beğenmedim diyebilirim. Serinin diğer kitaplarını şimdilik okumayı düşünmüyorum.(Her ne kadar farklı kulvarlarda olsa da Game of Thrones, Yüzüklerin Efendisi, Metro gibi seriler varken)

Cümleler kısa ve basit o yüzden konuyu ve beklenmedik şekilde ve hızlı gelişen olayları takip edebilirseniz kitabı çabuk okursunuz. Denenebilir ama beni çok sarmadı şahsen. Puanım 6.5'ten 7.
228 syf.
Douglas’ı okumak demek , kitaplara yerleştirdiği fikirleri keşfederken aslında bir dehanın evine yerleştiğinizi hissedeceksiniz. Aynı zamanda Douglas Adams'ın, “panik yapma” güvencesiyle, şaşırtıcı bir dünyada yönlendirilip beş çayına davet edilen bir İngiliz edasıyla muhabbet edeceksiniz. İngilizce dili için gerçekten bir kelime ustasıdır kendisi, aynı zamanda bir gezegen mimarı, Einstein ile ortak olabilecek bir fizikçi ve dee bilimle harmanlanmış galaksiler arası sevimli denebilecek polisiyenin yazarıdır.Saygılarrr sevgiler...
Mesela Sevgili Adams’ın galaksisinde kötü bir imparatorluk yoktur mesela ana kötü adamlar, Vogonlar, bürokratik, kötü ruhlu ve korkunç şairlerdir-cidden korkunç ama Çin işkencesi halt etmiş - aslında evrenin kötü tarafında da değiller. Arthur Dent, Ford Prefect, Trillian, Zaphod Beeblebrox ve elbette Marvin- ki kendisi, kronik olarak depresif olan robot, yaratıcıları ona Gerçek Kişilik Şahsiyeti verdiklerinden olsa gerek neredeyse hayal edilemez zulmün ürünüdür.- kitap boyunca yoldaş olarak size eşlik edip zamanla yakından tanıyacaksınız herbirini.
Kitap dünyanın anlamsız tahribatından hayatta kalan ve hayatın anlamını keşfetmeye çalışırken uzayda ve zamanda maceralarını ya da kahramanımız Arthur Dent'in basit bir fincan çayını bulmanın öyküsüdür.
Her ne kadar bu kitap felsefe ve din olarak eleştirel gözükse de esasen insani durumlar hakkında oldukça derin düşünceler içermekte. Herkesin bildiği bir şey, “yaşamın anlamı” (aslında Yaşam, Evren ve Her Şey İçin Büyük Soru'nun Cevabı) '42' ama çok daha ince bir durum vardır bu cevapta . İçine sıkışmış bir düğümler silsilesi belki de bu soruya cevap.
Keyifli okumalar...
228 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Bilim kurguya ilgi duyuyorsanız bu serilere başlamanız kesinlikle şart. Öyle bir kurgu ki artık beyniniz tamamen bu dünyadan uzaklaşmaya meylediyor. Kahramanımız bizim gibi kanlı canlı olan ama uzay bucak gezen Arthur Dent, bence öğrendiklerinden sonra az bile şaşıyor. İlk kitabı bitirir bitirmez beni kitabın 2. serisini aramaya iten, daha ilk sayfalarda ince esprileriyle beni kendine bağlayan ve ne kadar da anlamsız terimler kullansa bile sizi hikayeden uzaklaştırmayan süper ötesi bir bilim kurgu bu. Karmaşık gelmesi ve bazı yerleri çözmek için tekrar okumaya zorlaması bilim kurgu eserleri için gayet normal olduğundan beni rahatsız etmiyor. Ee bilim kurgu beyin yakar...
Alıntılarım:
"A noktasında ne var ki bunca insan B noktasında oraya gitmek için can atıyor ve B noktasında ne var ki bunca insan A noktasından oraya gitmek için can atıyor? Çoğu kez insanların hangi lanet olası yerde olmak istediklerine kesin karar verip bu duruma bir son vermelerini dilerdi" s.29.
"İnsanlar dudaklarını devamlı çalıştırmazlarsa, beyinleri çalışmaya başlıyor" s.70
"Belli başlı her galaktik uygarlığın tarihi 3 ayrı ve fark edilebilir aşamadan geçme eğilimindedir. Bu aşamalar; Hayatta Kalma, Sorgulama ve İncelikli Düşünme'dir; bir başka deyişle Nasıl, Neden ve Nerede aşamaları olarak da bilinir" s.228
"hay tüküreyim," dedi, başka birinin düşünü göstermek için mi kendi kusursuz rüyamdan uyandırdın beni."
+ ''Her zaman için ben mutlu olmayı, gerçeğe uygun olmaya yeğlerim.''
- ''Peki mutlu musun?''
+ '' Hayır. İşte hiç şüphesiz, her şeyin çöktüğü nokta da bu.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Otostopçunun Galaksi Rehberi
Alt başlık:
Otostopçunun Galaksi Rehberi 1. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 1996
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sarmal Yayınları
Baskılar:
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Otostopçunun Galaksi Rehberi
Her Otostopçunun Galaksi Rehberi
Bir Salı günü tam öğle vakti dünya yeni bir uzay otoyolu yapım çalışmaları sırasında istimlaka uğrayıp yok edildi. O gün dünyada, belediyece bir geçit açılması için evi yıkılan Arthur Dent için bu kadarı onun üstesinden gelemeyeceği kadar fazlaydı. Ne yazık ki hafta sonu henüz yeni başlamıştı ve Galaksi son derece acayip ve çok renkli bir yerdi.

Kitabı okuyanlar 1.157 okur

  • Çulsuz Obsesif
  • Melis Demirsu
  • Sercan Gökmen
  • Can Dağdelen
  • Sakura
  • EySelim

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (1)
9
%0.2 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları