Her Şey Beyinde Başlar

7,7/10  (73 Oy) · 
368 okunma  · 
66 beğeni  · 
4.081 gösterim
Kitabın Tam Adı: Her Şey Beyinde Başlar & Aklınızı Başınıza Toplama Kılavuzu!

Her şey beyinde başlar.
Başarı, mutluluk, huzur beyinden gelir.
İnsanın karakteri, kararları, kaderi kafasında şekillenir.
Bazıları baştan kazanırken, bazıları ‘kafadan’ kaybeder!
Beyin vücudun % 2’si olsa da, geri kalan % 98’i yönetiyor.
Önemli bir iş yaptığından başımızın üstünde yeri var!
Aklın makinesi olan beyin herkese ‘bedava’ veriliyor!
Çoğumuz onu nasıl çalıştırmak gerektiğini öğrenmiyoruz.
O da kafamızın içinde, kafasına göre çalışıyor!
Ürettiği duygu ve düşüncelerin sonucunu ise biz yaşıyoruz.
Biz onu kullanmasak da o bizi kullanmaya devam ediyor.
Ne düşüneceğimizi, ne yapacağımızı belirliyor.
Bu kitap beyne, beyni anlatıyor.
Aklını başına toplamak ve
hayatını ‘baş’tan aşağı değiştirmek
isteyenler için…
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9786051063249
 • Yayınevi:
  Alfa Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kullandığımız telefonun bütün özelliklerini biliyoruz. Ya beynimizi ne kadar biliyoruz? Kitapta geçen bu cümle beni etkiledi gerçekten.
Kitapta insan beyniyle ilgili bilgiler bulunuyor. Sıkmadan, merak ettirerek, örneklendirerek anlatıyor. Oldukça da akıcı.
Sonlarında ise sizin neler yapmanız gerektiği ile ilgili öneriler var. Ben bu bölümleri seviyorum. Bazıları sevmeyebilir ama yararlı tavsiyeler...

Yaren Sıla Koç 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Büyük beklentilerle aldığım bir kitaptı. Beklediğim kadar güzel çıkmadı.
Çünkü adını bir kere bile duymadığım kelimeler kitapta çok fazla kullanılmış.
100. sayfadan sonra kitap ilgimi çekmeye başladı. Zaten kitap toplam da 158 sayfa.
Kişisel gelişim severler için daha farklı kitaplar okumasını öneriyorum. Okurken çok fazla sıkıldım. Sırf yarım bırakmamak için okudum.
Kitabın bir kısmında "Beynimizi geliştirmek için neler yapmalıyız?" sorusunun cevabı uzun uzun anlatılmış. Bu bölümü herkesin okumasını öneririm.
Sadece bu kitapta değil, internette de bu başlığı yazdığınız zaman birçok şey çıkıyor. Herkesin öğrenmesi gereken ve aynı zamanda uygulaması gereken bir konu.
Çok büyük beklentiyle okumayın ama yine de okunacaklar kitaplar arasında diyebilirim ☺️

Aslı Suakan 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın ilginç yanları vardı bilmediğim kısımları da. Fakat kitap belkide daha iyi gelisim yazarlarını takip ettiğimden biraz daha kısaca derlemiş ve daha az ilgi uyandırdı bende . belkide yazarın başka kitaplarinida okumaliyim

Yalanlamak ve Redetmek için Okuma !, İnanmak ve herşeyi Kabuletmek için de okuma !. Tartmak, Kıyaslamak ve Düşünmek için OKU. Mümin Sekman

melek ertaş 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Akıl kendi içinde ve kendi yerinde,cehennemi cennete, cenneti cehenneme dönüştürebilir. "

beyni yoran en önemli şey monotonluktur hayatınızı ne kadar renklendirirseniz, beyninizi o kadar neşelendiririsiniz.

Nurda Öztürk 
15 Haz 23:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yıllar önce Mümin Sekman’ın bir söyleşisinde elime geçen ancak yıllardır kitaplıkta bir rafta öylece bekleyen okumaya başladığımda ise hiç bitmesini istemediğim bir kitaptan bahsetmek istiyorum. ‘Her Şey Beyinde Başlar’

Her zaman beynimizin gücüne, bir şeyi ne kadar istediğimizi beynimize kabul ettirdikten sonra her şeyi yapabileceğimize inanan insanlardanım. Yıllar sonra da olsa bu kitabı bana okutan sebep de buydu zaten. Yıllardır kişisel gelişim kitaplarına olan ön yargılarım nedeniyle rafta beklettiğim bu kitaba başladığımda ise kitabın tamamen kişisel gelişim kitabı olmaktan çok beyinle ilgili keşif kitabı olduğunu anlamak çok da uzun sürmedi. Çünkü yazar benim gibi okuyucuları daha kitabın ilk sayfalarında şu sözlerle müjdeliyordu. “Kendi tarzımın dışına çıktım, kılavuz kitap değil keşif kitabı yazdım. Bir amacın elde edilmesi için ne yapılması gerektiğini değil bir mekanizmanın nasıl çalıştığını anlattım. Başarı motivasyonu değil merak duygusunu paylaştım.”


Yazarın çeşitli beyin araştırmalarından derlediği bu kitap beynimize olan merakımız için iyi bir başlangıç olacaktır. Başlangıç diyorum çünkü yazarın okura sunduğu ilginç detaylar sayesinde istemsizce merakınız artıyor ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsunuz. En azından benim için öyle oldu. İngiltere tarihinin en ünlü seri katilleri Fred West ve Harold Shipman’ın beyinlerine “genetik ve görüntüleme analizleri” yapmak için el konulduğunu biliyor muydunuz? Peki Coca-Cola, Ford, Daimler Chrysler, BMW gibi büyük markaların büyük sermayelerle kendilerine özel beyin laboratuvarları kurup beyin görüntüleme cihazlarından aldıklarını, ABD başta olmak üzere birçok ülkenin belli yıllarını beyin yılı ilan ettiklerini? Bunlar sadece kitapta bahsedilen detaylardan birkaçı. Kitabın devamında veya yüzlerce beyin temalı kitapta buna benzer bilgilerden sayısızca karşımıza çıkacak olması sizin de merakınızı tetiklemiyor mu?

Yazar tüm bu ve buna benzer bilgileri sunarken akademik araştırma kitabında olduğu gibi madde madde okuyucuya sunmak yerine sohbet havasında sorular sorarak nokta atışlarıyla örnekler vererek kimi zaman sesli gülmemizi kimi zamansa okumaya ara verip düşünmemizi sağlıyor. Kişisel gelişim uzmanı olmanın verdiği içgüdüyle kitabın bir kısmını beynimizi nasıl daha kullanışlı hale getireceğimize dair nasihatler de bulunsa da beklenenin aksine bu durum okuyucuyu sıkmak yerine bedava beynimizin potansiyelini artırmada çok önemli bir rol oynuyor.

Ayrıca yazar kitabın son kısmında beyinle ilgili daha fazlasını öğrenmek isteyen okuyucularına beyin temalı kaynakların listesini sunarak bizi bu kaynakları araştırma zahmetinden kurtarıyor. Bu kitabı okumanız için sizi yeterince ikna edemediysem bile en azından beyinle ilgili birkaç ilginç detayın sizi gerçekten şaşırtacağına, eğlendireceğine ve aynı zamanda düşündüreceğine inanıyorum. BEYİN BEDAVA, ne kadar çok kullanırsak o kadar kardayız.

ARF 
 26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Şuana kadar okuduğum kitaplar arasında altını en çok çizdiğim kitap olduğu için ben çok beğenmiştim. Hala arada bir kitabı açarak altı çizili yerleri okuyorum. Kitapta beyin ile ilgili teknik ayrıntılar verilse de çok sıkmadan kısa tutulduğu için ben çok beğendim. Herkese tavsiye ederim.

Memmedaga Memmedov 
25 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kişisel Gelişim kategorisinde şuana kadar kitaplarını okuduğum yazarlardan en iyisi diyebilirim. Okuyucu hiç sıkmadan, ilerleyen bölümlerde anlatmayacağı vaatlerde bulunmayan, yeri geldiğinde tebessüm ettiren, düşündüren ve beynin birçok bilinmeyen özelliklerinin deneylerle anlatıldığı faydalı bir kitap. İlk kez başıma geliyor, 'yapan' kelimesinin geçtiği yerlerde beynim sürekli 'Japon' olarak algılıyor, ingilizcesi olan 'Japan' kelimesine olan benzerliğimden midir yoksa söz konusu 'beyin' olduğunda Japonların üstün ırk olarak bilinçaltıma kazınmış olmasından mı bilemiyorum.

mustafa 
 19 Nis 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitabın büyük bölümü karmaşık ifadeler ,kelimeler barındırıyor. Özellikle beyinin anatomisinin anlatıldığı bölümler okuyucuları oldukça sıkabilir.Ancak sonlara doğru daha ilgi çekici cümleler yer alıyor. Kitaptaki öneriler zaten çoğu insanın bildiği tahmin edebildiği ifadelerdir demem o ki sıfırdan yeni bir bilgi elde etmiş olmuyoruz kitabı okuyarak. Uzmanlık alanı tıp hele ki beyin ile ilgili uzaktan yakından ilgisi olmayan bir kişinin beyinle ilgili tıbbi terimleri de ekleyerek bilimsel veriler ortaya koyması da ilginç geldi bana.

EMRE YAMAN 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Spoiler

Kitap yazarında söylediği beynimizi anlama kılavuzu şeklinde yazılmış. Beyin hakkında aranan her şey bu kitapta.

Bilimsel gerçekler, araştırmalar ve başımızdan geçen olayların harmanlanmasıyla ortaya çıkan çok güzel bir kitap. Okuma parçalarıyla anlatılanlar daha çok sindirilmesi için ortaya konulmuş.

Karşılıklı konuşma havası içinde ve kitaptaki fotoğraflar okurken zevk almanızı sağlıyor. Kitabın sonunda beyin ile ilgili sözler sizi mest ediyor. Üslup ve dil zaten tartışılmaz şekilde çok akıcı.

2 /

Kitaptan 105 Alıntı

Aşkta, kalp beynin memurudur. Aşkı, beynin değil, kalbin etkinliği sanmak, satrancı beyin sporu değil, el/parmak sporu sanmaya benzer.

Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 23)Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 23)
Deniz ATAÇ 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yeni şeyler düşünürken, yeni fikirler öğrenirken, yeni bir aşk yaşarken, bilmediğimiz yerleri gezerken nöronlarımız çok canlıdır. Çünkü yeni durumlar, yeni nöral ağlar demektir. Yeni nöral ağlar da, iç dünyamızın genişlemesi anlamına gelir.

Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 63)Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 63)
Yaren Sıla Koç 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''Bizi akıllı yapan beynimizin büyüklüğü değil, içindekilerdir. Beyin kitaba benzer, ne kadar iyi olduğu boyutuna değil, ''içindekiler''e göre değişir.''

Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 34 - Alfa Yayıncılık)Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 34 - Alfa Yayıncılık)
melek ertaş 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan beynin ayaktayken yaklaşık %10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Bu nedenle önemli kararlar alırken yürüyerek düşünmeniz önerilir.

Her Şey Beyinde Başlar, Mümin SekmanHer Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman
Yaren Sıla Koç 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

''Kurnaz insanlar okumayı küçümser. Ortalama insanlar ona hayran olur. Akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar. Yalanlamak ve reddetmek için okuma. İnanmak ve her şeyi kabul etmek için de okuma. Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.''

Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 135 - Bacon)Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 135 - Bacon)
Yaren Sıla Koç 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Beynimiz bizim nihai özgürlük alanımızdır."

Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 11 - Alfa Yayıncılık)Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 11 - Alfa Yayıncılık)

Yavaş yavaş ölürler .
Seyahat etmeyenler.
Yavaş yavaş ölürler
Okumayanlar, müzik dinlemeyenler,
Vicdanlarında hoşgörüyü barındırmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Alışkanlıklarına esir olanlar,
Her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile girmeyenler,
Bir yabancı ile konuşmayanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Heyecandan kaçınanlar,
Tamir edilen kırık kalplerin gözlerindeki parıltıyı görmek istemekten kaçınanlar.

Yavaş yavaş ölürler
Aşkta ve işte bedbaht olup yön değiştirmeyenler,
Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi mantıklı tavsiyelerin dışına çıkmamış olanlar.

Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 125 - Neruda)Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 125 - Neruda)
Deniz ATAÇ 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

ABD Savunma Bakanlığı'nın meşhur ''zihinsel harp'' programı HAARP araştırmaları kapsamında, nöronların içindeki elektiriksel eylemleri karıştırarak(nöral devrelerle oynayarak) insanların düşünce ve davranışlarını kilitleyecek psikotronik silahların denemeleri yapılıyor. Geleceğin silahları, uzaktan radyo-elektirik dalgaları yayarak insan beynini kilitleyip silah kullanamaz hale getirmek üzerine kurulu. Sonuçta, savaşta silahı kullanan el değil, beyindir.

Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 58)Her Şey Beyinde Başlar, Mümin Sekman (Sayfa 58)