Her Şey Burada Başladı ve Bitti

5,0/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
333 gösterim
Ölülerin dirildiği, yanlışların düzeltildiği, yaşamın bitti derken yeniden başladığı Lily kasabasına hoş geldiniz…


Küçük ve sıkıcı Lily kasabasında yaşayan Cullen Witter’ın on beş yaşındaki kardeşi Gabriel ansızın sırra kadem basmıştır. Cullen o yaz sevgiyi bulup kaybederken ve ailesini bir arada tutmaya çalışırken dünyanın başka bir köşesinde inancını kaybeden genç bir misyoner, hayatın anlamına dair çılgınca bir arayışa girmiştir. İki gencin hayatları çok uzak görünse de adım adım birbirine yaklaşmaktadır.Aynı günlerde Lily halkı bambaşka bir konuyla ilgilenmektedir: Soyu tükenmiş Lazarus ağaçkakanının kasabada görüldüğüne dair söylentiler ortalığı kasıp kavurur. Cullen’ın aklıysa kardeşindedir. Gabriel’a ne olmuştur? Bir gün geri dönecek midir? Lanet kuş, hayatlarından ne zaman çıkacaktır? Haftalar geçerken şefkatin yerini gerilim alır ancak hayat her zaman ikinci şanslarla doludur…


“Yas süreci, yeni başlangıçlar, hatta hayatın anlamı üzerine şaşırtıcı ve düşündürücü bir roman.”


Kirkus Reviews


“Okurlar Cullen’ın aniden ortadan kaybolan sevgili kardeşinin şaşırtıcı bir sona kadar gizem ve kalp kırıklığıyla dolu hikâyesine kendilerini kaptıracak…”


Booklist


“Whaley, karakterlerinin kayıp ve çaresizlik hislerini şefkat ve empatiyle ortaya koyuyor. Beklenmedik sonu ise romanı duygusal bir zirveye taşıyor.”


VOYA


“Zekice, kara mizah dolu ve çok katmanlı bir ilk roman… Whaley birden fazla olay örgüsünü ve konuyu, tecrübeli bir yazarın özgüveniyle bir araya getirmiş. Sonuçta ortaya medya, inanç ve aileye dair düşündürücü bir roman çıkmış.”


Publishers Weekly


“Güçlü kurgusu, okurların Witter ailesiyle empati kurmasını ve yaşadıkları zorlukları hissetmesini sağlıyor. Karakterlerin kederi derinleştikçe verdikleri tepkiler de somutlaşıyor ancak Gabriel’ın döneceğine dair umutları asla tükenmiyor. ”


School Library Journal, Karen Alexander


“Whaley iki olay örgüsünü yavaşça ve ustalıkla yaklaştırıp şaşırtıcı bir sonda birleştiriyor. Güçlü karakterlerin yanı sıra arkadaşlık, din, aile ve yuva kavramlarına dair somut fikirler ortaya koyan, düşündürücü bir gençlik romanı.”


Children’s Literature, Jody Little


“Bu kitap göklere yükseliyor. Corey Whaley’yi takipte kalın; tabii stratosferi görebiliyorsanız.”


Ellen Hopkins, New York Times çoksatan yazarı


Michael L. Printz Ödülü, 2012
William C. Morris Ödülü, 2012
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786053437949
 • Çeviri:
  Ilgın Berivan Yıldız
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rukiye Yılmaz 
 24 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitabın arka kapak açıklaması ile okumaya başladım . İlk 70 sayfa ilerlemiyor . Hikayede geziyorsunuz boş bir şekilde . Benton'ın hikayesi için devam ettim ben . Okudukça da bu kadar okudum devamı gelmeli diyerek kendimi itekledim . 150 den sonrası sürükleyiciydi. Kitap yavan kalmış . Ne tam anlamıyla konuyu övebiliyorsunuz ne de dili . Bunun yanında yerilecek kadar kötü de değil . Vasat bir kitap .

busunkitapligi 
16 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 4/10 puan

Bu kitapla ilgili ne yorum yapsam diye çok düşündüm. Bu yıl bitirdiğim ilk kitaptı aslında ama yorum yapabilmek için biraz zaman geçmesini bekledim.

Kitabı sevdiğim bir yazarın beğenisi sebebiyle çok merak ediyordum ama okurken o kadar da harika bir kitap olmadığına karar verdim. 4 puan vermemin sebebi ne iyi ne kötü kategorisine dahil etmem de olabilir.

Kitap sırayla Cullen'ın gözünden ve olaylarla bağlantılı başka bir zamanda ilahi bakış açısıyla anlatılıyor. Garip bir cümle oldu, tamam.

Cullen'ın dünyayı anlamlandırma süreci veriliyor ve aslında konu gerçekten hoş ama ben yazarın yansıtamadığını düşünüyorum. Geçişler hızlı ve yüzeysel olduğu için duygular çok hissedilmiyor. Hatta ilk sayfalarda sürekli olarak acaba kitap bir yere gidiyor mu diye düşünmüş de olabilirim.

Kesinlikle okuyun diyemem ama elinize geçerse bir şans verebilirsiniz. Yine de pegasus fiyatları çok uçuk olduğu için satın almanız taraftarı değilim. O kadar da harika bir kitap değil.

Kitaptan 13 Alıntı

Tanrı'nın beni buraya yollamasının bir nedeni olduğunu biliyorum fakat ya bu mesajı almaya henüz hazır değilim ya da biz bir hata yaptık.

Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 47 - pegasus yayınları)Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 47 - pegasus yayınları)

... insanların sana veya senin hakkında söyledikleri şeyleri unutmak için elinden geleni yaparsın ama bir türlü unutamazsın. Kimsenin görmemesi gereken şeyleri gördüğünü unutmaya çalışırsın ama bunu da bir türlü yapamazsın. Birinin yüzünü unutmaya çalıştığında, onu bir türlü aklından çıkaramazsın.

Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 170 - pegasus yayınları)Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 170 - pegasus yayınları)

Besbelli ki kırklarındaki adamlar sadece devlet başkanları, kâşifler veya suçluların hayatlarını okumayı tercih ediyorlar.

Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 11 - pegasus yayınları)Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 11 - pegasus yayınları)

İnsanlar tarafından fark edilmek
için bilerek hasta olduğunuz Munchauscn sendromu ...

Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (pegasus yayınları)Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (pegasus yayınları)

Ona kasabayı ele geçiren zombilerle ilgili bir kitap yazmak istediğimi söylediğimde kendimi kahraman yapmamı önerdi ve soğukkanlılıkla, "Isırılırsam beni de öldürmek zorunda kalabilirsin. Hikayede muhteşem bir dönüm noktası olmaz mı?" Bunu o sırada söylemedim ama herhangi bir kitapta ölmesine izin vermeyecektim .

Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 33 - pegasus yayınları)Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 33 - pegasus yayınları)

Kendini, insanoğlunu tek başına nasıl kurtarabileceğine dair kurumlu düşüncelere kaptırmış buldu.

Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (pegasus yayınları)Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (pegasus yayınları)

Bir keresinde beni fotoğrafların ruhun bir kısmını çaldığına ikna etmeye çalışmıştı.

Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 163 - pegasus yayınları)Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 163 - pegasus yayınları)

Genelde tanımadığımız veya sevmediğimiz insanlar hakkında konuşur da konuşur, bize bir soru sorar, hemen ardından lafımızı böler
ve kendi düşüncelerini aktarmaya devam ederdi.

Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 153 - pegasus yayınları)Her Şey Burada Başladı ve Bitti, John Corey Whaley (Sayfa 153 - pegasus yayınları)
2 /