·
Okunma
·
Beğeni
·
1455
Gösterim
Adı:
Her Şeyin Anlamı
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
117
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755030807
Orijinal adı:
The Meaning of It All / Thoughts of a Citizen Scientist
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Evrim Yayınevi
Baskılar:
Her Şeyin Anlamı
Her Şeyin Anlamı
"Richard Feynman´ın bu yeni konferansları gerçekten olağan üstüdür. Feynman´ın bilimsel dünya konusundaki derin kavrayışını, dine, soğuk savaşa ve politikaya, kendi alışılmış açıklığı ve eşsiz tarzıyla uygulayışını işitmek gerçekten şaşırtıcıdır. Feynman dikkatini günlük yaşama çevirdiğinde, yalana ve sahtekarlığa karşı açık bir tavır alıyor. Bu kitap, hiç kuşku yok ki, temel Feynman koleksiyonunun önemli bir bölümü olacak."
- Tony Hey-
(Arka Kapak)
117 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Richard Feynman Nobel ödüllü, esprili, enstrüman çalan, resim yapan, bilimin üstünlüğünü savunan, fiziğe katkısı muazzam olan ünlü bir bilim adamı.1988'de vefat etmiş. Einstein kadar popülariteyi hak eden bir dahi, ustalar ustası. Bu kitabı 1963'te üniversitede düzenlediği bilim, politika, din ve zamanının siyaseti (daha çok Rusya ve Amerika arasındaki gerilim) hakkındaki konferanslarından derlenmiş.

Kitap Bilimin Belirsizliği, Değerlerin Belirsizliği ve Şu Gayribilimsel Çağ adındaki 3 bölümden oluşuyor. İlk bölümde bilimin bir şeyler yapma gücünden, bu gücün nasıl kullanıldığına bağlı olarak iyi ya da kötü olarak sonuçlanmasından bilim insanlarının sorumlu tutulamayacağından ve bilimsel bilgide kesinlik olmadığından, şüphe duymamız gerektiğinden bahsediyor. 2.bölüm ateist olan Feynman'ın yine din üzerine şüpheci görüşlerinden dem vuruyor, inananlar için anlatımı rahatsız edici değil, ikna etmeye çalışmıyor, onda da şüpheciliği esas alıyor. 3. bölüm olan Şu Gayribilimsel Çağ en güzel kısımları kitabın. 'Her şey'de bilimsel yöntemin kullanmanın önemini örneklerle anlatmış.

Gazetecilerle ilgili bir bölüm var mesela. "Halkın kendilerinden daha aptal olduğunu düşünen çok sayıda gazete muhabiri ve yorumcu var, yani kendilerinin anlamadığı şeyleri halkın anlamayacağını düşünen. Bu çok gülünçtür. " Burada bilimsel olanın anladığına göre kısaltıp basitleştirmek yerine konuyu olduğu gibi aktarmak olduğunu söylüyor. Nitekim geçen gün meydana gelen uçağın pistten çıkması haberi benim işimle ilgili olduğundan ben de teknik ayrıntılar yerine genel açıklamalar taradım ama ulaşamadım.

Bir de politikacılarla ilgili bir örnekte gerçeği söylemek yerine, halkın nabzını yoklayıp istediklerini söyleyenlerin başvurduğu gayribilimsellik de haklı eleştiriler arasında.

Az ve öz bir kitap, ilgilenenlere tavsiye ederim.
80 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Yirminci yüzyılın önemli fizikçilerinden biri olan Feynman'ın yaptığı konferanslardan derlenen kitap, üç bölümden oluşuyor: Bilimin Belirsizliği, Değerlerin Belirsizliği ve Şu Gayri Bilimsel Çağ. Esprili anlatımı, zaman zaman küçümsemeye varan ifadeleriyle okuması oldukça zevk veren bir kitaptı. Bilim, din, öğrenme, bilinmezlik konularının yer aldığı bu küçük eser, okuyucuyu birkaç saatliğine başka bir dünyaya taşıyabilir.
117 syf.
·1 günde
Bilim nedir? Teknoloji bilimle mi ilerler? Din ile bilim gerçekten birbirinden farklı şeyler mi söyler? Bilimin toplumdaki yeri nedir? Gibi sorular sizin de kafanızı kurcalıyorsa Feynman in bu konulardaki düşünceleri kendi cevaplarınızı bulmanızda size yardımcı olacak. Ve benim için en önemlisi olguları parça parça değerlendirmek yerine birbirleriyle olan ilişkilerini kavrayıp bir bütün olduğunu ve bir bütün olarak değerlendirildiğinde buzdağının görünmeyen kısmını sorgulama yetisini kazandırmayı ön görmüş olması. Aynı zamanda fizikçi olan Feynman -fizik- hakkındaki ön yargılarınızı yerle bir edebilir... (Çünkü fizik bir ders değil, hayatın kendisidir ve biraz doğasına indiğinizde büyük resmi görmenize yardımcı olucağına inanıyorum!)
117 syf.
Bilimin yöntemi, nasıl ilerlediği, din-bilim ilişkisi, belirsizliğin o kadar da kötü bir şey olmadığı hakkında açık ve net bir anlatımı var. Üç bölümden oluşuyor. İlk iki bölümü daha çok beğendim. Muhtemelen benim şu anki ilgilerime ve meraklarıma hitap ettiğinden. Üçüncü bölüm ise biraz sıktı. Konular arasında sık sık bağlantıyı kaçırdım. Bunun da bir konuşma metni olmasıyla alakası olabilir. Aynı zamanda mevzunun geçtiği zaman ve mekan bilgisinden yoksun olduğum için olması da mümkün.

Ancak okunması gerektiğini düşünüyorum. Birçok konuya farklı açılardan bakmamı sağladı. Katı olmayan ve dengede duran insanları severim. Feynman da bunlardan biri.
80 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yazar 1963 senesinde bir üniversitede 3 ayrı konferans veriyor. Salonda yer kalmayınca birçoğu ayakta dinlemek zorunda kalıyor. Konferans daha sonra kitaplaştırılarak daha çok kişiye ulaşıyor.

Zamanının çok ötesinde tespitleri var. Kitabı bugün bile okunur kılıyor. Bir fizikçiyle sohbet etmenin, onu anlamaya çalışıp onun penceresinden dünyayı seyretmenin kısa bir yolu. Ayakta dinleyeceğiniz bir söyleşi...
117 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitabı çok sevdim. Bu kitap sayesinde bilime (egosunu tatmin etme derdinde olan sözde biliminsanlarının yaptığı işe değil; gerçek bilime, bilimsel yönteme) olan sevgim ve saygım daha da arttı. Bilgisizliğe ve belirsizliğe karşı tutumum biraz daha değişti (onları korkunç şeyler olarak görmek yerine, gelişmeye yönlendirebilecek itici güçler olarak görüyorum artık). Benzer düşünceleri ve umutları paylaştığım biriyle sohbet ediyormuşum gibi hissettim okurken :)
80 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Bir oturuşta bitirdiğim 90 sayfalık bir ansiklopedi desem.
Kitap isminin hakkını vermiş.Küçük dokunuşlarla çok anlamlı cümlelere yer verilmiş.
Bilim, teknoloji, fizik, politika, siyaset, din, psikoloji konularıyla fikirlerini, tecrübelerini sohbet tarzı anlatımıyla başınızı kitaptan kaldırmanıza izin vermiyor.Kesinlikle herkesin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri, ayrıca basit bir anlatım sergilenmiş.
Richard P. Feynman'ın sadece bu kitabını okudum, sanırım diğerlerini okumaya hızlı bir şekilde adım atacağım.
Richard P. Feynman
Berbat çeviri. Kendimi çok zorladım bitirmek için. Ama bir cümleye anlam verebilmek için iki üç kez okumak zorunda kaldığım an bıraktım kitabı
Hiçbir hükümet bilimsel ilkelerin gerçekleri üzerine karar verme veya herhangi şekilde araştırılan sorunların özelliğini buyurma hakkına sahip değildir. Ne de hiçbir hükümet, sanatsal yaratıların estetik değerlerini belirleyebilir, edebi veya sanatsal ifade şekillerini kısıtlayabilir. Ayrıca ekonomik, tarihsel, dini veya felsefi öğretilerin geçerliliği üzerinde de bir şey telaffuz edemez. Bunun yerine hükümetin vatandaşlarının özgürlüğünü koruma ve onların insan ırkının gelişmesine ve daha ileri serüvenlerine katkıda bulunmasına izin verme görevi vardır.
...bugün bilimsel bilgi diye adlandırdığımız şey değişen kesinlik derecelerine sahip ifadeler bütünüdür. Bazıları belirsizdir, bazıları neredeyse kesindir, ancak hiçbiri mutlak surette kesin değildir.
Bana tek söyleyeceğiniz şey dün ne olduğuysa bu bilginin gerçek bir değeri yoktur. Gerçek anlamda bir şey yapıyorsanız yarın ne olacağı hakkında bir şey söylemeniz gerekir, zira bu yalnızca gerekli değil eğlencelidir de. Sadece boynunuzu uzatıp biraz etrafa bakmaya istekli olmanız lazım.
İnsanların dürüst olmadığına dikkat çekmek isterim. Bilim insanları da öyle dürüst falan değildir. Hiç kimse dürüst değildir. Genellikle insanlar onların dürüst olduğunu düşünür. Bu daha da kötüdür. Dürüstten kastım sadece doğruyu söyleyen değildir. Tüm durumu açıklığa kavuşturandır. Bir başkasının kendi kararını vermesi için gerekli bilgiyi açıklığa kavuşturan.
Insanlarin bilimde hayal gucu olduğuna inanmaması sasirticidir. Sanatçının aksine çok ilginç türden bir hayal gücüdür. En büyük zorluğu hiç görmediğiniz bir şeyi, her açıdan daha önceden görülmüş şeylerle tutarlı bir şekilde, ancak düşünülenden farklı bir şekilde hayal etmektir.
"İstisnalar, kaideyi sınar" ya da bir başka şekilde söylersek, "İstisna, kaidenin yanlış olduğunu kanıtlar." Bu bilimin ilkesidir. Herhangi bir kuralda istisna varsa ve bu gözlemle kanıtlanırsa, o kural yanlıştır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Şeyin Anlamı
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
117
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755030807
Orijinal adı:
The Meaning of It All / Thoughts of a Citizen Scientist
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Evrim Yayınevi
Baskılar:
Her Şeyin Anlamı
Her Şeyin Anlamı
"Richard Feynman´ın bu yeni konferansları gerçekten olağan üstüdür. Feynman´ın bilimsel dünya konusundaki derin kavrayışını, dine, soğuk savaşa ve politikaya, kendi alışılmış açıklığı ve eşsiz tarzıyla uygulayışını işitmek gerçekten şaşırtıcıdır. Feynman dikkatini günlük yaşama çevirdiğinde, yalana ve sahtekarlığa karşı açık bir tavır alıyor. Bu kitap, hiç kuşku yok ki, temel Feynman koleksiyonunun önemli bir bölümü olacak."
- Tony Hey-
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 90 okur

  • Korkmaz DB
  • Ertunga Kasap
  • Ahmet Gördebil
  • Okuyan adammm
  • Krav maga
  • Homo sapiens sapiens
  • Es_Ki
  • Mehmet
  • Zeynep Şahin
  • Aytaç Atlas

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.9 (7)
9
%6.3 (2)
8
%25 (8)
7
%3.1 (1)
6
%3.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0