Her Şeyin Başlangıcı

6,5/10  (18 Oy) · 
34 okunma  · 
9 beğeni  · 
855 gösterim
Ezra Faulkner mezuniyet balosunun kralı olacaktı; tabii kız arkadaşı onu aldatmasa, bir araba kazasında bacağı parçalanmasa ve yeni gelen kız Cassidy Thorpe'a âşık olmasaydı…

Altın çocuk Ezra Faulkner hayatta herkesi bekleyen bir trajedi olduğuna inanmaktadır; sonrasında gerçekten önemli şeylerin yaşanacağı bir olay. Onun kişisel trajedisi ise hayatında her şeyi kaybedebileceği bir an gelene dek beklemiştir: Mükemmel bir gecede, sorumsuz bir sürücü Ezra'nın dizini, spor kariyerini ve sosyal hayatını paramparça eder.

Artık balo kralı olma ihtimali kalmayan Ezra kendini uyumsuz öğrencilerin masasında bulur ve okula yeni gelen Cassidy Thorpe'la tanışır. Benzersiz bir kız olan Cassidy, rahat tavırları ve zehir gibi zekâsıyla Ezra'yı sonu gelmeyen maceralarında yanında sürüklemeye kararlıdır. Ezra yeni araştırmalara, yeni arkadaşlıklara ve yeni bir aşka yelken açarken bazı insanların yanlış anlaşılabileceğini keşfedecektir.

Peki, kişinin bireysel trajedisi gerçekleşmiş ve ardından yaşanan her şey az çok önem kazanmışken, yepyeni şanssızlıklarla nasıl başa çıkılır?

"Bu kitapta, John Green'in roman karakterleriyle rahatça kapışabilecek gençler var."
-Kirkus Reviews-

"Zekice, komik, yürek burkan, o kadar gerçekçi bir hikâye ki canınızı yakıyor… Unutamayacağınız bir roman."
-Lauren Barnholdt-

"Büyüleyici. Keskin bir zekâ, müthiş bir gözlem yeteneği ve şaşırtıcı derecede yumuşak bir şefkatle dolu."
-Jeannette Walls-

"Schneider yeni bir başlangıçta anlam bulmanın karmaşık hikâyesini kaleme almış. Çekici ve güçlü."
-Children's Literature-

"Hem hüzünlü hem de komik. Genç kızların Ezra Faulkner'a delicesine ve umutsuzca âşık olacağına eminim."
-Sarah Mlynowski-

"Hüzün, heyecan, ince espriler ve felsefi düşüncelerle dolu."
-Booklist-

"Her Şeyin Başlangıcı hayatında yepyeni bir sayfa açan bir genci anlatıyor. Aklınızda kalacak romanlardan."
-Barnes & Noble-

"Zeki diyaloglar ve dokunaklı anlarla dolu, sevimli bir öykü."
-New York Times Book Review-

"İki genci bir araya getiren, ardından onları ayırmakla tehdit eden bir trajedi."
-Publishers Weekly-

"Zekice kaleme alınmış, sıradışı bir gençlik öyküsü."
-Julie DeVillers-

"Klasik bir gençlik aşkı öyküsü değil. Romantizm, trajedi, mizah ve arkadaşlığın müthiş birlikteliği."
-Voya-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2015
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  6053436843
 • Orijinal Adı:
  The Beginning of Everything
 • Çeviri:
  Özge Burçak Aydınalp
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Corpus. 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

"Sonunda bitirdim." Kitabın ardından düşündüğüm ilk şeydi. O yüzden çok pozitif bir yorum olmayacağını başta söylemeliyim. Uzun da tutmayacağım. Bahsettiğim takıntı sebebiyle aldığım kitaplardan biriydi. Ben ergenliğin önemli olduğunu düşünüyorum. İstesek de istemesek de birçok seçim yapmak zorundayız ve belki ileride değiştirilebilir seçimlerimiz ama bir şekilde bizim için kalıcı etkileri oluyor. Bu yüzden gençlik romanlarında konu, aşk ya da başka bir şeyden çok bunu arıyorum ben. Bir amaç olması gerekiyor. Her Şeyin Başlangıcı da böyleydi. Kitapta bir şeyler başladı ve ben bunu sevmiştim ama kitap bir türlü gelişme olayına geçemedi bana sorarsanız. Son 50 sayfaya kadar o kadar tekdüze ve anlamsız eylemlerle doluydu ki bir yerden sonra sonunu güzel bağlasa da kurtaramayacağını düşündüm yazarın. Nitekim öyle de oldu. Son mesaj güzeldi. Son 3 sayfayı da sevdim ama geri kalanlar benim ilgi alanımdan uzak. Güzel alıntılar, basit bir lise hayatı ve aşk. Beklentiniz bu tarz bir şeyse okuyabilirsiniz.

özlem 
08 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Altın çocuk Ezra Faulkner hayatta herkesi bekleyen bir trajedi olduğuna inanmaktadır; sonrasında gerçekten önemli şeylerin yaşanacağı bir olay. Onun kişisel trajedisi ise hayatında her şeyi kaybedebileceği bir an gelene dek beklemiştir: Mükemmel bir gecede, sorumsuz bir sürücü Ezra'nın dizini, spor kariyerini ve sosyal hayatını paramparça eder.

Konu işte böyle. Okulun en popüler çocuklarından biri olan Ezra, bir gün geçirdiği trafik kazasıyla yeni hayatına başlıyor. Çünkü artık bastonla geziyor ve eski arkadaşlarıyla takılmıyor. Bir de okula yeni gelen Cassidy'ye aşık oluyor.

Ben kitabı beğendim. Tatlı bir hikayesi var. Sonu da baya şaşırtıcıydı benim için. Karakterlerin çoğu acayip kafa insanlar ve çok komikler. Arada birkaç tane müthiş ince sözler vardı ki onları çok beğendim :D
Kitabın kapağında niye eğlence treni olduğunu kitapta anlıyorsunuz. Ezra ve çocukluk arkadaşı Toby bir olay yaşıyor. Ama burada söylemeceyeğim, merak ediyorsanız okuyun :D

Münazara olayına takıldım ben. Münazara yarışmaları hiç de bizim gibi olmuyor :D Biz baya grup haline ve hocaların önceden hazırladığı metinlerle girerdik münazaraya. Ama onlar bireysel olarak giriyor ve konuyu çok kısa süre önceden öğrendikleri için spontane konuşuyorlar.

Bu kadar işte, başka ne diyebilirim bilmiyorum. Kolay okunan, okurken keyif alacağınız bir young adult arıyorsanız bu kitap iyidir.

Nisa Nur Dutar 
03 May 22:55 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Bu kitabı okul kütüphanesinden alıp okudum ve şu an bu durum beni fazlasıyla sevindiriyor. Kitap gayet akıcı ancak sanırım yazar istediği konuyu tam anlatamamış. Vasat diyemem ancak etiket fiyatını da haketmiyor. Eğer kitabı benim gibi denk getirirseniz kafa dağıtmak için okuyabilirsiniz. Ama bunun da gerekliliği tartışılır. Herkese bol okumalar.

Ela yum 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap konusu bakımından aslında vasat. Yani ne kötü ne de iyi. Ben okurken bir duygu karmaşasına girmedim ya da olan olayşardan sonra ne olacağını da çok merak etmedim. Böyle sakin basit bir lise romanı, aşk, komedi... kitap komedi bakımından cidden başarılıydı. Karakterler ve diyologlar açısından güldüğümü söylemeliyim. Yani aslında kitap klasik bir genç kitabıydı. Kitabın en sevdiğim kısmı ise sonuydu.

idil alkan 
18 Şub 2017 · Kitabı okumadı · Beğendi · 8/10 puan

Sıradan bir konuya göre verdiği mesajlar çok güzeldi, doğal ve yapmacıksız bir kitaptı bence. Bir gençlik kitabından beklenen her şey vardı. Ben karakterleri ve diyalogları çok beğendim. Bence iyi zaman geçirmek için okunabilir.

Kitaptan 1 Alıntı