Her Şeyin Bir Anlamı Var

·
Okunma
·
Beğeni
·
9,1bin
Gösterim
Adı:
Her Şeyin Bir Anlamı Var
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752448575
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Her Şeyin Bir Anlamı Var
Her Şeyin Bir Anlamı Var
Kemal Sayar soruyor: İnsan varoluşa sinmiş olan o güzelliği nasıl ortaya çıkarabilir?

Kendinde saklı duran ve modern medeniyet tarafından âdeta baskılanan merhamet, şükran, cesaret gibi

Olumlu özelliklerini bilince nasıl taşıyabilir?

Her Şeyin Bir Anlamı Var, hem bu sorulara yanıtlar bulmaya çalışıyor hem de okurların iç dünyasına ayna tutuyor.

“Şimdi diyorum ki ben sana, her şeyin bir anlamı var. Çiçeğin, böceğin, dalları eğen rüzgârın, ağzımızdan çıktıktan sonra uzayda yüzyıllarca asılı duran sözcüklerin bir anlamı var. Hiçbir şey kaybolmuyor. Hiçbir hıçkırık, hayal kırıklığının yaydığı hiçbir titreşim, içimizde bir coşkunun pır pır kanatlanışı, asla kaybolmuyor. Kâinat gibi, insan da enerjisini sakınıyor. Sonra dağınık duran her şey, biz onu çağırmayı bilirsek, bir yapbozun parçaları gibi birleşip bir şey söylüyor.”
168 syf.
Çocukluğumdan beridir süregelen bir alışkanlıktır benim için günlük tutmak. Kimseye anlatamadıklarımı satırlar ile itiraf etmek ise artık bir nevi terapiye dönüştü. Defterimi açıp bir süre durdum. Ne kadar zamandır yazmıyorum diye. Sonra ne kadar da yorgunum kelimeleri başladı dökülmeye. Yazdıkça yaptıklarımın pişmanlıkları ve sevinçlerinden çok daha fazla yapamadıklarımın açtığı savaşının galibiyetini anladım. Yapamadıklarım haklı bir galibiyetle karşımda dikilerek zihnimi hatta tüm hücrelerimi öylesine esir alıyor ki romantizmin hassasiyetini terk etmeyenler tarafından , eğer fiziksel bir yorgunluk değilse ortada sergilenen ''Gönül Yorgunluğu '' denir ya ne hoş bir tabirdir işte o hoşluğu hissedemeyecek kadar yorgunum.
Çalıştığım yıllarda çok yoruldum , emekli oldum, iş temposu yorgunluğum da geçti şimdilerde. Ama başka başka alanlarda çok daha mutlu olabilirdim ah vahlarımdan dolayı yorgunum.
“Ne olur evlenelim , seviyorum, sensiz yapamıyorum , geberiyorum” diye aylarca yalvarıp, çeyrek asır süren bir evlilik sonrası iki çocuğuma ''Kusura bakmayın, boş anıma mı geldi yoksa aşık mı oldum ama gitmem lazım özür dilerim'' bile demeyip kendisinden oldukça genç bir sevgilinin peşinden giden bir adamın babalığını da unutmuş olmasından yorgunum.
Sonra izlediğim ya da okuduğum haberlerde sebepli ya da sebepsiz hayatların bu kadar ucuzca sona ermesinden yorgunum. Tüm geleceği gireceği bir kaç saatlik sınav sonrasında belirlenen çocukların, gençlerin çabasından yorgunum.
Vasıfsız olduklarının herkesçe fark edildiği sadece kendilerince bilinmeyen hatta ellerindeki torpil kozlarını hak ettiklerini düşünüp, dünyaya gelişlerinin ilahi bir sebebi varmışcasına pişkinleşenler yüzünden kartvizitsiz referanssız oldukları için işe giremeyenlerin çaresizliğinden yorgunum.
Birbirini dinlemek yerine sürekli didişen hep bir rekabet edercesine yaşayan, bırakın sevmeyi saygı duymayı hayat felsefesi yapamayanların anlayışızlıklarından yorgunum.
Sabah günaydın dediğimde dünyayı aynı pencereden seyretmiyoruz, ideolojilerimiz inançlarımız çok farklı bakışını takınarak selamımı cevaplamaktan kaçınan komşularımın ziyniyetlerinden yorgunum.
Biter mi yorgunluklarım ? Bitiremiyorum; Nur-AL um ile Kayseri'ye geldiğinde fazla vakit geçiremediğimizin , Metin T. nın gelişinde ise hiç görüşememiş olmamızın eksikliğinden, Muzaffer Akar nın sebebini çözemediğim sessiz kırgınlığından, İpek Kamuran ın acaba bugün içime sinecek ne yazdı merakımdan dostamisc ın sergilediği nezaket karşısında kırar mıyım tedirginliğimdenPınar nin koskoca şehirde tek başına verdiği eğitim mücadelesindeki endişemden , kimseyi üzmemek, kimse tarafından da üzülmemek adına taşıdığım tüm kaygılarımdan yorgunum.
Son olarak çok çok yoruluyor olmama yorgunum ama bu kadar yorgunluğun üstüne belki de hiç olmayacak şey değil , çok çok yorularak bütün yorgunlukların üstesinden gelebilirim. Hatta bütün bu yorgunluklardan fazla da yorularak , duyarlı, anlayışlı mutlu mesut insan olarak yaşayabilirim diyorum. Mutlu ve umutluluğa yorgunum.
Ben biraz dinleneyim dinleneyim de kendi yorgunluklarımı anlatarak yordum sizi. Hatta kitaptan hiç bahsetmeyerek hem de. Okumak isteyenler için beş bölümden ve kırkın üzerinde yazıdan oluşan eser “Her Şeyin Bir Anlamı Var” diyerek tüm yorgunluklarıma dinlenme molası verdi.
Sizin de yaşadıklarınız belki bir anlamı vardır, okumak isteyenlere çaresizlikten , öfkeden batsın bu dünya diyenlere ''Yalan dünya her şey bomboş'' rahatlığında bir hayat sergileyerek , vicdan , sabır , duyarlılık ve sevgi muhasebesi yaptırsın. https://www.youtube.com/watch?v=Z6oqiyxDU-M
Keyifli okumalar.
168 syf.
·Puan vermedi
Kemal Sayar'ın kendine özgü tarzı ve sunuşuyla harmanladığı herkesin kendinden bir şey bulabileceği ve farkındalığı arttıran güzel bir kitaptı. Yitirdiğimiz değerlere ve yaptığımız yanlışlar kitapta çok güzel bir şekilde yer bulmuş
Sayar'ın anlatım tarzı ilk baş farklı gelse de okudukça alışıyor ve ne kadar akıcı olduğunu fark ediyorsunuz, sayfalar su gibi akıp geçiyor. Okurken hayatınıza dışarıdan bakma fırsatı buluyor ve özeleştiri yapmaktan kendinizi alamıyorsunuz.
168 syf.
·Puan vermedi
İnsan düşüyor, kalkıyor, kendisine bir hikâye kuruyor. Kendi hikâyesine çok inanıyor, az inanıyor, hiç inanmıyor. Başkalarının hikâyesine inanıyor. Kendisine inanılacak değişik hikâyeler buluyor. Bir ömrü bir hikâyenin parçası olmak için tüketiyor.

Bana diyorsun ki "Bu dünya anlamsız; ben burada olmayı kendim seçmedim." Bu sözcüklerde burası ile orası arasında asılı duran bir hayatın izleri var. Yokluk ve varlık arasında yürüyen bir ip cambazının hüneri.

Şimdi diyorum ki ben sana, her şeyin bir anlamı var. Çiçeğin, böceğin, dalları eğen rüzgârın, ağzımızdan çıktıktan sonra yüzyıllarca uzayda asılı duran sözcüklerin bir anlamı var...
168 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kemal Sayar çoğumuzun yaşadığı sorunlara ışık tutuyor.Kitap "Nereye dönerseniz dönün orada Allah'ın yüzü vardır "cümlesiyle başlıyor.Evet , her şeyin bir anlamı vardır zira her şey bir kader dahilinde.
Acılarımızın ,yaşadığımız kötü zamanların da bir anlamı var Kemal Sayar'a göre zira "ancak yaralanmış birisi ötekine gerçek anlamda şifa verebilir."
Hepimiz iyileşmeye merhamete güzelliğe ihtiyaç duyuyoruz bunun için birbimizle daha fazla hemhal olmamız gerekiyor.
İnsanın temel meselesinin olgunlaşma olduğunu ve bunun için hayattaki, kâinattaki, insanlardaki güzelliği görmemiz gerektiğini dile getiriyor yazar.
Sahi ,ne kadar farkında olabiliyoruz, hissedebiliyoruz, kâinatı , bize bahşedilenleri ? Uyandığımız sabahın bir nimet olduğunu bilip hamdederek yeni güne başlayabiliyor muyuz?Tabiatla hemhal olmak aklımızın ucundan dahi geçmiyor mu?İnsanlardaki güzelliği görmek yerine olumsuz yönlere takılır mı olduk?
Yalnızca kendi yaralarımıza odaklandığımızda bizim dışımızda yaşanan dünyadan haberimiz olmuyor."İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır"diyor İsmet Özel.Evet o kadar meşguluz ki başka birinin ıstırabı bizi derinden etkileyemiyor, gözlerindeki hüznü göremiyoruz.Bizi iyileştirecek olansa karşılık beklemeden yalnız sevgi,merhamet,rikkatle yapabildiklerimiz ...
"Ey hayatı bir eksiklik duygusuyla yaşayan ve hiç gelmeyecek baharı terennüm eden nazenin ruh , bırak kendinle uğraşmayı.Senden yardım bekleyen bir dünya var bak dışarıda.Bir insana çare ol.Bir yurtsuza barınak ol.Kendi evine korkmadan yürü, kendi çocukluğuna kavuş.Şifa veren , seni erişkin hayatına yaralı bir ceylan olarak saldıysa , bu diğer yaralanmışları daha iyi anlayabilmen içindir.Onları iyileştir.Onlarla iyileş.
Bak, hayat yine çağıldıyor dışarıda.Onunla ve onda derinleş.Derinleş.O kadar derinlere in ki , kaderin sana gülümsediğini gör.Kimseye kendi kalbinden öte bir yurt yok.Oraya cihanı sığdırabilirsen , ne mutlu sana.".
304 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Öncelikle sevgili okurlara selam ediyor ve kısacık da olsa kitabın konusundan işleyişinde ve dilinden bahsetmek istiyorum.
Kitap psikolojik ve kişisel gelişim kitabı.
Hayata karşı bakış açınızı değiştirebilecek bir kitap ve konusu da öyle.
Dünya'daki ve insanlardaki çeşitli duygu ve davranışları konu edinip yazılmış. Dili de en az incelikleri işlenilen kitap kadar sade yalın ve bir o kadar da güzel.
Normalde her kitabı okumam (en azından kişisel gelişim ve psikolojik kitaplarda).
Ama bu gerçekten çok başka.
Hani bazı kitaplar vardır ya sayfaları çevirmek istemezsiniz çabuk biter diye. Ağır ağır okursunuz ama kendinizi de tutamaz bir sonraki sayfayı merak edersiniz ya, hıh işte tam öyle bir kitap. Gerçekten çok ama çok beğendim. Kesinlikle herkesin okumasını tavsiye ederim bilhassa ebeveynlerin.
Çocukları yetiştirirken bir çokşryi göz ardı ediyor veya önemsemiyoruz. Sonuçları da canımızı yakınca, "ben nerede hata yaptım "diyoruz. İşte kendimizi suçlamamak için iyi bir eğitim ve yetiştirme gerek. En azından gönül rahatlığı için..
Velhasıl kelam lafı çok uzatmayayım okuyun, okutun :)
Kitabın başlığında da dediği gibi, herşeyin bir anlamı var.
Keyifli okumalar
304 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dili oldukça açık ve anlaşılır olan Kemal Sayar doğru ve tam da yerinde tespitlerde bulunmuş ama bize bu yaptığı tespitlerden nasıl kurtulacağımızı veya ne yapmamız gerektiğinden çok ;tespitler
e yoğunlaşmış biraz daha sonuç odaklı olsaymış daha yararlı bir kitap olabilirdi diye düşünüyorum.
168 syf.
·3 günde
Yazar diğer kitaplarından sonra okuduğum güzel bir kitabından bir tanesi, kendine özgü tarzı ve sunuşuyla harmanladığı herkesin kendinden bir şey bulabileceği ve farkındalığı arttıran güzel bir kitaptı. Yitirdiğimiz değerlere ve yaptığımız yanlışlar kitapta çok güzel bir şekilde yer bulmuş
168 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Genel olarak dünyanın düzeni ve hayatımızla ilgili yapılan tespitler oldukça başarılı. Zaten kendisi bir psikiyatrist olan Kemal Sayar bu kitabında insanın derinliklerine inmiş. Okurken hayatımızdaki yanlışların farkına varıyor ve neredeyse her cümlesine hak vermeye başlıyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim keyifli okumalar....
168 syf.
·Puan vermedi
Yazarın okuduğum 2. Kitabı ve o kadar cok satırın altı çizili ki arada bi tekrar okunması gereken nadir kitaplardan biri benim için.Hayatıma anlam katan satırlar okudugum için mutluyum. Okumanızı tavsiye ederim.Hangi cümleyi yazsam diye düsünüyorum ama karar veremiyorum.hepsi o kadar degerli ki ama şu sanırım başlangıç olabilir.
Kaderin kurbanı degil dd tanığı olmak, insanın iradesini ortaya koyabilmesiyle mümkün. Degdiğiniz her insanı kardeş, vardığınız her yeri yurt bellemekle kaderin tanığı olabiliriz.Dünyanın bizim dokunuşlarımızla güzelleşebileceğine inanarak.
168 syf.
·9/10 puan
Ülkemizin çok değerli psikiyatristin gözlemlerini aktardığı hayata dair 5 bölümden oluşan sohbet eder gibi bizlere aktardığı Rabbani bir hazza ulaşmak ve hayatı anlamlandırmak adına yazılmış kitapseverlere sunulmuştur. Okuduğunuzda her an tebessüm etmeniz dileğiyle..
304 syf.
·10/10 puan
Kemal Sayar'ın okuduğum ilk kitabı. Düşüncelerine ve yazarın kendisine hayran olmamak mümkün değil. Eğer iç dünyanızdaki yorgunluğa, çatışmaya ve mutluluğa inmek istiyorsanız mutlaka bu yazar ile tanışın. Kitapta kendi yaşadığı olaylardan yola çıkarak anlatması ayrı bir güzellik katmış. Psikiyatri profesörü olduğu düşünülürse eserlerinin bu kadar edebi olması şaşırtıcı ve takdire şayan. Sıkmayan, boğmayan içerisinde bir dolu güzellik bulunan bu eseri okumanızı tavsiye ederim. (:
İyi okumalar...
İyi insan, bırak kendine acımayı ve yaşadığın dünyadan sızlanmayı! Sen, zalimler arasında yer almayı seçmediğin için, zaten mükâfatını almış değil misin?
Kötülerin kaybetmediği bir ülke, çocuklarına ahlakı öğretemez. Bir ülkede hırsızlar, uğursuzlar, çeteciler, katiller, zalimler hak ettikleri cezayı bulmuyorsa, o ülkenin okullarında moral eğitim verilemez.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Şeyin Bir Anlamı Var
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752448575
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Her Şeyin Bir Anlamı Var
Her Şeyin Bir Anlamı Var
Kemal Sayar soruyor: İnsan varoluşa sinmiş olan o güzelliği nasıl ortaya çıkarabilir?

Kendinde saklı duran ve modern medeniyet tarafından âdeta baskılanan merhamet, şükran, cesaret gibi

Olumlu özelliklerini bilince nasıl taşıyabilir?

Her Şeyin Bir Anlamı Var, hem bu sorulara yanıtlar bulmaya çalışıyor hem de okurların iç dünyasına ayna tutuyor.

“Şimdi diyorum ki ben sana, her şeyin bir anlamı var. Çiçeğin, böceğin, dalları eğen rüzgârın, ağzımızdan çıktıktan sonra uzayda yüzyıllarca asılı duran sözcüklerin bir anlamı var. Hiçbir şey kaybolmuyor. Hiçbir hıçkırık, hayal kırıklığının yaydığı hiçbir titreşim, içimizde bir coşkunun pır pır kanatlanışı, asla kaybolmuyor. Kâinat gibi, insan da enerjisini sakınıyor. Sonra dağınık duran her şey, biz onu çağırmayı bilirsek, bir yapbozun parçaları gibi birleşip bir şey söylüyor.”

Kitabı okuyanlar 754 okur

  • Sena Maden
  • Hande ören
  • SCÖ
  • Nermin Güller
  • Hacer A.
  • Fatma GÖKÇE
  • Sena sezen
  • Sümeyye Sümer
  • Liva Nur Önder
  • güldeste

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.8 (19)
9
%7.5 (12)
8
%8.1 (13)
7
%3.1 (5)
6
%1.2 (2)
5
%0.6 (1)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0