Her Şeyin Bir Anlamı Var

8,3/10  (16 Oy) · 
72 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.025 gösterim
İnsan düşüyor, kalkıyor, kendisine bir hikâye kuruyor. Kendi hikâyesine çok inanıyor, az inanıyor, hiç inanmıyor. Başkalarının hikâyesine inanıyor. Kendisine inanılacak değişik hikâyeler buluyor. Bir ömrü bir hikâyenin parçası olmak için tüketiyor.

Bana diyorsun ki "Bu dünya anlamsız; ben burada olmayı kendim seçmedim." Bu sözcüklerde burası ile orası arasında asılı duran bir hayatın izleri var. Yokluk ve varlık arasında yürüyen bir ip cambazının hüneri.

Şimdi diyorum ki ben sana, her şeyin bir anlamı var. Çiçeğin, böceğin, dalları eğen rüzgârın, ağzımızdan çıktıktan sonra yüzyıllarca uzayda asılı duran sözcüklerin bir anlamı var.

Konuşuyoruz seninle. Yavaş yavaş iyileştiğini hissediyorum. Öfken azalıyor. Artık Tanrı'ya kızmıyor gibisin. Ve artık şükür ki, yaralarından ibaret değilsin. Hayatın çiçek tozları gibi oradan oraya neşe içinde uçuşuyor. Varoluşuna sinen ıstırap sanki daha derinlere, kımıldadığında hissetmeyeceğin bir yerlere iniyor. Onunla da başın hoş olsun, çünkü bir anlamı var.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789752639645
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kemal Sayar'ın kendine özgü tarzı ve sunuşuyla harmanladığı herkesin kendinden bir şey bulabileceği ve farkındalığı arttıran güzel bir kitaptı. Yitirdiğimiz değerlere ve yaptığımız yanlışlar kitapta çok güzel bir şekilde yer bulmuş
Sayar'ın anlatım tarzı ilk baş farklı gelse de okudukça alışıyor ve ne kadar akıcı olduğunu fark ediyorsunuz, sayfalar su gibi akıp geçiyor. Okurken hayatınıza dışarıdan bakma fırsatı buluyor ve özeleştiri yapmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

sinem abay 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Gerçekten adında da belirtildiği gibi herşeyin bir anlamı varmış. Çok can alıcı noktalara dokunarak ilerliyor kitap. Her konudan bir anlam çıkarıyor bazen kötü bazen iyi biraz yavaş ilerliyor kitap fakat güzel sade bir dilli var. Ben beğendim. İnşallah sizde beğenirsiniz. Unutmayın bu hayatta herşeyin bir anlamı var.

FATMA ZEHRA NASUH MUTLU 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cok guzel bir kitap bence herkes okumali cok anlamli bir kitap yazarini tebrik ediyorum harika herkese tavsiye ederim iyi okumalar okuduktan sonra emin olunki yazma istegi gelicek

Bahar Cihad 
02 Tem 10:53 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Özgürlük için yapmamız gereken şey aslında basittir: Arada, kapsama alanı dışında olmak. Sevgiliyi özlemek. Ona mektup yazmak. Uzun zamandır görmediğiniz dostları çat kapı ziyaret etmek. Bir kitabı, bir anı, bir sohbeti bölmeden yaşamak. Hayatın akışına kapılmak. Sessizliğe kulak vermek."

Işınn. 
 26 Ağu 2016 · Kitabı okudu

Anlamını yanlış bildiğimiz bazı şeyleri yeniden anlamlandırmak ve zihnimize, tamamiyle doğru bilinen yanlışların, kaybettiğimiz değerlerin,doğru istikametlerini empoze edişini içeren bir kitaptı... Herşeyin bir anlamı var...

mehmet tekiner 
08 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mutlaka okunmalı. Şehir hayatının bunalımlı ortamından kaçıp Amazon ormanlarına seyahate gerek yok. Egzotizmin tadı bu kitapla da çıkıyor.

Kitaptan 37 Alıntı

Esma Tezgi 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sessizlikle iyileştirilmesi gereken anlar vardır. Bazı anlar sadece susuşla onarılabilir: sadece susmak o andaki çaresizliği, dehşeti ve öfkeyi giderebilir.

Her Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal SayarHer Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal Sayar
Esma Tezgi 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Söz, sükutla taçlanmıyorsa, yerlere düşüyor. Bir ruhtan çıkıp başka ruha değiyorsa, sözün anlamı var.

Her Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal SayarHer Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal Sayar
kübra 
20 Şub 15:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

insanların öykülerini dinliyorum. dün birbirini sevenler, bugün birbirini boğazlıyor.dün mutlu olanlar bugün mutsuzluktan yakınıyor. dün sevgili olanlar bugün birbirinden nefret ediyor. her şey zeval buluyor.kimse sonsuzluk ülkesinin padişahı değil.belleğimizde ufak tatlar kalıyor.bir gülümseyiş, birkaç dize, birkaç an, birkaç fotoğraf.

Her Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal SayarHer Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal Sayar
kübra 
21 Şub 12:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

dünyanın gelip geçici olduğunu, maddi olan her şeyin zevale doğru yol aldığını, hasılı kelam, faniliği ruhun en ücra hücrelerinde hissetmeyen bir insan, kendisini nasıl dindar olarak tanımlayabilir? güzelliği baş tacı etmeyen, hayatı bir huşu ve haşyet duygusuyla taçlandırmayan kişi, bize dindarlığının alameti olarak neyi gösterebilir?

Her Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal SayarHer Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal Sayar
kübra 
21 Şub 15:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

muhabbet ve merhamet yoksa, ahlak yoktur. insana sadakat, toprağa sadakat, gerçeğe sadakat. ticari ve politik propagandanın her şeyi kirlettiği çağda, sahih ve halis olana sadakat. insanlığın kadim hikayelerine sadakat.yitirdiğimiz ahlakı bulmak için daha iyi bir kılavuz var mı?

Her Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal SayarHer Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal Sayar
kübra 
20 Şub 14:47 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

EY HAYATI BİR EKSİKLİK DUYGUSUYLA VE HİÇ GELMEYECEK BAHARI TERENNÜM EDEN NAZENİN RUH, BIRAK KENDİNLE UĞRAŞMAYI. SENDEN YARDIM BEKLEYEN BİR DÜNYA VAR BAK DIŞARIDA. BİR İNSANA ÇARE OL. BİR YURTSUZA BARINAK OL. KENDİ EVİNE KORKMADAN YÜRÜ, KENDİ ÇOCUKLUĞUNA KAVUŞ. ŞİFA VEREN, SENİ ERİŞKİN HAYATINA YARALI BİR CEYLAN OLARAK SALDIYSA, BU DİĞER YARALANMIŞLARI DAHA İYİ ANLAYABİLMEN İÇİNDİR.

Her Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal SayarHer Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal Sayar
kübra 
22 Şub 12:47 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yarın başka bir ülke olsun.şehrin büyük parkları, büyük meydanları olsun ve oralara taşıtlar giremesin.insanlar ruhlarını tabiatla dinlendirebilsin. ruhun krizini daha da tırmandıran alışveriş merkezlerinde zaman öldürmesin. bir belediye başkanı da çıksın mesela, yeni yollar, taşıt eksenli projelerle övünmesin de, insanı merkeze alan yeşil alan projeleriyle bizi şaşırtsın.

Her Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal SayarHer Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal Sayar
sueda reyyan 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İtaat devri bitti. Zaman diyalog zamanı. Ötekinin sesinin de senin sesin kadar değerli şeyler söyleyebileceğini teslim etmen gerek.

Her Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal SayarHer Şeyin Bir Anlamı Var, Kemal Sayar
4 /