Her Sözcük Bir Tohumdur

6,8/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
280 gösterim
Her sözcük bir tohumdur ve kendi besinini içinde barındırır.Yüreğinin Götürdüğü Yere Git ve Yüreğimin Sesini Dinle gibi romanlarıyla tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çok geniş bir okur kitlesine ulaşan Susanna Tamaro, bu kez bize sessizliğin ve sözün yaşamımızdaki derin anlamını anlatıyor. İletişimsizliğin yaşamlarımıza egemen olduğu, sözün giderek anlamını yitirdiği günümüzde, sessizliği ve ölümü yeniden düşünürken, yaşamın pırıltısı ve gizemini yakalamanın yollarını arıyor. İnsanoğlunun her sözcüğün bir tohum olduğunu nasıl unuttuğunu, kendisini sarmalayan evrene nasıl bu denli yabancılaştığını sorgularken, bizleri birbirimizi dinlemeye ve anlamaya çağırıyor. Tamaro'ya göre, sözcüklerin birer tohum gibi serpilip boy atacağı toprak insan yüreğinden başka bir yer değil. Sözcükler ancak orada köklenebilir, umursamazlık kabuğunu kırabilir ve insanlığı bilge kılabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2007
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789750707711
 • Orijinal Adı:
  Ogni parola ê un seme
 • Çeviri:
  Eren Cendey
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gamby 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu sitede kitapla ilgili herhangi bir yorum olmamasına pek şaşırmadım. Zira yazarın kullandığı dil ve anlatım beni pek etkilemedi, bundan mütevellit gidip bir arkadaşıma "Hey kesinlikle bu kitabı." okumalısın falan demem. Öte yandan kitap bir deneme örneği, yani bir olay kurgusu zaten yok fakat harika tespitler yer yer mevcut. Ancak çoğunluğa baktığımda zaten bilinen şeylerin, birkaç süslü kelime eşliğinde okuyucuya aktarıldığını fark ettim. Bu da ister istemez ekşi bir tat bırakıyor. Yine de okunabilir kategorisine iliştirmekten geri durmuyorum.

Kitaptan 4 Alıntı

Yusuf Ziya GÜN 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Huzursuzluk ışığı arar.Ve bunu kendini sorgulayarak yapar.Kimim ben?Nereden geliyorum?Nereye doğru gidiyorum?Bir anlamım varsa eğer,beni ve bizi kucaklayan evrenin anlamı nedir?Onun gizeminin,ışığının,gölgenin ve güzelliğin anlamı nedir.?"

Her Sözcük Bir Tohumdur, Susanna Tamaro (Sayfa 44 - Can)Her Sözcük Bir Tohumdur, Susanna Tamaro (Sayfa 44 - Can)
Yusuf Ziya GÜN 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sevdiklerimiz her zaman çevremizde uçuşurlar."

Her Sözcük Bir Tohumdur, Susanna Tamaro (Sayfa 90 - Can)Her Sözcük Bir Tohumdur, Susanna Tamaro (Sayfa 90 - Can)
Yusuf Ziya GÜN 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Çevreme baktığımda,pek çok insan için hayatın zamanının bir an önce doldurulması gereken irili ufaklı çekmecelerle dolu bir dolaba benzetildiğini fark ediyorum."

Her Sözcük Bir Tohumdur, Susanna Tamaro (Sayfa 72 - Can)Her Sözcük Bir Tohumdur, Susanna Tamaro (Sayfa 72 - Can)
Yusuf Ziya GÜN 
19 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Evet,evrende bizim kurallarımızın ve tahminlerimizin gözden kaçırdıkları bir güzellik algısı vardır ve bu algı kendiliğinden neşeye,dansa,berekete dönüşür."

Her Sözcük Bir Tohumdur, Susanna Tamaro (Sayfa 52 - Can)Her Sözcük Bir Tohumdur, Susanna Tamaro (Sayfa 52 - Can)