Her Temas İz Bırakır (Behzat Ç. - Bir Ankara Polisiyesi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.514
Gösterim
Adı:
Her Temas İz Bırakır
Alt başlık:
Behzat Ç. - Bir Ankara Polisiyesi
Baskı tarihi:
Eylül 2006
Sayfa sayısı:
299
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750504402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Her Temas İz Bırakır
Her Temas İz Bırakır
Kızılay, Sakarya Caddesi, SSK İşhanı, Dil-Tarih, Atakule, öğrenci evleri... ve Emniyet... Cinayet Masası. Behzat Ç., "yeni müktesebata" uyum sağlayamamış, lambur lumbur, "dişli" bir başkomiser. Müzik dinlemez, polis telsizi dinler. Kitap okumaz, gazeteye spor sayfasından başlar. Herhangi bir siyasi görüşü yok. "İçimizden birinin" üçüncü sayfa haberlerine yansımış hali gibi, adı bile tam değil. 1. Amatör'de duran toplara iyi vuran bir stoperken, topçuluğu bırakıp başkalarını tekmelemeye başlamış. Mesela beş lira için kalbinden adam bıçaklayanları, on üç yaşında kızlara tecavüz eden, namus için en yakın akrabalarını vuranları... Kendi adalet anlayışı bakımından sorun yok; "it uğursuz" kimdir, belli gibi görünüyor... Ama acaba öyle mi? Behzat Ç.'yi ve onun adalet duygusunu da rahatsız eden işler olabiliyor bazen hayatta... At izinin it izine karıştığı bir cinayet... Kim, niye öldürsün bu kızı? Hem niye bu şekilde? Siyaset karışmış desek?.. Garip... Öğrenci âlemine, başka âlemlere, ama asıl polis âlemine dikiz atan, entrikası bereketli bir polisiye...
(Tanıtım Bülteninden)
Bu kitabı Behzat Ç. dizisini izlemediğim için mi çok beğendim bilmiyorum ama yazarın samimi dili kitabı soluksuz okutuyor. Kitabın sonunu çok beğendim. Memnun kalıp akabinde birkaç kitabını daha okudum. Emrah Serbes'in yeteneği kendini gösteriyor. Genç yazar ilerde daha iyi romanlar yazacağının sinyalini veriyor. Tavsiye ediyorum.
Telafisi en güç şey dikkatsizlik sonucu kırılan kalplerdir. İş işten geçtiğinde bütün mazeretler tedavülden kalkar, kıran da kırılan da piç gibi ortada kalır...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.920 Oy)19.837 beğeni45.424 okunma3.470 alıntı191.976 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.909 Oy)9.183 beğeni30.108 okunma922 alıntı146.157 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.097 Oy)13.909 beğeni36.029 okunma3.753 alıntı153.094 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.706 Oy)9.657 beğeni27.107 okunma1.996 alıntı125.539 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.752 Oy)8.365 beğeni23.906 okunma948 alıntı95.280 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.220 Oy)9.208 beğeni27.492 okunma2.921 alıntı121.154 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.883 Oy)9.422 beğeni26.499 okunma1.791 alıntı135.323 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.262 Oy)6.617 beğeni17.598 okunma2.936 alıntı90.067 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.712 Oy)8.174 beğeni22.238 okunma4.392 alıntı136.427 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.982 Oy)11.769 beğeni29.529 okunma1.681 alıntı154.513 gösterim
Daha önce Guguk Kuşu romanı için; Jack Nicholson yüzünden kitabın filmi değil de filmin kitabı olabiliyor diye yazmıştım.

Aynı durum burada da geçerli.

Kitap; çok akıcı, özgün, heyecan verici olsa da Erdal Beşikçioğlu’nun dev oyunculuğu “yüzünden” ancak dizinin kitabı olabiliyor.

Evet, çok kaliteli bir olgu ile akla geliyor. Ancak kendisi “özne” olması gerekirken ancak özneyi hatırlatan bir “nesne” veya “sıfat” olabiliyor.

Bobby Mcferrin’in, Bob Marley sayesinde daha bilinirlik kazanan, içinde çok fazla yaşanmışlık bulunan, şarkısının düne kadar insana mutluluk aşılayan bir iksir iken, şimdi ise bir cep telefonu operatörünü hatırlatan basit bir reklam cingle’ı olması kadar acı bir durum olmasa da; Kitap, “şamda kayısı” durumunda olabilecek iken “iç güveysinden hallice” ye razı duruma getirilmiş.

Behzat Ç dizisinin hayranıysanız kitapta okumayanların anlayamayacağı bir duygu yaşıyorsunuz. ( Seyretmeyengiller! Uğraşmayın anlayamazsınız !!!

https://www.youtube.com/watch?v=wEAGJlOqrRk

Çok acele bir yere yetişilmesi gerekirken, çok eski bir dostla tesadüfen yolda karşılaşmak gibi bir şeydi bu kitabı okumak.

“ Çok özledim oğlum ben seni ya!” diyemezsin, çünkü denmiyor anasını satayım! Yaşadığın ortamda en çok eksikliğini hissettiğin samimi bir nefestir karşındaki, biraz daha konuyu uzatmak istersin ancak ikinizin de 5 dakikası bile yoktur çünkü kurtarılacak bir dünya sizi bekler (!) Mecburen, dünyanın en samimiyetsiz sözlerinde TOP 10’a girecek sözü söylersiniz birbirinize: “ Mutlaka görüşelim.”

Bu kitapta da bir yandan sayfaları merakla çeviriyor, bir yandan da bitmesin istiyorsun. Karakterlerin her biri birbirinden kaba, birbirinden cahil ama çok doğallar, çok dürüstler… Sen, ben edince ağızda iğrenç duran o küfürleri, onlar çok güzel ediyor…

“ Doyamadım ama ben amirime, Harun’a” diyemezsin çünkü denmiyor… Hem daha çok kitap var, onlara ayıp olur…

Ortaya ilk çıktığından beri adalet sisteminin bir türlü oturamadığı güzel ülkemde dürüst bir polis olmanın ne kadar zor olduğunu görüyorsunuz. “Küçük kötüler” de sorun yok çünkü onlara güçleri yetiyor. Ama bizlerin adlarını bile bilmediğimiz veya belki de gerçek yüzlerini görmediğimizden alkışladığımız, “BÜYÜK KÖTÜLER” i gözleri ile görüyor, nefeslerini hissedecek kadar onlara yakın oluyorlar ama onlara bir türlü dokunamıyorlar.

Bu, bütün şarkıları ezbere bilip dilsiz olmak gibi bir şey…

Eğer diziyi “seyretmeyengiller”denseniz çok ama çok sarsıcı bir son sizi bekliyor…
Sözün özü; Çok “harbi” , çok güzel bir kit...

Behzat Ç: La bi sus artık ! Oğlum niye bu kadar uzun yazıyorsun sen ? İşsiz misin?

Meşrebi: Yok amirim ne alakası var? Arada sırada uzun yazıyorum. Hem sizi çok sevd…

Behzat Ç: Saçma sapan konuşma! Şunlara bak, yazdıkların da bir şeye benzese. Al bunu al,al,al Harun ! Kayışı sıyırmış bu…

Meşrebi: Aaa! Harun da mı burada ? Pardon amirim hunimi alıp geliyorum…

Unutmadan aşağıda emanet var çıkarken alırsınız… Yettim amirim!

https://www.youtube.com/watch?v=VouJ8bp3n8g
Emrah Serbes severek okuduğum bir yazar ancak bu kitabı okumakta geç kalmışım. Sebebi polisiye sevmeyişim olabilir. Behzat Ç. karakteri dizisiyle hepimizin gönlünde taht kurduğu gibi roman betimlemelerinde de insanda geriye hafif bi kıskançlık bırakmıyor değil. Her sayfada sona yaklaşmaktan korktuğum için yavaştan aldım. Romanın sonunu bildiğim halde ağlamaklı oldum. Herkese, özellikle polisiye sevenlere özellikle tavsiye ediyorum.
Polisiye sevenlerin ve Türk yazar isteyenlerin severek okuyacağı bir Ankara polisiyesi Behzat Ç hikayesi ne kadar televizyonda izlemiş olsanız da severek okuyup bitireceginiz kitaplardan bir tanesi
Emrah serbes gibi (sonunda t yok)bir ilgi arsizi adamin behzat ç gbi efsane bir karakteri yarattiğina inanmak istemiyorum.zaten o efsaneliğin sadece erdal beşikçioğlu olduguna kanaat getriorum.sen iyi bir okuyucusun emrah iyi bir yazar değilsin
polisiye düşkünleri iyi okusun bu yazıyı (: kulak aşinası olduğumuz dizi Behzat Ç. (benim 2 kere bitirdiğim) senaryosudur . muhteşem bir kurgu. serinin ilk kitabı. bu kitap belki sizin polis olmanızı bile sağlayabilir. kitap cinayet büro amiri Behzat Ç. ve ekibinin yürüttüğü soruşturmalar üzerine yazılmış olmasından ziyade toplumsal içerikli mesajlar da sunuyor okuyuculara. yazarın kaleme aldığı bu kitapta mekan ve kişiler kendimizi kitabın içinde hissetmemizi sağlıyor ki o derece güzel bir betimleme sunmuş. yer yer aşklara da yaşanmış olaylara da yer veren kitap gayet güzel ve okunması gerekiyor (:
İsmi ile bile okuru yakalayabilecek bir kitap. Herhangi bir temasın kimlerde nasıl izler bıraktığını anlatırken Behzat Ç.'yi bize kazandırmıştır. Teşekkürü bir borç biliriz efendim :)
Behzat Ç.. Önce diziyi izleyip ardından kitabı okumak farklı bir hava katıyor. Kafanızda karakter canlandırması yapamadığınız hemen diziye döndüğünüz bir kitap oldu benim için. Sonunu bildiğim halde yine de içine çekiyor kitap ne kadar okudum ne kadar zaman geçmiş bilmiyorsunuz bile..
Behzat Ç'nin yaratıldığı türk polisiyesinin gerçeğe en yakın yapıtlarındandır. karakter incelemeleri oldukça başarılıdır diziyi izlemeden önce kitapları okumak çok şey katar daha iyi anlar ve yorumlarsınız.
Özellikle diziyi seyretmiş olanların daha hızlı okuyabileceği, karakterleri daha iyi yorumlayabileceği akıcı bir kitap. Diziye göre Behzat Ç. biraz daha az kaba bir polis. Katili diziyi seyrettiğimden önceden bilsem de kitabı okuması keyif verdi.
Dikkat spoiler içerir.

Dizisi de yapılan karakterin ilk romanı. Behzat Ç. karısından boşanmış, kızı Berna ile sorunları olan Cinayet Büro başkomiseridir. Yılbaşı gecesi Betül adında bir kız Teras bardan atlar. Cinayet büro işe karışır ama tek karışan onlar değildir. İşin içinde istihbarat ve TEM de vardır. İntihar gibi gözüken olay intihar olmayabilir. İşin içindeki sol örgüt üyelerini araştırırken eski sevgilisi Bahar ile karşılaşır. Katili bulmaya çalışırken Hayalet, Harun, Akbaba, Eda, Cevdet ve Selim ile çalışır. Katil beklenmedik bir isimdir ama acaba adalet gerçekleşecek midir? Berna ile arasındaki buzları eritecek midir? Bahar ile tekrardan sevgili olacak mıdır? Soluksuz okunan bir polisiye. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
-Çok mu sevmiştin?
-Bilmem. Ben sevmesini bilmiyorum herhalde. Kimi sevdiysem bana düşman oldu.
Telafisi en güç şey dikkatsizlik sonucu kırılan kalplerdir. Iş işten geçtiğinde bütün mazeretler tedavülden kalkar...
“Çok mu sevmiştin?”
“Bilmem. Ben sevmesini bilmiyorum herhalde.Kimi sevsem bana düşman oldu.”
Emrah Serbes
Sayfa 216 - iletişim yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Temas İz Bırakır
Alt başlık:
Behzat Ç. - Bir Ankara Polisiyesi
Baskı tarihi:
Eylül 2006
Sayfa sayısı:
299
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750504402
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınları
Baskılar:
Her Temas İz Bırakır
Her Temas İz Bırakır
Kızılay, Sakarya Caddesi, SSK İşhanı, Dil-Tarih, Atakule, öğrenci evleri... ve Emniyet... Cinayet Masası. Behzat Ç., "yeni müktesebata" uyum sağlayamamış, lambur lumbur, "dişli" bir başkomiser. Müzik dinlemez, polis telsizi dinler. Kitap okumaz, gazeteye spor sayfasından başlar. Herhangi bir siyasi görüşü yok. "İçimizden birinin" üçüncü sayfa haberlerine yansımış hali gibi, adı bile tam değil. 1. Amatör'de duran toplara iyi vuran bir stoperken, topçuluğu bırakıp başkalarını tekmelemeye başlamış. Mesela beş lira için kalbinden adam bıçaklayanları, on üç yaşında kızlara tecavüz eden, namus için en yakın akrabalarını vuranları... Kendi adalet anlayışı bakımından sorun yok; "it uğursuz" kimdir, belli gibi görünüyor... Ama acaba öyle mi? Behzat Ç.'yi ve onun adalet duygusunu da rahatsız eden işler olabiliyor bazen hayatta... At izinin it izine karıştığı bir cinayet... Kim, niye öldürsün bu kızı? Hem niye bu şekilde? Siyaset karışmış desek?.. Garip... Öğrenci âlemine, başka âlemlere, ama asıl polis âlemine dikiz atan, entrikası bereketli bir polisiye...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.118 okur

 • Emirhan Gündoğan
 • Pelin İnan
 • Orbay Tenekeci
 • Anıl Kurul
 • Fatma Yıldırım
 • büyük yolların haydudu
 • Zeliha Oğraş
 • Arzu melek
 • Hatice Ertaş
 • Selin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%2.4
18-24 Yaş
%26.8
25-34 Yaş
%37.7
35-44 Yaş
%21.7
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.2
Erkek
%52.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.9 (94)
9
%21.7 (73)
8
%31.2 (105)
7
%10.4 (35)
6
%3.9 (13)
5
%1.2 (4)
4
%0.9 (3)
3
%0.3 (1)
2
%0.3 (1)
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları