·
Okunma
·
Beğeni
·
905
Gösterim
Adı:
Her Yer Gökyüzü
Baskı tarihi:
30 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994856
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sky Is Everywhere
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Baskılar:
Her Yer Gökyüzü
Her Yer Gökyüzü
KARDEŞİZ, KLARNETÇİ, LAZANYA ŞEFİ, BİR ROMAN KAHRAMANINA KAFAYI TAKMIŞ VE UMUTSUZCA ÂŞIK…

On yedi yaşındaki Lennie Walker tüm zamanını ablası Bailey’nin gölgesinde huzurlu ve güven içinde geçirmektedir. Ancak Bailey’nin ani ölümünden sonra ne yapacağını bilemeyen Lennie hayatının başrolünü üstlenmek zorunda kalır ve kendisini, ablasının tıpkı onun gibi yas tutan erkek arkadaşı sessiz ve baştan çıkarıcı Toby ile kasabaya yeni taşınan, hayat dolu müzik dâhisi Joe arasında buluverir. Biri Lennie’yi hüzünden kurtarırken öteki hüznüyle teselli etmektedir. Ama üçünün yolları kesiştiğinde Lennie’nin dünyası paramparça olacaktır…

Sevgiyi el üstünde tutarken acı bir kaybı irdeleyen bu romanda Lennie’nin, etrafındaki gürültüde kendi melodisini bulma çabaları son derece içten, gerçekten şamatalı ve kesinlikle unutulmaz.


“Bağımlılık yapan, romantik, hüzünlü ve zekice yazılmış bir kayıp öyküsü... aynı zamanda unutulmaz bir kendini keşfetme hikâyesi. Hemen bu övgüyü okumayı bırakıp kitabı okumaya başlayın!”
Gayle Forman, The New York Times çoksatanı Eğer Yaşarsam’ın yazarı

“Mizah, müzik, şiir ve hayatla dolu bu roman ihanet ve affetmeyi gerçekçi karakterlerle yeniden betimliyor.”
School Library Journal

“Bilgece yazılmış… Üstelik çok keyifli.”
Zoe Sugg, The New York Times çoksatanı Çevrimiçi Kız’ın yazarı

“Tutkulu, hassas, ince detaylarla bezeli ve karşı konulmaz bir kitap.”
VOYA

“Nelson’ın kayıpla başa çıkmaya dair bu samimi ve hassas ilk romanı romantizm ve tutku dolu.”
The Horn Book

“Aşk ve kaybetmek konulu bu muhteşem hikâyede Nelson bizi güldürecek ve ağlatacak birçok karakterle tanıştırıyor.”
NPR, “The Roundtable”

“İnsanın içine işleyen bir öykü.”
The Denver Post

“Rüya gibi imgelere sahip bu kitapta okurlar, Lennie’nin içsel çatışmalarını ve hayatla kurduğu ilişkiyi okumaktan büyük keyif alacak.”
Publishers Weekly

“Uzun süredir bir öyküye ve karakterlerine böylesine âşık olmamıştım. Nefes kesici, yürek parçalayıcı ve çok komik. Dünyayı sarsacak bir öykü.”
An Na, Michael L. Printz Ödülü ve Amerika Ulusal Kitap Ödülü Finalisti
296 syf.
·1 günde·2/10
Baş karakterimiz Lennie, ablasını kaybediyor. Yaşadığı buhranda ölen ablasının erkek arkadaşı Toby ile yakınlaşıyor. Ama aynı zamanda okula yeni gelen Joe'dan da hoşlanıyor.

Lennie'nin, sürekli Toby ile yakınlaşması ve buna karşı koyamadığını iddia etmesi saçmalığın dik âlâsıydı gerçekten. Ayrıca Joe ile ne ara samimi oldular, Joe bu kızda ne gördü de bir anda kızın peşine düştü o da muamma. Ölen sevgilisinin kız kardeşiyle bir şeyler yaşayan Toby de ayrı bir manasız karakter. Kitapta yaşanan hiçbir olayın manalı bir tarafı yok zaten.

Kitap ile ilgili sevdiğim tek şey Lennie'nin bulduğu her kağıda şiir yazması. Bunun dışında sevdiğim tek bir nokta bulamıyorum gerçekten.
304 syf.
·5/10
Gerçekten günlerce şu kitaba ne yazsam diye düşündüm. Bir ara aman boşver yazmayayım dedim sonra yazsam mı ya oldum ve en sonunda yazma girişiminde bulunuyorum şuan.

İlk defa bir kitap hakkında ne yazacağımı bilmiyorum çünkü yani normalde kitapları çok gömen birisi değilimdir, elimden geldiğince başkaları belki beğenebilir diye çok sevmesem de ağır şeyler yazmam ama yine de beni sinir eden sevmediğim noktaları veya sevdiğim noktaları yazarım ama bu kitap değişikti.

Hani insanlar der ya, itekleye itekleye okudum. Eskiden ben o duyguyu bilmezdim ama bu kitapla o duyguyu gerçekten tatmış oldum çünkü okuyabilmek için resmen kendimi ittim. Beş sayfa okuyup sıkıntıdan bunalırken baktım kitap gitmiyor, işte şu sayfaya gelmeden bırakamazsın gibi kendimi zorlaya zorlaya okudum.

Ancak bu kadar zorlanarak okumama rağmen kitaptan nefret de edemedim. Evet ettim ama etmedim. Yani tabii bu durumu kendim bile anlamazken nasıl anlatıcam bilmiyorum hiç fjdflfgj

İlk kitabı alma hikayemi anlatarak başlamak istiyorum ben ya. Şimdi ben, arkadaşımla Dr’daydım orada aylak aylak dolaşıp kitaplara bakıyorduk, daha doğrusu o buluşmaya geç gelmişti ben kitaplara bakıyordum sonra bu kitabı gördüm, arkasını okudum hoşuma gitti ama Dr’ı ve kitapların üzerlerinde yazan korkutucu rakamları biliyorsunuz. İşte internetten alırım diye geri yerine koydum.

Sonra kültür merkezine bir iş için gittim, aynı zamanda oranın kütüphanesine kayıtlıyım ve o kadar yokuş çıkmışken, okuyacak kitap da yokken bir bakınayım dedim ama kütüphanede de genel olarak bana hitap eden tüm kitapları okudum. Pek ümitli değildim. Ama oraya gidince elim boş çıkmak istemedim ve raflarda dolanırken bu kitabı gördüm ama kapağı farklıydı. Eski basım bir şey ve kapağın resmini koyuyorum şuraya. file:///C:/Users/User/Pictures/20180702_005205.jpg Allahım yani. Bana verseler daha iyi bir kapak yaparmışım…

Neyse. Ama ben aynı kitap olduğunu bilmeden, arkasında yazılanları hatırlamıyordum çünkü, sırf isimleri aynı diye alıp çıktım ve eve gelip baktığımda anladım ki, aynı kitap. Tabii sevindim ve okumaya başladım hemen.

Lennie Walker, 16, 17 veya 18 yaşında ablasını yeni kaybetmiş genç bir kız. Büyükannesi Gram ve dayısı Big ile yaşıyor. Hani Gram ve Big’in onun neyi olduğunu yazmak istedim çünkü kitabın sonlarına doğru bunu anca anladım ve çok sinir bozucuydu. Eklemek gerekirse ki bence hiç gerek yok, Lennie, asosyal ve pek konuşmayan bir tip. Her anı cehennem gibi geçiyor çünkü yemek yemek, gülmek, televizyon izlemek gibi böyle sıradan olan veya olmayan herhangi bir iş yaptığında aklına ablası geliyor ve:

‘’O bir daha bunların hiçbirini yapamayacak.’’

Mantrası zihnine yerleşiyor ve ağlamaya veya çığlık atmaya başlıyor. Bana kalırsa bu kitabı iğrençleştirmemiş birini kaybetmemizin verdiği o hissiyatı çok ama çok iyi anlatmıştı.

Kitabı benim için itikleme yoluna sürükleyen şey ise Lennie’nin aşk hayatıydı. Toby var. Toby, ablasının eski erkek arkadaşı. Eski, çünkü ablası öldü. Tahmin edebileceğiniz gibi Toby de çok üzgün ve Bailey hayattayken Toby ve Lennie çok yakın olmasalar da (çünkü Bailey güzel ve dikkat çeken kız kardeş. Lennie daha çok onun gölgesine sığınan, dikkat çekmeyen kız kardeş) Bailey öldükten sonra yakınlaşıyorlar çünkü bunun bir nedeni yok. Birbirlerini anladıklarını hissediyorlar ve Lennie’nin dediğine göre onu Toby’e sürükleyen ağıırrr bir çekim kuvveti var. Aynı şekilde Toby’ide ona.

Ama durun, aynı zamanda okula yeni gelen Fransız çocuk Joe var. Lennie başlarda onu sadece çekici buluyor, hoşlanmıyor ama siz ilişkilerinin neye döneceğini biliyorsunuz yani. Neyse sadece çekici bulmakta bir sorun yok diyorsunuz, olabilir böyle şeyler.

Ama daha sonra Lennie, Toby ile öpüşüyor. Tabii siz ‘yok artık. Kendinize gelin, napıyorsunuz? İnsan mısınız siz?’ triplerine gayet haklı bir şekilde giriyorsunuz. Sonra Lennie bunu en yakın arkadaşına anlatıyor ve birde yargılamamasını bekliyor. O zaman hiç anlatmayacaksın abi yani. Kız gayet haklı bir şekilde yargılıyor onu.

Yani tabii Lennie, Toby’e aşık değil. Hatta pişman falan oluyor ama onu görünce bir türlü o çekime karşı koyamıyor falan. Daha sonra Joe’ya aşık oluyor. Artık Toby’i bırak. Ama o bunu durduramıyor.

Aslında durdurmuştu ama Toby çok üzgün, her ikisi de pişman. Toby ağlıyor ve Lennie’nin aklına onu öpmekten başka bir şey gelmiyor, o sıra Joe bunları görüyor tabii. O sıra bunlar aşıklar, sevgililer birde.

İşte Lennie’nin sıvadığı yer burası.

Çooook pişman oluyor, ne yapacağını bilmiyor. Çünkü hayatında şu an hiçbir şey yolunda değil. Gramla da arası kötü. Ailesi diyebileceği insanları çok boşladı. Bencilce davrandı. Hala daha ne yapacağını bilmiyor.

Joe’nun onu affetmesi için çeşitli şeyler deniyor ve en son Gram’ın çiçeklerini kesip Joe’ya götürüyor. Hani normal bir şey gibi ama Gram için çiçekleri, yazar için kelimeler, ressam için boyalar neyse o. O derece seviyor çiçekleri ve tabii kırılma anı orası. Lennie’ye feci bağırıyor, bunlar biraz kavga ediyorlar ve Lennie hep yaptığı gibi kaçıyor ama sonra diyor, hayır. Kaçmayacağım.

Geri dönüyor ve hatalarıyla yüzleşiyor. Sadece kendi acı çekiyormuş gibi davrandığını görüyor.

Ve Gram’ı anlıyor.

Ve nihayet birlikte çay içebiliyorlar.

Ve sonra Lennie, viktorya döneminde bulabileceğiniz bir dildoniklikle Joe’ya bir mektup bırakıyor, ormandaki o harika yerlerine. Ve sonra Joe onu buluyor ve sonra durum tatlıya bağlanıyor.

Kitabın sonunda herkes bazı şeyleri aşmış ve mutlu.

Bu kitabı okumadan nereden gördüğümü hatırlamıyorum ama bir söz okumuştum.

“Ne okumak istiyorsanız onu yazın.”

Bu kitabı okurken hep bunu düşündüm. Kitap sıkıcıydı evet ama bu yazarın diliyle alakalıydı bence biraz da. Neyse işte, hep bunu düşündüm ve sanırım ben bunu okumak isterdim diye düşündüm. Çünkü Lennie biraz ‘kendine gel be’ tarzı cümleleri kendine çok söyletse de gerçekçi bir karakterdi. Tabii sürekli kendinize bu bir kitap, o da karakter diye hatırlatmadığınız sürece.

Yani evet teknik olarak Joe’yu aldatıyordu ama Toby’le sevgili olmadan çok öncesinde öpüşüyordu ve bu yanlıştı ama kitabın sonlarına doğru, o da Toby’le neden bu kadar çok öpüştüğüne dair mantıklı bir teori bulmuştu ve bu biraz da duygusal bir şeydi.

“O sırada bir şey fark etmiştim: Bailey de Toby'yi ve beni çok seviyordu; o ve ben neredeyse tüm kalbini işgal ediyorduk, belki de birlikte olarak yapmaya çalıştığımız buydu, belki de kalbini tekrar bir araya toplamak istiyorduk.”

Bu alıntıdan sonra Lennie’yi biraz anladım sanırım. Biraz çünkü her halükarda o ablasının erkek arkadaşıydı.

Ve birde şu ayrıntı hoşuma gitti.

Sarah onun en yakın arkadaşı ama o Lennie’yi yargıladı ama Gram, büyükannesi Lennie’yi yargılamak yerine, görünce şok olduğunu ama bu tür kayıplardan sonra bu tür şeylerin yaşanabileceğini söyleyip Lennie’yi teselli etti.

Aileniz cidden bambaşkadır her zaman.

Dili daha akıcı olsaydı sanırım bu kadar iteklemek zorunda kalmayacağım bir kitap olurmuş ama maalesef çektiğim eziyetleri göz ardı edemem. Bu yüzden sana puanım beş kitapçığım.

Dipnot: ne yazacağımı bilemiyordum en uzun incelememi yazdım sanırım klkfgvlfgd

Dipnot2: Kitabın en sevdiğim kısmını yazmayı unutmuşum resmen ya. Hemen söyleyeyim. Lennie’nin bulduğu her kağıda veya yazı yazılabilecek türde nesneye şiir karalaması ve onları oracıkta rüzgara teslim etmesi veya toprağa gömmesi. Kabul Lennie, çok derinsin.
296 syf.
·1/10
Tek sevdiğim karakterin Joe olması da bir garip. Lennie saçma sapan tavırlar ve hareketler yaptığı için her ne kadar ablasını kaybetmiş kaybolmuş bir karakter olsa da ondan nefret etmeme engel olamadı. Toby’den de ayrıca nefret ettim hiç bir haklı ya bu çocuk diyebileceğim yanı yoktu. Bails’i sevdim ki zaten ölü bir karakterdi. Kitapta sadece Lennie’nin ablasına yazdığı notları beğendim. Hiç beklediğim gibi değildi.
Onunlayken
üzüntü evimde
yanımda birinin olduğunu hissediyorum
evin mimarisini
benim kadar iyi bilen
hüzün dolu odalardan bir diğerine
benimle birlikte yürüyebilen biri.
O rüzgarın ve boşluğun tüm düzensiz yapısının
eskiden olduğu kadar korkutucu
ve yalnız görünmemesini sağlıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Yer Gökyüzü
Baskı tarihi:
30 Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052994856
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Sky Is Everywhere
Çeviri:
Gizem Yeşildal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınevi
Baskılar:
Her Yer Gökyüzü
Her Yer Gökyüzü
KARDEŞİZ, KLARNETÇİ, LAZANYA ŞEFİ, BİR ROMAN KAHRAMANINA KAFAYI TAKMIŞ VE UMUTSUZCA ÂŞIK…

On yedi yaşındaki Lennie Walker tüm zamanını ablası Bailey’nin gölgesinde huzurlu ve güven içinde geçirmektedir. Ancak Bailey’nin ani ölümünden sonra ne yapacağını bilemeyen Lennie hayatının başrolünü üstlenmek zorunda kalır ve kendisini, ablasının tıpkı onun gibi yas tutan erkek arkadaşı sessiz ve baştan çıkarıcı Toby ile kasabaya yeni taşınan, hayat dolu müzik dâhisi Joe arasında buluverir. Biri Lennie’yi hüzünden kurtarırken öteki hüznüyle teselli etmektedir. Ama üçünün yolları kesiştiğinde Lennie’nin dünyası paramparça olacaktır…

Sevgiyi el üstünde tutarken acı bir kaybı irdeleyen bu romanda Lennie’nin, etrafındaki gürültüde kendi melodisini bulma çabaları son derece içten, gerçekten şamatalı ve kesinlikle unutulmaz.


“Bağımlılık yapan, romantik, hüzünlü ve zekice yazılmış bir kayıp öyküsü... aynı zamanda unutulmaz bir kendini keşfetme hikâyesi. Hemen bu övgüyü okumayı bırakıp kitabı okumaya başlayın!”
Gayle Forman, The New York Times çoksatanı Eğer Yaşarsam’ın yazarı

“Mizah, müzik, şiir ve hayatla dolu bu roman ihanet ve affetmeyi gerçekçi karakterlerle yeniden betimliyor.”
School Library Journal

“Bilgece yazılmış… Üstelik çok keyifli.”
Zoe Sugg, The New York Times çoksatanı Çevrimiçi Kız’ın yazarı

“Tutkulu, hassas, ince detaylarla bezeli ve karşı konulmaz bir kitap.”
VOYA

“Nelson’ın kayıpla başa çıkmaya dair bu samimi ve hassas ilk romanı romantizm ve tutku dolu.”
The Horn Book

“Aşk ve kaybetmek konulu bu muhteşem hikâyede Nelson bizi güldürecek ve ağlatacak birçok karakterle tanıştırıyor.”
NPR, “The Roundtable”

“İnsanın içine işleyen bir öykü.”
The Denver Post

“Rüya gibi imgelere sahip bu kitapta okurlar, Lennie’nin içsel çatışmalarını ve hayatla kurduğu ilişkiyi okumaktan büyük keyif alacak.”
Publishers Weekly

“Uzun süredir bir öyküye ve karakterlerine böylesine âşık olmamıştım. Nefes kesici, yürek parçalayıcı ve çok komik. Dünyayı sarsacak bir öykü.”
An Na, Michael L. Printz Ödülü ve Amerika Ulusal Kitap Ödülü Finalisti

Kitabı okuyanlar 27 okur

  • Dilan Karataş
  • L
  • 本_Kitap
  • Baştankara
  • Dilay Gürcan
  • Deniz
  • Fatma Ay

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.3 (1)
9
%0
8
%8.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%16.7 (2)
1
%8.3 (1)