Herkes Tek Başına Ölür

8,8/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
590 gösterim
Dünya klasiklerinin unutulmuş eserlerinden biri olan Herkes Tek Başına Ölür, ilk baskısından yaklaşık altmış yıl sonra tekrar okurlara kavuşarak hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya ve İsrailde yüzbinler satan, yirmiden fazla dile çevrilen ve çevrilmeye devam eden roman, şimdi Everest Yayınlarının dünya klasikleri dizisi kapsamında ilk defa Türkçede.
1940ların Berlininde, Quangel çifti sıradan sayılabilecek bir yaşam sürmektedir. Otto Quangel, fabrikadaki işine gidip gelmekte, Anna Quangel, Nazi Partisinin kadın kolundaki çalışmalarına devam etmektedir. Bir gün, cephedeki oğullarının ölüm haberini almalarıyla beyinlerinde bir kıvılcım çakar. Yalnızca iki kişi de olsalar, bu acımasız faşizme meydan okumaları gerektiğini fark ederler. Böylece Gestapo memurlarını, Hitler yanlısı komşularını, aile dostlarını ve daha nice Berlinliyi kapsayan bir kovalamacanın ortasında bulurlar kendilerini.
20. yüzyıl Alman edebiyatının en heyecan verici isimlerinden biri olan Hans Falladanın gerçek bir hikâyeden esinlenerek yazdığı ve ölümünden kısa bir süre önce tamamladığı Herkes Tek Başına Ölür, her kitaplıkta mutlaka bulunması gereken bir cilt.
"Herkes Tek Başına Ölür, sokaktaki insanı anlatıyor. Zorbalığa dayanan düzenler tarafından ezilen herkesin, ahlaki bir zorunluluk olarak,özgürlüğü ve insan haklarını korumak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini savunuyor. Öte yandan, verilen ütopik mutlakiyet sözleriyle büyülenen kitlelerin, terörün egemenliğini nasıl kabullenip desteklediklerini ve böylece insani duygularını nasıl kaybettiklerini gösteriyor."Moris Farhi
"Nazilere karşı Alman başkaldırışıyla ilgili yazılan en güzel kitaplardan biri."
Primo Levi
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9789752899070
 • Çeviri:
  Ahmet Arpad
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
UĞURCAN KOÇ 
24 Şub 03:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jörg Fauser'in tek kitabı Hammadde'nin bitiminde kitapta bulunan yazarın 2004'te yaptığı söyleşisinde tanıştım Hans Fallada ismiyle. Fauser'in kitabını beğendikten sonra bu yazarı da merak etmiştim. Nihayet bu çarpıcı romanı okuyabildim...
"Fallada yaşananları böylesi gerçekçi, böylesi sahici ve hayata yakın aktarabildiği için övgülerin en büyüğünü hak ediyor." demiş Hermann Hesse. Kitabın içine girdiğim andan itibaren kesinlikle katıldığım, net bir ifade. Nazi Almanyasının zorbalığını müthiş bir şekilde aktarıldığı bu kitapta Quangel çiftinin çektikleri acıdan doğan başkaldırıları müthiş bir hikayeyle anlatılmış. İnsanlardaki bastırılmışlık, adeta makineleşme ve yüzlerindeki o muazzam korku. Gerçekten çok güzel işlenmiş bir roman. Bu kitabın daha fazla okunmasını dilerim. İyi okumalar.

Kitaptan 5 Alıntı

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
06 Mar 11:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yapacak bir şey yok. Sadece bir insanı kurtarmayı istemek yeterli degildir. Onun da kurtarılmayı istemesi gerekir."

Herkes Tek Başına Ölür, Hans FalladaHerkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada
UĞURCAN KOÇ 
 23 Şub 02:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Führer, sen emret, biz arkandayız! Evet biz arkandan geliyoruz, çünkü biz bir koyun sürüsü olduk. Sen bizi mezbahaya götürebilirsin! Biz düşünmeyi bıraktık...

Herkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada (Sayfa 192 - Everest Yayınları)Herkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada (Sayfa 192 - Everest Yayınları)
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Biz ayrık otu dolu bir tarlada birkaç sağlıklı tohumuz... Bu tohumlar olmazsa ve yavaş yavaş yayılmazsa bütün tarlayı zamanla ayrık otları kaplar..

Herkes Tek Başına Ölür, Hans FalladaHerkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Biz iyicene değişmiş, uzaklaşmışız,” diye mırıldandı Karl Hergesell. “Ben mutlu olmak için başkasına zarar vermiyorum ki…” “Veriyorsun. Çünkü her gün binlerce insanın öldürülmesine karşı çıkmadıkça anaların oğullarını, kadınların kocalarını, kızların nişanlılarını yitirmesinde senin de suçun var!. Bu cinayetlerin işlenmesini engellemek için parmağını bile oynatmıyorsun. Sen bütün bunları en az benim kadar iyi biliyorsun. Bu nedenle düşünüyorum da acaba sen kahverengiye boyanmış bir Nazi’den daha mı kötüsün? Çünkü onlar yaptıklarının ne kadar kötü olduğunu karayamayacak kadar salak. Sen ise bunu çok iyi biliyorsun ve şu kadar olsun karşı çıkmıyorsun!.. Sen bir Nazi’den daha kötü değil misin? Tabii kötüsün!..

Herkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada (Sayfa 344)Herkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada (Sayfa 344)
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

‘’hepsi korkuyor!’’ diye her şeyi aşağılarmış gibi konuştu. ‘’fakat korkacak ne var? Biz yaşamlarını kolaylaştırdık, yeter ki söylediklerimizi yerine getirsinler’’ ‘’fakat insanlar düşünmeden edemiyor. Sanıyorlar ki düşünmekle bir yere varacaklar!’’
'’söylenenlere uysunlar. Düşünmek Führer’in görevi!’’

Herkes Tek Başına Ölür, Hans FalladaHerkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada