Herkes Tek Başına Ölür

9,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
3 beğeni  · 
505 gösterim
Dünya klasiklerinin unutulmuş eserlerinden biri olan Herkes Tek Başına Ölür, ilk baskısından yaklaşık altmış yıl sonra tekrar okurlara kavuşarak hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya ve İsrailde yüzbinler satan, yirmiden fazla dile çevrilen ve çevrilmeye devam eden roman, şimdi Everest Yayınlarının dünya klasikleri dizisi kapsamında ilk defa Türkçede.
1940ların Berlininde, Quangel çifti sıradan sayılabilecek bir yaşam sürmektedir. Otto Quangel, fabrikadaki işine gidip gelmekte, Anna Quangel, Nazi Partisinin kadın kolundaki çalışmalarına devam etmektedir. Bir gün, cephedeki oğullarının ölüm haberini almalarıyla beyinlerinde bir kıvılcım çakar. Yalnızca iki kişi de olsalar, bu acımasız faşizme meydan okumaları gerektiğini fark ederler. Böylece Gestapo memurlarını, Hitler yanlısı komşularını, aile dostlarını ve daha nice Berlinliyi kapsayan bir kovalamacanın ortasında bulurlar kendilerini.
20. yüzyıl Alman edebiyatının en heyecan verici isimlerinden biri olan Hans Falladanın gerçek bir hikâyeden esinlenerek yazdığı ve ölümünden kısa bir süre önce tamamladığı Herkes Tek Başına Ölür, her kitaplıkta mutlaka bulunması gereken bir cilt.
"Herkes Tek Başına Ölür, sokaktaki insanı anlatıyor. Zorbalığa dayanan düzenler tarafından ezilen herkesin, ahlaki bir zorunluluk olarak,özgürlüğü ve insan haklarını korumak için elinden gelen her şeyi yapması gerektiğini savunuyor. Öte yandan, verilen ütopik mutlakiyet sözleriyle büyülenen kitlelerin, terörün egemenliğini nasıl kabullenip desteklediklerini ve böylece insani duygularını nasıl kaybettiklerini gösteriyor."Moris Farhi
"Nazilere karşı Alman başkaldırışıyla ilgili yazılan en güzel kitaplardan biri."
Primo Levi
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9789752899070
 • Çeviri:
  Ahmet Arpad
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

cansel kıraç 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Biz ayrık otu dolu bir tarlada birkaç sağlıklı tohumuz... Bu tohumlar olmazsa ve yavaş yavaş yayılmazsa bütün tarlayı zamanla ayrık otları kaplar..

Herkes Tek Başına Ölür, Hans FalladaHerkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada
cansel kıraç 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Biz iyicene değişmiş, uzaklaşmışız,” diye mırıldandı Karl Hergesell. “Ben mutlu olmak için başkasına zarar vermiyorum ki…” “Veriyorsun. Çünkü her gün binlerce insanın öldürülmesine karşı çıkmadıkça anaların oğullarını, kadınların kocalarını, kızların nişanlılarını yitirmesinde senin de suçun var!. Bu cinayetlerin işlenmesini engellemek için parmağını bile oynatmıyorsun. Sen bütün bunları en az benim kadar iyi biliyorsun. Bu nedenle düşünüyorum da acaba sen kahverengiye boyanmış bir Nazi’den daha mı kötüsün? Çünkü onlar yaptıklarının ne kadar kötü olduğunu karayamayacak kadar salak. Sen ise bunu çok iyi biliyorsun ve şu kadar olsun karşı çıkmıyorsun!.. Sen bir Nazi’den daha kötü değil misin? Tabii kötüsün!..

Herkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada (Sayfa 344)Herkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada (Sayfa 344)
cansel kıraç 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

‘’hepsi korkuyor!’’ diye her şeyi aşağılarmış gibi konuştu. ‘’fakat korkacak ne var? Biz yaşamlarını kolaylaştırdık, yeter ki söylediklerimizi yerine getirsinler’’ ‘’fakat insanlar düşünmeden edemiyor. Sanıyorlar ki düşünmekle bir yere varacaklar!’’
'’söylenenlere uysunlar. Düşünmek Führer’in görevi!’’

Herkes Tek Başına Ölür, Hans FalladaHerkes Tek Başına Ölür, Hans Fallada