Herkes Yalnız

8,1/10  (8 Oy) · 
15 okunma  · 
2 beğeni  · 
856 gösterim
"Bir baksana! Sana kendi içine kapanan hikâyeler anlatacağım şimdi. Rahatsız olacaksın belki, belki canın yanacak, sızı oturacak kalbine; belki değil, eminim. Yazarken bana da böyle oldu çünkü. Benden geçmeyen sana işlemez ki... Canım yandı yazarken, değiştim; seni de değiştireceğim. Budur acı, hem anlatanı hem dinleyeni değiştirir. Hikâyemi okumaya başlayan sen, bitirdikten sonraki senle aynıysa hâlâ, yak hepsini, okuma. Tekrar okumak, geri dönüp bakmak istemeyeceksen bırakalım peşin... Kötü hikâyedir o, arada birini özler gibi açıp da okumayacaksan birkaç satırı. Altını çizmiyorsan kimi cümlelerin, kapat bu kitabın kapağını... Sana şimdi acı şeyler anlatacağım; bir baksana..."

Genç kuşak yazarlarından Onur Caymaz, şiirleriyle ve öyküleriyle kendine Türkiye'nin edebiyat âleminde yer açanlardan. Herkes Yalnız, onun olgunlaşmış üslubunun, okura farklı pencereler açan dünyasının, zamana tanıklık eden ve zamanımızın insanlarının iç dünyalarını kurcalayan öykülerinin toplamı. Çöp evlerden örgüt evlerine, Ali İsmail Korkmaz'dan polis Kadri'ye, alkolsüz yapamayanlardan çok âşık olanlara... Türkiye manzaraları.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786059908856
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi
 • Kitabın Türü:
Damla YILDIRIM 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Özellikle son hikaye muhteşem.. Yani kitaba adını veren "Herkes Yalnız" kısmı.. Diğerlerinde çok etkilenmesem de üslup çok güzel. Onur Caymaz'ın tarzını sevdiğimden de olabilir. Beklentimi tam karşılamadı ama yine de okunulası kitaplardan.

Kitaptan 20 Alıntı

Şeyma Köse 
 28 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan anlamadığı zaman çok seviyor. İnsan en çok anlamadığını seviyor.

Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 34)Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 34)
Şeyma Köse 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insanı unutmak ne kadar zaman alır? Bir insan bir insanı ne zaman unutur, niye; acaba unutmak zorunlu mudur? Bir insan bir insanın neresinde saklanır? Birbirine kavuşamayan ne çok insan var, onlara ne olur..

Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 151)Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 151)
Şeyma Köse 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukken karanlıktadır genelde insan. Sonradan hatırlanan, karanlıktan geriye kalan tek şeydir sevgi. Biraz daha sevilmek. Hatırlanan..

Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 27)Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 27)

"Duvarına aşık bir çivi varmış.Öyle aşık ki sökülemiyormuş oradan.Öyle aşık ki kaybolmuş zaman içinde hayal, düş içinde; çivi,artık fark edilmediği için onu sevdiğinden ayırmayı düşünmüyormuş kimse. İncecik, nokta gibi batarak kalbine, sızmış duvarın ruhuna, acıtarak, paslı, yorgun çivi, ince; yeryüzünde oluşmuş küçücük noktalardan.Fakat aşıkmış.Bırakmıyormuş duvarı.Çivi, boynunda asılı duran hatırayı tutuyormuş duvarda yıllardır, tahta çerçevesi çoktan solgunluğa karışmış, isli camın arkasında: 1967-1968 sezonu fotoğrafı, semtin futbol takımı."

Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 20 - Kırmızı Kedi)Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 20 - Kırmızı Kedi)
Şeyma Köse 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yoksulluk insanın en çok ayaklarından anlaşılır. Ayakkabılar her zaman belli eder yoksulluğu. Paltoya kazağa illa ki mecbursundur ama ayakkabı o kadar elzem değildir, pahalıdır. Paran yoksa alınmayabilir; paran azsa kazak, atkı bere daha gereklidir. Bu yüzden dost her zaman başa, düşman ayağa bakar.

Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 158)Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 158)

"Martılar, çok yukarılarda sigara içen birinin külleri."

Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 15 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Herkes Yalnız, Onur Caymaz (Sayfa 15 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
2 /