1000Kitap Logosu
Hesabım Var
Hesabım Var
Hesabım Var

Hesabım Var

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
94 Kişi
195
Okunma
75
Beğeni
645
Gösterim
352 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 58 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Alfa Yayınları · 4 Temmuz 2020 · Karton kapak · 9786254490682
Onur Ünlü’nün özgün hafiyesi Selman Bulut’un maceralı sürüyor. “İtirazım Var”ın hikâyesinin kaldığı yerden devamla “Hesabım Var”! Selman Bulut, kısa bir zaman önce, puslu bir şubat günü, Selimiye sırtlarındaki yarı-görkemli camisinde işlenen ve şeytani bir şekilde üzerine yıkılan karanlık bir tefeci cinayetini, cümle namlı dedektife nazire yaparcasına, kendi başına çözmüştür. Ne var ki katil, müstakbel damadıdır. Bu travmayı atlatamayan güzeller güzeli kızını, Zeynebini, ciğeri yana yana bir akıl hastanesine teslim etmeye mecbur kalan Selman Bulut, imamlıktan zorunlu istifasının ardından, eski müezzini, daha eski evlatlığı ve her daim yoldaşı Efrahim’le birlikte, Laleli’de bir pavyonda çalışmaya başlar. Bir zamanların namlı boksörü Selman Bulut, yaşamak uğraşının kaderin eline bırakılmayacak kadar ciddi bir mesele olduğunun bilinciyle, emektar bağlaması Muhsin’in tellerine tutunarak, huzurlu bir hayat kurmaya çalışmaktadır. Ama nafile! Yine çirkin ve karanlık cinayetlerin ortasına savrulan, eski imam, nevzuhur dedektif ve taze âşık Selman Bulut olacaktır. Cesetler, sırlar, seccadeler, kuyular, selfiler, şarkıcılar, yokluklar, izmaritler, polisler, kroşeler, kanlı yaralar, büyük cennet yangınları ve hakikatin kadife örtüsü aşkına! İtirazım Var’dan devamla Hesabım Var!
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺24,64
8.4
10 üzerinden
94 Puan · 20 İnceleme
Hasan Bulut
Hesabım Var'ı inceledi.
352 syf.
·
7/10 puan
Ya da bunun gibi bir şey!
Onur Ünlü, yaptığı sinema ve Televizyon işleriyle aşağı yukarı hepimizin tanıdığı bir isim. Ve benim yaptığı işler nazarında beğendim biri. Leyle ile Mecnun'dan tutun da, Sen Aydınlatırsın Geceyi gibi birbirinden güzel, farklı ve çoğunlukla bağımsız yapımlarını hep sevmişimdir. Ünlü'nün son olarak sevdiğim, hatta belki en çok sevdiğim filmi ise İtirazım Var olmuştu. Bir cami imamının dedektiflik hikayesini gördüğümüz bir filmdi İtirazım Var, aynı zamanda başka birçok şeye de inceden değiniyordu ve polisiye açısından baktığımda da oldukça iyiydi. Sinemamızın en iyi polisiye dedektif filmlerinden biri dâhi denebilirdi. O yüzüden birkaç ay önce İtirazim Var filminin devamının Hesabım Var ismiyle roman olarak yayımlanacağını duyduğumda oldukça sevinmiştim. Bir yandan da biraz tereddütlü sayılırdım. Çünkü daha önce Burak Aksak da Leyla ile Mecnun'u roman olarak sunmuştu önümüze ve ben hikâye olarak çok beğensem de Burak Aksak'ın romancılığını, yazı dilini pek sevmemiştim. O yüzden Hesabım Var'a biraz temkinli yaklaştım. Ünlü'nün kurgudaki yeteğine, filmlerden anladığım kadarıyla, bence diyecek yoktu ama acaba yazı dili nasıl olacaktı? Senarist kafasıyla duru bir dil mi görecektik yoksa şairliğinden gelme ağdalı ve yorucu bir dil mi kullanacaktı? Bu soru kitabım gelene kadar kafamı kurcalasa da gelir gelmez başladım. Başlar başlamaz da Ünlü'ya haksızlık ettiğimi düşündüm, gerçekten iyi bir romancıydı bence. Zaman zaman baş karakterimiz Selman Bulut'un (Cemiden) dünyasına inerek, onun konuşma tarzıyla yaptığı betimlemeler akışı bozacak gibi olsa da kısa sürede alıştım buna. Bir de sıklıkla kullandığı "Bunun gibi bir şey" cümlesi, bazen buna ne gerek vardı, dedirtse de gayet temiz bir şekilde çıkmıştı işin içinden. E, bir de filmden kalma alışkanlıkla Selman Bulut'un konuşmalarını ister istemez Serkan Keskin'in sesiyle, kızı Zeynep'i Hazal Kaya'nın, Komiseri Osman Sonant'ın sesiyle kafamda canlandınca, okuması son derece keyifli bir roman oldu benim için. Onur Ünlü emin olamadığım yönüyle beni olumlu anlamda şaşırtırken, neredeyse kefil olacağım kurgu yönüyle de beni olumsuz yönde şaşırttı. Kurgudan İtirazım Var filmindeki tadı aldığımı söyleyemeyeceğim. Selman Bulut'un hayatına derinlemesine inmek güzeldi ama bunu daha güzel bir kurguyla okumayı çok isterdim. Film gerçek bir dedektif hikayesiyken, roman ise "Selman Bulut'un maceraları" tadında kalan, yer yer bütünlüğünü kaybeden ve Selman Bulut'un Sherlock Holmes vari keskin zekasını ön plana koyamayan; yine de okunabilir bir polisiye, yer yer mizah ve macera romanı olarak, üzerine konuşmam gerek, dediğim bir kitap oldu benim için. Umarım Onur Ünlü "Bir Selman Bulut Polisiyesi" serisine roman ya da film olarak devam eder. Ve daha sağlam, İtirazım Var filmindeki gibi daha zekice bir kurguyla yapar bunu. Üç gecemi ayırarak bitirdiğim bu romana puanım, İtirazım Var filmi hatırına: 7/10.
Hesabım Var
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
50
352 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Eski cami imamı ,olan camisinde cinayeti işlenip cinayeti çözdüğünde biricik kızının eşi olan Zeynep'in eşini Gökhan katil olduğunu çözen Selman Bulut'un hafiyeliğini anlatan kitabımızda Selman Bulut nerede bela orada tam olarak. Kitap hafiyeliği anlatırken bu sırada toplumu yozlaştıran insanların din duygusunu sömüren şeyleri de kendi fikirleriyle eleştirdiğini anlayabiliyoruz. Kitabın olaylarla bağlantıları güzel kurulurken katilin kim olduğunu neden böyle yaptığını merak duygusu son sayfaya kadar devam ediyor. Hani deriz ya bir solukta okudum işte Onur Ünlü'nün hesabım var kitabı da tam da böyle bir kitap.
Hesabım Var
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Asya
Hesabım Var'ı inceledi.
352 syf.
....Bir Selman Bulut Polisiyesidir...
"Sevgili gönül dostu sayfası editörleri.... Adım Selman Bulut. Rumuzum 'Yalnız Realist' .....Spoiler içerebilir ........ ( Bayılırım o tatlıya) ""Onur Ünlü’nün özgün hafiyesi Selman Bulut’un maceraları sürüyor. “İtirazım Var”ın hikâyesinin kaldığı yerden devamla “Hesabım Var”! Selman Bulut, kısa bir zaman önce, puslu bir şubat günü, Selimiye sırtlarındaki yarı-görkemli camisinde işlenen ve şeytani bir şekilde üzerine yıkılan karanlık bir tefeci cinayetini, cümle namlı dedektife nazire yaparcasına, kendi başına çözmüştür. Ne var ki katil, müstakbel damadıdır. Bu travmayı atlatamayan güzeller güzeli kızını, Zeynebini, ciğeri yana yana bir akıl hastanesine teslim etmeye mecbur kalan Selman Bulut, imamlıktan zorunlu istifasının ardından, eski müezzini, daha eski evlatlığı ve her daim yoldaşı Efrahim’le birlikte, Laleli’de bir pavyonda çalışmaya başlar. Bir zamanların namlı boksörü Selman Bulut, yaşamak uğraşının kaderin eline bırakılmayacak kadar ciddi bir mesele olduğunun bilinciyle, emektar bağlaması Muhsin’in tellerine tutunarak, huzurlu bir hayat kurmaya çalışmaktadır. Ama nafile! Yine çirkin ve karanlık cinayetlerin ortasına savrulan, eski imam, nevzuhur dedektif ve taze âşık Selman Bulut olacaktır. Cesetler, sırlar, seccadeler, kuyular, selfiler, şarkıcılar, yokluklar, izmaritler, polisler, kroşeler, kanlı yaralar, büyük cennet yangınları ve hakikatin kadife örtüsü aşkına! İtirazım Var’dan devamla Hesabım Var!"" "Aptal aptal sırıttı kendi kendine . Şu başına gelenleri yazabilse , vallahi on numara roman olurdu . On değilse de işte , dokuz olurdu mesela . Ya da sekiz ? Selman Bulut yedide iktifa edip...." Sevgili okur yazarımızdan puanlamayı bu satırlara bakarak eksik etmeyin. İtirazım varı izleyip yumulun 'Hesabım Var'a. Olay örgüsü biraz karışık ama çok akıcı. Polisiye sevenlerin seveceğine eminim. Biraz Nevzat başkomiser tadında ama olay örgüsü daha karışık, oooo olaylar olaylar(: . Keyifli okumalar dilerim.
Hesabım Var
OKUYACAKLARIMA EKLE
115
352 syf.
·
8/10 puan
İtirazım var(2014) filminin devamı niteliğinde olan bir Selman Bulut polisiyesi... Bir film izleme platformunda tanımıştım Selman Bulut'u ve kimi yerlerde Sherlock'u andıran tavırları ile beğenimi kazanmıştı. Onur Ünlü, bu kez Selman Bulut'u karşımıza bir kitap ile çıkarmayı tercih ediyor. Kimin kime karşı ne hissettiği, sevginin nerede başladığı, öfkenin hangi seviyelere kadar çıkabileceğini bana çok iyi hissettirdi diyebilirim dostlar. Ahmet Ümit polisiyesini de sevgiyle okuyan biri olarak, Onur Ünlü'nün de bu tarzda şahsım adına geri kalır bir yanı yok derim... Filmde karşımıza çıkan karakterler o kadar iyi seçilmiş ki; Selman Bulut(Serkan Keskin), Cihan Demir (Osman Sonant) Efraim(Umut Kurt)... Kitaba başladığımda karakterleri, filmdeki ses tonlarına göre okudum bu beni etkileyen önemli bir olaylardan biriydi diyebilirim... Bir çırpıda okunacak yer yer argo ve cinselliğe başvurulan (haklı olaraktan), olay çözümlemelerine okurun yorum yapmasına fırsat tanıyan lakin okuru sıkmayan bir tarzı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Şimdiden okumayı düşünenler için iyi okumalar dilerim.
Hesabım Var
OKUYACAKLARIMA EKLE
12